Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - petrp2b

Stran: [1]
1
Server / Re:Zabezpečení Home Assistanta
« kdy: 07. 02. 2024, 13:38:26 »
Ještě dodám k té bezpečnosti (když je o ní primárně vlákno), HA provozuji v lokální síti, vlastním VPN přístupem, jak z mobilů, tak PC atd. Zabezpečení jednotlivých prvků asi v pohodě, minimálně na úrovně Zigbee, ESPHome se snažím používt minimálně a má to vlastní WIFI síť oddělenou od běžné sítě.

2
Server / Re:Zabezpečení Home Assistanta
« kdy: 07. 02. 2024, 13:28:34 »
Jak to vidím já: osvětlení sice mohu spínat dle pohybu PIR sensorem, ale je příjemnější v noci rozsvítit rovnou jen na nízkou úroveň, možnost si kdykoliv nastavit vyšší (skoro všechna světla i tlačítka k nimk mám zigbee). Možnost vzdálené regulace vytápění, když se vracíme z víkendu atd. Dále různé automatizace spíše ulehčující život mezi spoustou AV techniky a dohled nad vším z jednoho místa. Takže úsporu moc neřeším ("revolucnauspora" se nekoná), nějaká bude, když LED světle v nočních hodinách nesvítí na plný výkon, ale není to nic závratného. Druhý faktor je u mne, že jsem bastlíř a hračička, takže zábava, koníček a i nějaké to zlepšení pohodlí. Jen pro info, bydlíme v bytě. No a celé to mám koncipované, že pokud lehne HA, dá se jednoduchým vypnutím a zapnutím původního vypínače na zdi rozsvítit a podobně i ostatní věci ovládané z HA jdou ovládat lokálně, bez nadřazeného systému - v překladu "manželka musí mít možnost rozsvítit si na WC kdykoliv, i když se vysype po aktualizaci Docker pro HA ;-)

3
Sítě / Re:LTE modem E3372h - uvedení do původního stavu
« kdy: 14. 04. 2023, 13:35:40 »
Zdravím, používáte někdo tuhle variantu (...a poridil "USB->mPCIe(se sim slotem)" a do toho vrazil Quectel EC25-EUX) v Mikrotiku? Nedávno mio odešel také E3372h-153, zkoušel jsem ho znovu flashovat, ale nedaří se mi do něj dostat obě věci, buˇd jednu nebo druhou a pak přestane víceméně komunikovat. Řekl bych, že když jsem do něj poprvé flashoval hi-link mod, šlo to na první dobrou a bez problémů. Takže nyní usuzuji, že je asi problém v flash paměti nebo tak nějak. Zatím jsem k Mikrotiku připojil mobil, kde je povolené USB tethering a napájím ho mimo akumulátor.
Díky

4
Bazar / Re:Prodám Raspberry Pi 3B, 4B a převodník USB - RS232
« kdy: 30. 01. 2023, 13:47:48 »
Ahoj, měl bych zájem o obě Rpi. Děkuji

5
Hardware / Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« kdy: 24. 01. 2023, 08:45:14 »
Doma (v paneláku) mám udělané měření pomocí již zde zmíněného projektu openergymonitor.org, vzhledem k nemožnosti jednoduchého připojení těsně za elektroměr, pouze "sleduji" blikání (10000 imp/kWh), bezdrátově na 433MHz přenáším na RPi bránu (chodí na ní další měřené veličiny z bytu - nejen elektřina). Na chatu mám v merku osadit toto https://catalogue.bticino.com/IMS-CE4DF3DTMID-EN a přes RS485 vyčítat vše co elektroměr umí (proud jednotlivých fází, frekvenci, napětí, atd.). Mají i převodník na LAN. Ještě nedávno tento konkrétní typ měli v K&V Elektro skladem (https://www.kvelektro.cz/elektromer-ime-conto-d4-pd-mid-3f-3f-n-63a-m-bus-ce4df3mtmid-p1740615).

6
Hardware / Re:Měření teploty v bytě
« kdy: 14. 11. 2022, 09:47:20 »
Mám doma postavenou senzorovou síť na https://guide.openenergymonitor.org/technical/resources/, je to tedy hodně bastlení, ale spotřeba téměř nulová, čidla může člověk použít jakákoliv a změnit jen patřičné části kódu Arduina. Dvě GW postavené na RPi, které odesílají data na HTTP server, kde se "kreslí" grafy a ukládá do DB. celé to jede na 433 MHz, díky tomu dosah naprosto skvělý - v paneláku jsme byl schopen poslat zprávy i přes 6 pater. Odesílání dat jednou za minutu a například pokles 2xAA na čidle venku od půlky dubna (3,04 V - články nebyly úplně nové) do teď (2,9 V), viz graf v příloze.

7
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 12. 10. 2022, 08:53:46 »
Používáme doma asi tři roky Eurotronic Spirit Zigbee, řízeno i se zbytkem domácnosti Home Assistantem. Hlavice v době pořízení nebyly tak drahé jako konkurenční a po otestování jedné jsem dokoupil další (nyní 5 ks v provozu panelového bytu). Používám do nich NIMH články, hlavice sice hlásí do řídícího systému nízké napětí, ale fungují dobře.

8
Odkladiště / Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« kdy: 14. 07. 2021, 09:32:19 »
Netuším, jak to je, projekt OpenEnergyMonitor sleduji už skoro od počátků a bastlím si to sám :-). Možná zde někdo použil něčí nápad a živí se tím??? Edit: tak už je i vysvětlení jak to je a bylo :-). Je to tak, jede to na PHP a MySQL, čidla na Arduino základu.

Add HA a InfluxDB, je to standarní rozšíření ve formě docker image, instalace na pár kliků, to samé Grafana, případně NodeRED. V konfiguraci HA se definuje, co vše se má do Influxu posílat a jede to samo ;-). V tomto směru žádné skriptování není potřeba.

9
Odkladiště / Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« kdy: 14. 07. 2021, 08:30:48 »
Dlouhodobé ukládání dat v HA se řeší pomocí InfluxDB, následně vizualizace pomocí Grafany. Jinak měření spotřeby elektrické energie, vody a plynu mám vyřešeno pomocí projektu OpenEnergyMonitor https://openenergymonitor.org/, kde je pěkně udělané ukládání dat a možnost grafů, vše s ohledem na spotřebu energií, dá se opět dobastlit cokoliv. HA si z toho tahá data pro svojí potřebu, například automatizací.

10
Odkladiště / Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« kdy: 08. 07. 2021, 13:03:43 »
Někdo má také bastlení jako koníček, proto u mne "funny" -> "happy". Na ekonomickou stránku věci, alespoň co se týká času stráveného nad bádáním, zkoušením a hledáním cesty, moc nekoukám. Ale potvrzuji, že například chování světel (u mne ovládaných přes zigbee), při různých příležitostech je super. No a když by náhodou lehl Intel NUC s Home Assistantem, tak záloha pro rozsvícení světel je jen pouhé vypnutí a zapnutí ,stále zapnutého klasického vypínače na zdi, čímž se konkrétní LED rozsvítí na 100% výkonu a manželka je spokojená - normálně používá stmívání dle potřeby :-).

11
Hardware / Re:Vzdálený odečet plynoměru
« kdy: 18. 11. 2019, 12:39:46 »
Pro čtení impulsů plynoměru stačí hallova sonda (umístěná ve vybrání zespodu po dčíselníkem), ideálně se schmittův klopným obvodem(TLE4905L) a následně zpracovat pomocí Arduina, ESP (dá se krásně propojit s Home Assistantem - ESPHome modul).

13
Odkladiště / Re:dot.tk na viac ako rok
« kdy: 30. 06. 2019, 08:19:11 »
Někde jsem četl, že půjde zdarma prodloužit těsně před expirací.

Stran: [1]