Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomas-T

Stran: [1] 2 3 ... 28
1
Hardware / Re:USB-C PD nabíječka omezuje proud
« kdy: 25. 06. 2024, 19:17:22 »
Zrovna jsem chtěl napsat totéž - nabíječka cca dodržuje své specifikace a výstupní stranu limituje 3A bez ohledu na použité výstupní napětí - součet pro oba porty.
A když si zařízení neumí/neumějí vyjednat vyšší napětí, tak dostanou jen 5V.

2
/dev/null / Re:Jak přijít k větším penězům?
« kdy: 23. 06. 2024, 22:57:03 »
Okurková sezóna?
Inteligentní humory už došly?
 ;D

A co se týká dotazu - stačí peníze vyfotit a zvětšené vytisknout, klidně na A4 - určitě budou větší než původní.  ;D ;D

3
Pokud budeme bezdrátovou komunikaci a výměnu informací považovat za IT technologii - tak hlasová/zvuková komunikace je spolehlivě nejstarší - a je používaná dodnes.  ;D
A určitě existovala výrazně dříve než člověk. 
- vysílačem i přijímačem je živý tvor.
- přenosovým médiem je vzduch a informace se přenáší změnami tlaku (zvuk).
- informace je kódovaná v jazyce kterému rozumí vysílací i přijímací strana
- pomocí přírodních nebo ekvivalentních umělých technologických prostředků lze zvýšit dosah komunikace (akustický megafon/trouba/roh/trychtýř)

4
Co třeba Abakus:)

5
Bazar / Re:Prodám Asus Zenfone 8GB/128GB červený
« kdy: 18. 06. 2024, 23:37:41 »
Že je to 9 je vidět hned na první fotce.

6
Sítě / Re:Propojení dvou LAN sítí - správa HW
« kdy: 12. 06. 2024, 15:59:03 »
Musíš si uvědomit, že požaduješ propojení dvou samostatných subnetů.
A to se prostě dělá routováním, pokoušet se to nějak obejít je cesta do pekla.

Pokud požaduješ přístup jen z jediného PC, je alternativou dát tomu PC 2 IP adresy (z první i z druhé LAN) a pak to může běhat i přes switche na L2 a VLAN (pokud má PC jen jednu síťovku, musí port, kde je připojené PC umožnit více VLAN).
Ale pokud to nebude samostatná síťovka, tak může být problém to nakonfigurovat - vytvořit na fyzické síťovce virtuální adaptéry, k nim přiřadit potřebné VLAN a IP adresy.

7
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 13:39:23 »
Právě že těch spotřebičů je čím dál tím víc.
Mám doma na wifi připojenou myčky nádobí i pračku, aniž bych to plánovitě chtěl - prostě ty přístroje jsou od určité úrovně kvality tak od výrobce vybavené.

8
Odkladiště / Re:Jak využít elektřinu zdarma navíc?
« kdy: 12. 06. 2024, 12:31:45 »
RDA: Aktuálně je to právně problém. Protože to je provoz distribuční soustavy - a to je licencovaná činnost. :-) Ale tohle se bude měnit.
Asi není vše provoz distribuční soustavy.
Je běžné, že chatová osada má fakturační elektroměr od distributora někde v budce na kraji osady a následné rozvody v zemi (200+ metrů) do jednotlivých chat  a podružné elektroměry už patří chatařům.
Vím to, protože to takto sami máme - jedna zvolená osoba je smluvní partner pro distributora, rozpočítává náklady podle podružných elektroměrů, vybírá peníze od ostatních (20 chat) a platí faktury.
Úplně stejné rozvody by mohly fungovat i pro distribuci elektřiny z nějaké společné FVE.

9
Připojení do domény může být součástí postinstalačního skriptu - PowerShell příkaz Add-Computer.
 

10
Server / Re:Napadený server
« kdy: 31. 05. 2024, 13:18:00 »
Zajímavé by mohlo být tu komunikaci si na druhé straně přijmout a prohlédnout si obsah - a z toho zjistit konečný cíl komunikace (mailu) a odhadnout původce.

11
Pokud máte ve Windows ve vlastnostech disku aktivní funkci "Předchozí verze", tak můžete k obnovování omylem smazaných souborů použít tu. Nebo i k obnovení původní verze omylem upravených souborů.

12
To není o žádným moralizování. Je to o tom, jaké to má právní důsledky.
A ano, vzato do důsledků je otevření soukromého emailu v pracovní době a tím spíš na firemním stroji porušením pracovní kázně, zakládajícím důvod pro vytýkací dopis a při opakování okamžitý vyhazov.
Pouze pokud je něco takového uvedené ve firemních směrnicích a ty se kontrolují a prosazují.
To je hluboký omyl. Možná sis nevšiml, ale existuje trestní skutek § 230 Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací (http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-5-paragraf-230), který ti to v odstavci 2)d) řeší značně nepříjemně. A nepotřebuješ na to vůbec žádnou interní směrnici, protože ten odstavec to bezezbytku pokrývá dokonce i trestní odpovědností, nejen pracovněprávní.

Nějak nechápu souvislost uvedeného §230 s mnou popsanou situací.
Ten paragraf se jmenuje "Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací" a v 1. odstavci specifikuje:
(1) Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
Další odstavce pak specifikují následné možné činnosti provedené po získání takového neoprávněného přístupu a tresty za ně.

Já o žádném neoprávněném přístupu a překonávání bezpečnostních opatření nepsal - tím, že si přečtu soukromý email doručený do mojí schránky a určený mně jsem nikam nezískal žádný neoprávněný přístup a tedy další odstavce a jejich písmena jsou irelevantní.
A pokud to nezakazuje firemní směrnice, tak to nemůže být ani "porušení pracovní kázně".

13
To není o žádným moralizování. Je to o tom, jaké to má právní důsledky.
A ano, vzato do důsledků je otevření soukromého emailu v pracovní době a tím spíš na firemním stroji porušením pracovní kázně, zakládajícím důvod pro vytýkací dopis a při opakování okamžitý vyhazov.
Pouze pokud je něco takového uvedené ve firemních směrnicích a ty se kontrolují a prosazují.
U nás je třeba používání firemního HW k nepracovním věcem tolerováno (malá firma do 100 lidí, práce 100% HO, v zásadě volná pracovní doba, firemní NBK jsem si komplet instaloval i přidával do domény sám). Sice mi už náš sekuriťák loni říkal, že by bylo lepší, kdybych si na některé soukromé věci pořídil vlastní notebook, ale když jsem mu odpověděl, že v tom případě žádný pracovní notebook nepotřebuju a že mi stačí vytvořit ve firmě nebo v cloudu nějaký virtuální stroj, ke kterému se ze svého soukromého notebooku připojím, tak jen podotknul, že bych ho pak stejně musel mít pod doménovou politikou s nasazeným firemním antivirem a firewallem, takže by to vlastně nic neřešilo - a tím celá diskuze zase skončila.

14
Doménový admin nemusí ani vlastnictví přebírat, může využít Backup privileges a soubory si zkopírovat k sobě.
Je to vcelku jednoduché, pár let zpátky jsem dělal takovou utilitku, která pročmuchala celý strom souborů a udělala z toho podrobný log, kde jsou jaké soubory a nastavená jaká práva - a to včetně home složek uživatelů bez toho, aby kdekoliv měnila práva nebo vlastnictví.

15
Server / Re:Let's Encrypt zmražení vytvářeni certifikátů
« kdy: 09. 05. 2024, 16:01:27 »
A jak by někdo jiný mohl generovat důvěryhodný certifikát pro danou doménu, když není jejím vlastníkem a nemá přístup k její správě ani ke správě serveru na který aktuálně ukazuje?
Nebo chceš blokovat možnost generování certifikátu na daný čas i pro oprávněné osoby?

Stran: [1] 2 3 ... 28