Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ink

Stran: [1] 2 3 ... 19
1
Nevím jak teď, ale ještě nedávno trh bral všechno. U mě je programátor, který má k té profesi vztah, byť zatím třeba platonický. Pokud je ochotný na sobě makat a má základní vlohy (technické myšlení), šanci mít může.

2
Odkladiště / Re:3-D Secure pro online platby
« kdy: 28. 04. 2021, 08:25:24 »
Pokud to tedy chápu správně, tak 3D Secure se používá jen při platbách u nás a pokud platím do zahraničí eBay/Alliexpress/Amazon atd. tak tam se 3D Secure nikdy nepoužije.

Takhle bych to neformuloval - je to mezi obchodníkem, platební bránou, přes kterou jede a bankou uživatele karty.

3
Server / Re:MariaDB vs Postgres vs SQL Server
« kdy: 26. 04. 2021, 10:50:38 »
Squeak Magma? Persistence by reachability [...] proxies are used to truncate the portions of the domain model that are not currently in memory
Koukám, že používání proxy objektů v obj. databázích je dost rozšířené. Jakpak by to asi udělali v C++ nebo Rustu :)

V Rustu makrem, tipnul bych si.

4
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 25. 04. 2021, 10:38:26 »
Ink: Nuz zaujimal by ma tvoj skils ked si v principe nic nepovedal s nicim neporadil

Radit nekomu, aby si prostudoval zakladni metody pro praci se retezci v jazyce, ktery se rozhodl pouzivat, to mi prijde fakt trapne. Pokud jsem v tomto vlaknu neco psal, urcite to nebylo proto, abych ulehcoval praci nekomu, kdo je liny jak ves a neumi ani pouzit Google, ale zneuziva ostatni, aby neco vymysleli za nej.

5
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 24. 04. 2021, 07:29:12 »
Zbytečná diskuse. Správná odpověď byla hned ta první. Ten zbytek je honění si trička nad věcmi, na které se ani neptal.

Prosímtě, udělej nám laskavost. Dej původnímu tazateli svůj e-mail a řešte jeho programátorské začátky spolu. Zatímco ostatní se tváří, že si nejsou jisti zadáním, tobě je všechno jasné a tahle cesta bude myslím pro všechny nejpříjemnější.

Ale houby, aaa158 mu bez zbytečných cavyků odpověděl hned v prvním příspěvku, zbytek si honil tričko a jen zhazoval tazatele. Dotaz je formulovaný dobře a kdo s ním má problém, nechť si dá nějaký kurz čtení a chápání textu. Další dotaz může dotyčný položit zase tady na fóru.

Spíš máme zkušenosti s tím, že takto "jasné" zadání obyčejně jednak znamená, že autor směřuje k pomalému kódu a podobný "jasný výklad" potenciálně také neřeší všechny okrajové situace. A jelikož je toto veřejné fórum, je ukázání dalších stránek podobných problémů i potenciálním poučením pro ostatní.

Ale jak říkám, pokud mu chceš dělat mentora v takovýchto triviálních úlohách a učit ho podobné prasení, máš možnost. Ideálně v soukromé komunikaci, protože takto položené "problémy" jsou vhodné tak pro kroužek na prvním stupni základky.

6
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 23. 04. 2021, 15:11:49 »
Zbytečná diskuse. Správná odpověď byla hned ta první. Ten zbytek je honění si trička nad věcmi, na které se ani neptal.

Prosímtě, udělej nám laskavost. Dej původnímu tazateli svůj e-mail a řešte jeho programátorské začátky spolu. Zatímco ostatní se tváří, že si nejsou jisti zadáním, tobě je všechno jasné a tahle cesta bude myslím pro všechny nejpříjemnější.

7
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 21. 04. 2021, 07:03:45 »
Napřed si nastuduj https://en.wikipedia.org/wiki/Edit_distance , zejména https://en.wikipedia.org/wiki/Levenshtein_distance

Na Levenshteina existuje v PyPI modul, ale třeba stačí to startswith() nebo je naopak třeba nějaký regulární výraz typu ".*Jablko.*" (tedy modul re v Pythonu). Asi by na to šlo udělat i něco jako index, ale zřejmě se budeš muset spokojit se sekvenčním porovnáváním v seznamu (set apod. nejsou vhodné).

8
Ten článek od M. Špačka je klasický FUD. "Hacknout" se dá obecně cokoli, ale užitečnost komerčních VPN to nijak nepopírá. Nahrazovat je pomocí HTTPS, to jako vážně?

9
Software / Re:Todo list system
« kdy: 26. 03. 2021, 09:07:31 »
Dal bych sanci i Everdo, pouzivajicimu metodologii Getting Things Done.

10
Studium a uplatnění / Re:Jak začít programovat od nuly?
« kdy: 25. 03. 2021, 14:07:53 »
Abych teda taky odpověděl na dotaz, když už jsem se tady dopustil takovýho OT:

Všechny programovací jazyky jsou na prd :) ale přijde mi, že nejlepší ze špatných by mohla být tahle cesta:

Python -> C -> Rust. Ve volném čase paralelně s tím pro rozšíření obzorů jeden neprocedurální: Haskell, Elixir nebo Prolog (ideálně samozřejmě aspoň nakouknout na všechny tři ;) každý z nich je zajímavý jiným způsobem).

Python je jednoduchý (resp. přesněji: dá se používat jednoduše), univerzální a zároveň i velmi dobře prakticky využitelný. Dají se na něm skvěle naučit základy algoritmizace, datových struktur a trochu i konkurentnost (i když to už je v Pythonu teda imho poněkud bordel). Což je to, o co u prvního jazyka jde. Nezatěžuje nováčka zbytečnostma, nenutí mu nic, co by byl vyloženě zhoubný návyk (resp. nic si teď nevybavuju). Poskytuje quick win, což bývá pro nováčky to hlavní.

C je prostě nutnost. Lingua franca. Člověk si uvědomí, co se děje na nižší úrovni, zjistí, že existuje nějaká paměť, že se musí dávat pozor na to, co se s ní dělá, a že stroj člověku nic nedá zadarmo a nic neodpustí. Praktická využitelnost moc velká není, ale může to být brána k programování MCUs.

No a Rust je prostě podle mýho state of the art :)

Pokud bych chtěl dát důraz na využitelnost/zaměstnatelnost: místo Rustu Go.

Pokud je mi jedno, co dělám, hlavně že se sypou prachy: místo Rustu JavaScript nebo Javu.

Myslím si v zásadě totéž. K tomu C by to možná ještě bylo dobré přidat základní info o tom, jak to funguje pod pokličkou - co je assembler, jak funguje operační paměť, cache, co se děje kolem volání funkce apod. Teda aspoň pro lidi, kteří nepůjdou cestou JS nebo Javy a budou se tak trochu motat okolo systémového programování a optimalizovat programy na rychlost nebo něco podobného.

11
Prvotní problém je, že mi windows po pár hodinách zkolabují, protože jim dojde místo na disku a to jim dojde proto, že nějaký soubor pagefile.sys vyroste asi o 8 GB. Po restartu se zase zmenší a už nemám co uvolnit.

Když smažu linuxovou partition a rozšířím windows oddíl, bude grub nadále fungovat a zavádět windows, nebo bude rozbitý a já budu nahraný?

To máš tak málo místa, že se tam nevejde ani 8GB swapfle? Doporučuju přetáhnout někam filmy a další věci, koupit větší RAM a ideálně další disk na data.

12
Studium a uplatnění / Re:Kam jako programator po 50ti letech?
« kdy: 09. 03. 2021, 12:29:36 »
Ty máš teda problémy. Manželku a tři děti na tebe. Oni už ti vysvětej co je duležitý...

Co to je za nesmysl, snad prave kvuli rodine budes potrebovat i po 50 mit praci, budes splacet hypo za dum a dalsi veci.

A proč to řešíš ve 30?

13
Sítě / Re:Jaké VPN? Dokáže mě opravdu skrýt?
« kdy: 25. 02. 2021, 08:58:23 »
...vyhazují z práce a skoro lynčují lidi za to, co napsali před 15 nebo více lety, byť psali věci, které byly v zásadě nevinné a dobře myšlené
Ponechám-li stranou tu kombinaci demagogie a manipulace, nemohu si odpustit otázku, jak konkrétně "VPN" (v tom smyslu, jak ji chápete vy a tazatel) zabrání tomu, aby někdo po 15 letech vyvodil nějaké důsledky z toho, co jste napsal do e-mailu nebo na nějaké webové fórum.

"Manipulaci a demagogii" stranou nechávat nemusíš, všechno, co jsem napsal, je pravda a je to zdokumentované.

Použití anonymizéru pomáhá skrýt identitu. Samozřejmě je to jenom jeden kamínek mozaiky, další je třeba nepsat pod svým jménem a nikomu neprozrazovat, komu přezdívka náleží. Viz třeba:

https://kechlibar.net/2021/02/16/new-york-times-vs-blogujici-psychiatr-prozatimni-vysledky/

14
Sítě / Re:Jaké VPN? Dokáže mě opravdu skrýt?
« kdy: 25. 02. 2021, 08:46:38 »
Já jsem tedy u ProtonVPN. Sice nemám moc důvodů proč VPN používat, ale nic za to neplatím. Pěkné je také že nevynucují nějakou aplikaci ale můžete si prostě stáhnout OpenVPN profil.

Důvody možná teď nemáš, ale ono se to může vyvinout jinak. Viz současnou cancel culture v USA, kde vyhazují z práce a skoro lynčují lidi za to, co napsali před 15 nebo více lety, byť psali věci, které byly v zásadě nevinné a dobře myšlené.

Navíc není vždycky úplně super, aby ISP (a kdoví kdo ještě) věděl, na jaké stránky chodíš, i když všechno, co děláš, je zcela legální.

Tudíž moc nechápu ty až hysterické příspěvky na začátku vlákna.

15
Vývoj / Re:Python posuvny register
« kdy: 13. 02. 2021, 09:23:04 »
Už jste mu naprogramovali skoro všechno, tak to prosím dodělejte.

Stran: [1] 2 3 ... 19