reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - L..

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Re:Právo vs. IT
« kdy: 02. 09. 2019, 16:58:43 »
Mirek Prýmek: Ono to někdy smysl dává. Třeba když fyzik potřebuje počítačově zpracovávat data ze svého výzkumu, je většinou nejefektivnější, aby si program pro to psal sám, protože tam je doménová znalost podstatná a SW inženýrství u takových účelovek naopak moc podstatné není, nebo se dá dostatečně nahradit využitím nějakého obecného nástroje jako je Rko nebo MatLab.

Ale souhlasím, že představy, že čistí SW inženýři budou nepotřební, protože vše zastanou doménoví odborníci s rychlokursem programování jsou opravdu mimo.

borekz: A v té databázi je nějaký skřítek s kouzelnou hůlčičkou který zajistí, že se data ukládají v efektivním tvaru, mají správné indexy atp., že ano? :-D

Zkoušel jsem to ze slušnosti jen naznačit, ale evidentně to budu muset napsat víc přímočaře: Váš názor je evidentně ovlivněn malým rozhledem. Jak je to zrovna v CAD oboru nevím, ten jde mimo mě. Nicméně já sám jsem řešil optimalizaci při různých příležitostech docela často. Ostatně stačí si přečíst občas článku Pavla Stěhuleho tady na Rootu. A ty se týkají situace u nás, ne někde "na západě".

Optimalizace není jediný případ, kdy potřebujete SW inženýrství. Projevit ho musíte v jakémkoli vetším projektu, protože jinak se vám z toho stane neudržovatelný bordel.

Co se týče firem, tak v CZ dělají zajímavý vývoj co mě tak napadá třeba Avast, asi Zoner, v Barclays dělají speciální low latency trading systém (vůbec dost bank tu má vlastní vývoj), IntelliJ tu má část vývoje, v Seznamu budou určitě také zajímavé (backendové) pozice, nedávno se tu na fóru probíral CZ.NIC, kde dělají DNS... Prostě je toho opravdu hodně.

2
Studium a uplatnění / Re:Právo vs. IT
« kdy: 02. 09. 2019, 09:46:30 »
borekz: Příměr z právničiny jsem použil proto, že dotyčný je právník. Samozřejmě, každý příměr je v určitém směru nepřesný a dá se o tom dlouho diskutovat, ale do toho zabředávat nehodlám.

SW je docela široká oblast. Jsou situace, kdy nepotřebuješ úplně tip-ťop SW. Kdy nevadí, že ten SW nefunguje občas úplně dobře, není moc výkonově efektivní a vzhledem k tomu jak je naprasený, jeho změny jsou obtížné. Pro takový SW opravdu stačí, když umíš "nějak svařit trubky k sobě" a pokročilejší SW inženýrství nevyužiješ. A když takový SW děláš pořád, tak ti snadno přijde, že takové jsou všechny programy a pokročilejší SW znalosti k nepotřebě. Ale není to pravda, je to jen omezený obzor daného subjektu. Ujišťuji tě, že ty "pokročilejší SW znalosti" využiješ i v rámci ČR mnohem častěji, než si myslíš.

3
Studium a uplatnění / Re:Právo vs. IT
« kdy: 02. 09. 2019, 08:14:59 »
Napsal jsem dlouhý příspěvek, který mi ale zdejší systém schlamstnul a nejde obnovit :( Nechce se mi ho psát celý znovu, tak jen zkráceně:

Formální SW vzdělání je dost podstatná věc. Co bys poradil člověku, který by za tebou přišel s tím, že sice nemá právnickou školu, ale upravil si kupní smlouvu na auto ze vzoru z internetu a bavilo ho to, tak by chtěl dělat právo? (Odhlédněme teď od legálních požadavků.)

Znalosti z oboru práva bys mohl využít na pozici business analytika. Ale tebe spíš baví "bušit kód", jak to vypadá. Tam je to o dost méně pravděpodobné, protože i kdyby ses dostal na projekt, který se právem nějak zabývá, nejspíš by odborné věci řešili právě business analytici (a business owner). Programátorova úloha je _dobře_ naprogramovat jejich  zadání. Není to triviální, ale na odborné věci má minimální vliv, snad krom "garážových" projektů.

4
Odkladiště / Re:Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 27. 08. 2019, 10:57:00 »
Bratranec je drevorubec.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty.

No, jen počkej, až tomu bratranci bude 40. On člověk nemládne a lézt na stromy bude těžší a těžší. A do důchodu daleko. To je obecně problém těchhle řemeslných profesí. Šikovný řemeslník si vydělá docela dobře, asi ne jak špičkový programátor, ale žít se s tím dá :) Jenže tělo začne časem odcházet. Třeba takový plynař nebo instalatér na tom je ještě dobře, ale zedníci, pokrývači, ti to mají blbé. A rizikové kácení bych viděl ve stejné kategorii.

5
Odkladiště / Re:Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 27. 08. 2019, 07:34:06 »
Já docela slušně fotím. A občas si říkám, jestli by nebylo fajn nesedět celé dny u kompu ale dostat se při práci taky občas na vzduch. Jenže pak se podívám třeba na nějaké video, které radí fotografům s obchodními věcmi - jak dostat platbu z klienta, jak ho vůbec donutit ustoupit od přesvědčení, že vám jako plat přece musí stačit zkušenost (exposure). Pak si počtu stesky lidí, jak ceny bydlení rostou do závratných výšin, jak si ho nemohou dovolit už pomalu ani když se nadosmrti zadluží, jak řeší, kde mají letenku o pár stovek levnější, aby mohli na tu dovolenou.

No, zamyslím se nad tím ve svém domě se zahradou ve velkém městě, který jsem si koupil za peníze vydělané programováním a řeknu si, že to IT vlastně není tak špatný obor. Dostávám za něj (relativně) hodně peněz, je sice náročný (kdyby nebyl, dělá to každý), ale ta práce mě baví. A zase mě myšlenky na změnu oboru přejdou :-)

Abych taky něco poradil: IT je široký obor. Pokud ti současná pozice přijde příliš intelektuálně náročná, můžeš zkusit něco jiného. Přinejhorším nějaké teplé místečko ve státním, kde to třeba nebude za moc peněz (ale to jiné zaměstnání také nejspíš ne), ale ta intelektuální náročnost bude taky nižší.

6
Studium a uplatnění / Re:Certifikáty z IT kurzů
« kdy: 29. 07. 2019, 13:03:58 »
To už se řešilo x-krát. Ano, výjimky existují, takže existují nepoužitelní absolventi VŠ, stejně jako lidé bez formálního vzdělání, co se sami vypracovali na solidní úroveň. Ale to jsou výjimky. V reálu se mi v mé dlouholeté praxi potvrzuje, že programátorská úroveň člověka velmi dobře koresponduje s jeho vzděláním.

Samozřejmě když přijde čerstvý absolvent, tak je pravděpodobné, že budou existovat úkoly, které člověk s pětiletou praxí zvládne a on ne. Ale je potřeba se koukat do budoucnosti. Pokud není úplný lempl, tak toho praktika rychle dožene a pak bude už jen zvyšovat náskok. Mám zkušenosti, že takoví praktici sice umí (více či méně dobře) nějaký set věcí, které se naučili, ale za tím "hic sunt leones". Když dostanou nějaký nový/neobvyklý úkol, tak se na něj buď pokouší naroubovat ta řešení co znají (což v lepším případě nefunguje vůbec, v horším je to hrozná prasárna) nebo prostě jen koukají a netuší, co s tím. Člověk s širším vzděláním minimálně tuší, co googlit :-)

A co se týče sebevzdělávání, tam je často problém v tom, že "neví, že neví". Když tě na VŠ učí něco, co na první pohled vypadá jako "blbost co v praxi nebudu potřebovat", tak si to stejně prolétneš, minimálně ke zkoušce. A pak se za mnoho let ukáže, že to až taková blbost nebyla. Kdežto když se vzděláváš sám, těžko se budeš dobrovolně učit něco o čem si myslíš, že je to nepotřebná blbost.

A další věc je, na co toho člověka chceš. Když budeš chtít vyzdít zeď, taky nebudeš hledat inženýra architekta. Stejně jako na zastrkávání kabelů do počítače nepotřebuješ inženýra ajťáka.

7
/dev/null / Re:Revolut nebo TransferWise?
« kdy: 12. 03. 2019, 14:06:15 »
V této oblasti nejsem zběhlý, ale přítelkyně chtěla platit kartou banky, což mi přijde jako blbost kvůli poplatkům...

Vy máte kartu, u které platíte poplatky za to, že s ní platíte v obchodech? WTF?!

8
No co by se stalo? Jako obvykle. Přišlo se na to, že IT společnosti až takové terno nejsou a bublina splaskla. Společnosti začaly houfně krachovat a nabídka a poptávka po programátorech se zase vyrovnaly.

Stran: [1]

reklama