Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jimmyx

Stran: [1] 2 3 ... 12
1
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 09. 07. 2024, 09:59:57 »
Citace
Jenže i zde by mě zajímalo, co s tou teplou vodou dělají, vždyť 200L, to dá na několik napuštěných van denně...
Stačí, když přijedou děti z Prahy.
A to chodia kazdy den?
No, např. zkušenost bratránka když měl náctileté dcery byla že jakýkoliv boiler byl malý. Proto na chalupu dal jen 50 litrový boiler s tím, že se alespoň nahřeje rychle. Lidé jsou zjevně různí.

2
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 09. 07. 2024, 06:37:16 »
[Na to vám teď v létě stačí nějakých 5,5 kWp, pro ty slabší měsíce tedy dáte 7-8kWp a rázem jste na jiné ceně za FVE a místo 20 MWh budete kupovat třeba jen např. 7 MWh ze sítě, což nějakou rozumnou návratnost dá.
Korekce krát 2 to mělo být  ::). Tedy pro léto by jste potřeboval cca 10 kWp, což je běžná instalace bez velkého papírování.

3
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 08. 07. 2024, 21:52:38 »
Ad "cena FVE pri 100k/y" - rekneme, ze cena s dph/distribuce je 5 kc/kWh. Tzn. je potreba vyrobit 20 MWh. 20 kWp FVE bude mit dnes cenu nekde u 500-600+ kKc.

To je právě ta chyba, která vás přivede do situace původního tazatele.
Není potřeba vyrobit 20MWh, ale je potřeba umět sám spotřebovat 20MWh z FVE.
A abyste to zvládl za rok ve vlastním domě, budete potřebovat mnohem víc kWp, víc zaplatíte a budete tu opět řešit co s tím obřím přebytkem...
A nebo se smíříte s tím, že v prosinci a lednu je výroba limitně blízká nule, V listopadu a únoru to taky není žádná sláva a nadimenzujete FVE tak aby pokrývala spotřebu cca od března do října a v létě holt necháte nějaký výkon "na střeše". Za předpokladu že těch 20 MWh je spotřebováno v průběhu roku stejně, tak je to cca 55 kWh denně. Na to vám teď v létě stačí nějakých 5,5 kWp, pro ty slabší měsíce tedy dáte 7-8kWp a rázem jste na jiné ceně za FVE a místo 20 MWh budete kupovat třeba jen např. 7 MWh ze sítě, což nějakou rozumnou návratnost dá.

Samozřejmě pokud z těch 20 MWh spotřebujete 15 MWh v zimě na topení, tak vám FVE zas tak moc nepomůže, i když i tak může být těch např. 7 MWh ušetřených "v létě" na účtech poznat.

Mimochodem teď dostal kamarád nabídku na FVE ohřev boileru 200 litrů (ten už má) na 3 kWp za 20 000Kč. Vzhledem k tomu, že ten boiler má každou chvílí studený (2 malé děti), tak tohle se mu vrátí po roce nebo maximálně 2 letech. Boiler 200 litrů je vlastně taková 10-15kWh baterie.

4
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 03. 07. 2024, 14:01:45 »
... i tak neexistuje měnič, který dokáže na jednu fázi poslat celý výkon.
Celý výkon ne, ale 50% celého výkonu na jednu fázi je běžné. To je docela použitelné. Ono poslat vašich 8,5 kW na jednu fázi by znamenalo 40A 1f jistič. To se stejně v rodinných domech běžně nevyskytuje.

5
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 28. 06. 2024, 13:26:57 »
Problem je, ze elektrarna zere penize (amortizace vynalozne investice, starnuti panelu, starnuti menice, starnuti baterek). Takze v okamziku, kdy nejde najit odber, tak o penize vlastne prichazite. Jinak receno klesa vyuzitelnost a tim se prodluzuje termin navratnosti. Technicky zadny problem, ekonomicky to uz problem je.
Stárnutí panelu - těžko říct, při menší vytížení bude teplota větší. Ale zrovna jsou ty nejlevnější část FVE
stárnutí měniče - při menším zatížení se měnič méně hřeje. Tam životnost možná naroste.
stárnutí baterek - Baterky nelze nabít víc než na 100% (tedy lze, ale jen jednou). Jestli budou nabité na 100% v 8 ráno nebo v 8 večer už je vcelku jedno. Víc než 1 cyklus za den smysluplně prostě nedáte.

6
Sítě / Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« kdy: 28. 06. 2024, 12:07:25 »
Za druhe, priemerna cena elektriny je 3,5Kc/kWh, nie ~11 (vid: https://www.kalkulator.cz/cena-za-1-kwh-elektriny, a https://www.kalkulator.cz/elektrina)...
Je dobré se na ceníky elektřiny podívat pořádně. Silová elektřina už sice stojí kolem 4 kč/kWh, ale osobně si jí v elektrárně asi nevyzvednete, že ? S distribucí, které se nevyhnete je cena kolem 7 kč/kwh.

7
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 22:39:56 »
Já se na ty výpočty úspor dívám trochu jinak.
Vydělte cenu instalace vaší FVE počtem dosud vyrobených kWh a vyjde vám aktuální cena 1 kWh z vaší FVE.
Když si koupíte nové auto, taky si počítáte že první kilometr vás stál milion, druhý půl milionu, třetí třistatřicettři tisíc atd ? Asi ne že? Tento výpočet dává smysl na konci až to auto zahodíte nebo prodáte zpětně si spočítat na kolik vás přišel 1 km. Podobně za 20-30 let až skončí životnost FVE (ať už morální či fyzická), půjde spočítat na kolik vyšla 1 kwh, pro současnost je to dost nepraktické.

Mnohem praktičtější je spočítat si kolik mě v případě nepořízení FVE stojí kWh a tuto část pronásobit počtek kWh které jsem díky FVE nemusel nakoupit. Trochu to komplikují různé paušální platby, ale orientačně to stačí. Případně můžete po roce porovnat kolik jste platit ročně před pořízením FVE a kolik po.

8
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 11:17:50 »
Hovorime o strasnych m3..  (uz si cifru nepametam - Ak tak, zistim.)
Pokud budeme předpokládat využitelný rozdíl cca 70°C tak pro uložení 1 MWh potřebujete cca 15 m3 vody (při zohlednění nutných ztrát).
Což není vůbec nic a navíc se to schová pod zem a nad tím můžer být klidně parkovací stání... V nákladu to vyjde určitě mnohem levněji, než to ukládat do LiFePo baterií, že.

Každopádně, kvůli pár KWh přebytku není třeba hned pořizovat úložiště na MWh, to by bylo z extrému do extrému.
Když má tazatel v létě každý den přebytek 40-70 kWh, tak to za měsíc i při té spodní hranici dělá 1,2 MWh. A takovéto slunečné léto trvá minimálně 3-4 měsíce. Pokud to nechce dotyčný "nechat na střeše", tak jsou reálné jen 3 možnosti. Prodej za pakatel (do budoucna možná i za záporné ceny),  "virtuální baterie" dokud ji např. ČEZ nabízí, nebo opravdu velké úložiště tepla na zimu.

9
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 09:53:28 »
Hovorime o strasnych m3..  (uz si cifru nepametam - Ak tak, zistim.)
Pokud budeme předpokládat využitelný rozdíl cca 70°C tak pro uložení 1 MWh potřebujete cca 15 m3 vody (při zohlednění nutných ztrát).

10
Software / Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« kdy: 28. 05. 2024, 07:19:19 »
a nepouzivaji cady jen polygony? pouzivaji opravdu i rovnice kruznice, beziery, atp.?
CADy nejsou počítačové hry kde stačí že to vypadá zhruba správně. Uvnitř CADy opravdu používají kružnice a další křivky a pouze na konci pro zobrazení to převedou na polygony dle aktuálního přiblížení. Asi by jste nechtěl mít např. karoserii auta z polygonů.

11
15mm díra není nic, pokud to není >60cm kamenná zeď.
Tak silnou zeď (ještě kamennou) bude naopak problém provrtat něčím slabším.

Místo husího krku byl použil elektrikářské trubky. Ty mají nejlepší poměr mezi vnitřním a vnějším průměrem a ještě jsou hladké. Pak by mohla stačit díra 12mm a to je jako nic.

12
On půlmetr kamene je půlmetr kamene. A koneckonců i cihel. To moc zateplovat nepotřebujete, tam většinou stačí zateplit stropy.
Tepelná setrvačnost není tepelná izolace. Masivní budova má své výhody, kdy vás např. týden či dva nezajímá jak se venku mění teplota, ale celou zimu to nevydrží. Ten půl metr plných cihel izoluje asi jako 3-4 cm EPS, půl metru kamenné zdi asi jako 2 cm EPS. Takže v masivním starém domě není třeba klimatizovat, protože tak horká léta aby se to přehřálo u nás nejsou, ale topit je tam třeba pořádně.

PS: Bydlím v domě z roku 1908 co má zdi nad zemí 45cm, ale tam kde to jde jsem doplnil dostatek izolace a na účtech to je poznat.

Můžete si to spočítat sám
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/140-vypocet-prostupu-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubehu-teplot-v-konstrukci

13
Bazar / Re:Prodám svojí CZC sestavu LEVNĚ
« kdy: 28. 03. 2024, 13:40:47 »
Použitelné na co? Zrovna nedávno jsem v jednom sokolu měnil jedno kancelářské Core 2 Duo s 6 GB RAM a SSD za něco nového protože i obsluhující důchodci (aktivní členové vedení daného sokola) seznali že už se to nedá používat. Jako "herní konzole" pro dobové hry to použitelné bude, to ano.
Nejspis nenazrane Windows s jednim ci vice antiviraky ;-)

mam ve sbirce treba Lenovo X301 s dooost uspornym Core2Duo SU9400 (2x 1.4GHz, 10W TDP, Passmark 520) + 4GB RAM + mSATA SSD...
s Xubuntu 22.04 + Chromium(+PrivacyBadger&uBlockOrigin), je to normalne pouzitelne (nechodim na prasoweby (ani s primarnim NB) ala Facebook), nedavno sem ho vytahl, aktualizoval a par hodin pouzival na Web, Reminna(VNC), Terminaly, na pozadi stream inet radia...
Poslední kapka údajně byla komunikace "s prasoweby" státní správy které se dotyční nemohou vyhnout, protože po nich stát tu komunikaci přes dané weby požaduje. A když už i důchodci seznali, že se to nedá, tak už to muselo stát za to.

Také mám doma jedno Core 2 Duo na linuxu jako PC navíc. Sledování TV a Youtube tam nějak funguje. Používat to častěji bych nechtěl.

14
Bazar / Re:Prodám svojí CZC sestavu LEVNĚ
« kdy: 28. 03. 2024, 07:01:05 »
Čekal jsem nabušené PC dnešní doby a ono přitom tohle retro. ;-) Nic proti, sám mám na chalupě Core 2 Duo a s SSD a dostatkem RAM je to použitelné. ;)
Použitelné na co? Zrovna nedávno jsem v jednom sokolu měnil jedno kancelářské Core 2 Duo s 6 GB RAM a SSD za něco nového protože i obsluhující důchodci (aktivní členové vedení daného sokola) seznali že už se to nedá používat. Jako "herní konzole" pro dobové hry to použitelné bude, to ano.

15
Sítě / Re:Tip na externý Wi-Fi access-point na 80-100 m
« kdy: 16. 03. 2024, 19:45:11 »
U AP je potřeba mít na paměti ještě jednu věc a sice, že i když samotný AP bude "svítit" na kilometry daleko, tak není jistota, že stejným způsobem budou fungovat i koncová zařízení, jenž se k AP připojují neboli nějaká WiFi třeba v mobilu možná AP uvidí na 100m, ale sotva má mobil takový výkon, aby na ten AP sám dosáhl a celé to bude k ničemu.
Pokud bude AP svítit tím, že bude mít ohulený výkon mimo povolené limity, tak ano. To bude k ničemu, protože AP bude slyšet, ale klient ne.

Pokud AP bude svítit tím že k němu bude připojená pořádně silná anténa, tak anténa zesiluje signál na obě strany, takže s tím problém nebude. Osobně jsem viděl v počátcích CZFree připojení z jedné strany pořádná anténa a na druhé straně o 400 metrů dále za betonovou zdí paneláku na PC malý pendrek a jelo to.
 

Stran: [1] 2 3 ... 12