Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - wabi

Stran: [1] 2
1
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 31. 01. 2022, 18:24:35 »
koneckonců když je člověk schopný organizovat kód, tak proč by neměl byt schopný zorganizovat si jeho vývoj (a to může být klidně scrum, když jim to vyhovuje).

Do chvíle než produkt přestane být uzavřeným světem bez externích závislostí, návazností na další projekty apod. Respektive pak by zase někteří (stačí pročíst tuhle diskuzi) prskali, že musí komunikovat se zákazníkem, manažerama, řešit termíny a vůbec, co je pořád otravují od toho programování :)).

Ale jak píší kolegové nahoře - SM by neměla být práce na plný úvazek. Imho ani kdyby člověk dělal SM několika týmům. Je to pak podobný jako když architekt přestane programovat a začne jen kreslit obrázky - ztratí kontakt s realitou.

2
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 31. 01. 2022, 08:52:18 »

...

Obecne si myslim, ze pro team leada by mela byt povinnost mit nejaky prehled o Agile, ale v praxi je na nem, at si vybere co potrebuje a co funguje.

Podle mne je vzdycky chyba neco brat jako pismo svate, ...

Souhlasím, mám stejnou zkušenost. Agile, potažmo scrum, jsou výborné metodiky, ale mizerný manažer zprzní cokoliv. Ze všech diskuzí tady i jinde mi vyšlo, že když někdo na agile nadává, je to proto, že z toho vedoucí udělali micro-management hell.

Nám to funguje, používáme to, co má přidanou hodnotu, neděláme věci, které pro nás nemají význam - např. taky ty story pointy :). Standupy děláme asynchronně písemnou formou, zabere to každému asi tak 2 minuty v době, kdy se mu to hodí, retrospektivy jsme nahradili prostou komunikací (kde ale uznávám, že to funguje hlavně díky vlastnostem konkrétních lidí v týmu).

Co jsem tak mohl vidět, je obvykle problém, když scrum master nemá technické vzdělání / zkušenosti z vývoje a zároveń má pocit, že by měl lidi úkolovat (místo toho, aby je odstínil od rozmarů managementu a zajistil, že se vždycky ví, co se bude dělat v další iteraci).

kde jsem garantovane videl rozdily mezi fungujicim a nefungujicim vyvojem, byla pritomnost business analytika a architekta.

Ano. Výsledkem bez těchto rolí (nebo pokud je dělá neumětel) pak je software co nedělá co zákazník potřebuje, ve stavu kdy nejde za rozumnou cenu opravit. Některé firmy si na tom postavily business...

Ti ludia neriesia nic ine okrem serverov, ich maintanence, toolingu, backupov od zdrojovych kodov, externych zavislosti az po uzivatelske data (ak su hostovane na firemnych serveroch) a co ja viem co dalsie. Minule so mnou jeden devops-ak robil na storke a hovoril mi ze je az stastny ze si moze napisat aj nejaky normalny kod.

Tohle má zase s DevOps společného pramálo :(. DevOps neznamená, že nemáte sysadmina. DevOps znamená, že ten admin se stará o infrastrukturu, ale týmy jsou zodpovědné za produkt od vývoje po nasazení do produkce (když to hodně zjednoduším - tým nemá za úkol nasadit a spravovat Kubernetes cluster, tým má zodpovědnost za veškeré konfigurace pro nasazení aplikace a příslušné Jenkinsfily). Cílem je odbourat onu zábavnou situaci, kdy tým nezná prostředí do kterého se produkt nasazuje a admin netuší nic o aplikaci, kterou má nasazovat.

Když to spojíme s agile a self-sufficient teams, tak jasně že budete mít člověka, který by měl velice dobře ovládat k8s, jenkinsfile, třeba i ansible, ale tak nějak tušit (do míry "umím upravit a vím kde hledat") by měl každý člen týmu.

Plus většina věcí, které zmiňujete, má být automatizovaná.

3
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 28. 01. 2022, 14:16:41 »

By si sa divil ked sa vo vedeni projektu stretnu tie spravne typy vychcankov ktore dokaze dlhodobo z ludi zmykat aj 500hodin prescasov rocne. Pre vypocet, rocne clovek odrobi asi 2000hodin (pocet pracovnych dni*8hodin), odratajte 20 dni dovolenky, resp 25  a ste na 1840/1800hod. Odratajte nejakeho toho lekara, ocerku, pnku, a ine paragrafy a ste realne na 1700hodinach rocne.
Takze si spocitajte ze niektori ti ludia odrobia asi 2400+- hodin rocne (nemaju kedy vybrat dovolenku, takze im je preplatena). Pri 250tich pracovnich dnoch rocne, minus nejakych 10dni, lebo obcas ta nieco skoli, alebo musis zostat pri detoch doma, cize 240tich to je 10hod denne. Casto krat robia aj cez vikend. No mordor proste.

Tohle ale odporuje zákoníku práce. Když si to nechá někdo v našem oboru líbit...

4
Software / Re:Elektronický podpis firemních dokumentů
« kdy: 13. 09. 2021, 08:27:45 »
Dobrý den,

Je to možné?

Díky za radu

Je to možné pouze s el. pečetí. Dost záleží na tom, co přesně potřebujete. P. Jirsák to shrnul dobře. Technicky je možné leccos, ale není to vždy správně z pohledu legislativy, nebo to pak má jen omezené možnosti použití.

Jestli chcete, napište mi víc na czech@yoso.fi.



Pokud se tedy bavíme o elektronickém podpisu :-) Technologicky je možné obojí, elektronický podpis je možné do PDF dokumentu přidávat automaticky. Ale v případě kvalifikovaného elektronického podpisu (který by byl uznáván v rámci celé EU; u nás státní správě stačí uznávaný elektronický podpis, na který jsou menší nároky) nepůjde udělat jeho automatické přidávání – privátní klíč pro takový podpis musí být na důvěryhodném zařízení, které bude pro vytvoření podpisu vyžadovat zadání PINu nebo něco podobného.


I pro kval. el. pečeť musí být privátní klíč na kvalifikovaném zařízení. A i s kvalifikovaným zařízením lze automatizovat - přes MS CAPI či PKCS11 lze pin zadat. Samozřejmě to pak klade určité nároky na zabezpečení příslušného serveru.

5
/dev/null / Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« kdy: 09. 08. 2021, 17:00:01 »
alespon ja jsem si z tehle filipiky vzal "ajtaci dokoncujici vysokou skolu, rikejte si jen o 20 000" jinak jste nenazrani a rozmazleni.

To máš právě trochu problém s pochopením textu.

Říká tři věci:

* zaměstnavatel má právo si zhodnotit za kolik někoho chce zaměstnat, stejně jako uchazeč má právo si říct, za kolik je ochoten pracovat. Je to obchod. Nikdo nemá na nic právo (s výjimkou "úžasného" institutu zaručené mzdy).
* srovnávání prodavaček a juniorních programátorů je mimo, protože prodavačka podává výkon po týdnu zaučení, junior programátor (ideálně bez vzdělání po 3-měsíčním kurzu od Czechitas) tak po 2 letech, během kterých projekt zpomaluje a kolegy odvádí od práce. Taky ta prodavačka už nikdy nějak razantně přidáno nedostane.
* IT lidi si nemají na co stěžovat. Nejsi spokojený? Pokud jsi aspoň trochu k něčemu, snadno to změníš. Nemusíš se bát, že zůstaneš bez práce.

V čem je problém? :)

6
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 06. 08. 2021, 23:03:42 »

A co je na tom, ze viem Scalu? Spark sa momentalne ucim, to bol ten kurz co som si kupil btw. Ale samotna Scala je mi uplne nahovno. Firiem co tu hladaju Scala programatorov je mizive procento a pochybujem, ze by mi za taku obskuritu dali nejak viac penazi nez mam. Zas aby si si nemyslel, nekodim v tom totalne funkcionalne pomocou Cats a IO Monad a tychto veci, s tymto som sa hral na VS a obcas ma to chyti a hrajem sa v tom v Haskelli, ale v Scale prasim taky polo-objektovy polo-funkionalny pristup s tym, ze sa snazim co najviac funkcionalne, immutable a tak.

Hele, já to zkusím mírněji než někteří jiní tady - je to o tom, co jsi ochoten obětovat. Čím později začneš, tím víc toho musíš obětovat (typicky rostou náklady). Teď v posledních příspěvcích tu vidíš, že občas je toho třeba obětovat fakt dost. Ne každému to za to stojí, ne každý na to najde odvahu. To si nakonec už budeš muset rozhodnout sám.

Řešíš následující otázky:

IČO vs HPP: ičo je výhodnější, ale složitější (musíš se víc a častěji starat a vybírat práci, musíš mít základní povědomí o našem právu, bývá to složitější, když často / dlouho marodíš). Prostě za sebe musíš převzít zodpovědnost a ošetřit si rizika, která považuješ za důležitá. V IT v současnosti odpadá s podnikáním spojená "nejistota", protože je prostě mnohem víc práce než lidí. Když si porovnáváš platy, jednoduchá formulka je hrubá mzda x 1,34 = IČO plat (stejné náklady klienta - zaměstnavatele na tvou práci). Reálně je to na ičo trochu víc (není v tom započtená dovolená, kterou ti na ičo neplatí, vybavení, kancelář a tak).

Nejsi spokojen s platem:
Bez ohledu na to, zda hpp nebo ičo, prostě se vykašli na to svoje "k čemu mi je scala" a začni hledat inzeráty a chodit na pohovory. I kdybys teď prvně měl dělat jen české firmy, protože si nevěříš. Stane se jedna ze tří věci:
1) Najdeš místo, kde ti dají víc peněz
2) Najdeš místo, kde ti dají stejně peněz
3) Najdeš místo, kde ti nabídnou míň peněz

Ve všech případech na tom nebudeš hůř, než teď. Je velká šance, že si polepšíš.

Následně můžeš podle vlastních preferencí buď přijít za šéfem, že máš nabídku a když ji dorovná, tak zůstaneš, nebo prostě dát výpověď a odejít.

Jako zaměstnavatel bych samozřejmě rád věděl, že nejsi spokojený co nejdřív (abych s tím mohl něco dělat, nebo hledat novou pracovní sílu). Ale vždy záleží na konkrétní firmě, jestli si troufneš to řešit i když ještě nemáš "náhradu".

---------

Vykašli se na to, že "na to nemáš", nebo "nic neumíš". Obchodní vztah (a já za něj považuji i ten pracovní poměr) je o nabídce a poptávce. Tvoje cena je taková, kolik někdo bude ochoten ti platit. Jediný způsob jak ji zjistit je se zeptat :).

Nemusí to být jen o penězích, ale to si musí každý jednotlivec rozhodnout sám (a pak s tím žít, i když po 30 letech zjistí, že to byla chyba - litovat se dá přílišného věnování se práci i nedostatečného tahu na branku, bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli).

7
Studium a uplatnění / Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« kdy: 02. 09. 2020, 15:27:15 »
Já bych vejšku nepřeceňoval. U nás máme výhodu i nevýhodu, že je to zadarmo. Lidi jdou na cokoliv a nekoukají, jestli se jim to "vrátí", nejsou to jejich peníze. Troufám si tvrdit, že většina vysokých škol je takový skleník. Já mám třeba VŠCHT a zpětně můžu říct, že bych do toho znova nešel. Zbytečně těžké, užitek nula. Ten papír, co dostaneš má hodnotu snad jen pro sběratele těhle papírů. Zaměstnavatelé, kteří chtějí vydělávat zajímá, co umíš, ne kolik máš papírů. Papír bez ohledu na, to co umíš, zajímá snad jenom státní správu, proto to tu tak vypadá.

VŠ je nástroj, co si z ní kdo odnese je na každém - na jeho nasazení, schopnostech, píli a taky životním osudu. Já zas znám pár lidí z VŠCHT, kteří by bez ní nedělali to co dělají a nestěžují si. Z globálního pohledu jsou naše osobní zkušenosti ale naprosto zanedbatelné :).

Budu si takhle vůbec schopen po maturitě něco sehnat (v programátorském oboru a ne, nemyslím programování hamburgerů v McDonald's), ideálně tady v kraji, nebo bude lepší jít na VŠ (i kdyby to měla být blbá VŠB) a snažit se nasbírat praxi, přestože se mi tam opravdu hodně nechce?
Díky...

Asi práci najdeš. I když kdoví co teď covid udělá s ochotou firem zaměstnávat nový juniory. Junior je drahá věc, obvykle docela dlouho trvá, než začne firmě generovat aspoň nějaký zisk (po započtení času kolegů na zaučování a potřeby mu najít práci, která nespěchá).

Z naší zkušenosti junioři bez VŠ rostou pomaleji, každou chvíli je něco překvapí a první měsíce se jim někdo musí věnovat skoro na plný úvazek. Lidi s ing. titulem (i s minimální praxí) se naopak aklimatizují rychle a brzy si svůj výrazně vyšší nástupní plat zaslouží a dá se jim naložit nějaká zodpovědnost. Lidi s Bc. titulem jsou dost na hraně a osobně nejsem přesvědčený o přínosnosti takového studia (ve srovnání s 3 lety v praxi). V dlouhodobém horizontu je pak ale rozdíl hlavně v limitu dovedností - jestli do konce života budeš mlátit jednoduchý CRUD procesy, nebo dělat něco lepšího. Ale to se špatně vysvětluje někomu, kdo si vývoj software vlastně neumí vůbec představit a jen zná "programování".

Samozřejmě taky znám lidi, co s VŠ v prváku sekli a dneska jsou z nich špičkoví vývojáři - měli píli, talent a štěstí na kolegy ve firmě.

Bottom line asi je, že pokud se ti tam fakt nechce a tedy bys měl ke studiu přístup "nějak to přežít", tak je to ztráta času tvého i vyučujících a uděláš líp, když si najdeš práci, kde tě naučí dobře mlátit ten typ kódu, co potřebují, a nic víc neřešit.

8
Server / Re:Poraďte zadání na procvičení práce s MongoDB
« kdy: 28. 07. 2020, 09:04:24 »
Pokud nepatříš mezi lidi, co se při zmínce Javy osypou, můžeš nám příspět do open-source projektu implementací datové vrstvy.

Jedná se o knihovnu přidávající funkcionalitu komentářů/diskuzního fóra do aplikace, bez nutných integračních tanečků (tzn. je možné připojit jako knihovnu, ne nutně jako separátní proces s vlastní databází). Stromové struktury s neomezenou hloubkou mi obecně přijdou jako docela vhodný use-case pro dokumentové databáze.

Pokud bys měl zájem, vytvoř na tohle téma v projektu ticket a detaily probereme tam.

https://github.com/danekja/discussment

9

Za mě by hlavně měly mít co největší ten rozdíl HODNOTA_PRO_ME - NAKLADY_ZAMESTNAVATELE, jak jsem psal výš...


Z pohledu zaměstnance snad, z pohledu vedení firmy je to imo trochu složitější. Jestli dobře počítám, úspora na jednom zaměstnanci je při FTE a stravence 130kč asi 750kč měsíčně (rozdíl zaplacených daňových nákladů s a bez stravenek tak aby zaměstnanec dostal stejnou nominální hodnotu). Není to úplně přesné, ale pro demonstraci postačí.  Při třeba 50 zaměstnancích je to nějakých 412 000 korun ročně (reálně o něco málo míň po započtení nějaké režie na zprocesování celého toho nesmyslu). Můžeme se sice bavit o tom, že pro firmu o 50 zaměstnancích by 400k neměly být nějaké velké peníze, ale z pohledu výplaty zisku malé skupině majitelů už to je zajímavější. Zároveň platí, že jednatel/orgán vedení firmy má povinnost společnost spravovat s péčí řádného hospodáře (vůči firmě samotné i vůči jejím majitelům), takže je otázka, jestli si může dovolit tuto úsporu ignorovat.

Přičemž opačný pohled (navýšení mzdy oproti stravenkám tak, aby náklady zaměstnavatele zůstaly zhruba stejné) znamenají ztrátu pro zaměstnance asi 700kč čistého, tedy cca 7700 ročně. A tady platí že v IT je to pro někoho možná zanedbatelné, ale lidé s nižšími příjmy to asi ocení. Přičemž čím větší firma, tím důležitější je z pohledu efektivity a nízké chybovosti mít jednotné procesy pro všechny zaměstnance. A čím větší firma, tím víc má ne-IT zaměstnanců i když je to její obor podnikání.

Další věc je, že to mnoho uchazečů o práci stejně tak nějak by default očekává. V zásadě to tedy není benefit, ale standard. Jak jsem asi už psal, nejlepší by bylo, kdyby konečně zavedli možnost příspěvku na stravování přímo v korunách.

Disclaimer:
Pro výpočet použita tato kalkulačka: https://www.kurzy.cz/kalkulacka/stravenky-porovnani/ a nejsem účetní, tak snad tam nemám někde nějakou chybu :).

Když už jsme u toho, jak často se setkáváte s nabídkou podílu na zisku, akciemi nebo options?

Málo. O malých firmách se člověk málokdy dozví a velkým se to u většiny zaměstnanců nevyplatí. Ale já už 10 let spokojeně spolupracuji se stejnou firmou, takže nemůžu říct, že bych aktivně zkoumal možnosti.

10

Ještě jsem neviděl zájezd do Tater tak, aby bylo na jedné faktuře ubytování, jídlo a doprava. Ale asi to půjde.

Nicméně já osobně jezdívám tak, že koupím ubytovaní na pár dní někde a když nás to tam přestane bavit, koupíme ad hoc na Bookingu nějakou další štaci :)


Tak pokud vím, tak to nemusí být jedna faktura a ani vyčerpáno v rámci jedné dovolené. Ale to už asi záleží na firmě, co je ochotna zpapírovat. Schválně, teď uvažujeme, že to zavedeme, tak se účetní poptám :).

Ale rozumím myšlence - benefity by měly být "navíc", ne výmluva pro nižší plat.

10k manday nie je aj tak ziadne terno, niekto tu napisal ze za 10k si moze clovek dovolit daco lepsie v meste ...

V Prahe napr. nejaky schopny dom so zahradou v klude 20M. 10k za den je velmi zhruba 1.5 M rocne dajme tomu. Ked nema clovek vlastne miliony tak musi otrocit naenej 15 rokov, mne to ako vyhra vobec nepride. Ja fakt nechapem kto si tie baraky za 20M kupuje.

Hele, možná je to jen špatná formulace, ale... Šílený ceny nemovitostí (nejen) v Praze jsou jedna věc, ale že by 10k denně nebylo terno... víte kolik lidi v tomhle státě úplně běžně berou?


11
No v tom je právě ta zhovadilost. Stejně jako nemám chuť žrát v hospodách hnusný jídlo, nemám chuť jezdit na dovolenou do potěmkinů typu Sharm el Sheikh...

Co ti brání jet do Tater? :)

12
něco jako 1000 ve stravenkách vs. 700 v korunách (někdo by mohl spočítat kolik to je přesně).


Snadno nemohl, záleží jaký má daný zaměstnanec plat. Mámě progresivní zdanění práce. Snad zavedou ten slibovaný stravovací paušál, to bych je i pochválil :).

U nás AFAIK moc legálních způsobů není a skoro všechny jsou obdobně zhovadilé jako stravenky (všechno z FKSP - např. bezúročné půjčky, příspěvky na dovolenou, lístky do divadla apod.)

Zrovna ten příspěvek na dovolenou je jedna z mála šancí k zaměstnancům dostat zásadnější částku bez zdanění. A papírování s tím zas tak není, jen si zaměstnanec musí nechat vystavit fakturu na firmu. Samozřejmě to má smysl jen když zaměstnanec jezdí na dovolené a netráví je doma na zahradě...

Ono je prostě k vzteku, když vyčleníme částku na odměny na základě zisku za uplynulý rok a pak vidíme, že půlka té částky se pošle státu na daních. Respektive k vzteku je, když pak vidíme, co s těmi daněmi stát dělá :).

Jinak k ostatní diskuzi - myslím, že krásně ukazuje, že když se člověku neděje nic extra zlého, je štěstí především jeho volba. Lidé v IT berou obrovský rozsah mezd, povětšinou ale víc než je v této zemi v jiných odvětvích běžné. Pracovních nabídek je dost, strach ze ztráty zaměstnání nemusí mít skoro nikdo, komu je míň než 50 (a i pak zřejmě menší než v jiných profesích). Pracovní prostředí si člověk může tedy zvolit, byť třeba za cenu menší mzdy.

A s tou mladší generací bych to neviděl tak černě. Posledních asi 5 let příležitostně učím na VŠ, a je to tak nějak podobné - jsou studenti chytří, méně chytří, tupí, pracovití, líní, soudní, arogantní, omezení, nadšení i neteční. A pořád tak nějak stejně. Stejně jako to bylo v našem ročníku a hádám i v těch před námi.

Velká část z nás dělá prostě to řemeslo. Někteří se ho snažíme dělat dobře, a někde se omývají mrtvoly (to je fakt dobrý označení :) ). A kdo chce a má na to, tak pořád může dělat kouzelný věci s potenciálem změnit svět.

13
Vývoj / Re:Zkušenosti s cloudem a Kubernetes
« kdy: 08. 06. 2020, 11:57:46 »
;D ;D ;D


"Kolikrát shit napíšeš, tolikrát jsi člověkem?"

Kubernetess no comment. Nikdy jsem s tim nedelal. Ale vsechny co znam pouzivaji v AWS Docker a je to i default kontejner pro mnoho sluzeb. Tak nevymyslej pitchoviny.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anecdotal_evidence

Mno a kolik Vám tedy těch aplikačních podů dohromady běží?
Je to v podstatě jedna aplikace, takže tam trvale běží 5 deploymentů, tzn. 7 podů + nějaké 3 nepodstatné cronjoby. Celkový počet běžících podů je 43.... 

V tom případě si myslím, že vlastní K8s cluster udržovat nechcete. Konkrétně zmiňované AWS ECS by Vám mohlo vyhovovat - nad rámec EC2 instancí nestojí zas tolik a dostanete výhody kontejnerů bez nutnosti se o to nějak moc starat - AWS vše potřebné na instance instaluje automaticky a "aktualizace" nodů v clusteru probíhá přidáním nové instance a zrušením té staré.

Jediná nevýhoda je, že je to yet-another konfigurační systém, byť je K8s hodně podobný (jen se tam ty věci jako pody apod. jmenují trochu jinak).

14
Vývoj / Re:Zkušenosti s cloudem a Kubernetes
« kdy: 03. 06. 2020, 07:48:27 »
Já si pořád nejsem jistý, jestli je problém ve mně, že jsem zvolil K8.

Mno a kolik Vám tedy těch aplikačních podů dohromady běží?

Možná byste si přeci jen vystačil jen s kontejnery, bez K8s. Buď jednoduše přes docker compose, nebo tu někdo v diskuzi kdysi zmiňoval, že Docker Swarm je poměrně snadný na údržbu (jestli si to dobře pamatuju). Ingress jde nahradit instalací haproxy jako reverzní proxy (dost jednoduše za předpokladu, že nemáte automatické škálování). Vyřeší o load-balancing a je to poměrně jednoduché na konfiguraci.

Ansible je peklo, když si autor nedá pozor na odchytávání chybových stavů a nedá si práci skripty udělat idempotentní (zdravím RedHat a jeho instalaci OpenShiftu - je férové ale dodat, že ta instalace je tak rozsáhlá, že je to pochopitelné). Jinak to funguje imo moc pěkně, mám ho radši než Puppet. Kvalita rolí v Galaxy je v tomto ohledu ale dost variabilní.

Pokud na K8s trváte, pak se obávám, že to bude chtít silnější servery. V tuto chvíli je K8s na provoz nákladné řešení (časově, požadavky na znalosti, výkon). Bylo by krásné, kdyby to v budoucnu bylo jinak, ale prozatím bohužel.

15
:)

Tak to uz se mi taky stalo nekolikrat, nejlepsi reseni je Ctrl+C pred odeslanim :)

Jenže na to vždycky zapomenu. Řešení je: nakonec nenapíšu nic a jdu si po svém. Nechápu potřebu odhlašovat po pár minutách na takovémhle serveru (u bankovnictví tomu naopak rozumím docela dobře).

Stran: [1] 2