Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Don.J

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Sítě / Re:Nelze se připojit k internetu
« kdy: 29. 02. 2024, 08:00:53 »
Ty odpovědi jsou tu na fóru takový místní folklór aneb na .... otázku .... odpověď.

Začni kontrolou DNS, mrkni, zda máš nastavené v systému správně DNS (a ne 8.8.8.8, 8.8.4.4, 1.1.1.1 není úplně správná volba, lepší je použít DNS resolvery CZ NICu, mnozí si jistě pamatují výpadek spojení s Google a najednou "nefunkční" internet ve velká části republiky).
Pokud ostatní prohlížeče můžou do internetu, nebude to konektivitou. Prohlížeče buď používají systémové DNS nebo DoH (DNS over HTTP), případně jinou "kulišárnu".

Další kam je potřeba nasměrovat oko je firewall, zda nemá Chrome "zákaz" komunikovat ven.

Smaž mezipaměť prohlížeče. (ctrl+shift+delete)

Další místo je Antivir, ten může aplikaci taky zatrhnout komunikaci pokud má v sobě i firewall nebo kontrolu spojení.

2
Sítě / Re:MikroTik s dynamickou IPv6 /64 konektivitou
« kdy: 29. 02. 2024, 07:47:27 »
Kombinaci modem v režimu bridge a MKT s DHCPv6 klientem? ...v režimu adresa + prefix nebo pouze prefix, tuto kombinaci jsi nezmínil. Nech v IPv6 accept RA na yes.
Ten LTE modem určitě nepodporuje DHCPv6 PD.
V tebou odkazované specifikaci je jasně napsané (1 - úvod, bod 2), že rádio část má dostat předem stanovenou adresu prefix /128 a do LAN segmentu přidělený prefix /64 pro "standardní" použití. ...Jak tedy dostane ten prefix? (řečnická otázka)
Problém je, zda se dokáže chovat v režimu bridge skutečně jako transparentní bridge (tedy pouze jako modem), což asi ne a to je kámen úrazu, ale dalo by se s tím žít pokud by se dal prefix routovat dál, což domrví největší komplikace - dynamicky měnící se přidělený prefix.

Ještě jsem se zkusil obrátit na podporu ZTE a O2 s dotazem jak je jednotka MF268 nakonfigurována. Odpověď: od ZTE - Kontaktujte svého ISP, odpověď O2: Kontaktujte výrobce. Tolik k tomu jak to je nastaveno.
Jestli jsi očekával něco jiného, tak jsi stále naivní. U O2 se na člověka, který skutečně ví o co jde nedostaneš a podpora výrobce (ne Čínská) ti poradí max. "a zkusili jste to vypnout a zapnout?", "Máte aktuální firmware?" ... ale víc ne, protože ani oni nemají relevantní informace a spousta ani o IPv6 nemá větší povědomí. Bohužel :(

Nicméně není důvod k "breku", to co máš je jen LTE, čili vyměnil bych to za LTE Mikrotik https://mikrotik.com/product/wap_lte_kit (MIPSBE) nebo https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte_kit (ARM32), případně jiné LTE od MKT - pokud ti to fungovat nebude, tak to prostě do 14 dnů vrátíš (nesmíš to samozřejmě koupit na IČ), u nás to prodává kde kdo. Není to teda CAT12/13 jako to ZTE, je to "jen" CAT4 tedy max. 150/50 viz. https://mikrotik.com/product/r11e_lte ale pochybuji, že ti internet teče rychleji.

3
Sítě / Re:MikroTik s dynamickou IPv6 /64 konektivitou
« kdy: 27. 02. 2024, 19:02:00 »
Kombinaci modem v režimu bridge a MKT s DHCPv6 klientem? ...v režimu adresa + prefix nebo pouze prefix, tuto kombinaci jsi nezmínil. Nech v IPv6 accept RA na yes.

Myšlenka - jak dostal modem v režimu router adresu?

4
Sítě / Re:Wireguard po IPv6 na Mikrotiku
« kdy: 17. 02. 2024, 15:32:14 »
Ještě to chce zkontrolovat nastavení v klienta... Zda "povolené IP", které mají jít přes Wireguarda, odpovídají prefixu na bridgi, resp. cílové adrese kam se chcete dostat.
Případně by se hodila konfigurace Ipv6 v routeru a Wireguarda i klienta (bez klíčů)

5
Sítě / Re:Wireguard po IPv6 na Mikrotiku
« kdy: 16. 02. 2024, 21:40:32 »
Snad jsem tě pochopil dobře :)
Čili potřebuješ na WAN rozhraní routeru nastavit IPv6 z přiděleného rozsahu a to staticky a na firewallu IPv6ky povolit port.
Budu předpokládat, že máš IPv6 na routeru dobře nastavený
Tedy jdi do IPv6 -> Addresses -> + (Přidat) => do address si dej ::1/64,  From pool vyber pool který máš od ISP, Interface dej ten, na kterém máš přípojku (bývá typicky ether1), EUI64, Advertise i No DAD nesmí být zaškrtlé a dej uložit. Zkopíruj si přidělenou IP.
Tím sis přidělil IP adresu na WAN rozhraní, dál běž do IPv6 -> Firewall -> Filter Rules -> + (Přidat)
Chain: input, Dst. address - vlož IP kterou máš na WAN, protocol UDP, Dst. port 13231 (výchozí u wireguardu na MKT, případně dej správný podle nastavení wireguarda), Action accept => uložit.

Takto by ti to mělo začít fungovat na IP, kterou sis přiřadit na WAN.

6
Hardware / Re:Jednoduchá veľká myš do 20€ (max 30€)
« kdy: 25. 01. 2024, 20:52:44 »
U té 7200 ani nevím, že tam jsou, designově splynou s hranou a ještě se mi teda nepovedlo je omylem použít. Jsou výš nad hranicí palce a nejsou příliš měkké, pokud tu myš tedy nedržíš jak prase kost tak o nich ani vědět nebudeš.

7
Hardware / Re:Jednoduchá veľká myš do 20€ (max 30€)
« kdy: 25. 01. 2024, 14:24:18 »
Obyč myši "standardního" rozměru co mi funguje už nějakou dobu je třeba
https://www.alza.sk/rapoo-7200m-multi-mode-siva-d5532697.htm
případně o něco menší
https://www.alza.sk/rapoo-m100-silent-multi-mode-tmavo-siva-d5704130.htm

Výhodu mají,že jsou tiché a mají víc možností připojení, lze připojit jak přes USB přijímač tak přes bluetooth - nebude ti zbytečně blokovat USB.

8
Ja som pri EF core nikdy nemal problemy ani na razzberry pi Zero, co je ovela menej vykonne ako bezny mobil. Naozapak EF core pridava Sqlite vela featura vlastnosti, v cistom SQL som pri Sqlite vzdy bojoval s tym, ze vsteko je string.

No, jestli jsi bojoval s tím, že všechno je string, tak to by dost vysvětlovalo. Ono totiž není vše string, ale má to i další typy. Viz. https://www.sqlite.org/lang.html a https://learn.microsoft.com/en-us/dotnet/api/microsoft.data.sqlite?view=msdata-sqlite-7.0.0

U EF-C pokud máš jednoduché struktury a malé množství dat, tak se to moc neprojeví, ale při složitějších strukturách je pak hodně znát úbytek výkonu na RPi2Z i "běžném" mobilu.

Dnes mi přijde velký trend nejen u pokusů o programátory, že na jednoduché banální věci tahají spoustu různých nepotřebných knihoven a frameworků, které zbytečně žerou paměť i výkon. Vím, výkonu je dost, ale proč s ním proboha mrhat?

9
Předně, u desktop/mobilních app neexistuje frontend a backend, ale prezentační vrstva (UI), aplikační vrstva (BI), případně další vrstvy jako datová vrstva, která může být dále dělená, atd. ... viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADcevrstv%C3%A1_architektura
MSSQL se jako DB v mobilních aplikacích nepoužívá.

Pokud chceš dělat "To-Do" se synchronizací mezi zařízeními, budeš potřebovat celý projekt roztrhnout na 2 "aplikace".

1) Mobilní
- UI se definuje v Xaml/xml.
- Business logika potom v C# když chceš použít .NET - Tedy Xamarin / MAUI
- DB se používá SQLite - SQL/případně nějaká lehká abstrakce nad, Entity Framework Core je v tomto případě výkonnostní vražda.

2) Server - místo, které zná vše a slouží pro výměnu dat mezi ostatními
- možná Frontend? - jestli není zbytečný, max. můžeš nechat swagger generovat popis API
- backend API - C# - s tímto API se bude spojovat mobilní apka a vyměňovat si data.
- aplikační vrstva - C#
- datová vrstva DB MSSQL/PostgreSQL/Maria Db/My SQL .... čisté SQL+DataTable / EF Core atd.

Jinak co se týče programovacích jazyků, s 1 jazykem si nikdy nevystačíš. Vždy je potřeba umět "základní" jazyk (např. C#, Kotlin, Java, PHP, Python, Rust, atd. atd.), a alespoň základně SQL, Html, JavaScript. Dál je potřeba vědět co je to Xml, Json (případně Bson), API, webové API.
V každé firmě kam potom nastoupíš si tě více či méně "usměrní" do jejich technologických kolejí.

10
Hardware / Re:Disk 2.5" na domácí zálohy
« kdy: 12. 12. 2023, 21:55:41 »
Přesně jak píšou ostatní, USB hotovce se vyhni hodně velkým obloukem. Měl jsem externí WD které po 8. zapojení chcíplo na elektroniku.
Mám několik kombinací rámečku (Axagon, Evolveo, cosi co dávali v sadě s SSD ke Kingstonu ...)  a 2,5" disků (HDD WD, Seagate, Toshiba, 0,5/1/2TB většinou vyndané z NTB při výměně za SSD) a vždy bez problémů. SSD se na "šuplíkové" zálohování nepoužívají a vyjdou/vyšli dráž na Kč/GB.

Šuplíkové - čas od času se připojí a nahrají se data jinak leží v šuplíku. :)

Zálohuji 2x 2,5" + 3,5".

11
Sítě / Re:Nastavení modemu Archer VR2100 pro T-Mobile
« kdy: 02. 12. 2023, 20:48:49 »
Mám takové tušení, že Terminátora dá (a zprovozní) Cetin pouze klientům O2 a pokud je člověk klientem jiného alternativního poskytovatele, tak jedině v přímé součinnosti s tímto poskytovatelem a jinak nic, protože koncový zákazník není smluvním partnerem Cetinu.
Terminátora "dají" např. k bondingu bez problémů každému, když je to bez bondingu tak občas dělají ofuky, teda hlavně, když jich mají málo na skladě.

Ověřit si teoretický stav, zda půjde bond můžeš na stránkách CETINu, teoretický proto, že rychlosti jsou nějakým způsobem pole větru. U mě to píše až 250 ale maximum co z toho šlo vymáčknout je nějakých 2x 67Mbit/s.
https://zrychlujemecesko.cz/bonding

12
Sítě / Re:Nastavení modemu Archer VR2100 pro T-Mobile
« kdy: 02. 12. 2023, 11:10:51 »
1) S nastavením modemové části toho Archeru nebylo vůbec potřeba hýbat, VDSL je síť CETINu (dceřiná spol. O2).
2) Všechny routery (tedy i routerová část modemu) na DSL vytáčí PPPoE spojení na VLAN 848 (pro internet), pro O2 TV to je jiná VLAN.
3) Přestaň vymýšlet rovnák na vohejbák, nech si dát CETINní Terminátor (Zyxel cosi s firmware CETINu) a nech si ho přepnout do Bridge režimu. V tu chvíli tě DSL část vůbec zajímat nebude protože pro tebe bude přípojné rozhraní Ethernet s 1000TBase a RJ-45 a tam si napoj ten svůj TP-Link.

Mimochodem, na té lince máš bonding nebo ne? ... pokud ne a vedou k tobě 2 "zdravé" páry v telefonním kabelu, tak těch 250MB/s můžeš mít přes bonding právě na tom Terminátoru od CETINu.

Já takhle naprosto bez problémů funguju DSL->Terminátor->Mikrotik AX3, funguje bez problémů IPv4 i IPv6, můžu si sám otvírat a zavírat porty z venku a nemám žádný problém se stabilitou spojení ani rychlostí. Ping na 1.1.1.1/8.8.8.8 mi lítá okolo 12-16ms, rychlost jede stabilně na max. DSL linky.

13
Sítě / Re:Je to na reklamaciu u ISP ?
« kdy: 15. 11. 2023, 15:51:55 »
Na laborace s OpenWRT bych se být tebou vyprdnul, vezmi v potaz, kolik práce s tím budeš mít, jak jasný je výsledek a co to zvládne a kolik to ve finále bude stát čas=peníze.

Vezmi nějaký mikrotik s ARM64 (jsou rychlejší a universálnější než MIPS apod.), klidně vezmi AX2/AX3 (2400 resp. 3200,- Kč) mají na uroutování 1Gbit linky výkonu dost, wifi klidně můžeš vypnout, nebo RB5009 (pro tebe si myslím zbytečný overkill). Zapni si "Grafování" ať můžeš sledovat vytížení linek, mají spoustu diag nástrojů, bude se ti lovit problém rozhodně lépe než s tím TPčkem.

TP-Link Archer a podobné domácí routery nech domácím nebo velmi nenáročným uživatelům na takové to malé domácí wifinováníčko.

14
Windows a jiné systémy / Re:Windows 7 na novém notebooku
« kdy: 06. 11. 2023, 21:19:19 »
... a jednak je nutny mit globalni ucet na MIcrosoft cloudu a prihlasovat se prez internet. Lokalni offline ucet neni mozny na Windows 11.

Ale je, pokud po tobě bude chtít instalace woken MS účet, zadej uživatele microsoft a heslo microsoft ... a dá pokoj.
Nebo případně po instalaci přidáš lokální účet a čmoud účet odstraníš.

To, že ti ten letitý soft nejde, může být i absencí .NET FW verzí 2.0 / 3.5 / 4.0 / 4.5, což by mohlo být typické pro kombinaci W7 a Opice 2003 - lze je doinstalovat přes přidání součástí, případně doinstalovat nějaké starší verze VC redistributable.
Jinak není moc důvodu, proč by starší soft neměl jít pokud to není špagetované přes nějaké dobové cool heky.

Může ti pomoct i prohlížeč událostí, který ti přiblíží kde se co mohlo potento.

15
Hardware / Re:Doporučte pracovní notebook
« kdy: 01. 11. 2023, 08:02:20 »
Nejsem extrémista, zobnul jsem jeden poslední ProBook 455 G8 ještě s podsvícenou klávesnicí.  (O generaci později =G9 má tohle teprve Elitebook.) 

Dva týdny zpět jsem kupoval 2x HP ProBook 455 G10 s R5 7530U (Zen 3, Barcelo R) a mají podsvícenou klávesnici.

Ano, to je zajimava otazka, k AMD zatim nejak nemam duveru... Jake mate zkusenosti s Ryzenem, napr. 9? Je to srovnatelne s i9? AMD jsem mel naposledy nejaky Athlon pred 20 lety, od te doby jen i7.

Rozdíl R7 vs R9 je vcelku minimální, přijde mi, že R9 je jen výběrovka lepších (povedenějších) R7, které dovolí o fous vyšší takty při o pár wattů nižší spotřebě.

Co se týče výkonu, samozřejmě záleží na aplikaci zda umí využít multi-thread a co používá za instrukce. Intel Core i9 13900H podle specifikací na stránkách neumí např. AVX512, kdežto Zen4 AMD AVX512 umí.

U AMD ti odpadá problém s Big.little jádry a přesunem zpracování z velkých jader na malá a opačně.

Stran: [1] 2 3 ... 5