Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin-2

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Sítě / Re:Správné nastavení domácí sítě
« kdy: 18. 03. 2024, 18:53:35 »
Pokud jste vyzkoušel i návod Marka S. A nic nejde zbývá už jen, že je zařízení vadné. Posledních pár navrhů:

Ještě býval problém routerů u kterých byl rozsah DHCP mimo adresy které se používali a připojení haprovalo. Tj. Router má 192.168.1.1 ale DHCP je nastaveno na 192.168.1.100-200 a tím ten router vůbec nechtěl spolupracovat. Pokud se nastavilo DHCP na 192.168.1.1-200 vše se najednou rozběhlo. Statickou IP pak dáte na potřebné zařízení.

Další varianta je, že jeden port je vyhrazený na iptv (často port 2 nebo 3), tohle je ale většinou u O2 routerů. Zjistíte tak, že dáte kabel vedoucí do pc postupně do všech portů. Jestli jiné porty fungují a jen jeden vše odmítá pak by to mohlo být ono.

Zda se mi to ale oboje vysoce nepravděpodobné. Ale co kdyby.

Vrátil bych se k tomu starému d-linku a vytvořil bych síť pouze na něm a vyzkoušel připojení. Pokud vše nastavíte stejně a dlink bude fungovat ale netgear ne tak bych se pak obratil na prodejce s reklamací nebo vrácením. V případě že je router od poskytovatele v nájmu tak ať Vám zašle nový.

Posledni věc, je tam aktualizovaný firmware v tom netgearu? Někdy stačí i to.

2
Sítě / Re:Správné nastavení domácí sítě
« kdy: 18. 03. 2024, 12:25:30 »
Pokud zlobí už pouze PC a ostatní zařízení ne, tak zkuste následující postup v tomto pořadí:
1) Jakmile nastavíte protokol IPv4 v pc na automatické tak odpojte ethernetový kabel od pc. Počítač restartujte (nedávejte vypnout a zapnout!), jak se načte windows a přihlásíte se tak zapojte kabel. Pokud nebude fungovat tak další bod

2) Reinstalace síťových ovladačů, potřebné najdete na stránkách výrobce vaší základní desky

3) Pokud máte základní desku gigabyte nebo asrock je tam chyba v bios/efi která způsobuje problémy ze sítěmi (měl jsem tento problém a aktualizace vše vyřešila). Aktualizujte BIOS základní desky (pokud nevíte co a jak tak nic neprovádějte a zajistěte někoho kdo to umí).

4) Pokud nic nepomůže a připojení bude nestabilní můžete koupit novou síťovou kartu do PCI-e slotu, ale spíše jako krajní řešení. např. tento osvědčený axagon https://www.tsbohemia.cz/axagon-pcee-grl-pcie-sitova-karta-1x-gigabit-ethernet-port-rj-45-realtek-8111l-vc-lp_d499574.html

3
Sítě / Re:MikroTik s dynamickou IPv6 /64 konektivitou
« kdy: 29. 02. 2024, 12:39:59 »
To Don.J - Očekávání -  Toto je velmi častý omyl netrpělivých jedinců, v případě že se spojíte s někým kdo má snahu tak Vás přepojí na správného technika (ne pseudo technika) dokáží velmi kvalitně poradit což platí i pro O2 kdy mi technik pomohl vyřešit zapeklitý problém s připojením. To že někdo v podpoře ZTE nechtěl hledat v manuálu a poslal mě jinam je spíše lenost nízko placeného pracovníka než neznalost. Ale je to vždy loterie na koho narazíte takže to byla metoda "zeptám se a uvidím" která se tentokrát nevyplatila.

- K breku - To že nejde IPv6 podle plánu je smutné ale je to pokrok tím, že vůbec bylo něco přiděleno. Podle mě je to pozitivní zpráva pro všechny uživatele i když je provoz problematický. Měnit funkční bezproblémovou infrastrukturu za horší LTE jednotku nemá význam (praktický i finanční). Jakmile se bude dělat upgrade nebo nějaká větší změna pak to stojí za návrh ale rozhodně již 5G modem. Možná mikrotik otočí a zavede ndp-proxy která by tohle celé vyřešila pouhým nastavením.

- Pro zajímavost - V routerOS jsem povolil vzdálenou administraci skrze WAN na firewallu, na mobilu zapnul data a zkusil se připojit skrze winbox aplikaci na dynamickou adresu Hap AX3, k mému překvapení se vzdáleně připojím takže milé překvapení, že spojení není blokováno na firewallu O2 (ne že by to v současný moment mělo praktické využití), čekal jsem že to vůbec nebude fungovat.

Závěr - Zkusím převést router na switch mode a uvidím jak to bude fungovat, jinak vyčkám jestli O2 upraví IPv6 do funkční podoby

4
Sítě / Re:MikroTik s dynamickou IPv6 /64 konektivitou
« kdy: 28. 02. 2024, 13:51:53 »
Ještě jsem se zkusil obrátit na podporu ZTE a O2 s dotazem jak je jednotka MF268 nakonfigurována. Odpověď: od ZTE - Kontaktujte svého ISP, odpověď O2: Kontaktujte výrobce. Tolik k tomu jak to je nastaveno.

p. Caletka - Bohužel dohledal jsem že RouterOS ndp-proxy nemá a ani neplánuje přidat, takže v současném stavu je to bez šance jak uvádíte.
 
K myšlence - Modem žádnou konfiguraci IPv6 nemá, pouze režim Bridge a Router (kde nastavujete pouze IPv4). Jediné co zobrazí je info o IPv6 WAN a potom sekci ping a traceroute kde je ji možné zadat.
V RouterOS/IPv6/Firewall/connections je vidět že: IPv6 modemu -> IPv6 bridge
Co s jistotou vím že to funguje. Ale jak to funguje to nelze zjistit, předpokládám že podle zmíněného RFC 7278

Zkoušel jsem návrh: DHCP client spojení nenaváže, prefix/address nehraje roli

Režim Brouter a Bridge - Než začnu se změnami, mám tam tři wireguardy: 1) Propojuje dvě sítě, 2) Back to home od mikrotiku kdyby selhalo vzdálené připojení 3) Záloha propojení dvou sítí (neaktivní, pouze kdyby Hlavní nefungoval)

Switch mode - Pokud z AX3 udělám switch tak předpokládám že wireguard bude nepoužitelný nebo to lze nakonfigurovat?

Brouter mode - Wireguard tím zůstane zachován nebo ne když vše bude pod bridge, IPv4 bude routovat ale když bude vše na bridge, bude vědět co kam?

5
Sítě / MikroTik s dynamickou IPv6 /64 konektivitou
« kdy: 27. 02. 2024, 14:44:55 »
Zdravím, O2 se na fixní 5G přípojce pochlapilo a rozhodlo začít dodávat IPv6, samozřejmě to má háček a je to pouze jedna /64 a ještě je dynamická. Hned jako první dotaz byl dokoupení statické (jak mám u Metronetu) ale to není možné.
Změna operátora nelze (nikdo jiný nemá volný slot).

Doporučení technika je aktivovat "dualstack na routeru" ale nedoporučuje to (proč nevysvětlil), tím jakákoliv informace od O2 skončila.

Současná konfigurace je LTE modem (MF268) > Hap ax3> PC,tv,atd.
1) Pokud ponechám MF268 v režimu router, odstraním mikrotika a místo něj zapojím switch (MF268 > Switch > pc,tv,atd.)
Zařízení dostanou IPv6

2) Pokud ponechám MF268 v režimu router a propojím napřímo s pc  (MF268 > PC)
Dostane PC IPv6 konektivitu

3) Pokud ponechám MF268 v režimu router nebo bridge, ponechám mikrotika tak v routerOS tools/Ping nebo traceroute IPv6 funguje ale pouze na routeru (MF268 > mikrotik > pc,tv,atd.)
Zařízení nedostanou IPv6 (pc,tv,atd.)

Současné nastavení: Modem v režimu bridge
Mikrotik v7.13.5:
a)-> accept router advertisements: YES
b)-> Tím se přidělila do addresses dynamická IP
c)-> Ostatní nastavení IPv6 jsou ve výchozím stavu

Co jsem zkoušel: smazat firewall, smazat veškerá nastavení IPv6, asi 8 různých návodů jak by to mohlo fungovat (většinou fórum mikrotik), údajně by mělo pomoci ndp-proxy které ale není v RouterOS implementováno (našel jsem žádost z roku 2013), pak už jsem musel odejít.

Lze tedy v RouterOS nějak nastavit aby pustil dál tu IPv6? Jediná možnost co mě napadá je udělat IPv6 NAT a maškarádu (tak se nám kruh uzavřel) ale nevím zda to nepřinese jen problémy a jestli to vůbec lze nastavit.

Nějaké návrhy?

6
Sítě / Re:Státní služby jen na IPv6 ze zahraničí
« kdy: 22. 01. 2024, 11:41:15 »
Dual-stack je přechodový mechanismus, který pomáhá s postupnou konverzí z IPv4 na IPv6. Není to ale trvalé řešení, protože neřeší hlavní problém: nedostatek IPv4 adres.

Adresy objektivně nejsou, je třeba je od někoho koupit nebo těžit z toho, že jsem jich hromadu dostal před mnoha lety. To vytváří obrovskou nerovnováhu mezi starými firmami a novými. Když si budete chtít postavit datacentrum nebo větší službu, musíte počítat s obrovskými náklady na přidělení čísel. Čísel!

Tohle se nikde neděje, že byste musel k nově postavenému domu za pět milionů někde za milion koupit číslo popisné nebo kšeftovat s telefonními čísly, protože ČTÚ už nemá a nepřiděluje.

Vzácnost IPv4 adres vznikla jen jejich umělým nedostatkem, vůbec nedává smysl řešit takhle složitě nákup nějakých identifikátorů. V IPv6 si prostě řeknete a dostanete celý obrovský blok. Jenže pro plnohodnotnou funkci je třeba, aby se na ty adresy mohla připojit většina světa. Už jsme ale naštěstí na 45 % a za chvíli se to přehoupne.

Přesně jste vystihnul proč IPv6-only systém není připravený. Žádný ISP/datacentrum není konkurence schopné bez nasazení IPv4. Přirovnání k adrese je bezvadné, naprosto jednoduše můžete mít starý typ adresy za těžký peníz na který Vám každý pošťák, dopravce, člověk doručí psaní nebo budete mít novou adresu za pakatel ale mimo českou poštu, třech dopravců a čtyřech miliónů lidí Vám nikdo nic nedoručí i když se to zdá hodně tak to prostě nestačí! Každý zvolí to co bude fungovat všude i za cenu velkých nákladů. IPv4 only ISP/datacentrum se uchytí,  IPv6 only vyhlásí bankrot. Celé je to finančně závislé na IPv4. IPv6 je pouze důležité pro datacentra kde to má finančně význam do toho jít, jenže bez IPv4 to opět nejde jelikož polovina lidí se nepřipojí a jsme zase na začátku.

"V IPv6 si prostě řeknete a dostanete celý obrovský blok." Tady musí oponovat co se klientů týče, sledoval jsem video o školení IPv6 a školitel tam zrovna vysvětlovat ISP jak na mikrotiku dát subnet pro jejich klienty. Naprosto nehorázně přidělil klientům /60 a začal blábolit o tom jak jim to musí stačit a že se musí adresama šetřit a "teplej link za tři stovky to neumí". Takou studenou sprchu a obří zklamání při učení IPv6 jsem dlouho nezažil. Na základě jeho "moci" se rozhodl, že něco někomu stačí a ignoroval doporučení o /48.

Můžete kvalifikovaně vysvětlit proč není v pravidlech přidělování IPv6 jasně stanoveno (ne jen doporučeno) že každý klient musí dostat rozsah /48 ? A jaký je racionální důvod přidělit klientům pouze /60 když je IPv6 takové množství a na požadavek každý ISP dostane blok že by stačilo pro celou planetu? Podle toho školení to vypadá, že záleží na tom jak se daný IT technik vyspí nebo jaké má ego, jinak si to nedokážu vysvětlit proč každý ISP má IPv6 různě implementováno (O2/64, metronet/56, UVT/48) a proč případě požadavků klienta to není schopen rozšířit na těch /48 ?
Jak je možné že je všechno tak vágní a každý to dělá jinak?
Odborná odpověď IT znalého této problematiky by byla velmi cenná.

7
Sítě / Re:Ako z neverejnej IP mat verejnu staticku
« kdy: 10. 01. 2024, 13:03:33 »
Dakujem vsetkym za konstruktivne odpovede, mam dobry navod ako na to.

ISP je miestny "poskytovatel" s "pro zakaznickym" pristupom, ale bohuzial nemam inu moznost. Moj povodny poskytovatel mi oznamil, ze uz nezakupi licencie na LTE frekvencie a adekvatnu nahradu tu nemaju (aj ked je to pomalsie, ale dali mi vsetko co som potreboval).

Tak mi nezostane nic ine ako prejst k tomu "pro zakaznickemu", ked na to pride a tak hladam mozne riesenia.

Doma mam 2 web serveriky a k tomu este 1 sluzbu, zaroven pouzivam VPN na vzdialeny pristup domov.

Zamer bol, vsetky sluzby na ktore sa pristupuje z internetu presmerovat cez nejake VPS (80,443 (HAproxy), VPN) a traffic z LAN do internetu pre domacich pustat rovno von cez ISP (tam predpokladam nejaky ten stream TV, online hry, socialne siete, YT,.....).

Idajne ten "pro zakaznicky" ISP ma verejne IPv6, ale netusim, v akom stave to ma a moc sa mi nechce vsetko prekonfigurovavat na IPv6 (nemam s tym skusenost, ale tak mozno prisiel na to uz cas prejst).

V okolí není žádný velký poskytovatel mobilního internetu který by tam dosáhl LTE nebo 5G signálem, když současný již "nezakoupil" LTE pásma? Přece ten signál tam pořád je ale jenom jiný vlastník. Pokud vím tak každý velký operátor má nějakou formu veřejné adresy za příplatek (orange má třeba veřejnou dynamickou za jednorázový poplatek).

Začněte formou velcí operátoři kteří na dané adrese nabízejí služby > pak zda nabízejí veřejnou IP > následně jakou rychlost zde dosáhnu > za kolik měšíční platba internetu > kolik poplatek za veřejnou IP

K IPv6 pouze jestli na to máte hromadu času a trpělivosti tak to zkuste nastavit, já zkoušel a dokud nebude více funkčních návodu jak co přesně nastavit tak jsem to odložit na neurčito, ztracený čas mi za to nestál.

8
Sítě / Re:Výběr HW pro pevný internet vzduchem (T-Mobile)
« kdy: 05. 01. 2024, 00:54:04 »

Já to přirovnám k vlastní zkušenosti, po 2 letech provozu modemu ZTE MF 268 

Ja to musim potvrdit, ze po x labovanim se vzdycky vracim k MF268. Mam to teda pod strechou pod taskama, tak jedine co zvazuju, ze to vytahnu ven. Mam O2 100/20 , realne 95/20 pres den spis 80 otazka jeslti mi to pomuze ven vytahnout.

Jelikoz to mam jako jedinou moznost pripojeni a funguju na tom do prace zvazoval jsem nejaky backup, ale vodafone je tady prd*lni, tak mozna Tmobile. Chtel jsem to mit idealne v jednom zarizeni 2 sim, ale to bude za jine kacky, tak dam asi samotne modem na backup.

Zrovna ten Zyxel NR7101 je dualSIM a pokud internet používáte jako pracovní nástroj tak ta vyšší cena za případnou lepší rychlost (určitě by jste ocenil rychlý upload) + zálohu při výpadku O2 my přijde jako relevantní řešení.

Za mne ten zyxel pořiďte (máte 14 dní na test) a vyzkoušejte třeba tak, že si na SIM z mobilu aktivujete neomezený 5G data na den, pokud naměříte fantastické výsledky (limit vaší BTS) tak bych se dále obrátil na O2 zda je tam volný slot na rychlejší připojení aby to mělo smysl.

Ze své zkušenosti nedoporučuji dávat Mf 268 na střechu protože pak hapruje Simka.

Teď jsem se nedávno někde dočetl, že 4G zařízení mají nastavený tvrdý limit 100Mbit max a víc to nepustí, 5G zařízení mají 250Mbit max, to by musel někdo zasvěcený potvrdit ale když jsem testoval modem ve městě (100metru od BTS, přímá viditelnost) tak je fakt že maximální rychlost down/up byla shodně 100Mbit a víc ani ťuk. Takže na tom něco bude.

Chtěl jsem tím říct že bez upgradu HW se na lepší rychlost nedostanete protože operátoři pravděpodobně omezují 4G zařízení aby se přešlo na 5G ale jak jsem psal je to pouze neověřený dohad z internetu zatím podložený jedním testem ve městě na jednom zařízení.



9
Sítě / Re:Výběr HW pro pevný internet vzduchem (T-Mobile)
« kdy: 17. 12. 2023, 18:06:24 »
Co jsem četl tak ta anténa P-54 je pouze vertikální, pokud to budete nahrazovat celou sadou dvou antén do tvaru X (mimo) tak to zlepšení by nastat rozhodně mělo ale bez vyzkoušení nebo odborného měření je to pouze pragmatický odhad.
Teoretická možnost, že by jste dokoupil ještě jednu P-54 a oboje dal do X aby to fungovalo jako MIMO mi přijde jako anténářské sado maso a takový dotaz zda by to vůbec šlo směřovat na odborníky kteří mají velké zkušenosti (dříve bývalo fórum parabola kde odpovídali profi montážníci). Za mne bych to asi ani nezkoušel.

Já to přirovnám k vlastní zkušenosti, po 2 letech provozu modemu ZTE MF 268 jej můžu naprosto doporučit, umí spojit pásma (mám 800+1700+2100), odezva 36ms, funguje to nepřetržitě s nastaveným pravidelným týdenním restartem, signál -103 až -109 (3-4 čárky z pěti), 3,2km od vysílače odrazem z údolí skrze les, rychlost od operátora 50/5, reálná rychlost 49/10* (žádal jsem o větší upload kvůli kamerám), Udělený DMZ na router a vypnuté filtrovaní = perfektně funkční wireguard za CGNATem (bod veřejné IP na jiné adrese). Za bazarovou cenu 2000kč mi to přijde jako nejlepší zařízení cena/výkon ve 4G anténách i modemech.

Za celou dobu jsem zjistil pouze jednu negativní vlastnost a to že NESMÍ být umístěn na střeše kde na něj prší/sněží/fouká, protože začne vypadávat SIM karta a to nechcete (pomůže jedině restart). Po přemístění níže na parapet pod převis střechy a uchycení na speciální držák již rok bez výpadku.

Jakmile operátor nabídne pravé 5G NR a rychlost 100Mbit a víc tak také budu kupovat Zyxel NR7101 (6x Mimo) ale do té doby a rychlosti do 100Mbit a méně je 4G+ naprosto vyhovující a hlavně cenově extrémně dostupné.

Nebudu nikomu nutit svou zkušenost protože potřeby každého jsou velmi individuální ale Yagi anténu jsem měl na 3G (tehdá ještě U:fon / air telecom) > pak vnitřní modem (MR200) > následoval poynting (Xpol 2-5G) > modem WF830 > ZTE MF268 u kterého nyní jsem a vracet se zpět k yagi u 5G? Mimo opravdu specifické situace velmi vzdálených vysílačů kde to modem nezvládá mi to přijde nostalgicky motivované (dříve byla tráva zelenější, chleba levnější a yagi nejlepší).

Ve zkratce pro samoinstalační prostředí
- Yagi anténu - spíše ne, vyžaduje kompatibilitu jak antény tak modemu, rozhoduje typ a kvalita kabeláže, musí se správně nainstalovat vzdálenost antén pro X polaritu - spíše pouze pro odbornou firmu jinak je výsledek nejistý
- Poynting anténu - určitě ne, moje zkušenost byla více než špatná, zlepšení signálu bylo o cca 20% procent na 800Mhz o proti anténkám MR200 uvnitř, ping ale byl dobrý, velmi vysoká cena za anténu, obrovský design (čtverec asi jak menší  krabice pizzy ale tloušťkou jako 2-3 krabice na sobě), modem sám musí být slušný jinak je to ztráta peněz, když to dáte dohromady tak máte cenu skoro toho Zyxel NR7101 což je úplně jiná kategorie
- 4G Modem - rozhodně ano, nejlépe 4x4 MIMO, dle potřeby typ - Cenově velmi dostupná a osvědčená technologie do cca 100Mbit
- 5G Modem - rozhodně ano pokud chcete investovat do budoucna - Další generace, funkce které ještě nemá operátor, rychlosti nad 100Mbit ale vysoká cena to celkem sráží pro velkou část zájemců, za cenu okolo 6-7 tis by to bylo odpovídající ale za 11tis stále spíše pro nadšence, dokud se nevyprodají staré zásoby 4G antén/modemů cena bude pořád vysoká.

10
Sítě / Re:Výběr HW pro pevný internet vzduchem (T-Mobile)
« kdy: 17. 12. 2023, 12:00:37 »
Mám ještě dotaz k tématu...

Ono něco poradit je záludné, většinou už je každý rozhodnutý ještě před dotazem jak to chce řešit a přitom nechce slyšet že jeho řešení není nejlepší či naprosto nevhodné.
 
Jelikož jsem si prošel Anténou Poynting, vnitřním modemem i externí modemem sám za sebe doporučuju používat pouze externí modem kde je sim a dále uvnitř domu router na kterém nastavuji co potřebuji. Jediné co nastane je double NAT který vyřešíte skrze DMZ a vypnutím filtrování portů na modemu a máte hotovo. Je to nejpraktičtější samoinstalační balíček který bude fungovat protože stačí aplikace na sílu signálu a máte vystaráno.

Je to nejlehčí řešení u kterého nemusíte řešit délku koaxu, jeho odpor, souběh s elektřinou atd. Pouze propojíte UTP odolným vůči UV (někdy ani to není potřeba), zapojíte do PoE injektoru a fungujete.

Vnitřní modem dle umístění bude mít vždy horší latenci (měl jsem až 250ms), na venkovní anténu každý navalí prodloužení 20 metrů koaxu na satelit a neřeší že útlum na té délce prakticky anuluje zisk antény a další perličky typu špatně udělané koncovky, zlomený kabel protože roh musí ladit atd.

Ještě jsem nikoho ve svém okolí neviděl že by si externí anténu nechal namontovat, každý to dělá svépomocí a podle hodnocení pak vidíte výsledky recenzí, stejný produkt člověk A) Anténa je skvělá zrychlil jsem na 100Mbit, člověk B) Anténa je odpad žádné zrychlení nenastalo

Prostě kupte druhou anténu a zjistěte zda bude zlepšení, jestli ne tak vrátit.
Pokud chcete jiné řešení a celkové zlepšení služby kupte externí modem a do něj dejte sim. Buď jsou sektorové kolem 45 stupnů (WF830, MF268) nebo všesměrové (B-2368-66) podle toho jakou zástavbu řešíte a jaký vysílač je k dispozici. Jestli se to nebude pozdávat tak většina operátorů nabízí možnost vrácení do 30 dnů.

Nebo posléze odbornou montáž a tam je to již na technikovi.

11
Hardware / Re:Disk 2.5" na domácí zálohy
« kdy: 12. 12. 2023, 16:45:06 »
Tady toto není propagace výrobce ale reálná zkušenost protože zálohuju (převážně fotky a video) na 4 externí disky, 3x 2,5 hdd, 1x 3,5 hdd vše v exFAT + cestovní USB-C sata SSD

Za sebe doporučuju externí prázdné rámečky od firmy axagon do kterých dokoupíte HDD nebo SSD dle gusta
1) vložíte potřebné HDD dle velikosti co potřebujete a výrobce kterého chcete (já preferuji od toshiby pokud se dají sehnat, v česku celkem problém)
2) v případě nutnosti tento rámeček rozeberete a disk můžete použít jinde bez jakýkoliv problémů
3) po naformátování skrze externí krabičku a nakopírování dat jej můžete v klidu vložit do PC a napojit, systém je vždy najde a data jsou hned přístupná

ostatní externí disky
a) WD portable - 2,5hdd která má natvrdo napojenou elektroniku takže v případě poškození konektoru na krabičce je to zdar a k datům se nedostanete, druhotné použití nemožné a záchrana dat nulová
b) WD essential - 3,5hdd krabice se dá rozmontovat a vložit jiný disk ALE používají nějakou speciální WD metodu protože pokud disk vytáhnete z rámečku a zapojíte do PC tak se tváří že nemá partition, formát exFAT/NTFS nehraje roli, disk se musí inicializovat a formátovat takže přemažete data (možná by to recuva zvládla obnovit ale netestoval jsem)
c) Adata - 2,5hdd krabice se bez destrukce obalu nedala rozdělat takže vnitřní zapojení neznámé

Do axagonu jsem dal 2,5hdd toshiba formát NTFS a PC po přímém zapojení (sata > deska) disk hned našla, posléze jsem tam zkoušel SSD od crucial která taky našlo a při kopírování dat bez zádrhelu.
V případě rámečku USB-C - USB-C lze napojit přímo na mobil a také bez problémů funguje OTG (testováno exFAT + android). 

Takže pokud půjdete metodou 2,5HDD/SSD a externí disk, tak nic jiného už jsem nekupoval než ten Axagon protože jeho kompatibilita je skvělá.
Výrobce disků dle preference a dostupnosti, já preferuji toshibu ale sehnat ji není zrovna snadné, ještě jsou dobré disky do kamerových systému protože jsou CMR ale jsou to 3,5HDD a celkem hlučné.
Radši více záloh na levnější disky než super drahej disk a jen 1 zálohu.

Pak už metoda NAS jak bylo zmíněno a zálohovat tam.
Záleží co preferujete

12
Sítě / Re:Výběr HW pro pevný internet vzduchem (T-Mobile)
« kdy: 07. 12. 2023, 15:38:50 »
Tady bych chtěl upozornit na velkou rozdílnost zařízení které vybíráte

1) Tp-link MR600 - Je to pouze 4G, má pouze Wi-Fi 5 (ac), Já měl předchůdce MR200 (O2) s anténou Poynting a byla to katastrofa než se zjistilo že to neumí spojovat pásma (modem, ne anténa), určitě už je to vyřešené ale tehdá to byla slušná zrada.

2) ZTE MC801A - je to 5G i 4G, má Wi-Fi 6 (ax), konektory připojení antén jsou TS9 a Poynting XPOL-2-5G je myslím SMA-m takže dokoupit přechodu TS9 > SMA-m, POZOR externí anténa je určena pouze pro 5G, na 4G to bude fungovat jako bez antény

3) MIKROTIK • LHGGM&EG18-EA - Zařízení vyžadující znalost v případě komplikací, nevím zda je to pro Vás dobré nebo naopak špatné

4) ZYXEL NR7101 - Je to současná špička (v normální cenové dostupnosti). Tam záleží jestli ta Optika za rok je garantovaná nebo "se očekává" za rok. Pokud by to bylo na více roků tak máte zařízení které vydrží až do 6G sítí, bude nutnost ale vnitřní router nebo switch, v případě veřejné IP potřeba DMZ nebo jinou formou přesměrovat veškerý provoz na vnitřní router (kvůli wireguardu, PSN myslím také stále vyžaduje veřejnou IP, atd.).

Pokud bych to vzal jako bazarovou hodnotu až bude optika tak ZTE MC801A prodáte snadno stejně jako Tp-link MR600 - ztráta ceny CCA 30-40%,
 MIKROTIK • LHGGM&EG18-EA už prodáte hůře ale fanoušků mikrotiku je hodně a většinou kupují za 50% současné ceny

ZYXEL NR7101 se bude prodávat nejhůře protože takové zařízení potom budete prodávat tak za 6-7tis tak si jej koupí pouze úzká skupina zájemců nebo překupníci těžce pod cenou (nabídnou cca 4tisíce) a to ještě za předpokladu že za rok tomu neklesne hodnota.
Nutno zvážit jaká ztráta ceny za to stojí.

Ještě mě napadlo zda by Vám za měsíční paušál zařízení pronajmul T-mobile a odpadla by starost co kupovat. Pokud si ale pamatuji tak montáž zařízení stojí 1500 a demontáž také (to by se muselo dohledat) takže zahodíte 3tisíce + pronájem zařízení na 1 rok.

Zvažte dle možností, zařízení je spousta.


13
Co tohle?
https://www.atmoskop.cz/nazory-na-zamestnavatele/3037887-zasilkovna-s-r-o/hodnoceni#main

Hodnocení ...

Zrovna ...

Tazatel požadoval reálnou zkušenost a dostal varování, že tato stránka podává velmi zavádějící informace. Jak s tím naloží už je na něm.

Už jen to že Vás zajímá co to bylo za firmu a jaké bylo skutečné znění jasně potvrzuje to, že zájem o tyto negativní hodnocení jsou více důležité než pozitivní, protože lépe vypovídají o skutečných vlastnostech a problémech dané firmy který daný portál uměle cenzuruje.

Vaši PR omáčku ponechám bez odpovědi.

14
Sítě / Re:Nastavení modemu Archer VR2100 pro T-Mobile
« kdy: 02. 12. 2023, 15:45:12 »
V tom annex type bych natvrdo nastavil Annex_B co má v požadavcích T-mobile
Vypnul bych BitSwap protože také není v požadavcích od T-mobile

Pokud to bude pořád zlobit, tak v sekci systém udělej: zálohu současné konfigurace na plochu PC > modem dej factory reset > nastav pouze DSL tak jak kdyby si ten modem dneska vybalil.

Pokud to bude fungovat tak víš že je problém v nastavení a můžeš porovnávat co je jinak (někdy je lehčí to celé nastavit znovu). Pokud to fungovat nebude tak už pouze operátor a původní nastavení nahraješ ze zálohy. 

V případě že ani operátor nic nevyřeší tak bych šel cestou Terminátor + Router schopný vytočit Vlan 848

Podle fotky je tady u toho modelu napsaný "wireless router mode" ale jestli jsou tam potřebné nastavení aby jsi nemusel měnit router to už se musíš podívat po přepnutí režimu.

15
Sítě / Re:Nastavení modemu Archer VR2100 pro T-Mobile
« kdy: 02. 12. 2023, 11:43:24 »
Tak ono stačí že t-mobile má veřejnou IPv4 zdarma (dynamickou) a IPv6 /56 (aspoň bývalo). Také sloučení služeb s tarifem a sražení ceny je relevantní volba proč přejít. Ale zpět k věci.

Podle toho co jsem dohledal tak ten Tp-link co vlastníte umí bonding a vectoring (sloučení vdsl linek a korekce přeslechů) tím se dá vysvětlit proč ten váš půjčený zyxel jede pouze 90Mbit (buď maximum jedné linky nebo chybějící vectoring není schopen zvládnou větší rychlost). Problém může být i špatně nastavená IPv6 kterou bych dočasně vypnul.

Návrhy řešení vašeho problému:
1) Chyba nastavení - Nejčastější problém je že jste něco přehlédnul v nastavení DSL
2) Neaktualizovaný Firmware - Nepravděpodobné ale stejně aktualizujte
3) Špatně nastavená karta v DSLAMu poskytovatele - téměř vyloučeno testem jiného zařízení
4) Tp-link nezvládá provoz - Je možné že jste zapnul QoS a jiné další funkce a zařízení již nestíhá provoz - vypněte nepotřebné funkce

Ultimátní řešení - Požádejte T-mobile aby Vám zaslal zařízení terminátor (zyxel krabička nájem cca 20kč ale záleží na operátorovi) která řeší VDSL část a vy si současný TP-link přepnete do režimu router a nastavíte VLAN 848 a zapojíte do terminátoru. Musíte zjistit zda to vaše zařízení umí. Tím vyřešíte to že síť cetinu je zakončena zařízením cetinu a odpadne tak vaše starost s kvalitou linky.

Vycházím jen z předpokladu co jste napsal. Bez podrobností už jen věštecká koule. Přikládám nastavení VDSL ze stránek T-mobile:
Obecné parametry pro VDSL
Parametr   Hodnota
WAN service type   PPPoE
MTU   1492
802.1P Priority   0
802.1Q VLAN ID   848
PPP Username   adsl
PPP Password   adsl
DSL standard   Annex_B

Edit: Don.J už to napsal ale když už to mám tak to stejně odešlu.

Stran: [1] 2 3 ... 5