Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - jinylojza

Stran: [1]
1
Sítě / Re:Domáci router
« kdy: 29. 04. 2021, 15:23:06 »
Naprosty souhlas s prvni vetou. Cena a aktualizace na dalsich 5 let je prazdna mnozina. :D
Cena a aktualizace by nemusel být problém, na Mikrotik dostávám aktualizace už víc než 5 let a drahý nebyl. Problém by mohl být to "aby se nemuselo 5 let sáhnout", ale i to by se snad dalo naskriptovat

2
/dev/null / Re:Je to plnohodnotná veřejná adresa?
« kdy: 22. 04. 2021, 19:03:36 »
Představte si autobusového dopravce, který poskytuje dopravu mezi Prahou a Brnem, který se cestou zastaví v Jihlavě, aby vás přeložil do mikrobusu a z důvodu nedostatku místa vyhází zavazadla těžší než kilo a prohlásí za váš problém, že jste měl vyžadovat službu, kde bude přeprava těžších zavazadel až do Brna.
Splnil takový dopravce očekávání zákazníka ohledně služby? Nesplnil. Dá se to posoudit objektivně, tedy nezávisle na tom, jestli se dopravci podaří jednoho konkrétního cestujícího přesvědčit, že to vyházení zavazadel bylo vlastně v jeho prospěch? Dá. Dá se to posoudit bez toho, že by nějaký cestující skutečně takovou cestu absolvoval? Dá.

Má definice tedy i v tomto případě krásně funguje. Vychází z toho, že dopravce neposkytl nabízenou službu.
dopravce nabící pouze přepravu Praha-Brnu (=veřejná IP adresa), ale už nikde nespecifikuje, že po cestě vyhází některá zavazadla, protože se mu nevejdou do autobusu (=neuvedení NAT a nefunkčnost některých služeb), zákazník byl sice přepraven v souladu s nabízenou službou, ale bez zavazadel, takže nedostal tak úplně to co čekal

3
/dev/null / Re:Je to plnohodnotná veřejná adresa?
« kdy: 22. 04. 2021, 10:37:53 »
Představte si autobusového dopravce, který poskytuje dopravu mezi Prahou a Brnem. ...
Představte si autobusového dopravce, který poskytuje dopravu mezi Prahou a Brnem, který se cestou zastaví v Jihlavě, aby vás přeložil do mikrobusu a z důvodu nedostatku místa vyhází zavazadla těžší než kilo a prohlásí za váš problém, že jste měl vyžadovat službu, kde bude přeprava těžších zavazadel až do Brna.

4
Software / Re:SW licence Autodesk
« kdy: 22. 05. 2020, 07:31:28 »
... a v tamní kultuře ani nenapadne, že by někdo vážně uvažoval o tom že bude provozovat pět let starou verzi.
nesmysl. Proč si myslíte, že se z trvalých licencí přechází na předplatné. Protože ani v tamní kultuře zákazníci neměli důvod kupovat každou aktualizaci, které jim reálně nic nepřinášely a provozovali staré verze. A tak začali výrobci licencí nabízet pseudoslužbu vynucených aktualizací

5
Hardware / Re:Úprava dat pro kouzelné pero
« kdy: 11. 03. 2020, 06:38:47 »
chvili jsem hledal a vypada to, ze to BNL jsou nejakym zpusobem zaarchivovane mp3 soubory, tuzka potom jenom nacte tag a podle hodnoty tagy prehraje tu spravnou mp3.
Takhle úplně jednoduchý to neni, protože ty zvuky se přehrávají podle nějakého vnitřního stavu tužky ve kterém je pravděpodobně aktivovaná kniha, předchozí označené tagy, výsledek nějakého generátoru náhodných čísel. Ty tagy nejsou globálně unikátní, ale jen v rámci knihy, takže se kniha musí aktivovat načtením tagu, načtením tagu se dá přehrát více různých zvuků dle předtím zvoleného režimu, které se taktéž udělá načtením tagu. Načtením tagu se dá spustit kvíz různé složitosti, který vygeneruje (pseudo)náhodnou posloupnost otázek, na které se odpovídá označením tagů, které to vyhodnocuje, umožní to opravu chybné odpovědi a vyhodnotí to celý test. A tohle v tom BNL musí být nějak zaznamenáno.

6
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 14. 11. 2019, 06:27:45 »
Taky by se dalo říct, že by se Bůh mohl chtít nechat nepochybně poznat, ale protože není všemohoucí, tak toho není schopen a proto to neudělal.
Ano, ale to už se dostáváme mimo židovsko-křesťanskou tradici, takže pak už je možný všechno. Třeba špagetové monstrum :)
Tak z pohledu nevěřících jsou si existence všech božstev samozřejmě rovnocenné :-)

7
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 13. 11. 2019, 23:03:11 »
Mluvil jsem o té poslední větě. Já jsem si Boha vypůjčil jako "kamaráda" a strčil jsem ho do současných českých zákonů. Ty jsi ho strčil do lidské fyziky a logicky. Jakákoliv logická nebo fyzikální hádanka s Bohem je nepřesná, protože pro něj naše lidská logika a fyzika nemusí platit.
No jenže to není myšleno doslovně (a ani historicky to myslím nikdo doslovně nemyslel). Je to prostě otázka po tom, co se stane, jestliže hypotetická Boží všemohoucnost narazí sama na sebe. Moderní řečí by se řeklo, že to je otázka po tom, jestli je teorie Boží všemohoucnosti bezesporná :) Ono nejspíš hodně z těch klasických scholastických problémů, které nám zní ujetě (Kolik sušených andělů se vejde na špičku jehly?), v sobě vlastně obsahuje otázky, které nás zajímají dodnes. Akorát ten "nosný substrát" je jiný - místo matematiky je to teologie :)

No jo. Jenomže když popřeme samotnou logiku, tak nemůžeme prokázat existenci Boha a tudíž se při hledání Boha musíme spolehnout pouze na emoce a další zvířecí pudy.
Já jsem docela pevně přesvědčenej o tom, že existenci Boha dokázat nejde. Kdyby jo, celý by to dost postrádalo smysl. Jednoduchej argument: pokud je Bůh všemohoucí, nepochybně by se nám mohl nějakým nesporným způsobem nechat poznat, což neudělal. Čili to asi neudělal záměrně, je k tomu nějaký důvod. A proto ani ten důkaz neexistuje. Nebo aspoň ne takový, aby ho mohl pochopit kdekdo.
Taky by se dalo říct, že by se Bůh mohl chtít nechat nepochybně poznat, ale protože není všemohoucí, tak toho není schopen a proto to neudělal.
Stejně tak se z nějakého neznámého důvodu nechtějí nechat poznat ti neviditelní neměřitelní trpaslící, co nás tahají k zemi. A protože je nevidíme, tak věříme v Newtonův zákon.

8
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 13. 11. 2019, 22:06:43 »
...
Hmm, víš jak si si stěžoval na obvinění z rouhání. Toto, co tady popisuješ není nijak zvlášť rouhavé. Je to spíše nelogické a poněkud, jak to říct, plytké.
Nemyslím si, že by si opravdu pátral po odpovědi.  Nic co jsem ti napsal jsi si vůbec nepromyslel.
Samozřejmě nyní očekávám reakci že mi došli argumenty nebo něco podobného. A já tě při tom nechám.

Každopádně v rozhovoru nebudu pokračovat.
On je problém v tom, že většina argumentů věřících je relevantní zase jen pro věřící. Pro nevěřící je to většinou jen argumentační kruh Bible-Bůh a přizpůsobování argumentů předem daným závěrům.
Ze všech těch paradoxů co tu byly zmiňovány by mě spíš zajímalo, jak by mohlo na zemi koexistovat tolik navzájem nekompatibilních bohů s vlivem na vznik jediné Země a sdílené skupiny lidí.

9
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 13. 11. 2019, 19:27:07 »
představuješ si Boha jako nějakýho kamaráda.
Pro každýho, kdo se takhle ptá, bych doporučil tohle cvičení: ve všech svých otázkách nahraď slovo "Bůh" slovem "osud" nebo "přírodní katastrofa". Pak se imho líp ukáže nesmyslnost otázky: "Je někde napsáno, že mají přírodní katastrofy právo zabíjet lidi?"
Zkus to cvičení aplikovat i na Bibli.

10
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 12. 11. 2019, 21:24:53 »
BTW, zrovna včera jsem koukal na https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/ - v závěru se tam s pár otázkama tohodle typu vypořádává, na každou mu stačí asi tak jedna věta. Obzvlášť inspirativní by pro ateisty mohla být odpověď na "věříte v doslovnou pravdivost Bible?" Celé tohle téma začíná někde kolem 45. minuty.
Moc inspirativní to nebylo.

11
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 12. 11. 2019, 17:17:52 »
Může všemohoucí Bůh stvořit kámen, který by sám neuzvedl, aniz by pri tom ztratil svou vsemohoucnost?

Super. Hned na poprvé. Máš boda.

A kdyby tě to bavilo, tak proč to není pro mne jako věřícího problém?
Protože to je podstata toho být věřící.

12
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 12. 11. 2019, 16:53:28 »
(nadšeně) Tu znám, tu znám - samozřejmě může. A je to děsně vtipný.
Davej!  :)

Tak problém je ve vágnosti definice. Pokud budeme definovat zadání takto, tak odpověď zní samozřejmě ano, může. A dokonce i oblíbená úprava "Může všemohoucí Bůh stvořit kámen, který by sám neuzvedl." furt dává odpověď "ano". Stačí jít logicky po jednotlivých tvrzeních a je to tak jednoduché, že jsem to dal i já.
A samozřejmě se mi povedlo upravit tvrzení tak, aby to dávalo požadovaný paradoxní výsledek.

A vtipný je na tom to, že já jako věřící s tím nemám problém a hrozně mě baví, jak s tím ateisti šermujou - přitom to maj blbě.
To by me dost zajimalo. Muzes dat odkaz nebo aspon nacrtek toho postupu?
Bude to založeno na principu Schrödingerovy kočky doplněné o podmínku, že se krabice nesmí nikdy otevřít, tedy bude platit že Bůh dokáže vyrábět neuzvednutelný kámen a zároveň ho zvedat najednou. Zákaz otevření je tam pro trvalou superpozici obou stavů, při otevření by došlo k ukončení "víry" a byla by nahrazena věděním.

13
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 12. 11. 2019, 06:18:02 »
Ten ani neví, co to množina je :)
To ale není žádná ostuda, protože to beztak neví nikdo :))
Jede Pepíček s babičkou vlakem a najednou volá: "Hele, babi, támhle je množina kraviček"... "Ale Pepíčku, tam žádné kravičky nejsou"... "Prázdná množina ..."

Stran: [1]