Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - duck.typing

Stran: [1] 2
1
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 18. 02. 2021, 23:39:28 »
... to je jako ten Flak 88, než bych to uměl dobře...
Flak 88? To zní spíš jako jméno neonacistické kapely. Zřejmě máte na mysli legendární a rozšířené protiletadlové dělo, které ale neslo označení 8,8-cm-FlaK 18, 8,8-cm-FlaK 36 nebo 8,8-cm-FlaK 37.

... flak...8 lidí to obsluhuje, ale poradí si to se vším...
V tomto ohledu bych byl skeptičtější. Diskutované dělo bylo velmi dobré akorát tak na dvě věci.

Může se to zdát off-topic, ale sám zakladatel tématu to zde hned v prvním příspěvku nakousl a pak se k tomu ještě vrátil, takže...

2
Software / Re:Aplikační firewall pro Linux
« kdy: 12. 02. 2021, 20:48:14 »
... Jinak zkušenosti po dni používání: tentokrát jsem načapal Thunderbird. ...
Dobrá práce. Díky za podělení se o zkušenosti.

To by možná i stálo za nějaké ublognutí? Nejlépe i v angličtině, ať to má alespoň nějaký dosah. Předpokládám, že jde o vlastnost, nikoliv o chybu, takže reportovat bug asi nemá smysl.

3
Software / Aplikační firewall pro Linux
« kdy: 08. 02. 2021, 19:35:21 »
Před delší dobou jsem na Rootu v diskuzi četl názor, jak na Linuxu nebo linuxovém desktopu chybí aplikační firewall. Nyní jsem zcela náhodně narazil na OpenSnitch, který na první pohled vypadá docela slibně. Dále jsem před časem narazil na Portmaster, ten tedy dosud o sobě tvrdí, že je "Alpha Software". Tak třeba by se někomu mohlo něco takového hodit, budiž Vám tato informace ku prospěchu. Pokud někdo některý z uvedených programů používáte, anebo nějaký obdobný ze stejné kategorie, podělte se zde prosím o zkušenosti. A ty největší zdejší bedny se i třeba zapojí do vývoje.

4
O serveru Root.cz / Re:Aplikace Bez Holdingu je na Githubu
« kdy: 03. 02. 2021, 20:25:59 »
Můj mail v profilu forum.root.cz skutečný je. V minulosti jsem si přes něj mj. obnovil zapomenuté heslo pro forum.root.cz.

Problém s přihlášením jsem na www.root.cz jsem měl hned od vytvoření účtu, ale zkontaktoval jsem Vás přes soukromou zprávu a přihlášení se povedlo zprovoznit. Přestalo fungovat cca po roce, tak jsem se opět ozval přes SZ.

Byl byste tak hodný a mohl mi případně odpovědět na mou zprávu z 8. 1. 2021? Děkuji.

5
O serveru Root.cz / Aplikace Bez Holdingu je na Githubu
« kdy: 01. 02. 2021, 16:55:08 »
Jak se píše v menu "O aplikaci" v appce Bez Holdingu, je zdrojový kód k dispozici na GitHubu.PS, abych předešel výtkám na mou adresu: Milý návštěvníku root.cz, patří podle Tebe toto oznámení do zpráviček? Tak tam zprávičku zadej. Udělal bych to sám, ale Internet Info mě nenechá na jeho weby přihlásit. Přihlášení do fóra root.cz je jediné, co mi funguje.

6
/dev/null / Re:veseleho Silvestra
« kdy: 31. 12. 2020, 22:55:10 »
Bump 2020

7
/dev/null / Re:Aky kavovar pre dobru kavu?
« kdy: 29. 12. 2020, 20:49:01 »
Dobjej deň ;-D,

... a kupování kavy po 1kg.... Kup si raději kapslovač kterej vyšel dobře v d-testu.

Dobjej.

Zcela nebo částečně se dá souhlasit s tím, co jste napsal, ale dovolím si nesouhlasit s citovanou částí textu. V kupování kávy po 1 kg nevidím nic závadného. Jaká jsou vaše proti? Já kupuji zrnkovou kávu po 500 g nebo 1 kg balení. Z výroby je to zabalené perfektně, doma po rozbalení správně skladuji. Typicky se u nás to jednokilové balení spotřebuje za dva týdny.

A kapslovač? Vážně? V kapslích vám prodají namleté buhvíjaké kafe za cenu výběrové kávy čerstvě upražené v malé pražírně. Dlouholetá reklamní masáž na tom nic nemění. Navíc je z kapslí mnoho zbytečného odpadu, dokonce to před časem vedlo k zákazu kapslí na úřadech v Německu. Ne každý kafař tento aspekt řeší, ale proč se nechovat rozumně, když můžu.

PS: Který ze Sage / Catler mlýnků máte?

8
Hardware / USB - Ethernet adaptér pro Linux
« kdy: 13. 12. 2020, 20:53:10 »
Ahoj, máte někdo prosím tip na osvědčený ethernetový adaptér, určený k zapojení do USB portu, který dobře funguje pod Linuxem? Momentálně mám toto. Zpočátku fungoval víceméně OK, jen občasná neaktivace adaptéru při přechodu počítače ze spánku. Otravné, ale dalo se s tím žít. Poslední týdny funguje mizerně, několikrát za den se odpojí, odpojení/pád někdy zřejmě způsobí i nějaké další chyby a pak pomůže jen vypnutí počítače. Při přechodu počítače ze spánku se adaptér neprobudí nikdy, respektive se při probouzení aktivuje a ihned se zase definitivně deaktivuje. Výrobce slibuje kompatibilitu s Linuxem a ta by teoreticky díky podpoře použitého čipu Realtek 8153 v Linuxu měla být, skutečnost je ale jiná. Realtek 8153 má dodnes pod Linuxem svoje problémy. Na chyby jsem narážel na stejné, jako jsou popsané v uvedeném vlákně v bugzille a taky jsem zkoušel tam popsané postupy, jestli něco povede ke zlepšení. Nezabralo nic, naopak ale v poslední době je nestability a problémů tolik, že jsem začal podezřívat můj konkrétní kus, že odchází. Jeho stáří cca tři čtvrtě roku. Takže by nakonec možná eventuálně mohlo fungovat dobře i něco s Realtek 8153? Nevím, proto se ptám na konkretní tipy.

V ideálním případě chci:
- připojení přes USB-C konektor
- USB 3.x rozbočovač
- samozřejmě Ethernet s RJ-45 konektorem
- jiný chip než Relatek 8153, bezproblémově funkční s linuxem
- k dostání v ČR kvůli vracení nebo reklamaci, pokud by taky nefungoval

Nakonec postačí:

- jakékoliv zařízení USB-Ethernet (postačí 100 Mbps), které vám dlouhodobě spolehlivě funguje pod Linuxem

Nějaká další zařízení jsem objevil, jenže buď nejsou k dostání u nás, anebo abych si vyvěštil z koule, jaký čip je uvnitř, protože to mnohdy neuvádí ani stránky výrobce. Některá nalezená zařízení s jinými čipsety (např. AX88179) dostala v dalších revizích taky Realtek 8153.


9
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 11. 09. 2020, 17:15:23 »
Ahoj.
Som autor pôvodného príspevku.
...
Hoci som odrástol na Arch Linuxu, tak dnes by som videl na Mint. Odnož ubutnu, najlepšia podpora a použiteľné GUI.

Nepotrebujem nič fancy, často krát som rád používal Xfce. Jednoduché a funguje. Gnome 2 mi prišlo OK, pri Gnome 3 som vždy trpel a KDE mi už prišlo moc. ...

V souvislosti s citovaným textem si dovolím upozornit na Ubuntu MATE. Byl jsem v podobné situaci, když skončilo GNOME 2. GNOME 3 jsem dal šanci a několikrát ho zkoušel, ale také jsem vždy trpěl ;-). MATE desktop je fork původního GNOME 2 a v současné době už je (nejspíš) zcela přepsán do GTK3. Já Ubuntu MATE používám od vydání 14.04 (vydaném v 11/2014), samotné MATE s jinou distribucí ještě o něco déle a nebyl důvod měnit. V projektu Ubuntu MATE je jedním z klíčových lidí Martin Wimpress, který se později stal i zaměstnancem Canonical. V mezidobí mezi GNOME 2 a MATE jsem používal i XFCE, určitě přes rok, zkušenosti jen pozitivní, ale MATE mi prostě vyhovuje nejlépe. Kombinaci Cinnamon + Mint jsem vyzkoušel v "období hledání" taky, ale vydržela mi jeden den, některé věci mi tam nesedly, tímto je nezatracuji, jen píšu svou zkušenost. To hlavní sdělení mělo být upozornění na vyladěnou distribuci s MATE desktopovým prostředím.10
Hardware / YubiKey, smart card a podobné - základní informace
« kdy: 18. 05. 2020, 23:35:31 »
Chtěl jsem se zdvořile zeptat. V čem je výhoda/jsou výhody v použití YubiKey, smart card a podobných zařízení při ukládání elektronických klíčů/certifikátů oproti ukládání např. na obyčejný USB flash disk?

11
Software / Re:Jak snadno šifrovat textové soubory v Linuxu?
« kdy: 18. 05. 2020, 23:04:47 »
Význam parametrů ... ... ... pokaždé jiná.)

Parametry už ... ... ... novou -pbkdf2.

@Filip Jirsák
@AoK
Díky za pěkné vysvětlení parametrů.

12
Software / Re:Jak snadno šifrovat textové soubory v Linuxu?
« kdy: 16. 05. 2020, 23:56:37 »
...
jeste lepsi je naucit se mluvit/psat nejakym jazykem, ktery uz nikdo neumi, pripadne nejakym mrtvym jazykem.
...
Na mrtvý jazyk bych si musel ještě skoro 1000 počkat. ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=pwODwwgE6rA

13
Software / Re:Jak snadno šifrovat textové soubory v Linuxu?
« kdy: 16. 05. 2020, 23:51:49 »
vhodnější může být použít openssl, což je součást snad každého linuxu a nemusíš instalovat gpg.

Kód: [Vybrat]
openssl aes-256-cbc -salt -pbkdf2 -md sha256 -in tajnysoubor.txt -out tajnysoubor.txt.aes
openssl aes-256-cbc -d -salt -pbkdf2 -md sha256 -in tajnysoubor.txt.aes -out stejnytajnysoubor.txt

Na heslo se ptá při šifrování i dešifrování.

To vypadá taky slibně. Hodně parametrů je samovysvětlujících, zeptal bych se jen na -md, tím se specifikuje typ algoritmu pro digest? K čemu se tam ten digest používá? A pak ještě -salt, ten by (pokud to správně chápu) měl zajistit použití náhodně vygenerované soli, půjde mi to potom rozšifrovat na různých strojích/linuxech/účtech? A děkuji za dobrý tip.

14
Software / Re:Jak snadno šifrovat textové soubory v Linuxu?
« kdy: 16. 05. 2020, 23:10:12 »
Ano, gpg -c je přesně ono. Přidání -a mi zajistí ASCII výstup. Děkuji.


Ještě mě zarazilo, že při dešifrování zašifrovaných souborů jsem nebyl dotázán na heslo, šlo o různá hesla pro různé soubory. To je však zřejmě z důvodu kešování. Pro účely rychlého otestování jsem použil parametr --no-symkey-cache a vše se poté chovalo podle očekávání. Ještě si pozorování ověřím chování ve výchozím nastavení systému, než to začnu používat naostro.

15
Software / Jak snadno šifrovat textové soubory v Linuxu?
« kdy: 16. 05. 2020, 21:46:57 »
Potřeboval bych zašifrovat pár textových souborů (ideálně UTF-8), aby byl výstupem opět text. Zašifrovaný soubor musí jít zpětně dešifrovat. A pokud možno, aby šlo vše provést z příkazové řádky v Linuxu a bylo proveditelné pomocí věcí, které jsou standardní součástí repozitářů. A (pokud možno) aby se šifrovalo pouze heslem (které si můžu zapamatovat nebo napsat na papírek nebo do mobilu a mít ho všude s sebou) a nemusel jsem řešit přenos klíčů. Na sílu šifrování není zvláštní požadavek, půjde o konfigurační soubory a jednoduché skripty pro automatizaci rutinních úloh, které nebudou obsahovat žádná hesla nebo citlivé údaje. Na druhou stranu aby to nešlo zlomit brute-force za půl minuty ;-)... půl hodiny už je OK. Nasměrujte mě prosím.

Stran: [1] 2