Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - arrange

Stran: [1]
1
Server / Re:Mail u sebe doma
« kdy: 30. 10. 2021, 20:37:13 »
Správa SMTP serveru a klienta je otrava a ztráta času pro toho, koho to nebaví. Za tu dobu, co to tady rozebíráme, by průměrný programátor naprogramoval kostru SMTP serveru.

Takže z mých zkušeností bych doporučoval udělat ještě jeden krok dál a naprogramovat si to sám. Udržovat konfigurační soubory a aktualizace je hrozná nuda, ale hrábnout do kódu a udělat si to přesně tak, jak chci, to teprve přináší pocity uspokojení  8) Možná ještě více pro toho, kdo není profesionální programátor.

Výhoda SMTP je, že kód nemusí být nějak zvlášť optimalizovaný a rychlý. U emailů si vždycky můžeš dát voraz.
Dále: základ SMTP je děsivě primitivní: HELO - OK - MAIL FROM - OK - RCPT TO - OK - DATA - OK - QUIT. 
Je dobré oddělit démona pro příjem a odesílání pošty, a každého si pohlídat zvlášť. Např. SMTP klient samozřejmě přijímá požadavky jen přímo ode mne, ošetřené např. přes firewall a pak přímo v kódu. Je dobré všechny kontroly duplikovat a pak ještě sledovat logy.

Když uslyšíš o nějaké zranitelnosti v jiných klientech, hned přemýšlíš - mohlo by se to stát i mně? Někdy zjistíš, že jo, a musíš to celé přepsat. Opruz! Anebo zábava :D To už má každý jinak.

Tento přístup má ale jednu velkou nevýhodu: jakmile se ti to povede, máš chuť si pak programovat sám všechno: web server, šifrování, imap,... Protože žádná aplikace nikdy nebude přesně taková, jakou chceš a potřebuješ, a musíš si ji pak napsat sám.  ;)

2
Server / Re:VPS hosting pro mailserver (čisté IP adresy)
« kdy: 16. 02. 2021, 21:58:55 »
Wedos dává IPv4 a k tomu /64 IPv6. [...]
U stávajících klientů to s tou IPv6 není bohužel pravda (dostali /112): Na opravě se prý pracuje.
https://help.wedos.cz/otazka/ipv6-na-blacklistu-spamhaus/26835/

U nových nevím.

3
... A jestli kontrolouje i spravnost zapisu na disk v cili pri kazdem behu, to tu resime.
Nekontroluje.

Pri beznem provozu, praci a zalohovani me nenapadlo, jak by se to mohlo stat.
Mně se to stalo na Raspberry Pi - systém (Raspbian) se choval divně, a díky tomu, že jsem ho zálohoval přes rsync BEZ varianty -c, tak jsem měl k dispozici nepoškozenou kopii, díky které jsem zjistil, že se mi náhodně mění celé bloky dat na RPi. V syslogu žádné chyby disku, rsync taky nehlásil žádné chyby. Memtest v pořádku, dal jsem tam jinou SD kartu, přeinstaloval systém, nic nepomohlo.

Vyřešeno až reklamací celé Maliny. Díky záloze (bez -c!) jsem o nic nepřišel. ;)

4
...
2x rsync spoustet nejdriv bez -c a pak s -c by snad melo odhalit jen soubory zdanlive stejne (jmeno, cas, umisteni) ale s jinym checksumem. Stejne tak, pustim li rsync jen jednou s -c. Spousteni 2x (podruhe s -c) by odhalilo i chybny zapis s cili, ktery by nemel kvuli kontrole konzistence VZDY nastat.
...
Nepochopil jsem, co znamená "by nemel kvuli kontrole konzistence VZDY nastat", ale co vím, tak rsync NEkontroluje, jestli byl soubor správně ZAPSÁN na disk, ale jestli byl správně přenesen, bez ohledu na volbu -c. Tedy se může stát, že při chybném sektoru na disku v cíli bude cílový soubor jiný, než originál, i když rsync hlásí vše v pořádku.

Pokud ti tedy jde s kontrolu souboru na disku, pak by dávalo smysl spustit rsync s volbou -c dvakrát. Anebo spíš podruhé spustit s variantou "--verbose --dry-run --checksum" a podívat se, jestli má rsync snahu soubor přenášet znova (= checksum výchozího a cílového souboru nesouhlasí).

5
Bazar / Re:Prodám nový notebook Dell Vostro 15
« kdy: 04. 09. 2019, 18:48:00 »
Otazka je ci si to kupoval na firmu a ako je to so zarukov. Pokial si to kupoval ako fyzicka osoba a zaruka je prenosna je to OK. Ak si to kupoval ako firma tak tam daj zlavu cca 40% a kupim to hned.

Notebook jsem kupoval jako fyzická osoba. Záruka je 3 roky.

6
Bazar / Prodám nový notebook Dell Vostro 15
« kdy: 03. 09. 2019, 11:28:42 »
Zdravím vespolek,

udělal jsem chybu, když jsem před měsícem koupil notebook Dell Vostro 15 jako dárek, protože jsem zjistil, že pro danou osobu to byl špatný nápad. Protože pro něj nemám jiné využití (radši klasickou bednu), nabízím ho k prodeji zde s 20% slevou.

Notebook byl koupen na CZC, všechny údaje o něm na jejich stránkách.

Byl používán asi týden, je rozbalený, je na něm nainstalované Ubuntu, je nepoškrábaný.

Původní cena 16590,-, cena k prodeji 13272,-.

Případní zájemci nebo dotazy pište prosím sem do diskuze nebo na email samozrejmost seznam.cz

Stran: [1]