Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - SB

Stran: [1] 2 3 ... 15
1
Sítě / Re:SOHO Router s PoE
« kdy: Dnes v 17:22:35 »
Vyzaduje at/af alebo pasivne 48V PoE.

Tím se myslí do(!) 48 V, ne? Kvůli tomu nemusíte shánět zařízení, ze kterého poleze přesně 48 V.

2
Server / Re:Domenová koncovka (tld) pre osobnú stránku
« kdy: 10. 05. 2021, 14:43:48 »
Osobně si myslím, že nejvyšší doménu je třeba vybírat dle stability správce, jestli to plánujete na dlouho. Sk mají nějací šmelináři(?), naopak cz má Cz.nic, což považuju za stabilní záležitost. Taky si můžete koupit ve slevě eu (https://www.wedos.cz/eu-10let), akorát musíte počítat s tím, že když se za 5 let Unie rozpadne, tak se to prodraží a budete muset hledat znovu, ale i tak se to dá. A na rozdíl od cz zvládá IDN.

3
Server / Re:Router a Server v jednom
« kdy: 05. 05. 2021, 09:41:02 »
...pro IP rozsahy celé ČR...

A ty rozsahy ČR v dnešním adresním bordelu (předpokládám IPv4) berete odkud?

4
Server / Re:Router a Server v jednom
« kdy: 05. 05. 2021, 09:36:26 »
Vypada to na problemy s DNS, ale v dokumentacii pfsense sa uvazda  ze DNS je nastavene po instalacii v defaulte a nemusi sa nastavovat.

Ano, to je vysoce profesionální přístup. Ono nakonec vůbec není třeba nic nastavovat, stačí koupit čínskou krabku, narvat do ní 4 dráty a jede to taky, ne?

5
Server / Re:Router a Server v jednom
« kdy: 05. 05. 2021, 09:22:36 »
Vidíš, plno úvah a keců o hovnu a nakonec to funguje.

Svatá prostoto...

6
Server / Re:Router a Server v jednom
« kdy: 04. 05. 2021, 16:41:46 »
Spojený NAS na routeru samozřejmě dává smysl - byť o tvůrcích Turrisu nemám valné mínění.
Takže KDY to dává smysl?
Pokud chci sdílet data se zákazníky!
Tj. každý zákoš dostane svoje přihlašovací údaje, případně společné pro čtení.

To se mi moc nezdá. Sdílená data nějakou službou (SFTP, Samba, ...) znamená, že na routeru běží navíc binárky, které by tam jinak neběžely, a ty můžou být jako každé jiné zranitelné. Navíc přes ně zákazníky necháte vstupovat do routeru (třeba přes HTTPS či jiný protokol), kam by se jinak nikdy nedostali.

7
Server / Re:Vymazání metadat z mailu
« kdy: 30. 04. 2021, 11:31:03 »
Osobně si myslím, že protože se jedná především o politickou záležitost, nemá smysl snažit se zjistit, co se stalo. Je zde mnoho takových, co mají zájem na tom, aby to byla pravda, a jiných se zájmem opačným. A informace jsou vždy zprostředkované. Občané, kteří uvěří, se pak stanou jen užitečnými blbci, kteří šíří někomu pohodlný názor. Nakonec se za pár let ukáže, že bylo všechno jinak. Kolikrát jsme to už viděli? (Bez ohledu na výsledek ale ČR pokakala, že si nepočkala na ukončení vyšetřování, to je diletantství.)

Zajímavé je to pouze z technického hlediska: Co když to bylo jinak - e-mail byl zbaven metadat, ale ve smyslu těch užitečných, takže se nedal zjistit původ. Dám příklad: Přes Tor si založím kdekoliv na světě e-mailovou schránku a z ní pak dopis pošlu. Taková metadata jsou k prdu.

8
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 30. 04. 2021, 10:40:08 »
...lidé chtějí automatické upgrady na routerech???

Je to pro joudy, co to rukama dělat nebudou!!! Neboli jsou zde 2 možnosti - buďto to zůstane neaktualizované, nebo se to udělá automaticky! Ratio!

Já svoje mikrotiky (asi 45 ks, vesnickej wifinář) nechám aktualizovat tak jednou-dvakrát do roka (pár kliknutí v The Dude rozhraní) až poté, co na diskuzních forech přestanou přibývat nářky od těch, co je to postihlo v den vydání.

Mikrotik má typ aktualizací long term, to je několik měsíců po stable, takže toho bych se nebál. Jsou to 4 aktualizace do roku, a nepamatuju si, že by mi to někdy lehlo.

Obávám se, že jiný router mimo Mikrotiku, který by splňoval požadavky a byl zároveň bezpečný, neexistuje. Mikrotik má mnoho nedostatků, ale pořád je na tom v dané kategorii nejlépe, koneckonců proto je mezi uživateli, kteří vědí, vo fo de, tolik používaný.

9
Hardware / Re:WD Red - SMR
« kdy: 29. 04. 2021, 16:53:42 »
Jako "zálohovací disketa" to je naprosto v pořádku. Připojit, nakopírovat data, uložit zpět do šuplíku.

A kolik těch dat budete najednou kopírovat a jak dlouho po tom necháte disk připojený? (To se musí, to nevíte?)

Mám úplně tu samou zkušenost jako Uwe, akorát měl disk USB 3, takže představa, jak mi přes USB 3 bude krásně lítat zálohování, padla hodně rychle. Ale komu není rady...

10
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 29. 04. 2021, 15:15:44 »
CLI! :)

CLI alebo API. Bez toho SwOS nie je možné manažovať nástrojmi ako je Ansible alebo Terraform, treba sa prihlásiť na webui a tam to urobiť buď ručne, alebo scrapovať stránky.

Tak to jo, to máte recht. Ale osobně jsem to nepotřeboval.

11
Hardware / Re:WD Red - SMR
« kdy: 29. 04. 2021, 14:59:32 »
Kterou výhodu SMR máte na mysli, mi není jasné. Ale jestli vám nevadí, že se klidně při rsyncu více než 10 GB zastaví disk na 20 minut, přičemž vypadá, že je vadný, tak směle do toho. Osobně si myslím, že to za to s*aní nestojí, po zkušenostech bych si to už netroufnul strčit do čehokoliv.

12
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 29. 04. 2021, 14:46:53 »
...A hlavně Mikrotik má aspoň pro mě super dokumentaci i s příklady.

Tak super dokumentaci si představuju jinak, např.

Kód: [Vybrat]
allow-remote-requests     Specifies whether to allow network requests
nepovažuju za vysvětlující. Takových míst má Mikrotik v dokumentaci mraky, zde je hodně co k zlepšování.

13
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 29. 04. 2021, 14:39:20 »
Mikrotik SW mam doma a RouterOS je hrozne, trvalo mi dva dny to nastavit jen jako "hloupy managed switch" a to uz jsem par chytrych switchu od jinych vyrobcu nastavoval.

Základy RouterOS jsem se učil měsíc, než jsem vůbec něco zprovoznil. Ono to bude taky tím, že směrování (atd.) není tak jednoduché, jak předstírají čínské krabičky, takže šlo vlastně o seznámení s problematikou. To by ale julínci měli zvládnout rychlonastavením.
Nastavení směrovače jako přepínač je logicky složitější, protože je tam logicky něco navíc.

SwitchOS je sice jednoduche, ale zas osekane az na kost (a neni mu venovana patricna pozornost)...

A co vám v něm chybí? Ze zkušenosti je SwOS poměrně přímočarý a především extrémně spolehlivý. Jediná věc, která mi tam chybí, je administrace přes IPv6 (nevím, zda to už nemají v nových verzích).


OpenWRT je fajn, urcite zvladne to same co pfSense ci OPNsense, ale me se uplne nezamlouvalo. GUI na jednoduche veci mi prislo (cca 2 roky zpatky, mozna se to zmenilo) takove neohrabane a neintuitivni.

S Openwrt jsem skončil ve chvíli, kdy se mi nepodařilo nastavit na 1 rozhraní zaráz IPv4 a IPv6 a chtělo to po mně vytvářet rozhraní 2. Možná jsem něco udělal špatně, ale na řešení jsem nepřišel. Asi to není šystém pro mě.

14
Sítě / Re:Konečně větší upload
« kdy: 29. 04. 2021, 14:13:44 »
„Podle zjištění serveru Lupa.cz se má změna týkat i nejpomalejších xDSL linek s rychlostí 20/2 Mbits/s, které mají být už v této chvíli upgradovány na 20/5 Mbit/s.“
Vyšlo 15. 4. Takže asi tak.

15
Sítě / Re:Konečně větší upload
« kdy: 29. 04. 2021, 12:41:22 »
Teď jsem se kouknul a zjistil, že mi to (předevčírem?) taky „okotlili“! Modem píše 25/5, dle iperf to jede tak 22/5,5. Profil zůstal na 8b. (Comtrend 3026e, bridge, Mikrotik, T-mobile)
No tak konečně posun k lepšímu...

Stran: [1] 2 3 ... 15