Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Fiber

Stran: [1] 2
1
Studium a uplatnění / Re:Kombinované studium IT v Olomouci
« kdy: 30. 08. 2022, 17:32:50 »
Nyní studuji při práci 3. ročník tohoto oboru. Rozhodně je to méně časově náročné než kombinované studium na UTB ve Zlíně.

Nejtěžší je asi první ročník, kde předmět Algoritmy (třídící algoritmy atd. se u zkoušky píšou na papír včetně popisu fungování algoritmu) vyháže hodně studentů, takže pokud to zkusíš a zvládneš 1. ročník, další ročníky už nejsou tak náročné až na bakalářskou práci a státnice.

Ve druhém ročníku je sice více předmětů, ale jednodušších. Co jsem viděl, tak časově náročný předmět Programátorský projekt prvákům nahradili něčím jiným.

2
Windows a jiné systémy / Re:Jak na Ad Blocker na mobilech?
« kdy: 20. 05. 2021, 09:03:21 »
S rootem je ideální AdAway. Aktální verze androidu podporují nastavitelný DNS server, takže lze využívat nějaký DNS server, který filtruje reklamní domény. Výhodou tohoto řešení je blokace reklam i v aplikacích.

3
obecne asi na ne neni takovy tlak jako v soukromem sektoru.

zas to bude clovek od cloveka.
Ano, není tam takový tlak. Ale pokud se věnujete IT i ve volném čase a učíte se novým technologiím tak to nevidím jako problém. Pokud tam někdo dělá jen protože pracovat musí a mimo práci se o IT nezajímá, pak je možné, že bude "zastaralý", to má ale prověřit pohovor. Nevzít někoho jen kvůli tomu, že dělal ve státním je ale stejné jako někoho nevzít kvůli tomu, že maturoval v roce 2021.

4
Studium a uplatnění / Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« kdy: 22. 01. 2021, 19:34:55 »
Problém není v tom, zda je to nebezpečné, zda na to máš znalosti...prostě je to legislativně ošetřeno a basta...je spíše otázka proč v IT to tak ještě není...
Možná protože ikdyby se mrhal čas sepisováním legislativy na každou blbost v IT, tak by se ve finále stejně spláchla do záchodu nebo obcházela, protože by nebylo dost lidí s diplomem na správu sítě či programování v Javě. Asi pro Vás nebude dobrá zpráva, že nedávno poslanci schválili novelu, která povoluje učit na SŠ i ZŠ lidem bez pedagogického vzdělání. Proč? Protože je kritický nedostatek odborných učitelů, zejména učitelů IT a z prstu si je nevycucáte. Ono by bylo moc krásné, kdyby domy stavěli jen diplomovaní zedníci a jídlo vařili jen diplomovaní kuchaři, protože i v těchto pracích se dá toho dost zkazit. Jaksi ale úplně mimo realitu.

5
Software / Re:Jak zablokovat anti-adblocker ochrany
« kdy: 15. 01. 2021, 15:31:26 »
Mňa by zaujímalo či neexistuje niečo, čo by robilo napríklad to že by som nastavil na známych (často navštevovaných) webstránkach filtre, a v prípade ostatných webstránok by som pri navštívení stránky mi zobrazilo že ktoré súbory chce stránka stiahnuť a ja ručne odkliknul "obrazok_psa.png" - ano "spiclovaci_script.js" - nie, prípadne mal možnosť zobraziť si obsah scriptov ešte pred ich vykonaním. Niečo také by bolo fakt skvelé. Ako ručne povolovať všetky GET, POST a pod.
Existuje doplněk NoScript, kde lze filtrovat JS podle domén. Lze tam nastavit filtry na často používané stránky. Je to ale opruz u nových stránek, protože se postupně musí povolovat domény (některé stránky tahají JS i z 20 domén) a vyhýbat se reklamním dokud stránka normálně nefunguje.

6
Software / Re:Youtube-dl funguje jen nekdy a nekde ?
« kdy: 15. 01. 2021, 15:20:54 »
Nedávno jsem stáhl video z iPrimy extrakcí odkazu na M3U8 soubor přes debug konzoli prohlížeče a následným stažením přes VLC. Nevím ale, jak to má ČT.

7
Zajímalo by mne, kolik tu odpovědělo učitelů :)
Z toho co jsem viděl já - o nějakém vendor lockinu těžko mluvit, minimálně na základce - základy co se naučíte s MS Office si snadno přenesete na Libre Office.
Naopak na středních školách Informační technologie učí lidi, kteří jsou ve vztahu k IT v podstatě v roli populátora. Mají celkem široký rozhled, často jsou když ne uživatelé linuxu, tak o něm mají nějaké povědomí, někteří jsou schopni rozjet na škole kroužek programování, třebas s micro:bitem.
To je samozřejmě můj omezený vhled, ale celkem to podle mne dává smysl. Na zakladce vás naučí minimum na standardním kancelářském balíku, na střední se k vám dostanou informace o světě mimo MS.
Přesedlat z MSOffice na LibreOffice fakt není problém a pokud někdo nechce platit nebo pirátit, tak si tu cestu k LibreOffice nakonec najde.
Na SŠ záleží na oboru, ale my měli rovnoměrně výuku Windows a Linux serverů, Powershellu a Bashe. O nějaké dominanci Microsoftu nemůže být řeč.

8
Na technických školách vendor lock - některé výukové programy sotva běží na W10, natož to zkušet na linuxu.

Výhody navíc - pro školy zajišťuje licence myslím ministerstvo, platí se od počtu zaměstnanců a nově k tomu dávají i cloudový Microsoft 365 A3 s Exhange, Onedrive, MS Teams atd. což bylo přesně to, co jsme do koronahysterie potřebovali.

9
Studium a uplatnění / Re:Zkušenosti s kombinovanou formou VŠ
« kdy: 24. 09. 2020, 08:53:53 »
UTB nedoporučuji, byl jsem tam minulý rok. Výuka v pátky a soboty od 8 do 19, ale hlavně otřesný přístup některých profesorů. Slovenka z matematiky nám po testu řekla, že výsledky se dozvíme až za 2 měsíce těsně před finální zkouškou a na emaily nebude odpovídat, jelikož bývá na škole jen jeden den v týdnu a nemá čas opravovat písemky, natož poskytovat nějaké konzultace.
Pro důchodového dědu z ekonomiky byl Moodle sprosté slovo a odmítal nám poskytnout studijní materiály. Prý je vydává až těsně před zkouškami, abychom mu chodili na přednášky. Nechápu, proč takoví lidé vyučují distanční formu.

UPOL v tomhle vypadá lépe. Výuka v pátky do 16:00 a každý profesor by měl mít konzultační hodiny. I nový studijní plán vypadá lépe a měl by mít více praxe. Akorát studium končí bakalářem. Sice je pak možné jít na jinou školu (třeba UTB nabízí magisterský obor Informační technologie bez fyziky a ekonomiky, narozdíl od bakalářské Informatiky), ale je dosti možné, že vás na to UPOL dostatečně nepřipraví. V pátek začíná výuka, tak uvidíme. Možná holt jen nemám na to vystudovat VŠ :D

10
Sítě / Re:www.privacytools.io - Kdo blokuje DNS?
« kdy: 06. 08. 2020, 20:14:00 »
privacytools.io je katalog softwaru a rad se zaměřením na soukromí a ochranu před sledováním. Tato stránka bude blokovaná v některých zemích na východě, ale my jsme tak daleko ještě nepokročili. Blokovaná by mohla být třeba ve školách, protože obsahuje návody na VPN, proxy atd. se kterými by žáci mohli obcházet filtry, ale nevím proč by ji blokoval ISP.

11
Mně se teď 2krát stalo, že mi balíček objednaný z Číny došel z Jerevanu (???).
Mimoto se mi stalo, že nedávno objednané zboží mělo v historii napsáno „Shipment cancelled“, což mě zlehka vyděsilo, takže jsem napsal soudruhu prodejci, který mě lámanou angličtinou ujistil, že je všechno v pořádku a že mám radostně očekávat doručení zásilky. :/ Tak nevím.
To se mi stalo u 2 balíků. U jednoho mi řekli, že se zásilka asi ztratila a posílají znovu (přiložili i nové číslo). Zásilka ještě nedorazila.
U druhého mi podrobně vysvětlili, že došlo k nějakému zpoždění ve skladě a proto se jeví doručení jako zrušeno, dali mi nové číslo a zásilka již došla.

12
Nedat přihlášku i na jinou školu byla velká chyba. Stále je ale šance se tam dostat pomocí odvolání (vláda odborníků tu možnost prý kvůli chřipečce zrušila, ale prý je jiná možnost na podobném principu, poradil bych se s tím gymplem). Naštěstí se v dnešní době školy perou o každého žáka a je pravděpodobné, že úplně všichni přijatí na tu školu nepůjdou.

13
Server / Re:VPS s najlepším pomerom cena/výkon
« kdy: 10. 06. 2020, 23:28:12 »
Pokud to nemusí být v ČR tak bych doporučil projet kategorii Offers na fóru lowendtalk.com. Provideři včetně OVH a Hetzner tam dávají slevové akce a speciální nabídky, nejvíce na black friday. Jen bych vybíral hostingy s dlouhou historií a vyhnul se "letním hostingům", může se u nich přijít o data i peníze, platit nejlépe paypalem. Mně se osvědčil AlphaVPS.

14
Hardware / Re:Mobil s dobrou podporou LineageOS
« kdy: 22. 05. 2020, 19:00:12 »
Xiaomi MiA3
Zrovna tento si na ofiko podporu počká asi hodně dlouho. Moc vyvojářů na tom nedělá a lidi ohrnují nos kvůli displeji. I kvůli tomu, že vyšlo málo xiaomi mobilů s SDM665 SoC. Třeba Mi A2 je na tom lépe, jelikož je mnohem víc xiaomi sdm660 telefonů a jejich vývojáři spolupracují.
https://github.com/xiaomi-sdm660
Můj Mi Pad 4 má díky tomu skvělou podporu, ikdyž se v podstatě skoro nikde neprodává.

15
Clonezilla je super. Používám pro hromadné klonování disků, lze klonovat i přes síť.

Stran: [1] 2