K posunu výsledků jedním směrem v tomhle případě samozřejmě dochází. On totiž výsledek nemusí být jenom jeden, jak si představujete. Představte si, že máte v Excelu třeba ceník výrobků, které prodáváte. Pak zjistíte, že je inflace a že se vám zvyšují náklady. Nebudete chtít zjišťovat, co přesně se o kolik zdražilo (ono když se vám zvedne nájemné, plat účetní a cena elektřiny, musíte to stejně nějak rozpočítat mezi všechny výrobky), tak se rozhodnete zdražit vše o inflaci. Takže potřebujete inflací přenásobit každou jednotlivou položku. Když budete zaokrouhlovat tak, jak jste se naučil v 6. třídě, zdražíte celkově víc, než je inflace.
Tohle je jadro pudla naseho sporu. Nesouhlasim a schvalne to vic rozvedme.
Mam ceni vyrobku v excelu. Tento cenik budu jistojiste mit s presnosti na 1 desetinne misto (desitky haleru). Kdyz budu chtit zvysit ceny o inflaci, tak je zvednu o inflaci, nacez 2. desetinne misto zaokrouhlim klasickou metodou:
10.50,- CZK -> + 3% inflace -> 10.815,- CKZ -> 10.8 CZK
Ukazte mi, v cem je podle vas problem se zaokrohlovanim.
Vy jste totiz strasne komplikovany clovek. Chapete to, ze 99.9% lidi, a dokonce i programatoru, staci bohate klasicky typ zaokrouhlovani, tzn. ten co jsme se vsichni na cele planete naucili v 6. tride?
Ja to chapu, ze existuje vice typu zaokrouhlouvoani, ale sakra, pro 99.9% programatoru je zaokrhlovani to z 6. tridy a zadne dalsi nepotrebujou.
A co me stve je, ze velevazeny Python, ktery si hraje na jazyk radoby jednoduchy a pro zacatecniky, obsahuje ve std lib takovou netradicni a zavadejici metodu zaokrouhlovani. Neni to prvni ani posledni bizarnost se kterou jsem se u Pythonu sektal.