Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vojtěch Ších

Stran: [1]
1
Prodám zcela funkční NTB DELL Latitude E7270 v konfiguraci :
Intel Core i5-6300U 2.4 GHz, 8GB RAM, 256GB SSD NVMe, Intel HD Graphics 520, 12.5 palců 1920x1080 px, Windows 10 Pro.

STAV : Dobrý - místy oděrky z běžného provozu, známky používání. Žádné praskliny ani výrazné odřeniny. Panty v pořádku, obrazovka drží v jakékoli pozici a nekýve se. Před časem vyměněn chladič procesoru - odešel větrák - za originální díl Dell vč. nové teplovodivé pasty. Případné dotazy zodpovím do zpráv.

8 000,-

Originální nabíječka adaptér Dell LA130PM121 130W 6,7A 19,5V 7,4 x 5mm
STAV : Nošena v batohu, používána málo, žádné natržení izolace ani překroucení kabelu, funkční guma na zabalení nabíječky

1000,-

Originální nabíječka adaptér Dell DA130PE1-00 130W 6,7A 19,5V 7,4 x 5mm
STAV : Používaná primárně k dokovací stanici, žádné natržení izolace ani překroucení kabelu, funkční guma na zabalení nabíječky

1000,-

Dokovací stanice Dell E-Port Replicator K07A002
STAV : Jako nová, bez známek užívání, zcela funkční

500,-

Ke všemu je možné zaslat fotografie, stačí napsat.

KONTAKT : 606 066 976, nejlépe WhatsApp

Pouze osobní předání - Praha + Střední Čechy

2
Bazar / Re:Daruji FC disky SUN 146GB 15K
« kdy: 05. 04. 2021, 18:43:53 »
Zdravím,

psal jsem Vám e-mail.


3
Dobrý den,

zaznělo tu hodně názorů, ale myslím, že by do diskuze měl přibýt i názor absolventa jedné ze zmíňovaných škol.

Jen na doplnění, studium gymnázia z něj neudělá ajťáka, jsou to povrchové znalosti, třeba specializované do nějaké oblasti, ale celku se nikdo nevěnuje. Bez vysoké školy ho nikde chtít nebudou. Vezmou raději ajťáka ze střední školy se zaměřením. A živnostenský list se na to udělat v tomhle oboru nedá bez odborného vzdělání.

Studoval jsem na SSŠVT v letech 2011 - 2015. Škola, byť funguje již několik desítek let, je stále v nájmu v prostorách u základní školy. To ale nebrání tomu, aby prostředí školy bylo hezké, čisté a moderně vybavené. Každý rok se snaží obnovovat své odborné učebny, aby měli studenti kvalitní "železo" na výuku. Dbá se hodně na vychování, sleduje se absence na hodinách, docházka do školy.

Byť je to soukromá škola, nejedná se o typ zaplaceného vzdělání bez nutnosti něco umět. Za mého studia byla úmrtnost žáků 50% - většinou z důvodu nedostatečných znalostí.

Škola si zakládá na výuce matematiky - 4 hodiny týdně po celou dobu studia. V prvním ročníku se učí obecnější věci, jsou tam i předměty typu přírodopis, dějepis, občanka aj. Postupem ročníků se výuka specializuje až nakonec probíhá jen výuka specializace. Jsou vyučovány naprosté základy - co je to počítač, z čeho je složený, schémata, nějaká historie, současnost. Profesorský sbor, v době mého studia, se skládal povětšinou z odborníků, kteří působili, působí v praxi, a tak dokázali učit věci odpovídající trendům. Odborné předměty jsou vyučovány po skupinkách do patnácti studentů tak, aby studenti uměli základy, mohli si vyzkoušet příklady sami, mohli si namodelovat situace a zkusit je vyřešit, klidně pomocí vlastních nápadů. Pokud bude student odcházet s dobrými základy, většinu věcí si poté dokáze nastudovat, doučit se, když bude mít zájem.

Já sám jsem vystudoval obor Počítačové sítě. Výuka na velice dobré úrovni a získané znalosti používám dnes a denně. Již několikátým rokem provozuji aktivně živnost v tomto oboru. Zabývám se návrhem, realizací, správou a údržbou počítačových sítí včetně provozu fyzických a virtuálních serverů.

Jediné mínus, které jsem shledal, byla nemožnost přímo ve škole složit zkoušku z vyhlášky 50, byť byla na škole výuka elektrotechniky. Třeba se to ale už změnilo ..

Vzhledem ke své současné práci bych neváhal a školu bych si vybral znovu.

Případné dotazy milerád zodpovím, můžete mi napsat e-mail přes můj profil zde na rootu.

4
Server / Re:Migrace RAID 5 ze tří disků na čtyři
« kdy: 19. 02. 2021, 22:08:52 »
Není z toho jasné co je to za NAS, ale jak se tu píše, mělo by to proběhnout automaticky. Pokud manipuluji s diskovým polem, musím předpokládat, že se může stát cokoliv a o data bych mohl přijít. Je dobré mít vždy! zálohu :)

5
Mikrotik je pro amatéry vcelku tvrdý oříšek. Jak tu někdo píše, běhají na tom velké sítě a spolehlivě. Problém je prostě konfigurace, dá se tam zadat hromada parametrů, často protichůdných a zařízení neprotestuje. Prostě to fungovat nebude dokud nebude správná konfigurace.

Jde tu o základní neznalost při bridgování portů a přidělování IP, takže zbývá buď školení od i4wifi (zastoupení MT pro ČR), výměna za jinou ne tak složitou mašinku nebo k tomu na hodinku pustit někoho kdo tomu rozumí ..

Viděl jsem tady na Rootu moc pěkný formulář pro hlášení problémů s počítačem a je vcelku trefný na tuto situaci. Viz https://www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-nebezpecne-zranitelne-tcp-ip-stacky/, formulář je na konci stránky.

6
Software / Re:Zálohování v rámci sítě
« kdy: 31. 12. 2020, 22:23:31 »
Záloha chodí na NAS Synology o čtyřech diskcích v RAIDU 5. To asi není nutné zálohovat.

Šlo mi spíš o tip na nějaký program, který je lepší než to co používám :D

No a na to jste dostal jasnou odpověď: nemít data na stanicích, protože to se nedá rozumně a spolehlivě uhlídat. Dostal jste i tipy, jak se to dělá - např. mapováním síťových jednotek na cesty, kam se ukládají data, nebo synchronizace dat (cestovní profily), ... Tím, že budete opakovat špatně otázku stojící na špatných předpokladech, tím se správné odpovědi nepřiblížíte.

Jinak Synology bych rozhodně zálohoval, jsou to dost bídná zařízení s naleštěným UI, ale jinak s mizerným chlazením, mizernými zdroji, a v dost případech i mizerně signalizují nejen pre-fail disků, ale i jejich selhání. Nebylo jedno Synology, které jsem viděl, že tvrdí, jak jsou disky v pořádku (i po jeho dlouhé kontrole) a ve skutečnosti z nich nešlo číst data. Neptejte se mě, jak je něco takového možné, ale kluci v Synology to zvládli.

Nějaké konstruktivní odpovědi jsem dostal, za ty děkuji, ale zrovna odpověď od Vás byla úplně mimo. Jsou pracoviště, která prostě mají svá data lokálně a řeší se záloha.

Ptát se Vás na problémy se Synology nebudu, jistě byste mi nedokázal odpovědět. Moje zkušenost je taková, že Rackstationy používáme roky a nejsou s nimi problémy. Když teď nad tím přemýšlím, neřešil jsem ani jeden. Ono jde taky asi o to jaký model použijete a jaké jsou na něj požadavky. Sice nemají tak skvělý hardware za ty peníze, ale systém mají dobrý. Rozhodně lepší, než si ve virtu na namakaný mašine rozběhat například FreeNAS (TrueNAS), který je v základu prakticky nepoužítelný a potřebuje hromadu úprav.

7
Software / Re:Zálohování v rámci sítě
« kdy: 31. 12. 2020, 18:02:18 »
Bud mit data na NASu, ktery je pak zalohovat.
Nebo mit na stanicich aplikaci(clienta), ktery zalohuje na cetralni uloziste

Záloha chodí na NAS Synology o čtyřech diskcích v RAIDU 5. To asi není nutné zálohovat.

Šlo mi spíš o tip na nějaký program, který je lepší než to co používám :D

8
Software / Re:Zálohování v rámci sítě
« kdy: 22. 12. 2020, 22:45:02 »
Vím, že v dnešní době je to nastavené tak jak tu popisujete. A proto se ptám na opačný případ, protože se s ním moc nesetkáváme. Byť musím z osobní zkušenosti říct, že i takové organizace ještě jsou.

Díky za tip na Syncthing.

Osobně znám a pro tyhle případy užívám Cobian. Je spolehlivý a vcelku jednoduchý, ale problém bude časem jeho podpora, přestali ho vyvíjet. A taky, že nemá nějakou centrální správu, běží u každého uživatele bez dozoru, takže vlastně těžko říct jestli dělá co má ...

9
Software / Zálohování v rámci sítě
« kdy: 22. 12. 2020, 15:47:03 »
Zdravím,

chtěl bych zde položit asi omletou otázku, ale doba se postupně posouvá. Jak řešíte zálohování jednotlivých stanic uživatelů na zálohovací servery?

Osobně jsem se setkal s mnoha způsoby, dokonce jsem zažil, že někdo nutil uživatele zálohovat si ručně, což mi přijde škoda v dnešní době, kdy se to dá jednoduše ošetřit alespoň nějakým jednoduchým programem.

Hezký den


10
Sítě / Re:Port forwarding Mikrotik
« kdy: 06. 12. 2020, 00:00:44 »
Kdo by u MT používal webfig, když může mít winbox? :)

Stran: [1]