Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - tr1l1ner

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Hardware / Re:Jak udržet baterku mobilu v dobré kondici?
« kdy: 05. 12. 2022, 10:49:40 »
Podle vicero zdroju (Google) jsem zacal u svych zarizeni nabijet v rozmezi 20-80% (obcas na to zapomenu, tak nabiju do 100%). Je to idealni pro LiIon ci LiPol baterky. Povedlo se mi takto udrzet baterku po roce a neco v iPhone na 98%. Kdezto kolegove, co dostali telefon ve stejny cas a nabiji 0-100% (a pres noc), tak maji baterku pod 90%. Ano, neni to vedecky test s kontrolovanym prostredim, ale za me to neco uz znamena. :)

Vybijeni baterky dokud telefon neumre ma byt spatne (overeno na baterkach k RC modelum) a stejne tak neni dobre je nabijet az do plna, natoz je nechavat na nabijecce pres noc. Ono to asi nebude nijak zle v pripade telefonu, ktere jednou za 2 roky clovek vymeni, protoze za tu dobu pokles kapacity nepociti. Ale u zarizeni, ktere ma nekolik let, tak uz ano.

Dlouhodobe skladovani zarizeni s lithiovou baterii je doporuceno s 50-60% naboje. Takto jsou prodavane i nove baterie treba do RC modelu. Vetsinou  by takto dojit i nove telefony/tablety.

TL;DR - nabijeni baterie mezi 20-80% zajisti vasi Li-Ion/Pol baterii co nejdelsi zivotnost a kondici.

2
Sítě / Re:Mesh wifi v rodinném domě
« kdy: 14. 10. 2022, 21:53:03 »
Moc děkuji všem za odpovědi a omlouvám se za zmatky. Teď už vím, že nehledám mesh ale (seamless) roaming. Jenom připomenu, že do každého pokoje vedou z garáže dva ethernet kabely, takže AP budou připojeny k routeru určitě drátově.

Co jsem pochopil, tak mám následující možnosti:
  • Koupit 3 levné routery typu TP Link Archer C6 nebo AX20. Jeden použiju jako router do garáže, druhé dva jako AP. Všem přidělím stejné SSID. Pak ale může být problém v tom, že klientské zařízení se při pohybu po domě bude držet routeru se slabším signálem.
  • Stejně jako případ (1), ale nainstaluji OpenWrt. Sice s tím nemám žádnou zkušenost, ale snad to zvládnu? Roaming potom bude laicky řečeno "více seamless".
  • Koupit násobně dražší řešení od Ubiquity. Co konkrétně byste doporučili za modely pro použití jako router do garáže (klidně bez wifi) a jako wifi AP? Pokud to chápu správně, tak tohle řešení bude "nejvíc seamless", protože Ubiquity na to má nějakou chytrou technologii? A stojí ten rozdíl v ceně oproti řešení (1) a (2) skutečně za to?

Varianta 1) je IMO spatna. Ty APecka si nebudou umet klienty predavat a klient pak zustane "vyset" na jednom AP, na ktere se prihlasi a dokud neztrati signal, tak se neprehlasi -> napr. telefon pak bude mit spatny signal a nefunkcni pripojeni k internetu/do site.
Variantu 2) by asi sla, ale nemam s tim zkusenosti. Mozna to uz je v OpenWrt za ty roky (co jsem to pouzival) vyresene.
Varianta 3) je fajn, ze to reseni je vyzkousene a pokud si s tim clovek pohraje, spravne nastavi silu signalu jednotlivych APecke, kanaly, kdy ma AP klienta "vykopnout", tak prechod mezi AP na klientovi (telefonu) vubec nepozna a vse mu jede.
Vyhodou je jedno ovladaci rozhrani - v pripade Ubiquiti je to Unifi Network. Da se to provozovat ruzne - aplikace v chytrem telefonu, Unifi key (prvni ci druhe generace), nainstalovat do pocitace - na Windows, Linux, muzu to mit jako Docker container, ... proste moznosti spousta. Navic ta aplikace nemusi bezet porad. Pro domaci pouziti to staci nastavit a provozovat bez konroleru. Nektere funkcionality tedy nefunguji - napada me treba guest portal. A je potreba treba na upgrade firmware.
Jinak alternativa TP-Link rada Omada (EAP rada APecek) je vlastne kopii Ubiquiti reseni. I ten kontroler vypada dost podobne jako rozhrani Unifi Network. Cetl jsem na to veskrze kladne hodnoceni, ze je s tim snad i mene problemu nez s Ubiquiti. Ale sam to vyzkousene nemam.

A ted co bych doporucil?
Od Ubiquiti bych sel asi do Ubiquiti UniFi U6-Lite. Alternativou od TP-Link pak muze byt TP-LINK EAP610.

Za me bych k tomu poridil i nejaky switch s dostatkem portu, ktery ma podporu PoE (samozrejme manazovatelny :) ).
Proc? Protoze nemusim mit PoE injektory nekde po ceste k AP, ale hlavne kdyz potrebuju restartovat APcko, tak to muzu udelat pohodlne ze switche (nebo management SW). A manazovatelny switch by mel byt z toho duvodu, abych mohl mit sit rozsekanou pomoci VLAN do segmentu - napriklad jednu pro hosty (navstevy) jen do internetu, dalsi na IoT hracky a pak jednu jako domaci pro pevne pripojene zarizeni. Samozrejme to neni nutnost, ale vzhledem k dnesnimu stavu hlavne tech IoT veci, ktere jsou dost derave, tak bych se je bal pustit do jedne site.

3
Sítě / Re:Mesh wifi v rodinném domě
« kdy: 14. 10. 2022, 15:18:08 »
Zarazi me dve veci:
1) Proc se ptate na nazor na geek foru, kdyz o nej nestojite?
2) Co znamena "ekonomicky smysl"? Chapu to v pripade firmy, kdy si spocita naklady a kolik na danem reseni utrzi. Ale doma resim co od daneho reseni pozaduji a kolik me to bude stat. Pak bud slevim na pozadavcich a nebo si priplatim. "Ekonomickym smyslem" bych to moc nenazyval.

Jinak souhlasim s nazorem to udelat napoprve a poradne. MESH reseni jsou fajn v pripadech, kdy nemuzu tahat kabely. Ale v pripade, ze si delam WIFI doma, tak natahnu kabely (ty tam uz zustanou navzdy) a k tomu pripojim APcko, ktere muzu casem vymenit za jine, az mi to stavajici nebude stacit (ted poridim WIFI 5 a az budu mit zarizeni, ktere vyuziji WIFI 6, tak to stavajici vymenim). Spolehlivost, pokryti a jednoduchost (nakonec) celeho reseni prebyji MESH, kdy budu honit duchy, proc mi to nefunguje a proc se mi zas rozpada spojeni mezi stanicemi.
Na vyber pro bezne uzivatele je bud reseni od Ubiquiti nebo TP-Link Omada. Cenove je to dost podobne. Funkcni a proverene reseni. Pro geeky pak moznost vybrat Aruba/Ruckus.
Ubiquiti provozuji na vicero mistech a je to stabilni. Sam bych se netroufl davat na podobna mista reseni, ktere nefunguje, protoze bych si sam zadelaval na praci navic a telefonaty od rodiny, ze jim zas nejede internet.

4
Sítě / Re:doporučte firewall
« kdy: 14. 10. 2022, 11:49:23 »
Souhlasím. Ubiquity a Fortinet je až to poslední co by měl člověk použít.

Od Ubiquiti jsou podle me dobre APcka, aspon na moje pouziti to funguje dobre. Sleduji i YT, kde to firmy nasazuji jinym firmam, ale vzdycky jen AP (+ switche), nikdy nepouzivaji Ubiquiti jako router. Prave treba Lawrence systems pouzivaji jakou router/FW pfSense. Duvod je prosty, pfSense toho umi o dost vic, daji se doinstalovavat balicky, muzu to bezet na vlastnim HW ci virtualizovane v hypervizoru.
Ubiquiti gateway/router/FW reseni je dost svazane tim, co se da nastavit v tom jejich Unifi Network sw a pokud chci neco nestandartniho a upravim si to primo v CLI, tak o zmeny prijdu, pac mi to ten kontroler pri nejblizsi prilezitosti prepise...

...
2. pfSense - nastavení klikačka, ale i shell, možnost dalšího rozšíření, cena cca. 7 tis.
...

Zaujala me ta cena, nevim proc "cca 7tis.". IMO to je strelba naslepo od boku. Hrozne zalezi na tom co o toho chci a podle toho, jaky si vyberu HW. Provozuji pfSense na krabickach za 2,5tis. (pravda z eBay aukci, kdy mam stesti na cenu), ale da se provozovat i na HW za xx(x) tis. (treba nejaky dedikovany Dell/HP/Lenovo server). Cenu samozrejme muzu srazit kdyz pfSense virtualizuji a pouzivam na jiz existujicim HW, na kterem bezi spousty dalsich veci...
V prvni rade si musim rict co od toho chci, jiny HW potrebujes na 1Gbit (up/down) lince, kdy chces mit treba VPN tunely, pfBlockerNG, Surricatu, Snort... a uplne jiny HW ti bude stacit na domaci pouziti s 30Mbit/10Mbit s tim, ze dalsi vlastnosti routeru nevyuziji.

5
Sítě / Re:Doporučte firewall pro malou firmu
« kdy: 04. 10. 2022, 12:13:28 »
Volil bych pfSense/opnSense. Ale na ty pozadavky staci i neco jednodussiho.
Mikrotik jsem doma mel, neprisel jsem mu na chut, ale nove produkty vypadaji zajimave.
OpenWRT, proc ne. Na nejakem low-power HW to je supr.
Kdyz uz OpenWRT, tak proc ne Turris Omnia?

6
Hardware / Re:Výběr domácího NAS
« kdy: 21. 09. 2022, 13:27:43 »
2,5Gbit urcite neni must-have, ale nice-to-have. Ale spousta zarizeni uz dnes s 2,5Gbit je a rozhodne nejsou nejak zasadne drazsi (pokud porovnavam nove, 1Gbit switche z druhe ruky jsou levnejsi, zvlast ty managed), na to, ze poskytuji 2,5x vyssi maximalni rychlost.

Bacha na teaming portu, on sic teoreticky udela 2x 1Gbit = 2Gbit, ale nefunguje to tak, ze bych z jednoho zarizeni mohl tahat z NASu 2Gbit. Teaming dosahne 2Gbit jen v pripade, ze taham data z NAS na vicero zarizenich. Proste pro jedno zarizeni jsem porad limitovan propustnosti jednoho portu -> 1Gbit.
Ale nemam vyhrad proti tomu, kdyz nekdo rekne, ze je pro jeho domaci pouziti 1Gbit. Me by to bylo ale lito se omezovat, kdyz prave NASky i s tocivymi disky jsou schopny dat okolo tech 200MB/s a ja budu omezen 1Gbit na nejakych 118MB/s. Nedeje se to casto, ale obcas stahuji, ukladam vetsi soubory (typicky archivy) nebo zalohuji a je fajn, kdyz se mi to stahne o neco rychleji.

7
RHCSA se nejspis da zvladnout i bez kurzu (pokud delam s Linuxem denne). Ikdyz tam jsou nektere veci specificke pro RHEL, ale da se to urcite dat i bez nich a porad bude mit clovek dost bodu na uspesne splneni zkousky.

RHCE je dnes v podstate Ansible (RHCE pro RHEL 7 byl o zvladnuti pokrocilych veci v OS, od RHEL 8 tomu uz tak neni), takze se nejspis da take zvladnou pokud s danou technologii delam denne. Ale nektere veci jsou precejen specificke a nemusi je clovek znat ci pouzivat tak, jak se ve zkousce ocekava, takze je urcite skoleni vhodne. Ma pak clovek vetsi sanci projit. Pro me Ansible byl pomerne neznamy, takze bych zkousku bez kurzu nedal (delal jsem on-line kurz primo od RH).

8
Sítě / Re:Lze sehnat pfSense router v ČR?
« kdy: 19. 09. 2022, 14:32:24 »
Mozna by bylo dobre vedet, na jake pripojeni a jak planuje tazatel pfSense pouzit. Ne kazda konfigurate dokaze treba utahnout 1Gbit pripojku a trebas jeste s VPNkou...

Ja bych se nebal neceho z AliExpress - link.
Recenze jsou veskrze pozitivni. Ma to relativne novy, dostatecne vykony ale zaroven usporny CPU. 4x 2,5Gbit Intel sitovky. U nas jsem nic takoveho nevidel a pokud, tak to bude za 2x tolik.
Da se tam nainstalovat pfSense bud primo na HW nebo virtualizovat (ja bych volil Proxmox).

pFsense (BSD-based system) a WiFi nejde obecne dohromady. Nejlepsi je mit externi AP

Pod tohle se podespisu. WIFI jedine jako samostatne AP.
Nekolik vyhod:
- bude stabilnejsi (ovladace v BSD pro dane karty se dost lisi kvalitou)
- muzu ho umistit na lepsi misto, ktere pokryje lepe signalem dany prostor
- vicero AP mi umozni lepsi pokryti a roaming zarizeni

Bych volil neco od Ubiquiti, TP-Link Omada, Aruba, Ruckus, ... podle preferenci a rozpoctu. Na vyber je od levnych AP Wifi-5 az po nadupane AP Wifi-6 pro pokryti fotbalovych stadionu!

9
Myslim, ze mi tento rok RHCE vyprsela, ale to by nemuselo nutne vadit.
Nevim, co hledas za odpoved. Ale zkusenost je takova, ze asi jako vetsina certifikaci, tak jsou uzitecne hlavne pri hledani prace. Proste novy/potencionalni zamestnavatel vidi, ze mam nejakou zkusenost s danou technologii. To jestli dany certifikat pokryva (a jak moc) vyuziti te ci one technologie, je vec druha.
Pokud te zajima, zda je k necemu mit danou (RHCE) certifikaci v praxi (pri praci)? Tak ja bych rekl, ze ano. Vetsina RedHat certifikaci mi prijde uzitecna i z hlediska obsahu a vyuziti.

10
Hardware / Re:Hardware pro virtualizaci a domácí router
« kdy: 16. 08. 2022, 12:52:26 »
K domácímu servření doplním několik pozorování z vlastní zkušenosti. Nejde přímo o reakce na předchozí odpovědi...
  • Překvapilo mě, jak dobře se hodí plnohodnotné IPMI, iDRAC nebo iLO atp, Hlavně pokud je člověk zvyklý na plnohodnotnou vzdálenou správu odjinud.
  • Hodně se tu řeší spotřeba. Spousta dnešních serverů má dost pokročilé řízení spotřeby, automatickou regulaci ventilátorů, účinné zdroje atp. Obrovský vliv má ve výsledku způsob použití. Pokud se používají zbytečné služby, člověk ad hoc tvoří a neuklízí testovací virtuály a kontejnery, má server větší spotřebu.
  • 10GBe že energii. Uživatel si musí rozmyslet, co je pro něj přínosné a kdy už jde o rozmar. Třeba zde je srovnání síťovek, které by člověk mohl najít v různých bazarových serverech https://www.servethehome.com/qsfp-v-sfp-v-10gbase-t-testing-power-consumption-differences/. Přijde mi, že hlavně starší síťové karty moc úsporné nejsou, i když zdaleka nejsou plně využity. Ne úplně obstarožní intel x550 má odběr: https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/ethernet-x550-brief.pdf
  • Výpočetní grafiky mají docela velký idle odběr: Tesla P100 řádově 30 W, Quadro RTX4000 řádově 10 W. Detailnějí namátkou: https://www.servethehome.com/nvidia-quadro-rtx-6000-gpu-review/7/. Osobně mi přijde, že v idle je Tesla žravější. Mít tedy v domácím labu plonkovou GPU, která se využívá jen občasně stojí energii.

Par poznamek:
ad 1) cokoliv pro vzdaleny pristup je doslova spasa, ale zalezi na pouziti, pokud to nekdo pouziva stylem "nastav a zapomen", tak tech pripadu bude mnohem mene a nejake pripojeni monitoru a klavesnice neni na obtiz
pokud ale budu brat nekoho (jako ja), ktery si jednou do mesice neco vymysli a pak to zvrta... tak je pak opruz pripojovat monitor a klavesnici co chvili
ad 2) ano, zbytecne LXC, docker ci VMka budou pridavat na spotrebe, ale porad to bude IMO mene, nez extra masinky (at uz RPi ci jine mensi stroje) na kazdy projekt, takze jeden vykonejsi server bude urcite uspornejsi nez hromada mensich (bude zalezet od poctu a o jakem serveru bude rec), sam mam par RPi na hrani, kdyz si chci neco vyzkouset na ARM, ale na spoustu veci je x86 porad king
ad 3) 10Gbe zere energii, ale zalezi na tom, pres co ten 10Gbe jedu... nejvic zere med - RJ45, tak jak napr. X540/X550, ale spotreba klesa kdyz pouziji optiku ci DAC (troufam si tvrdit, ze tam rozdil oproti 1Gbe RJ45 a 10GBe po DAC kabelu ve spotrebe nebude velky), ale je samozrejme otazka jestli a na co komu doma 10Gbe je, sam ho doma mam, ale pote co jsem vse zredukoval na 1 server, tak to trochu postrada smysl, ac mam Wifi 6 APcka, ktere pres ten 1Gbit teoreticky daji... pri dvou serverech to mozna dava smysl, kdy je napriklad migrace mezi servery podstatne rychlejsi... osobne by mi stacilo na domaci hrani mit 2.5Gbe, ale ten jeste neni tak rozsireny (o serverech nemluve, kde je bud 1Gbe nebo pak az 10Gbe)

11
Hardware / Re:Hardware pro virtualizaci a domácí router
« kdy: 15. 08. 2022, 11:28:02 »
Kdyby to mela byt masinka jen na virtualizaci, tak si myslim, ze by mohlo stacit neco takoveho. To ma prijemne malou spotrebu. Navic 4x 2.5Gbps Intel porty a slusne CPU.

Jako mini ITX mam tuhle desku Supermicro X11SCL-IF s i3-8350k a 32 GB RAM.
Deska ma 4x SATA, m.2 slot na NVME, 2x 1Gbps Intel porty a moje oblibene IPMI.
Spotrebu nemam zmerenou, ale odhadem bude tak 50-60W (v IDLE) s 6x SATA HDD, 2x SATA SSD (pripojene na HBA) a Platinum PSU.


12
Sítě / Re:Změna switchů a úspora energie v racku
« kdy: 08. 08. 2022, 16:37:51 »
Ja resil neco podobneho, akorat z cca 250W (router, 2x server, 2x switch, 3x AP, nejake RPI...). Povedlo se mi to vymenou serveru srazit na ~180W a rikam si, ze mi to (prozatim) staci. Planuji stahnout NAS z 6x HDD na 4x, to par W usetri (15-20W).
Myslim, ze 80W neni zadna zavratna spotreba, kterou bych resil. Rozhodne ne vypinanim. To elektornice nesvedci, hlavne takove to pravidelne vypinani na noc.
Ono ani disku nesvedci caste zastavovani a zase roztaceni. Mozna ze to ma smysl v pripade klasickych spotrebitelskych NASek (Synology, QNAP, ...), kde to je nejak rozume vyresene, ze kdyz se nic nezapisuje a necte, tak disk muze klidne spat (i nekolik desitek hodin).
Ale v pripade ZFS, kdy si na to kazdou chvili na to ZFS sahne, takze pak START-STOP pocitadlo ukaze za den +200 navic, tak to nedava absolutne smysl a ty disky clovek uvari po tydnech. Jim nejvic svedci se v podstate nezastavit a tocit a tocit...

TL;DR Pri tak male spotrebe bych to bud vse vypl (nafurt) nebo to neresil. To co usetrim vypinanim na noc, tak dam za novy HW, kdy ten stary umre driv, nez by musel.

13
Hardware / Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« kdy: 04. 08. 2022, 15:25:35 »
S temi to asi taky bude fungovat, ale vykon a stabilita nemusi byt uplne idealni... osobne bych se podobnemu reseni vyhnul obloukem, ale jak se rika YMMV.

14
Hardware / Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« kdy: 04. 08. 2022, 15:14:26 »
na pidistroji (Asus PN50) s procesorem Ryzen 4500U to cele zere 8-10W
Tohle má ale jen jednu síťovou kartu, takže jako router to neposlouží, nebo mi něco uniká?

Da se udelat i tzv. router-on-a-stick. Coz znamena, ze muzes mit po jednom fyzickem kabelu/zdirce vedene WAN/LAN0/LAN1/... jako VLANy. Taky to bude fungovat. Akora sem nekde cetl, ze v pripade pouziti VLAN si efektivne snizis prutok dat na 1/2. Takze z 1Gbps mas pak 500Mbps (pro routovani mezi VLANy, neplati pro provoz ktery nejde v ramci VLAN). Nemam ovsem overeno (to snizeni rychlosti).

15
Hardware / Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« kdy: 04. 08. 2022, 13:03:31 »
bych sel do neceho takoveho.

kolega si asi pred dvema lety kupoval stejnej kram, jen s 1Gbit portama a strasne si to chvali. Pry pecka, bez problemu. U tech 2.5Gbps portu jsem nekde cetl, ze v pfSense myslim nebyl nejaky ovladac ci cosi, ze to nejelo na plno, ale udajne by to melo byt vyresene s novou verzi pf.

To uz je vyresene, s posledni verzi pfSense 2.6.0 jsou uz dodavane ovladace plne funkcni. A linux (Proxmox) uz ma podporu v kernelu taky nekdy uz od drivejsich verzi 5.x (nyni na 5.15).

Myslim si, ze je 2.5Gbps docela fajn do budoucna. Casem se treba dockame internetovych pripojek s rychlosti vyssi nez 1Gbps a i domaci zarizeni (Wifi 6, PC, NASy a podobne) uz dnes zacinaji mit bezne 2.5Gbps sitovky.

Edit:

A to video co linkujes je jedno z tech z kanalu, co linkuji ja v mem prispevku vyse.  ;)
Akorat ty mas link na verzi s J4125 a novejsi jsou s CPU N5xxx a N6005.
Urcite bych sel minimalne do N5xxx. Je o dost vykonejsi nez stary J4125.

Stran: [1] 2 3 ... 5