Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Ž.

Stran: [1]
1
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 03. 02. 2023, 11:03:50 »
Přidám osobní zkušenost, kdy jsem přesně tohle (internet po TV koaxu) řešil před dvěma lety:

Nakonec jsem zvolil technologii MoCA (Multimedia over Coax Alliance), a to proto, že:

  • Je to standard, který by měl fungovat případně i při použití různých výrobců.
  • Souběžně nepřijdu o TV vysílání, ale oboje se na jedné straně spojí a na druhé zase rozdělí (na tv + ethernet).
  • Reálné přenosová rychlost a spolehlivost. Teoretická propustnost měla být 2.5Gbit/s. Při reálném iperf měření mi to dalo full duplex 950Mbit/s + 950Mbit/s. Limit nastal proto, že tehdejší verze modemů měla jen 1Gbit ethernety. Dnes koukám, že už mají i verze s 2.5Gbit ethernetem.
  • Je to multipoint/peer-to-peer. Tedy není to nutně jen dvoubodové, ale můžete mít uprostřed koaxu pasivní rozbočovat na TV vysílání, a mít pak modem třeba v každém pokoji, kam Vám vede koax. Poznámka: Jen je potřeba mít rozbočovat trošku lepší, který rozbočuje až někam do frekvence tuším 1100MHz (levné shity končí někdě na 700MHz).

Nakonec jsem zvolil značku GoCoax WF-803M (www.gocoax.com). Objednal jsem to přímo z USA a zaplatil clo. Teď už to nepoužívám, ale fungovalo to spolehlivě. 1 kus modemu teď vychází na cca $60 (+poštovné, clo, DPH). Za mě rozhodnodně doporučuji.

Jinak na tom webu gocoax.com to mají hezky vysvětlené i s obrázky, na jakém principu to funguje.

2
Hardware / Re:Vhodná laserová síťová tiskárna
« kdy: 17. 02. 2020, 16:12:12 »
Při rešerši před asi 2-mi lety jsem dospěl k tomu, že jediné použitelné linux ovladače má HP (software HPLIP). Ostatní buď na webu neměli k linuxu vůbec nic, nebo měli něco, co vypadalo jako pochybně zbastlený skript.

Vybraná HP MFP M130fw mi funguje ve Fedoře po síti absolutně bez problémů (produkt: https://www.alza.cz/hp-laserjet-pro-mfp-m130fw-d4500307.htm)

3
Tak ze zvědavosti.... Jaký má ten E-foundation přínos oproti LineageOS 16 (Android 9)? Na S4 mini (build by developer arco68) jsem ho totiž zkoušel, a fungovalo to v pohodě.

4
Windows a jiné systémy / Re:Doporučte antivirus pro Windows
« kdy: 02. 02. 2020, 21:03:30 »
Fakta a čísla: Existuje AV Comparatives, což je organizace, která pravidelně nezávisle testuje antivirová řešení: https://www.av-comparatives.org/

Má to pravidelně hezké grafy úspěšnosti i rychlosti jednotlivých řešení.

Osobně jsem dřív používal Aviru. Když se odinstaloval automaticky nainstalovaný balast a zůstal jen antivirus, bylo to fajn odlehčené řešení. Teď mám Avasta a přijde mi taky docela rozumně "neotravný". Občas se jen ozve s radou, proč by bylo fajn si koupit placené řešení, nebo co mi zpomaluje počítač - ale vždy jen v rohu malý popup, nic nejak otravného.

Ale sám se na internetu chovám slušně, a hlášení nějakého nálezu vídám jen velice výjímečně. Většinou, když narazím na nějakou situ s napadeným Wordpressem (apod.)

5
Teď jsem dělal měsíc rešerši různých řešení termohlavic, tak se podělím s mými závěry.

Moje cíle
- Zvýšit komfort. Typicky když jedu v zimě domů, chci dorazit do nadstandardně vyhřátého bytu a hlavně vyhřáté koupelny, kde si dám sprchu.
- Musí to být ovladatelné na dálku.
- Musí to být integrovatelné (již doma na další věci úspěšně používám open-source Home-Assitent).
- Musí to jít snadno intuitivně ovládat i přímo z hlavice.

Jen 3 řešení mi dávaly trochu smysl. Většina ostatního byla tak nějak jednoúčelová záležitost s podivnou mobilní aplikací, kde moc nevěřím, že to bude výrobce nějak dlouho podporovat a vyvíjet. V zásadě jsem měl pocit, že většina toho, co nabízí Alza/Mall/apod, tak je k ničemu. Překvapil mě pozitivně Conrad, co nabízel.


Finalisté:
- Eurotronic Spirit Z-Wave Plus
- Danfoss Eco
- Homematic IP HMIP-eTRV-2 (+ ethernet brána Homematic CCU3)

Původně jsem to chtěl vyřešit nějakým levným řešením s tím, že zbytek si "přeci doprogramuji". Problém je však ten, že Z-Wave/ZigBee jsou protokoly, které jen umí přenášet binární data. Ale to, jakou strukturu ty data posilají, to si určuje jen výrobce - a není na to žádný standard. Většina výrobců však specifikaci nikde nezveřeňuje. Integrace řešení mimo mobilní aplikaci výrobce pak záleží na tom, jak moc byla komunita úspěšná v reverze inženýringu, a jak moc šikovný programátor pak napsal nějakou knihovnu, která umí aspoň nějaká data z hlavice přečíst (nebo něco nastavit). Kvalita těchto knihoven je opravdu různá.
Většina těchle reverze inženýring integrací (například pluginy do Home Assistantu) jsou sice lepší než nic, ale mají mraky bugů, nebo nejsou již udržované. Nezřídka kdy to naprogramoval jeden jediný člověk, který už nemá zájem s tím něco dělat, protože už to řešení sám nepoužívá. A dokumentace kódu většinou nulová.

Dalším problémem je, že mnoho hlavic neposkytuje bezdrátově informace o svém stavu. Je mnoho hlavic, kde doslova můžeš jen poslat příkaz "nastav se na 22 stupňů", a to je vše. Jen některé modely poskytují info o aktuální teplotě nebo o stavu otevření ventilu.

Takže k řešením. co mě zaujaly:

1) Eurotronic Spirit Z-Wave Plus

Papírově hrozně hezká hračka. Krásně popsaná specifikace protokolu, takže integrační řešení existují. Poskytuje informace o všem. Podle diskusí ale realita je možná trochu méně optimistická: Někteří lidé si stěžují na hlasitost (což je sice subjektivní záležitost, ale když těch lidí je více, o něčem to už vypovídá). Největší problém ale je, že někdy se hlavice chová "zvláštně" v tom smyslu, že nedokáže udržet správnou teplotu v místnosti, ale chaoticky osciluje, nebo zůstane zavřená, i když je potřeba přitopit. Vlákno na tohle téma: https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/issues/1933

Jinak co mě lákalo, tak tahle jediná hlavice má technologii FLiRS. To způsobuje, že dokáže okamžitě zareagovat na poslaný z-wave příkaz a změnit své nastavení. Když tohle jiné hlavice nemají, tak se pak chovají tak, že vždy nějakou dobu "spí". Pak se jen na chvíli probudí, aby přijaly příkazy. To ve finále může prý znamenat až několikaminutovou prodlevu od poslání příkazu ze serveru do zpracování hlavicí.


2) Danfoss Eco

Evidentně nějaký obecný hardware, kdy spousta firem to prodává pod svým brandem s vlastním firmwarem.
Tahle originální varianta neposílá informaci o své teplotě. Ale alternativní dodavatelné mají firmware, který tohle řeší. Jsou prodávany pod značkou Devolo nebo Popp. Viz https://community.openhab.org/t/which-z-wave-radiator-valves-trvs/20488/2
Nějak mě od toho odrazuje to, že mi to přijde jako poněkud "čínské řešení". A z videí na youtube mě poněkud odrazuje hlasitost krokového motorku.


3) Homematic IP HMIP-eTRV-2

Tohle je můj vítěz, kterého si později objednám. Je to suveréně nejdrazší řešení (kvůli gateway, kterou musíte koupit). Ale jako vývojáři se mi to celé fakt líbí. Je to jedna z mála firem, která zapracovala na tom, aby její řešení Homamatic IP nebylo jen "ostrovní", tedy s nějakou jejich proprietální mobilní aplikací v cloudu. Homamatic má totiž dvě různé gateway - koupíte si jednu z nich podle toho, jaké řešení chcete. První je cloudová varianta. Díky ní informace jsou dostupné a řiditelné skrz mobilní aplikaci odkudkoliv. Jako alternativu mají ale gateway CCU3, která nemá žádný cloud, funguje pouze lokálně. Nastavovat a automatizovat se dá vše přes web. Co je ale na ní perfektní, tak je to, že má lokální XML-RPC API, přes které lze číst a zapisovat cokoliv. A to api je perfektně zdokumentované a zveřejněné. Díky tomu má tohle řešení perfektní integraci například v Home-Assistentu (https://www.home-assistant.io/integrations/homematic/). Celá ta gateway CCU3 je cíleně vyrobená k tomu, aby dodavatel dokázal tohle řešení zintegrovat s něčím dalším.

Další věc, proč mě tohle láká, tak je, že Homematic má zároveň i mnoho dalších senzorů. Primárně řeším kouřové sensory a sensory úniku vody (protože tohle chci také doma nějak pokrýt).

Jinak tahle termohlavice má dvě drobné funkce, které poteší: 1) Má integrovanou funkci "boost". Kdy zmačknutím tlačíka přímo na hlacici se na definovaný čas hlavice úplně otevře (a vytopí vám pokoj). Pak se vrátí do běžně nastaveného programu. Hlavně, že to jde jednoduše tlačítkem - aby to mohl snadno doma aktivovat kdokoliv. 2) Hlavice má mít zapínatelnou funkci "silent", kdy po zapnutí se pohyb krokového motorku zpomalí a je tak ještě tižší (nicméně viděl jsem to zatím jen na papíře, né v reálnu. Už jenom ale to, že nad tím někdo přemýšlel, tak dává najevo, že dizajnéři se trochu snažili).

Výrobce je německý. To by mohlo trochu napovědět kvalitu (ale jen spekuluji). Nevýhoda na tom ale je, že spousta věcí k tomu byla nalezitelná hlavně v němčině.

6
Teď jsem dělal měsíc rešerši různých řešení termohlavic, tak se podělím s mými závěry.

Moje cíle
- Zvýšit komfort. Typicky když jedu v zimě domů, chci dorazit do nadstandardně vyhřátého bytu a hlavně vyhřáté koupelny, kde si dám sprchu.
- Musí to být ovladatelné na dálku.
- Musí to být integrovatelné (již doma na další věci úspěšně používám open-source Home-Assitent).
- Musí to jít snadno intuitivně ovládat i přímo z hlavice.

Jen 3 řešení mi dávaly trochu smysl:

- Eurotronic Spirit Z-Wave Plus
- Danfoss Eco
- Homematic IP HMIP-eTRV-2 (+ ethernet brána Homematic CCU3)

Původně jsem to chtěl vyřešit nějakým levným řešením s tím, že zbytek si "přeci doprogramuji". Problém je však ten, že Z-Wave/ZigBee jsou protokoly, které jen umí přenášet binární data. Ale to, jakou strukturu ty data posilají, to si určuje jen výrobce - a není na to žádný standard. Většina výrobců však specifikaci nikde nezveřeňuje. Integrace řešení mimo mobilní aplikaci výrobce pak záleží na tom, jak moc byla komunita úspěšná v reverze inženýringu, a jak moc šikovný programátor pak napsal nějakou knihovnu, která umí aspoň nějaká data z hlavice přečíst (nebo něco nastavit). Kvalita těchto knihoven je opravdu různá.
Většina těchle reverze inženýring integrací (například pluginy do Home Assistantu) jsou sice lepší než nic, ale mají mraky bugů, nebo nejsou již udržované. Nezřídka kdy to naprogramoval jeden jediný člověk, který už nemá zájem s tím něco dělat, protože už to řešení sám nepoužívá. A dokumentace kódu většinou nulová.

Dalším problémem je, že mnoho hlavic neposkytuje bezdrátově informace o svém stavu. Je mnoho hlavic, kde doslova můžeš jen poslat příkaz "nastav se na 22 stupňů", a to je vše. Jen některé modely poskytují info o aktuální teplotě nebo o stavu otevření ventilu.

Takže k řešením. co mě zaujaly:

1) Eurotronic Spirit Z-Wave Plus

Papírově hrozně hezká hračka. Krásně popsaná specifikace protokolu, takže integrační řešení existují. Poskytuje informace o všem. Podle diskusí ale realita je možná trochu méně optimistická: Někteří lidé si stěžují na hlasitost (což je sice subjektivní záležitost, ale když těch lidí je více, o něčem to už vypovídá). Největší problém ale je, že někdy se hlavice chová "zvláštně" v tom smyslu, že nedokáže udržet správnou teplotu v místnosti, ale chaoticky osciluje, nebo zůstane zavřená, i když je potřeba přitopit. Vlákno na tohle téma: https://github.com/dresden-elektronik/deconz-rest-plugin/issues/1933

Jinak co mě lákalo, tak tahle jediná hlavice má technologii FLiRS. To způsobuje, že dokáže okamžitě zareagovat na poslaný z-wave příkaz a změnit své nastavení. Když tohle jiné hlavice nemají, tak se pak chovají tak, že vždy nějakou dobu "spí". Pak se jen na chvíli probudí, aby přijaly příkazy. To ve finále může prý znamenat až několikaminutovou prodlevu od poslání příkazu ze serveru do zpracování hlavicí.


2) Danfoss Eco

Evidentně nějaký obecný hardware, kdy spousta firem to prodává pod svým brandem s vlastním firmwarem.
Tahle originální varianta neposílá informaci o své teplotě. Ale alternativní dodavatelné mají firmware, který tohle řeší. Jsou prodávany pod značkou Devolo nebo Popp. Viz https://community.openhab.org/t/which-z-wave-radiator-valves-trvs/20488/2
Nějak mě od toho odrazuje to, že mi to přijde jako poněkud "čínské řešení". A z videí na youtube mě poněkud odrazuje hlasitost krokového motorku.


3) Homematic IP HMIP-eTRV-2

Tohle je můj vítěz, kterého si později objednám. Je to suveréně nejdrazší řešení (kvůli gateway, kterou musíte koupit). Ale jako vývojáři se mi to celé fakt líbí. Je to jedna z mála firem, která zapracovala na tom, aby její řešení Homamatic IP nebylo jen "ostrovní", tedy s nějakou jejich proprietální mobilní aplikací v cloudu. Homamatic má totiž dvě různé gateway - koupíte si jednu z nich podle toho, jaké řešení chcete. První je cloudová varianta. Díky ní informace jsou dostupné a řiditelné skrz mobilní aplikaci odkudkoliv. Jako alternativu mají ale gateway CCU3, která nemá žádný cloud, funguje pouze lokálně. Nastavovat a automatizovat se dá vše přes web. Co je ale na ní perfektní, tak je to, že má lokální XML-RPC API, přes které lze číst a zapisovat cokoliv. A to api je perfektně zdokumentované a zveřejněné. Díky tomu má tohle řešení perfektní integraci například v Home-Assistentu (https://www.home-assistant.io/integrations/homematic/). Celá ta gateway CCU3 je cíleně vyrobená k tomu, aby dodavatel dokázal tohle řešení zintegrovat s něčím dalším.

Další věc, proč mě tohle láká, tak je, že Homematic má zároveň i mnoho dalších senzorů. Primárně řeším kouřové sensory a sensory úniku vody (protože tohle chci také doma nějak pokrýt).

Jinak tahle termohlavice má dvě drobné funkce, které poteší: 1) Má integrovanou funkci "boost". Kdy zmačknutím tlačíka přímo na hlacici se na definovaný čas hlavice úplně otevře (a vytopí vám pokoj). Pak se vrátí do běžně nastaveného programu. Hlavně, že to jde jednoduše tlačítkem - aby to mohl snadno doma aktivovat kdokoliv. 2) Hlavice má mít zapínatelnou funkci "silent", kdy po zapnutí se pohyb krokového motorku zpomalí a je tak ještě tižší (nicméně viděl jsem to zatím jen na papíře, né v reálnu. Už jenom ale to, že nad tím někdo přemýšlel, tak dává najevo, že dizajnéři se trochu snažili).

Výrobce je německý. To by mohlo trochu napovědět kvalitu (ale jen spekuluji). Nevýhoda na tom ale je, že spousta věcí k tomu byla nalezitelná hlavně v němčině.

7
Vývoj / Re:Domácí meteostanice
« kdy: 09. 07. 2019, 21:52:09 »
Já mám Sonoff modul (což je stejně nějaká verze Arduina) a k němu sensor SI7021 (hlásí se jako AM2301). Je to teploměr a vlhkoměr.
https://www.aliexpress.com/item/32914497988.html

Ten Sonoff modul má výhodu, že existuje opensource firmware Tasmota, který sám o sobě umí spoustu čidel. Stačí čidla pak připojit na příslušné piny GPIO Arduina. Data z čidel pak jsou dostupná přes HTTP REST API nebo skrz MQTT protokol. Tasmota je cílený jako software do čidel v rámci domácí automatizace.

Data pak sbírám, vizualizuji (a řídím) pomocí opensource Home Assistant serveru, běžíčím na Raspberry PI. Ta výhoda Home Assistantu je, že ná základě těch meteorologických dat pak můžeš snadno řídit cokoliv dalšího.

8
Sítě / Re:Novy WiFi router - doporuceni
« kdy: 08. 02. 2019, 22:03:41 »
Za mě bych doporučil Mikrotik hAP AC.

Není to OpenWRT, nicméně s Mikrotik firmwarem můžeš udělat v routru většinou víc, než na co ti stačí znalosti. :)

Jediné, nač bych upozornil, je to má jen 16MB úložiště. Vejde se na to 7MB firmware, a druhá půlka musí zůstat volná pro online upgrade fimwaru na vyšší verzi. ... Za to by inženýři z MikroTiku zasloužili zastřelit.

9
Narazil jsem na "Hauppauge WinTV DualHD".

V diskusi na Alze jsem našel:
Citace
"v Linuxu funguje perfektně Hauppauge WinTV DualHD, od jádra 4.9 běží jeden tuner (stačí přidat FW) od 4.17 oba dva (musí být oba dva FW)."
Zdroj: https://www.alza.cz/tesla-proxy-t2-d5493554.htm#discussionPosts

Stran: [1]