Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Nachytrovac

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Trh práce v ČR - popis
« kdy: 09. 10. 2020, 11:03:41 »
Ahoj rád bych se tady informoval o možnostech a typech spolupráce na pracovním trhu IT v rámci ČR a nejbližších zemí. Potřeboval bych si vytvořit lepší povědomí o plusech a mínusech daných forem spolupráce a vůbec zjistit různé důležité informace ohledně práce.

Poprosím ostatní o doplnění, případně o opravení a dovysvětlení. Rád bych aby tento thread byl k užitku IT lidem jelikož mám pocit, že firmy mají informačně navrch a zneužívají tohoto postavení, díky předem.

Níže popíšu jako nováček své dosavadní omezené zkušenosti s IT pracovním trhem V ČR.


1) Formy spolupráce dle práva/účetnictví

a) HPP
b) IČO
c) právnická osoba


2) Typy firem dle forem spolupráce

a) firma, korporát - it pracovník zde pracuje na přímo HPP/IČO

b) digitální agentura - umbrella term pro všechny (většinou menší) firmy, které nabízí IT outsourcing zpravidla právě korporátům, klient fakturuje digitální agentuře, ta následně svým it pracovníkům (IČO)

c) bodyshop agentura - tento typ zpravidla nabízí
   a) headhunter - dohození it pracovníka dané firmě (většinou korporát) s tím že pracovník pracuje "přímo" (!) pro korporát. (HPP/IČO)
   b) nabízí podobný outsourcing jako digitální agentura s tím rozdílem, že it pracovnící jsou onsite u klienta, ale klient fakturuje bodyshop agentuře, ta následně svým it pracovníkům (IČO)

d) čistý "freelance" - tedy ve vaší režii dodáváte konečnému klientovi či agentovi


3) Rozdělení firem dle "business modelu" (na čem firma vydělává)

a) Firmy jejichž core revenue je z IT produktů - zde dále rozdělení na B2C (zákazník je domácnost, typicky vyzžívá produkt ke konzumaci), B2B (zákazník je právnická osoba, typicky využívá produkt ke svému podnikání) (tlak může být variabilní, nicméně v průměru nižší, než u c) jelikož vás typicky nemůžou jednoduše vyhodit nahradit, tak jako v případě c)

b) Firmy jejichž core revenue není z IT, to slouží pouze jako doplňková věc - B2C, B2B (typicky malý tlak, a pohoda)

c) Firmy jejichž core revenue je "poskytování lidských zdrojů" - toto je typicky digitální agentura, bodyshop agentura (klient fakturuje za hodinovku agentuře, agentura tlačí na it pracovníka, ten má za úkol podávat co nejvyšší výkon - tlak na hodinovku a výkon)


4) Formy spolupráce z pohledu finančního ohodnocení, benefitů a karierního růstu (z pohledu financí)

a) Korporát - většinou relativně nízky nástupní plat HPP, slušné benefity, možnost karierního růstu, v rámci 2-5 let možnost transferu na lead/manažerskou pozici a "změnu" práce, nevýhoda jsou projekty typu "umývaní mrtvol" - staré legacy projekty, kde se hrabete v příšerném zvěrstvu. Ve většině případů pouze možnost HPP, nikoliv IČO.

b) malá/střední firma IT focused- většinou mírně lepší "nástupák", ale relativně nízky strop oproti korporátu, pokud se nestanete klíčovým zaměstnancem, v tom případě dostanete adekvátní peníze za kotel práce a zodpovědnosti s tím, že si můžete více diktovat podmínky spolupráce ve stylu home office, remote apod - oproti korporátu více práce, odpovědnosti za stejné peníze ale flexibilnější podmínky. Jeden projekt.

c) digitální agentura - entry level pro IT, nízké (v přepočtu na superhrubou mzdu nejnižší) nástupní peníze, relativně nízké senior level peníze, pokud na sebe nenaberete spoustu práce navíc - typicky pro juniory, kteří sezde ohřejou a jdou do korporátu nebo malé firmy na medior, senior úrovni - je zde velké riziko projektů, není nezvyklé, že dostanete 5 letý projekt na kterém se vystřídalo 5 firem a 20 programátorů.

d) bodyshop agentura - typicky využívána korporáty na umývaní mrtvol, je zde ale možnost vydělávat "prakticky" nejvíce peněz za čisté programování (ne polomanažerskou práci, techlead apodobně) - jste typicky najati na IČO jako senior v C#/Java za 100-150+ (banky apod).


5) Kde se inzeruje práce a kde najít práci

a) jobs.cz - většinou korporáty, většinou ne IT, ale i IT focused
b) startupjobs.cz - většinou digitální agentury, občas menší firmy
c) linkedin.com - většinou bodyshop agentury, také korporáty
d) ostatní sociální sitě - většinou digitální agentury


Díky za případnou opravu, názory. Kdyby vás napadlo, že jsem na něco zapomenul, poprosím o doplnění.

Otázka do diskuse - kde by měl dnes hledat medior se 4 lety praxe práci za slušné peníze?

2
Studium a uplatnění / Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« kdy: 18. 09. 2020, 16:17:11 »
No kluci tak takhle,

Chleba pořád stejně nestojí. Nemovitosti zdražily 2.5x za posledních 10 let, tudíž dnešní generace třicátníků, co shánějí bydlení pro rodinu mají obrovské problémy, protože reálně musí vydělat dvakrát tolik co stejný chytrolín před 10 lety aby byl na stejné (ne lepší, stejné!) úrovni.

K pěnezům v Praze, kde jsou nejdražší nemovitosti v přepočtu na kupní sílu v Evropě (dražší než Londýn, Berlín, Paříž atd - ano, vážně, stačí kouknout na nějaký data)

Není neobvyklé, že dnes v Praze mediorům nabízí 40 faktura (ekvivalent HPP skladníka) až 50 faktura (ekvivalent pokladní v lidlu v praze). Dokonce takové částky uvidíte ve většině pražských bodyshopů, nad 70 faktura / ekvivalent HPP se dostanete pouze jako senior u agentur, či korporátu, bčas u produktovky a to po vás často chtějí už nějaké vedení týmu - vše z mé dřívější zkušenosti.

Pokud běžná garsonka 36m2 stojí bezmála 4 mega, tak jste v Praze v zadeki. Pokud se budeme bavit že běžná rodina potřebuje minimálně 3kk, tam už jste u výměry 65m2 na 7 milionech - toto musí dnešní třicátnící ne vydělat, ale ušetřit, aby měli v důchodu naprosto stejný životní standard jako minulá generace v běžných korporátních i skladových jobech - tedy asi 4 úrovně pod programátorem.

K senioritě, schopnostem a kvalitě programátorů.

Když jsem před lety začínal a prošel své první kolečko několika firem spolu s pár spolužáky z výšky (takže například vzorek 15-20 firem v Praze/Brně) a probírali jsme jak schopní programátoři reálně u nás jsou tak zjistíš následující.

Průměrný senior ve firmě uměl asi tolik co já po prvních dvou letech praxe (a to sebe v rámci IT hodnotím jako čistý vydřený průměr 5/10, žádná špička, žádné vysoké IQ, žádný matfyz, žádné prgání od mala).

Průměrny medior a junior, ti byli často úplně neschopní, ale ne úplně jejich vinou, často to byli kluci co měli potenciál, ale jeli na módní vlně jednoho frameworku, klidně i několik dlouhých let, aniž by se naučili základy, od kterých by se mohli odrazit - nutno říct, že jsem potkal i mnoho "seniorů", kteří byli takoví "věční junioři" a zasekli se v tom dokonce života.

Většina lidí vůbec nevěděla co dělá, a jak by to měla dělat, nedokázali odůvodnit svá rozhodnutí, prostě jejich styl psaní kódu byl - opiš to z dokumentace, youtube, SO a vono to nějak pojede, po mě potopa.

Je to ale dané samozřejmě i povahou práce - kdy bodyshop dodává co nejlevněji v časovém presu, aby majiteli zbylo co nejvíc a klient to ještě ustál - pak ten kód taky tak vypadá.

Jinak ke krásné zajímavé práci - to si bohužel v ČR může dovolit málokdo, protože on je velký problém v dnešní době uživit/plánovat byt/dům/rodinu i když za umýváš mrtvoly v relativně dobře placeném korporátu.

Jak z toho ven? Sám nevím. Kdo s něčím přijde, tomu koupím dobré pivo (čti ne Plzen a jiné patoky).

3
Vývoj / Re:Nový projekt vs. cizí kód
« kdy: 16. 09. 2020, 12:18:15 »
Proboha, co je to tad za filozofické debaty?

99% Softwaru co se dělá v České Republice (odmyslím si originální software což je to 1%) je sedmkrát přeprodaný produkt od západních (dnes už i východních) nadnárodních korporací, které se 7x přeprodaly jen za jediným účelem - zbavit se zodpovědnosti na straně klienta - product/project managera (menežuje nám to dodavatel X), a cutovat costy (poslali jsem to do ČR kluci, ti to tam zase udělají za 1/4 náklady co u nás, hlupáci).

Pokud nejste úplně mimo, a ve firmě se mimo čučení do 10 let starýho monitoru občas zvednete ze židle a kouknete vlevo vpravo, pak si tohoto jistě všimnete.

Z principu věci v těchto "netechnických" korporátech budou za levno vždy vznikat sračky, protože typicky cílem jakéhokoliv manažera je najmout přesně takové lidi, kteří daný úkol zvládnou, ale už ani o vlásek lepší a dražší, pač potřebujeme ušetřit, KPIčka, bonusy, klasika.

Níže popíšu lifecycle takového typického "českého" softwarového projektu, na který vidíte nabídky na všech pracovních portálech v čr.

Korporát "Z" - klient.
Dodavatel "X" - firma pro kterou nějakej chudák programuje.

V korporátu "Z" se nějaký middle manažer+ rozhodne, že chce šplhat po žebříku, vymyslí se nějaký projekt.
Neudělá se žádná analýza, nic, na pár jednáních se pije kafe a melou klasické nesmysly z patra, přičemž máme přebytek musíme investovat tak i sebevětší blbost se nějak protlačí, vrchní 65 let Hanz se stříbrnými vlasy dosrká kafe, řekne "ok kluci, tak pěkná prezentace, zksute to". Agency a stakeholder problém v praxi.

Tadle sračka, bez jakéhokoliv opravdového zadání s tím že "to se nějak potom domyslí a udělá" se dá do výběrka, kde se přihlásí několik klasických lopato-firem, které budou lhát až se jim z uší bude kouřit co všechno za jak málo udělají.
I zamyslí se korporát "Z", a nakonec to dá tomu nejlevnějšímu, nebo nejulhanějšímu, pravděpodobně oboje dohromady.

Hra se přesouvá k dodavateli "X". Ten vytlačí nějaké lži na jobs/startupjobs/linkedin/agenturám a začíná spam na nebožáky "programátory", řekněmě spíš "vývojáře high level webových aplikací za pomocí bazilionu knihoven", hlavně moc nepřemýšlět nebo to chudák ani neslepí.

Následuje výběrko kde 20letá "HR" holka testuje a vyzpovídá starší lidi, div že po nich nevyžaduje vzorek stolice. Následuje přetahovaná v tom, kdo víc zalže a přechytračí toho druhého - nakonec se podávají ruce, nebožák jde za podtržní peníze dělat na "projektu", který nemá žádné zadání.

Nebožák je samozřejmě patlal (protože někoho dražšího přece najímat nebudeme, nevyšel by budget), takže lepí, neví, blbne, plete, až z toho za pár měsíců uplete takovou sračku, že se pakuje pryč z firmy, než to bouchne. Dodavatel "Z" nastoupí do modu "damage control" a nastaví svůj generátor lží na 10x, probíhaj zrychlený výběrka a nabíraj se noví chudáci, kteří při práci na té sračce div, že nevysokčí z okna.

Projekt začíná mít skluz, klient nevrlý, dodavatel už vyčerpal celý zásobník programátorů a blbá situace - tak se udělá meeting a řekne se "no už jsme tenhle projekt milknuli co to dalo, šlo to do zadeke klasicky, lidi co ještě neodešeli jsou brutálně nasraný, tak to pustíme dál jiným dodavatelům, at' si taky užijou". Tak to dodavatel klientovi vrátí, projekták dostane od šéfa u klienta na zadek, tytyty a musíme udělat nové výběrko a jede se dál.

Do měsíce to přebere jiná firma, rinse and repeat.

Během 4 let se na takovém projektu vystřídá těch firem klidně i 5, desítky programátorů.

Zní vám to povědomě? To je 9 z 10 projektů v ČR.

Takže, proto ^ nechci dělat na "legacy" aplikaci.
Ono ani ten "greenfield" bez zadání/se špatným zadáním dopadne úplně stejně.


Tak kluci hodně štěstí, já se jdu věnovat v životě nečemu užitečnějšímu.

Stran: [1]