Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Don.J

Stran: [1] 2 3
1
Vývoj / Re:JSON processor
« kdy: 05. 07. 2022, 22:46:37 »
Tak zkus ten zmiňovaný Excel :) Json umí a zbytek snad už zvládneš ... třeba nějaké to makýrko na upload dat do Mongo.

2
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 31. 05. 2022, 21:32:37 »
Tak sem tlač info o tom co je v C#10 super. Mě bohužel při pročítání What's new in C# 10 vůbec nic nezaujalo. Při prohlížení projektů napsaných v posledním NetCore taky nic moc. Jako neříkám, že je to neschopnej jazyk. Pár věcí je na něm hezkejch. Jen to není žádný zázrak.

Ale taky to může být jen můj problém. Hoď sem nějaký nadšení :-)

To třeba F# nebo TypeScript, tam architekti z MS opravdu zafrajeřili IMHO.

Tak když koukám na F# tak cítím silnej zápach Visual Basicu :) nemůžu si pomoct :D
TypeScript jako jo... dobrej způsob jak udělat trochu typovej pořádek v JavaScriptovym netypovym fujtajblu, leč na mé projekty je to overkill.

V C#10 se některých věcech inspirovali u Kotlinu viz. třeba https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/language-reference/operators/switch-expression ale je fakt, že většinu toho, co používám navíc oproti C#7 přidali v 8 a 9, jako třeba
Kód: [Vybrat]
List<string> x = new();
což se mi osobně líp čte.

Nicméně nevím, kam chceš, aby jazyk zašel... Cool program DelejCoChci(); na jeden řádek prostě furt ještě není úplně na pořadu dne... Ikdyž nějaké pokusy o AI, které na nakódí co chceš už jsou...

3
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 31. 05. 2022, 07:52:12 »
To jsem si trochu naběhl. Ten kód je to možná starej, ale zkušenost je to aktuální. Když pominu skutečnost, že koukám kolegům v C# na ruce a sleduju jejich skill, tak zajímavé je hlavně to, že spravuju dva projekty zároveň - jeden v Nette a jeden v nějakém tom MS vynálezu. Nette je sice taky starej koncept, ale postupně se aktualizuje a vylepšuje, jsme na nějaké verzi 2.4. (latest je 3.0) To, jak se chovají kolegové k těm svejm projektům v C#, ... v tom je ta pointa. Když jsem se přihlásil na tuto pozici, tak jsem chtěl hlavně zkušenost s moderními technologiemi. Jsme na net48, což je nějaký C# 7 (latest je C#10). Čekal jsem prostě víc, vzhledem k tomu, jak se C#pisti prsatí...

Aktuální dojem který mám z aktuálního C# je daleko horší, než můj dojem a vytržení z Haskellu před deseti lety. Kde je teda zatraceně ten vývoj?
Tak tohle už chápu. .NET 4.8 byl vydán 18.4.2019, to už MS začínal tlačit multiplatformní .NET Core a "plnotučný" NET frame začal tlumit.
Aktuálně je .NET (Core) 6 s podporou C#10. Pro konverzi větších projektů ze 4.8 na Core 6 je potřeba čas a koule, některé věci jsou tam prostě jinak. Z pohledu managementu, který tomu nerozumí, jsou to jen náklady navíc bez přínosu (vždyť to na té 4.8 funguje, že?).

 Ale na druhou stranu, je to aspoň .NET4.8. mohl to být taky 3.5 :)

4
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 30. 05. 2022, 22:04:40 »
Rád bych jenom přidal mou zkušenost, že co se týče C# je to úplně to samé. Přecházel jsem z Nette do WebForm aplikace, a připadal jsem si jako když jsem v minulém století.

Tak to WebForm by dost vysvětlovalo... Ale tuším, že to bude hodně stará zkušenost, protože to už je opravdu zastaralá technologie. Posledních plácnu 10 let se v MS tlačí MVC, případně MVVC apod. což je o hodně lepší.

Ale pobavme se (zábava): https://www.youtube.com/watch?v=FcOYHNWMJ6A prostě každý jazyk má své :)

5
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 30. 05. 2022, 08:19:23 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

V PHP bych rozhodně žádný projekt taky nezačínal a ani neudržoval, mám svoji důstojnost. Navíc, každá aktualizace "velké" verze vždy něco rozbije.

JSON už moc Hype Cool není, v podstatě se už dříve stal standardem a umí ho delší dobu kdejaká databáze. Stal se evolucí XML sloupců tak jako i v ostatních případech kde nahrazuje XML.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.

6
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 29. 05. 2022, 14:14:16 »
Jak to myslíš s tím nevylepšením metriky?
Zázračný jazyk...? To je něco z Harryho Pottera?

Já třeba když vidím nějaký program v Javě, nedej bože ještě s prehistorickou verzi Tomcatu, k nějakému embeded ekosystémů, cítím jak dostávám osypky a očekávám průšvih.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.

To jsi tu metriku moc nevylepšil :-)

Soukromě si myslím, že .NET, nazvdory k praktičnosti v dnešním světě, žádný zvláštní zázrak není, a stotožnil bych se s prohlášením "trochu vylepšená Java".
Co se Microsoftu povedle je TypeScript. Možná F#.

C# a .NET se imho dělá pro peníze.

Hmm, a to třeba takhle:
MySQL je blbá databáze která je levná a je všude = mnoho příležitostí se naučit
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Co dá T-Sql víc?

7
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 28. 05. 2022, 16:53:26 »
Tak porovnávat množství artefaktů v repu/nugetu/storu je fakt totální blbost. Kolik z těch tvých 28M artefaktů jsou doslova duplicity? Kolik z toho je v totálním bordelu? To patříš mezi ty, kteří si na jednoduchou webovku pro zobrazení teploty nastavují 10 různých JavaScript knihoven? Nebo jak mám pochopit potřebu velkého množství artefaktů?

C# a. Net Core v posledních verzích ti na hello world stačí 1 řádek. Console.WriteLine("Hello world");

Naučit se T-Sql a pak případně i jiné mutace a nadstavby SQL mu rozšíří obzory hodně. A následný přechod na další mutace SQL je jednoduchý.

Jeste by mě zajímalo, co myslíte vašichni ekosystemem? IDE? Co všechno na HW lze naprogramovat? Systémy ve kterých lze program spustit?

Nuget neni repo, to je parodie.
Ma o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M) a ne to plne bordelu ve verzi 0.10, 500downloads (a to jeste tipuju na pruzkumne downloady ze zoufalstvi)
Produkcne nepouzitelne. A nektere veci jsem tan nasel dvakrat od stejneho autora, napr etcs-client. Totalni nemanagovany bordel

Neexistuje nic, jako Apache foundation.

C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE. Coz je.obri vyhoda, protoze kod zustava velice popisny a je mozno si do getteru pridat debug hook. A kdo ma s gettery problem, prilinkuje si z mavenu Lombok a atributy ridi anotacema.

Stejne tak class a main metoda, vsecko to generuje IDE.

A vydavat moznost zapsat si osurely radek kodu za vyhodu.je hloupost.
To se pouzije maximalne v youtubovem examplu a nikde jinde a vede to max ke hloupym navykum. Kazda hloupa utilitka s 200 radky si uz zaslouzi rozumnou stabni kulturu.

Jak jsem psal vyse, C# ma v porovnani s Javou par vychytavek navic, ale zoufaly ekosystem.
Ma rozsahlejsi zakladni zbundlovanou knihovnu, ale kdyz potrebujes.neco mimo ni, jses v zaaadeli.
Java jde opacnym smerem, z te se naopak vyhazuje, napr naposled cely javax package a user si musi mavenem pridat artefakty z projektu Jakarta.
Je to hlavne pouceni z minulosti, kdy se do Javy prodavalo a.pridavalo, pozdeji ale vznikly nezavisle implementace a ty v Jave se staly obsolete a jenom prekazely

Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.

8
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 27. 05. 2022, 17:45:16 »
Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

9
Vývoj / Re:MSSQL a reconnect
« kdy: 20. 05. 2022, 08:23:02 »
To, co popisuješ je ale jiný bug ... Při pokusu o donačtení dalších položek při scrollu okna, tzn. že nemá nejspíš ošetřené souběžné volání na SQL server z Apky, které se vyvolá při každém scrollu.

Zkontrolujte ConnectionString, zda obsahuje "MultipleActiveResultSets=True", pokud ne, doplnit.
Další věc je ošetření toho donačítání tak, aby pokud možno vzal až ten poslední "bod" scrollu a zbytečně nenačítal mezitím.

10
Vývoj / Re:MSSQL a reconnect
« kdy: 20. 05. 2022, 07:24:23 »
Chce to víc informací...

SQL běží na stejném PC nebo na PC/Serveru ve stejné síti nebo dokonce internetu? ...jak je PC připojené do sítě?
Jaký je operační systém klientského PC/Serveru? Jaké jsou síťové karty ve strojích?

V čem je apka naprogramovaná? Jaké používáte knihovny pro spojení s SQL?

11
Sítě / Re:Sítové prvky pro síť v RD
« kdy: 23. 02. 2022, 11:39:37 »
Použil bych toto (samozřejmě ne z CZC kde to mají předražené):
https://www.czc.cz/188713,306783,330081,92749/kody

ER-X ti 100 Mbit připojení zvládne bez problémů (a je jednodušší na nastavení než mikrotik), za to ti stačí úplně hloupoučký 24 portový switch, na WiFi UniFi U6 Lite a pokud jich budeš mít víc, hodí se k nim kontrolér pro bezproblémový přechod zařízení mezi nimi to jeto RPi s kitem od Ubiquity (není ale nutý). U6-Lite mají aktivní Poe a injektor stojí cca 250 Kč, Poe switch je trochu overkill na max. 2 - 3 antény co budeš doma mít.

Pokud chceš dát WiFi do jiné VLAN / subnetu, můžeš je připojit přímo k routeru a udělat to tam.

12
Vývoj / Re:Spinanie relatka z Raspberry Pico
« kdy: 18. 02. 2022, 15:03:19 »
Ze zkušenosti a pro univerzálnost bych použil toto:
https://www.laskakit.cz/16-kanalu-5v-rele-modul-250vac-10a/
+2x https://www.laskakit.cz/8-kanaly-obousmerny-prevodnik-logickych-urovni-5v-a-3-3v/

Minimum součástek a jsou to hotové komponenty.

13
Hardware / Re:Brašna k notebooku pro IT
« kdy: 11. 02. 2022, 09:20:17 »
Mám pro tebe 2 absolutně hustý nápady:
1) Rač se rozhodnout, jestli ji programátor nebo údržbář
2) Když teda tak často jezdíš autem, kup si druhou brašnu na nářadí a tu si nechávej i s tím nářadím v autě. V brašně s notebookem si nech jen to, co opravdu potřebuješ úplně nutně - čili nabíječku, redukci k monitoru (pokud ji notebook vyžaduje), myš, propisku, blok. Nic víc, nic míň.

14
DNS over cosi máš vypnuté? Standardně mají prohlížeče zapnuté "DNS over HTTPS" a to způsobuje, že ignorují nastavení DNS i hosts v systému. Hosts má přednost před DNS.

15
Windows a jiné systémy / Re:Lokalny vyvoj s HTTPS - win
« kdy: 02. 02. 2022, 21:24:03 »
Tak pokud budeš na vývoj používat Visual Studio a .NET tak to má podporu pro https na lokálu vestavěnou.
V opačném případě můžeš použít buď:
- standardní DV cert
- pomocí makecert či jiného nástroje si vytvoříš vlastní cert autoritu (naimportuješ do sytému) a vystavíš si cert do svoji doménu
- můžeš využít Let's Encrypt, ale k tomu musíš mít alespoň přístup ke změnám v DNS

Já v kombinaci s IIS a statickou IP používám Let's Enc a WACS - Easy way

Následně pomocí DNS a nebo/a pomocí hosts nasměruješ doménu na localhost

Stran: [1] 2 3