Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal

Stran: [1] 2
1
Hardware / Re:Můžu podle výsledků SMART vyhodit tento disk
« kdy: 12. 09. 2024, 01:34:30 »
Za mně ne, např. pro sekundární zálohu může ještě posloužit.

Doporučuji sledovat atribut Reallocated_Sector_Ct, zda nebude časem neúměrně narůstat. Také doporučuji vyměnit datový SATA kabel za nový, nekvalitní kabel bývá příčinou vysokého počtu chyb při čtení.

2
Odkladiště / Re:Zobrazení obrázků v DokuWiki
« kdy: 21. 02. 2019, 00:39:46 »
Pro obrázky lze použít stejný postup nastavení oprávnění, jen se místo stránky uvede název souboru obrázku, např:
image.jpg @ALL - Read

Problém bude ale pravděpodobně v tom, že budete muset určit i daný namespace, ve kterém je soubor nahrán, bez toho oprávnění fungovat nebudou, to lze udělat opět jednotlivě, např v namespace "obrazky":
obrazky:image.jpg @ALL - Read
nebo pro všechny veřejné obrázky v namespace "public":
public:* @ALL - Read

Dokumentace:
https://www.dokuwiki.org/acl

3
Windows a jiné systémy / Re:Android VNC server
« kdy: 16. 02. 2019, 21:57:34 »
Řešil jsem potřebu mít plnohodnotný VNC server na telefonu s Androidem pro testování cca 2 - 3 roky zpět. Osvědčil se mi komerční VMLite:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vmlite.vncserver
http://www.vmlite.com/
Připojení je možné mezi telefonem a hostem přesměrovat pomocí adb z SDK Androidu, použít lze libovolného VNC klienta. Zabezpečení heslem je také možné, další pěkná vlastnost je snížení měřítka obrazovky - užitečné pro vysoké rozlišení.

4
Vývoj / Re:Odkud se naučit Nette?
« kdy: 14. 02. 2019, 20:19:10 »
Zdravím, podle mně je dostupných zdrojů k Nette dost. Svůj první projekt jsem v Nette dělal cca pře 1,5 rokem, tenkrát ještě verze 2.3, a s odstupem rozhodnutí pro framework Nette určitě nelituji. Nejvíce oceňuji, že Nette podle mně dokáže (u)držet vývoj i v tak volném jazyce jako je PHP. Uvedu pár tipů, co mně pomohly v začátcích:
https://doc.nette.org/cs/2.4/ - doporučuji přečíst alespoň 80%, pak teprve začít programovat a postupně se sem opět vracet
https://api.nette.org/2.4/ - užitečné a někdy rychlejší než procházet zdrojáky, i když to je také občas potřeba...
https://forum.nette.org/cs/ - když vše selže, lze požádat o pomoc, s trochou štěstí i někdo odpoví

Často je v návodech zmíněn tzv. "sandbox", ten lze použít jako doporučenou kostru aplikace:
https://github.com/nette/sandbox

Také se mi pro inspiraci osvědčily příklady:
https://github.com/nette/examples
(díky CD-collection jsem třeba pochopil jak v Nette funguje autentizace)

5
Distribuce / Re:DEBIAN 9 - stable/testing?
« kdy: 06. 06. 2017, 21:58:02 »
Vydání nové stabilní verze je plánováno na 17. června, dohledat to na stránkách projektu není problém.
Citace
Debian 9 "stretch" will be released on June 17, 2017.
https://release.debian.org/
https://wiki.debian.org/DebianStretch

6
Server / Re:Zimbra 8.6.0 a lokalizace do češtiny
« kdy: 17. 10. 2016, 20:04:07 »
Koukam ze zustalo jen pri planech :)
Bohužel plány často naráží na realitu, např. v podobě času, rozsahu a schopností.  ;)

Podle příspěvků výše máš překlad hotový. Nabízí se tedy otázka, proč, klidně za nějakou motivační korunu, nedáš překlad k dispozici?

Ano je to tak, překlad uživatelského rozhraní mám pro běžné použití hotový. Použití mé lokalizace Zimbra závisí na konkrétních podmínkách, které posuzuji individuálně. Za poslední rok s mým svolením překlad používá několik instalací Zimbra, vždy jde o domluvu za jakých podmínek.
Ostatně existuje poměrně dost společností, které se živí nasazováním Open source edice Zimbra a ti mají většinou také své vlastní neveřejné překlady do češtiny. Svobodnější uvolnění překladu plánuji až později. Pokud chce někdo další věnovat čas tomu samému, proč ne.
Má-li někdo vážný zájem o využívání mého rozpracovaného českého překladu Zimbra, nechť se ozve.

7
Server / Re:Zimbra 8.6.0 a lokalizace do češtiny
« kdy: 15. 10. 2016, 22:27:21 »
Koukam ze zustalo jen pri planech :)
Bohužel plány často naráží na realitu, např. v podobě času, rozsahu a schopností.  ;)

8
Desktop / Re:mcedit a české znaky
« kdy: 04. 10. 2016, 18:31:48 »
Pravděpodobně bude nesprávně nastavena kódovací stránka s podporou 8 bitového vstupu. Zkontrolujte v Options > Display bits... nastavení Midnight Commander, mělo by být:
Kód: [Vybrat]
Input / display codepage: UTF-8
[x] Full 8 bits input

V počeštěném rozhraní pak v Nastavení > Zobrazení bitů:
Kód: [Vybrat]
Vstupní/zobrazovací codepage: UTF-8
[x] Vstup plných 8 bitů

9
Dobrý den,
podobné zadání jaké popisujete realizuji docela běžně. Ovladač OCI8 pro Oracle databázi nemůže být kvůli licenci součástí repozitářů běžných Linuxových distribucí. Po stažení Oracle Instant Client je pak už jen třeba přikompilovat nový modul pro PHP z repozitáře, ve Vašem případě z CentOS.
Není to nic extra složitého, instalaci CentOS s webovým serverem Apache, PHP a s modulem OCI8 by měl být průměrně zkušený správce schopen zvádnout za 4 hodiny. Pokud by si někdo nebyl jistý kompilací modulů pro PHP, tak za jeden pracovní den by to měl člověk znalý instalace jakékoliv Linuxové distribuce být schopen pojmout.

10
Server / Re:Zimbra 8.6.0 a lokalizace do češtiny
« kdy: 26. 05. 2016, 22:45:04 »
Dobrý den,

koncem roku 2015 jsem se rozhodl udělat vlastní překlad Zimbra 8.6.0 Community Edition, práce trvaly mnoho týdnů, ale výsledek stojí za to. Mám přeloženo 100 % z Pokročilého (Ajax) uživatelského rozhraní, včetně vestavěné kontroly pravopisu, což nedokáží ani některé ze 30 oficiálních jazyků. Můj překlad je kompatibilní i se Zimbra Desktop, jen jsem se ještě nedostal k tomu udělat pěkný instalátor. Naopak mi chybí dokončit překlad Standardního (HTML) webového uživatelského rozhraní a překlad administračního rozhraní. Pro představu přikládám pár ukázek z českého rozhraní.
Dalšímu rozšíření a používání se určitě nebráním, dokonce jsem zvažoval i zveřejnění překladu, ale zatím o tom nejsem zcela rozhodnut. Zatím bych použití překladu nechal na případné osobní domluvě, kontakt na sebe pošlu na e-mail.

11
Pokud záleží trochu i na spolehlivosti, jde třeba o komerční projekt, tak doporučuji koupit něco třeba z nabídky společnosti SEA, s.r.o.:
http://www.seapraha.cz/gsm-modemy-a-gsm-routery__c_40_577
Výhodou je skvělá podpora, která dokáže po telefonu poradit.
Osobně mám velmi dobré zkušenosti s modelem GSM-BGS3-TU (http://www.seapraha.cz/gsm-bgs3-tu__p_11768,40_577_578), který používám jak pro SMS Server Tools, tak i Gammu, jen je třeba dát pozor že nemá auto bauding, ale je třeba rychlost připojení nastavit na 115200 bps, což je v dokumentaci sice napsáno, ale já to napoprvé přehlédl. Připojení je možné buď přes RS232 nebo USB, v Linuxu není třeba žádný ovladač, pro Windows je třeba doinstalovat ovladač pro USB převodník od výrobce čipu.

Pokud jde o hobby řešení, tak asi stačí koupit něco z eBay za pár stovek. S Huawei modemy zkušenosti nemám, takže je nechci hanit, modem TC35i je už starší kousek, občas tyto modely trpěly zamrzáváním, jejich nástupce MC75i na tom byl o dost lépe, ale už se nevyrábějí a sehnat se dají jen jako repas, obecně byly moduly od Cinterion velmi slušné, pak je bohužel koupila společnost Gemalto.

12
Server / Re:Guacamole - česká klávesnice
« kdy: 15. 08. 2014, 21:36:57 »
Podle dokumentace (http://guac-dev.org/doc/gug/configuring-guacamole.html) jsou u RDP podporovány pouze rozložení klávesnice English, German a French.
Citace
The server-side keyboard layout. This is the layout of the RDP server and has nothing to do with the keyboard layout in use on the client. The Guacamole client is independent of keyboard layout. The RDP protocol, however, is not independent of keyboard layout, and Guacamole needs to know the keyboard layout of the server in order to send the proper keys when a user is typing.

Mělo by být možné nastavit rozložení klávesnice ručně v rámci RDP session, tak jak to je popsáno zde:
https://glyptodon.org/jira/browse/GUAC-459

13
Server / Re:ProxyPass / Reverse pro Tomcat
« kdy: 08. 08. 2014, 23:23:08 »
Projekt Guacamole neznám, ale vypadá velmi zajímavě.
Osobně pro aplikace v Apache Tomcat používám raději AJP proxy, která byla pro tyto případy i navržena. Problémů ale bude v konfiguraci více:
  • Většina aplikací má při průchodu přes proxy problém s chybějícím ukončovacím lomítkem v URL.
  • Je dobrým zvykem WAR Java aplikace před nasazením přejmenovat, aby neobsahoval i verzi. Pokud má být URL cesta v Apache Tomcat rozdílná od URL skrz proxy, tak je třeba podle toho nastavení také přizpůsobit.
  • Podle dokumentace projektu (http://guac-dev.org/doc/gug/installing-guacamole.html#mod-proxy) musí být navíc nastaven parametr flushpackets, jinak nebude aplikace fungovat správně.
    Citace
    Most proxies, including mod_proxy, will buffer all data sent over the connection, waiting until the connection is closed before sending that data to the client. As Guacamole's tunnel will stream data to the client over an open connection, buffering this stream breaks Guacamole's communication.

Funkční konfigurace HTTP proxy, která bude zprostředkovat aplikaci na požadovaném URL, by měla být:
Kód: [Vybrat]
<Location "/test/">
  ProxyPass  http://XXXXX:8080/guacamole-0.8.4/ flushpackets=on
  ProxyPassReverse  http://HOSTNAME/guacamole-0.8.4/
  ProxyPassReverseCookiePath /guacamole-0.8.4/ /test/
</Location>
(Předpokládá se webový server Apache provozovaný na standardním HTTP portu 80 a názvem HOSTNAME.)


14
Server / Re:instalace oracle db
« kdy: 01. 08. 2014, 09:57:35 »
Pro domácí hraní doporučuji začít s Express Edition, má sice několik omezení (http://www.oracle.com/us/products/database/enterprise-edition/comparisons/index.html), ale pro začátek to většinou stačí. Ke stažení zde:
http://www.oracle.com/technetwork/database/database-technologies/express-edition/downloads/index.html

Jednou z výhod je i instalace z RPM balíku, což vyšší edice (Standard Edition One, Standard a Enterprise) neumožňují.
Oficiální pokyny k instalaci jsou k nalezení zde:
http://docs.oracle.com/cd/E17781_01/install.112/e18802/toc.htm#XEINL101

Další výhoda je, že tuto edici lze použít i v produkci, pokud nejsou omezení překážkou.

Pro rozeběhnutí doporučuji použít CentOS. Verze 6.5 funguje s touto verzí spolehlivě a není potřeba dělat žádné "nestandardní" kroky.

15
Server / Re: Apache 2.2 s mod_deflate + PHP
« kdy: 10. 11. 2010, 08:55:57 »
Po lehkém nakopnutí správným směrem od kolegy jsem problém vyřešil následujícím způsobem:

Konstrukci s použítím AddOutputFilterByType jsem nahradil řešením přes mod_filter (ten je třeba v Red Hat explicitně povolit), v dokumentaci je k parametru AddOutputFilterByType moc vtipná poznámka: Available in Apache 2.0.33 and later; deprecated in Apache 2.1 and later

Výsledný kód pro .htaccess:
Kód: [Vybrat]
<IfModule mod_filter.c>
<IfModule mod_deflate.c>
  FilterDeclare COMPRESS
  FilterProvider COMPRESS DEFLATE Content-Type text/html
  FilterProvider COMPRESS DEFLATE Content-Type text/plain
  FilterProvider COMPRESS DEFLATE Content-Type text/xml
  FilterProvider COMPRESS DEFLATE Content-Type text/css
  FilterProvider COMPRESS DEFLATE Content-Type application/x-javascript
  FilterChain COMPRESS
</IfModule>
</IfModule>

http://httpd.apache.org/docs/current/mod/mod_filter.html
Podle dokumentace jde o vhodnější cestu, i když možná méně přehlednout. Důležité je, že takto to funguje!

Stran: [1] 2