Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Rike

Stran: [1]
1
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 05. 02. 2020, 21:09:20 »
Díky všem a především LarryLin za vyčerpávající odpovědi!

2
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 05. 02. 2020, 11:48:16 »
Před těmi 5 lety jsem si z nostalgie rozchodil pod Wine Visual FoxPro 9...
Kdyby jen před pěti lety - i dnes :D Ale na to mám zvlášť vyčleněný stroj, ke kterému usedám jen sporadicky.

Překvapuje mě, že se doporučuje Debian a jeho klony (nejen zde), přitom zde zase padlo, že na desktop jedině rodinu Ubuntu. Fedora má za sebou Red Hat, má za sebou Debian taky nějakého komerčního hráče? (Nic jsem nenašel).

GNOME vs. KDE - co je považováno za propracovanější a dotaženější?

Jinak díky všem za rady!

3
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 04. 02. 2020, 09:33:57 »
k3dAR: Díky za tipy, zkusím ještě, jestli s tím něco svedu.

Fuki Fuki: Tady nejde o předsudky. Nejsem ochoten vyhodit HW, který mám, průběžně ho inovuju a nemálo mě stál, a jsem s ním spokojený, abych mohl mít sice třeba i lepší HW, ale za dvojnásobek, přičemž jeho potenciální pozitiva nikdy nevyužiju. V bazaru (resp. od neznámých osob) pracovní stroje zásadně nekupuju (další zásada, která není k diskuzi - výjimkou jsou hračky za dvě kačky).

4
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 21:03:33 »
Přemýšleli jste o tom tyto aplikace poskytovat jako virtuální aplikace? Hezky se to tím oddělí a i náklady na provoz jsou pěkně viditelné.
Nějaké klíčové slovo byste k tomu neměl? Patrně jde o App-V, ale pro jistotu.

5
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 20:10:46 »
Snažíte se jako malý jedinec nahradit něco, co ani velcí nezvládají.
Protože prostě musíme.

ale GNU/Linux distribuci chces odladenoou out-of-box, mozna bys mohl i k ni pristoupit tak ze si ji po instalaci postupne jak budes narazen na neco co ti nesedi, nebo co si nekde nactes, odladit...
Ne až tak docela. Řekněme, že mi Win nabízelo možnosti, jak to doladit, bez potřeby to řešit na úrovni vývojáře Windows, kterým nejsem.
Jak třeba jako uživatel vyřeším problém, kdy se podaří banální chycení a roztažení okna až na pátý pokus, protože 4x předtím člověk táhne jen "vzduch", i když se skutečně trefil a chytil hranu? Jak vyřeším, že při minimalizaci se roztáhne okno, obsah browseru blikne v původní velikosti a pak blikne v nové? Drobnosti, co prostě otravují, a pochybuju, že je na to snadný návod, jak to vyřešit.

Díky za náhled na Xubuntu a verzování!

6
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 19:55:27 »
Vidíte, já bych tohle vše považoval za naprosto nešťastnou praktiku, která vede jen k problémům se systémem a s aktualizacemi. Pokud toto "potřebujete" nastavit, pak W10 Vám nikdy nemůžou fungovat dobře.

Třeba telemetrie ničemu nevadí (pak musíte poměřovat přínos vs. cena za ohnutí systému), firewall naprosto dostačuje (kdy ne?), mapovat disky je už mnoho let naprostý přežitek a blbina, ...
Vadí nevadí, jsou prostě věci, které jsou pro někoho z nějakého důvodu nepřijatelné. EDIT: nebo to řeknu ještě jinak - OS nemá dělat nic jiného, než o co je uživatelem explicitně v daný moment žádán, pokud to není nezbytné k běhu jeho samotného.

Firewall budiž, ale mapování disků chcete nahradit čím? Upozorňuju, že je potřebují systémy vyvinuté ještě pod DOSem/Win XP, které jsou v podnicích pořád k vidění... Kupodivu se některé stále daří držet při životě i ve Win 10.

7
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 19:41:31 »
Co považujete za mouchy? Já třeba nenastavuji lidem prakticky nic, ale možná považujeme za mouchy něco jiného. Stejnou zkušenost mám i s W10, od W7 se to liší jen v barvě záhlaví a start menu.
Vyházet telemetrii, nahradit firewall osvědčenější komerční variantou, oholit zbytečné animace, používat jen bezpečnostní update, pokud dodavatel HW nenabízí vlastní řešení, projít ovladače a zaktualizovat je, dotáhnout vhodnou čerstvou verzi .NET FW, přenastavit chování oken dle mého vkusu... nejsem žádný poweruser, mým cílem je držet systém minimální a nekonfliktní (tzn. že neotravuje a zároveň mě uživatelsky nevytáčí).
S Win 10 je to složitější v tom, že když se přistoupí na jejich politiku rolling release, tak z toho vznikají nepříjemnosti. Jedna aktualizace třeba nedržela namapované disky, i když bylo namapování vynucené. Druhou vlastností je ta snaha připravovat uživatele o jeho soukromí - tudy prostě ne (opět premisa, není to nic k diskuzi - proto jsem velký fanda projektů typu DuckDuckGo, Vivaldi, Brave, Tutanota aj.).

Byt je GUI v mem pripade zcela "nevyuzivane", pracovat pod GUI na soudobych distrech je dost utrpeni :-)
Řekl bych, že se Vaše práce dost liší od té mé, ale to nevadí. Je to moje chyba, měl jsem to líp specifikovat.  Nicméně Gentoo je tu i dnes a nabízí i prostředí pro mě, takže si ho hned píšu na TODO jako doporučené  :)

8
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 19:14:10 »
Osobně si myslím, že nejdál je Ubuntu + jejich placený support. Nikdo jiný se tak moc na desktop nezaměřuje.
Daní je používání dost starých verzí, nejnovější samozřejmě nesupportují.
Ještě se zeptám - Ubuntu jako Ubuntu, nebo některý z bezpočtu dister, které mají Ubuntu jako základ?

openSUSE Leap s GNOME.
Též jsem jej potkal, ale vesměs se názory shodovaly, že to není až ta pro "běžného" uživatele desktopu. Zkusím.

bych chtel videt, jestli to na windows funguje nekdy lepe nez na jakemokoliv linuxovem distru!!!!?!!!
Překvapivě ano. Když se vychytají v sedmičkách mouchy, zablokují se nesmysly a nechce se po nich nic speciálního, tak slouží dobře.

9
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 18:44:43 »
Ano, pokud chcete něco, co funguje magicky "dokonale", je nejlepší volbou Windows a macOS. Bambiliony dolarů, které do prostředí investují se nemohou poměřovat s entusiastickým úsilím linuxových desktopníků, kteří se dělí asi o 2 % trhu a ty se ještě dělí do několika prostředí a mnoha distibucí. Na to stačí selský rozum.
Ale i tak různí dlouhodobí uživatelé Linuxu mají nějaký vlastní žebříček distribucí, které považují za "dotaženější", a to mě zajímá. Já bohužel střílím do distribucí naslepo, takže ocením jakékoli tipy, které si samozřejmě vyzkouším. O to jediné mi jde.

EDIT: k té paměti - samozřejmě si můžu udělat upgrade, stejně jako jsem ho udělal s diskem na SSD. Jen mě překvapilo, že si taky Manjaro rádo sosne paměť, i když se všude inzeruje, že Linux je daleko úspornější než jakýkoli Windows. Ale to nebyla podstata dotazu. I když, také už jsem narazil na "nepoužívejte distro XY, je žravé o Z% než jiná distra, protože..."...

10
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 18:30:28 »
...
Jake profesionalni aplikace pouzivas?
...
Síť potřebuju dost zásadně, samozřejmě.

Profesionální aplikace? Takhle ta otázka ale nestála. Hledám prostředí, které je profesionální, dotažené. Nevím, jestli třeba produkty Eclipse Foudation nebo produkty JetBrains považuješ za profesionální - já jo, protože mě práce v nich živí. A hlavně je na nich vidět, že je autoři dotahují.

Uznávám, že testovat na 4GB je dneska málo, ale Win7 na to šlapou obstojně. Pokud má být každé to jmenované distro i na slabší stroje, mělo by fungovat nejhůř stejně jako ty sedmičky. Trochu mě překvapilo, že to dost žere, ale to vem čert, bylo to jen naokraj.

...macOS...
HW uzavřenost je nepřijatelná stejně jako ty Win 10. Ber to jako premisu.

11
Distribuce / Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 03. 02. 2020, 17:53:00 »
Je mi jasné, že nafasuju kýbl obvinění, že jde o trolling, ale skutečně to myslím vážně a jsem z toho poněkud rozpolcený.

Windows 7 skončily s podporou, čímž jsem byl donucen hledat nějakou rozumnou alternativu, protože ji ve Windows 10 prostě nespatřuju. Nejsem úplnej klikač a začátečník, s příkazovou řádkou si poměrně rozumím ještě z éry DOSu a i ve Windows jsem se k ní občas uchyloval.
Prohrabal jsem se různými distribucemi a z nějakého důvodu postupně dospěl k Manjaro s KDE. Proč zrovna Arch linux, sám nevím. A to je půl problému - co je to Arch linux, proč se liší, co z toho plyne, jak se v tom mám vyznat, když je tolik distribucí...
Druhá půlka je, že to grafické prostředí na mě působí sice nejlépe, ale pořád nedodělaným dojmem. Je příjemné na oko, ale jsou tam prostě takové ty otravné nedorazy. "Inteligentní" otevření nového okna se zarovnává vpravo nahoru... co je na tom inteligentního? Widget přetejká sám sebe... Překlady jsou nedodělané... 2GB RAMky ze 4 v háji jen s oknem prohlížeče (testovací starší stroj)... při instalaci z jejich instalátoru software stroj zamrznul úplně... V MX Linuxu, což jsem si našel, že je teď hrozně "hot" distro, se zase zahryzlo KVM tak, že jsem ztratil chuť se tím dál zabývat... Mint zase nechtěl chápat, jak chci nakládat s více monitory... A tohle je s každou distribucí, kterou jsem prošel, navíc většina z nich evidentně nikdy nepotkala UXáka.

Takže otázka zní - po které distribuci mám sáhnout, pokud chci výkonný ale zároveň úsporný OS, který je uživatelsky přívětivý a nebrká v něm člověk o nedorazy, nýbrž se jeví jako skutečně profesionální pracovní prostředí? Nebo toho chci tak moc, případně jsem na špatné adrese?

Stran: [1]