Pritom by stacilo prosadit zakon, ktery rika ze tato elektronika z dovozu musi umoznovat odemknout bootloader.
A není jednodušší koupit si telefon, kde s tím výrobce počítá - třeba Google Pixel? (zatím jsem odemknout nezkoušel)
Ano, google "šmíruje". V nastavení účtu zobrazují informace, které o vás vědí (můžeme nebo nemusíme věřit tomu, že je to úplné) a do značné míry to lze ovlivnit (povypínat). Ono "šmírování" když se nechystám někde odpálit s bombou nebo nesjíždím nelegální materiál na webu má i svoje výhody v podobě přidaného pohodlí.
Nejde jen o to, že o vás často vědí více informací než vaši nejbližší, ale oni to vědí prakticky o všech! Ta centralize je obludná. Vzhledem k jejich praktikám se již dávno zdikreditovali a není jediný důvod věřit tomu co tvrdí. Např. se hojně přetřásala kauza sledování polohy, kdy telefon uživatele sledoval i poté, co tuto funkci vypnuli, protože Google toto nastavení schoval (duplikoval) ještě do jiné zdánlivě nesouvisející funkcionality.
Z pohledu šmírování státu tu máte jistotu v podobě PRISM a poměrně nepříjemný CLOUD Act, který všechny poskytovatele podnikající na US trhu staví do nepříjemné situace, kdy musí porušit buď US nebo EU legislativu (vyhovět oběma nelze), což zpravidla řeší na US straně automatický "gag order" (šmírujte, ale nesmíte to říct), takže se GDPR bude porušovat tajně. Jestli totéž provádí číňan se zatím neví. Z pohledu státu by se jim to nepochybně líbilo, z pohledu Huawei to moc smyslu nedává. Pokud dáte Americká poskytovatele služeb na shitlist, může být Huawei (který na rozdíl od Googlu minimálně předstírá snahu nechat data v Evropě) minimálně do doby, než se objeví nějaký průser, přijatelný kompromis.
mimochodem, zkoušeli jste někdo na domácím firewallu kompletně zablokovat 1e100.net (infrastruktura googlu) ?