Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal132

Stran: [1]
1
Vývoj / Re:Výběr MCU ARM Cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 04. 05. 2019, 15:53:26 »
Děkuji za mnoho odpovědí které mi mnohé osvětlili.

Jak je to s debuggerem?, jak vlastně funguje a poč by bylo složité ho zprovoznit na vlastní desce? Zatím jsem nic takového nepoužíval, buť simulace kusu kódu nebo jsem vypisoval co mě zajímalo přes UART.

O Free RTOS toho budu muset ještě asi hodně zjistit ale vidím ho zatím jako skvělý nástroj pro udržení čistějšího kódu.

Nevím zatím co si myslet o HAL jestli do toho jít nebo si pro ovládání psát dál svoje funkce a makra. Jak sehnat soubory definující ATSAMG55 ?

Začít bych chtěl na Blue pill a až zvládnu nějaké základy tak přejít na vlastní desku.

Hledal jsem MCU podle představ co jsem měl a našel jsem což se mi zatím nejvíc líbí ATSAMG55, jen ten vývojový modul mi nepřijde zrovna levný, to asi za tuhle cenu udělám rovnou první verzi vlastní desky.

Jak na to když projekt nechci řešit sám ale ve více lidech? Podporuje to nějaké vývojové prostředí? Měl bych vybrat vývojové prostředí podle výrobce nebo můžu Microchip řešit klidně v ST?



2
Vývoj / Re:Výběr MCU ARM Cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 28. 04. 2019, 19:23:15 »
Přerostl ATmegu ale i Arduino IDE které má svoje mouchy. Rád bych zjistil kam to jde posunout a jaké jsou možnosti, co to obnáší. Kdyby ale ne, tak bych zůstal u atmelstudia a dál programoval bez arduina v c nebo c++.

Vývojová deska je jedna věc ale do simulátoru se nemusí nahrávat kód a lze rychle krokovat co se děje (což u vývojové desky neumím, ale četl jsem že by to nějak jít mělo i když asi ne tak pohodlně)
Jak funguje abstrakce HW RTOS? Chápu, že pro multitasking může být výhodné než časovat každou věc přes millis() i když v mých projektech to zvládám a myslím že tím mám větší kontrolu. Chápu správně že rtos mívá nějaké gui pro rychlé nastavení, tím se vygeneruje vlastní kód který lze pak třeba ještě doupravit třeba co se týče taktovací frekvence? Mělo by třeba smysl použít rtos jen s jednou úlohou (ta už by si pořešila svoje časování)?

Postupovat přes arduino se mi zdá být zdlouhavé a přímo nevedoucí k cíli, chtěl bych vybrat konkrétní cílové  MCU, prostředí, nástroje. Chtěl bych naprogramovat spíš univerzální jádro (možná s možností přejít na různé MCU, ale hlavně řešící ty problémy co jsou třeba výdy řešit, WDT, ISR, startování, update FW), potom funkce obsluhující konkrétní hw (komunikační moduly, SDkartu, další periferie) a tím mít připraveno na konkrétní funkce pro daný projekt.

Zatím (během snad týdnů) zkusím nejpíš nějaké teensy a paraelně navrhovat konkrétní hw s vybraným MCU. No možná rovnou koupit konkrétní MCU v TME a udělat odboku nějaký vývojový modul sám což asi vyjde po všech stránkách lépe.

Má smysl když chci spíše ovládat periferie než dělat složité výpočty vybírat MCU podle toho jestli má FPU?

Všude se píše jaký je odběr proudu MCU při různých sleep režimech, kde zjistit nebo podle čeho odhadnout odběr bez uspávání?

3
Vývoj / Re:výběr MCU ARM cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 24. 04. 2019, 23:24:00 »
Děkuji za názory,
chápu to tak, že jednoznačně nevede nic a v ničem (HAL nepoužívat).
mhi-zmíněné vlákno se mi nepodařilo najít.
libopencm3 jsou nějaké použitelné knihovny

bylo by vhodné vybrat nějaké programoovací prostředí (ST, eclipse,Cross rowley)
používá tu někdo simulátor?
najít jádro (ChibiOS, nějaký jiný RTOS), proč ho vlastně potřebuji? jak to funguje?
jak je to se základními funkcemi? čtení fuse, WDT, ISR tohle si píše každý sám?

Požadavky vychází z toho že atmega328 nestačí a rád bych něco co bude stačit i dobudoucna. Řeším projekt ale plánuji sirší použití a univerzálnost pro další projekty.
Webový klikátka mi u MCU moc nedají, většinou neřeší cenu ale teď hledám spíš jak na to než jen MCU.



4
Vývoj / Výběr MCU ARM Cortex M0/0+/4? konkrétně
« kdy: 23. 04. 2019, 12:10:25 »
Ahoj,
prosím o názor ty, kteří o tom mají co říct.

Hledám mikroprocesor a prostředí jako náhradu za atmega328pb který už mi na projekty nestačí. začal jsem arduinem, málo ST, atmelstudio ale raději prosím předpokládejme že nevím vůbec nic, bude to blíž než říct že tomu rozumím.

Hledám tedy MCU včetně prostředí a vlastně způsobu programování. Láká mě ST pro propracované a snad udržované prostředí kde podle dostupných informací se dá (možná) zdarma a kvalitně fungovat (a složitě). Více zkušeností mám s atmelstudiem které mi ale se zdá být spíše pozůstatkem minulé doby (není to urážka). Nejsem si jist kompatibilitou toho jaký MCU jde v jakém prostředí kvalitně vyvíjet. Můj cíl není dělat všechno sám ani psát kód ASSM (čas je rychlý a to bych nic nestihl), takže bych si představoval programovat s nějakém C, C++ ideálně s dostupnými slušnými knihovnami.

Požadavky na MCU jsou asi takovéto:

běh na baterii (uvažuji fungovat kolem jednotek mA, při větším výkonu třeba pár desítek mA)
SRAM > 30K
FLASH > 80k
EEPROM
Pouzdro- hledám spíše něco většího s větším počtem nohou pro řízení různých periférií.
Na frekvenci nezáleží (podporovat může velkou ale stačí malá takže by to bylo jen plácání výkonem), jednak se podle mě výkon odvíjí podle architektury spíše než taktu, ale také mi na výkonu moc nezáleží, budou nenáročné operace .
Architektura, výrobce - o tom si nechám rád poradit
Dostupnost -  chci něco co se bude dělat ještě za 10 let(lze li to vůbec určit).

osobně jsem uvažoval arm, cortex M0, M0+, M4 ale nemám dost informací (namátkou třeba L22G)


Stran: [1]