Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - greenlinuxguru

Stran: [1] 2 3 ... 19
1
Hardware / USB HUB s externím napájením
« kdy: 11. 08. 2022, 20:15:02 »
Ahoj, potřeboval bych USB hub s externím napájením, podmínka je, aby po vypojení napájení HUB odpojil USB zařízení (bohužel můj TP-Link je nechá i bez napájení fungovat). Potřebuji to na spínání přes spínanou zásuvku.

Máte s nějakým takovým zkušenosti?

Děkuji

2
Odkladiště / Re:Doporučte online brokera
« kdy: 11. 08. 2022, 12:50:40 »
Velmi dobré zhrnutí, jen jejich web rozhraní pomocí okýnka "Najdi CP" dle isinu akcii najde.

Díky, to jsem nevěděl, volal jsem tam na support, říkali že to nejde. Support FIO je tak trošku katastrofa, na pobočkách už vůbec nic nevědí, na telefonu ne o moc víc, ta společnost je dost nekompetentní a zkostnatělá i jako banka, radši jsem si dokonce vzal placený účet v jiné bance než u FIO zadarmo.

S tim FIO - technickou analýzu vám fio poskytne, online kurz taky (některé po zaplacení), ale jako proč by měli dávat další informace?

KIID nebo K10 asi nemusí dávat přímo broker, to si člověk dohledá, ovšem právě podle toho ISINu! Hodně dobré zpravodajství má XTB, to je lepší jak zprávy.

Ten KIID je snad jen k fondům ne? Nebo se dá najít i třeba k akcii googlu?

Ano, KIID je k ETF, a K10 filling k akciím dle SEC

Jinak já fio jen ukazuju jako bezpečnou a ne příliš drahou alternativu k trendy brokerům. Na průběžné investování, občasný nákup imho naprosto dostačující.

Osobně bych se přikláněl k Degiro, když ho zvládne i moje maminka v důchodu.

Jinak k dalším zmíněným věcem, pokud člověk začíná, je nejlepší investovat třeba 1.000 Kč měsíčně pár let, sledovat to, občas si zjišťovat informace, a třeba za 3-5 let začít do toho jít aktivněji, když člověk nasbírá nějaké zkušenosti, ono se toho hodně předat nedá, hezky se to píše, když jste v prodělku 100.000 Kč, tak přikupte, úplně něco jiného je praxe a zachovat se tak.

Lidi na fórech i celkově jsou tlučhuby, byl jsem na setkání investorů, a byl tam investor co měl všechny informace, vše nastudované, byl chytrý jak rádio, vše věděl, a když spadli trhy za covidu, tak prodával, přestože měl všechny informace o tom, že právě má nakupovat.

3
Odkladiště / Re:Doporučte online brokera
« kdy: 10. 08. 2022, 22:22:35 »
FIO rozhodně ne, zkoušel jsem je, to že jejich rozhraní vypadá prehistoricky bych snad ještě zkousnul, ale že se u akcií nedá zobrazit ani vyhledávat podle ISIN, to prostě kousnout nejde. To je jak zajít si k dealerovi aut a on by vám prodával model: "podívejte našim zákazníkům stačí, že jim řeknu, že auto je červené, na co potřebujete znát výkon motoru, takové informace neposkytujeme". Prostě u FIO člověk vůbec neví co kupuje.

Myslím, že hodně lidí co tu doporučuje FIO ani v životě nečetlo KIID nebo balance sheet.

Z brokerů používám Degiro (je fakt levné a rozhraní je skvělé, pro začátečníky asi nejlepší platforma) a taky Patrii (má nevýhodné směnné kurzy, ale lze tam posílat přes SEPA přímo EURa).

Pro investování doporučuji kurz InvestGuru od Fichtnera, na tom jsem vyrostl já, taky skvělá knížka je inteligentní investor, která prochází snad všechny investorské chyby a "skvělé" nápady, které vás můžou napadnout (každý takový skvělý nápad, který vás zrovna napadl, a je určitě unikátní, tak v této knížce najdete, kolik lidí se na té skvělosti už pohřbilo).

Začněte také tím, že si pročtete KIID k tomu co vůbec kupujete.

XTB je platforma spíše pro spekulanty než investory, opět tam moc nevíte co je co, třeba pod pojmem NATGAS nevím co si přesně představit, na jaké burze a co vlastně kupujete.

Ale možná se mýlím, třeba tu budou tací, co přijdou do obchodu a řeknou "chci nějaký laptop na hry" https://www.youtube.com/watch?v=EXtrbkLE27Y a takhle do burzy narvou hodně peněz.

Další věc je, že na fórech je každý chytrý, jenomže 90% lidí má zainvestováno třeba 5.000 Kč, nebo 20.000 Kč, a každý je chytrý jak rádio :) Ono je něco jiného se na burze udržet když máte zainvestováno 10.000.000 Kč a burza za týden spadne o 20%, v tomto případě přijdete o 2 mio za týden, versus když máte zainvestováno 10.000 Kč a za týden přijdete o 2.000 Kč, to se pak panečku rozdávají rady  ;D

4
Studium a uplatnění / Re:Živnost při práci
« kdy: 08. 08. 2022, 12:29:47 »
na rovinu, na fórech to nevyřešíš, řekněme že se dohledáš správné odpovědi na internetu (nepravděpodobné), a pak ti zavolá pipka z finančáku, že jí to nejde zadat do levé kolonky na počítači a máš to špatně, co uděláš teď? (tohle je moje reálná zkušenost).

Potřebuješ daňaře, někoho kdo zná kontext, je si věcmi jistý, a když na něj vlítne pipka z finančáku, tak jí to omlátí o hlavu s tím, že podle tohodle paragrafu to dělá dobře, a ať si s nějakým políčkem v jejím programu jde k šípku - a na finančáku jsou pipky, všude, stěhoval jsem se, je to jak ob kopírák, sám jsem byl svědkem toho, jak jednu tuhle línou megeru zazdil můj daňař tak skvěle, že se už neozvala a možná tam do teď přibírá s čokoládou co jí ve stresu.

Takže za mě, daňař stojí 1.000 Kč hodina, tvojí otázku lze vyřešit za 30 minut, vytáhni 500 Kč z peněženky a pořeš to s odborníkem. Jestli se ti do toho nechce dávat 500 Kč, dám ti jednu radu, zůstaň zaměstnanec.

5
Studium a uplatnění / Re:Placení času na onboard školení
« kdy: 05. 08. 2022, 17:53:31 »
Moje pozice na trhu je nekde kolem 150-200kkc na full time projekty.

to mi přijde v pohodě, to už jsi kolem 80-100k USD ročně, a to je dobrej plat i na USA.

Tyto veci bohuzel take ovlivnuji negativne nacenovani projektu. A je nutno si to priznat pri vyjednavani kdy napriklad "horda naivnich studentu z jiste fakulty" ovlivnuje velkou merou negativne moji vyjednavaci pozici. Je to dane tim ze cesky trh je proste maly a tak se i pres neatraktivitu technickych oboru tohle nerozmelni ale projevi na cenach na trhu prace.

Osobně úplně studenty nevnímám jako konkurenci. To je jak říci, že USB nabíječka z Ali negativně ovlivňuje cenu USB nabíječky z Alza. Jako, pro ty, co to ovlivňuje, tak ty stejně za zákazníky nechceš, protože nemaj ani šajnu o tom, co vlastně kupují. Na trhu je spousta firem, co juniory ani nenabírá, třeba Oracle má požadavek na praxi v oboru 7+ let, jinak se tebou ani nebude zabývat.

Druhý faktor jsou podmínky, řekl bych, že prachy nejsou všechno. Já třeba beru už jen full remote (a to žiju v Praze), protože práce z domova mi neskutečně zvýšila kvalitu života.

A co se týká financí, přijde mi amatérismus finance nastavovat podle svých životních nákladů, to jsem dělal dříve, ale to spolu totálně nesouvisí. Otázka je, kolik trh zaplatí, ne jestli já žeru rohlíky s paštikou nebo kaviár. Také mám relativně nízké životní náklady, ale to neznamená, že budu dělat za polovic.

6
Studium a uplatnění / Re:Skoleni linux
« kdy: 11. 07. 2022, 17:20:32 »
Úvod do Unixu na matfyzu...  ;D

.. u vi stačí znát asi tři věci: jak se TO přepne do psacího módu, jak se napsaný uloží a jak se z toho leze ven bez uložení. Všechno ostatní je zbytečný.

tak úplně si nemyslím, například budeš chtít zkopírovat něco z jednoho souboru do druhého, ale budeš jen u monitoru a klávesnice, a teď babo raď.

Nebo chceš zakomentovat 50 řádků.

Ale hlavně je to diskuze o ničem, 2 denní kurz VIMu jde dost do hloubky, to tu můžeme týden argumentovat proč se to neučit, možná by bylo lepší ale věnovat 2 dny tomu se to naučit.

Je taky dost rozdíl administrovat linux jako OS na nějakém bare metal, vs. linux jako nějaký podvozek kontajneru v dockeru, tam si fakt myslím, že znalost VIMu už není klíčová.

A jak jsem psal výše, systémáků jsou tři zadeke, na pár jobů, tenhle job to už je něco jako řidič koňského povozu, většina firem od on-site infrastruktury odchází, a to co zbývá, na to je přebytek lidí co už byly v oboru, když žádnej cloud nebyl.

Pro mě dneska znalost toho, jak obnovit nebootující OS s poškozeným filesystémem na IBM serveru je úplně stejně užitečná jako jak použít memory extender abych pustil Duke Nukem 3D na 4MB RAM (pro ty co ještě pamatují  ;D ).

7
Sítě / Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« kdy: 11. 07. 2022, 17:03:37 »

Úplně se tu nechci pouštět do teoretických diskuzí, ale jednoduše, zařízení Deco od TP-Link co mám lze propojit ethernet kabelem a zajistí po celém bytě či domě jednu WiFi síť s roamingem, kde si to najde nejbližší WiFi point a nemusí se to přepínat.

Může to fungovat i jako repeater, na druhou stranu AP je lepší propojit ethernetem, případně to kombinovat, což je také dobrá cesta, kdy mezi prostory dál od sebe nebo za širšími stěnami propojíte ethernet.
Ako som pisal. MESH je primarne o zjednoduseni nastavenia/pokrytia vecsej plochy wify(ak sa bavime o SOHO segmente). Tie jednotlive zariadenia sa sami najdu a skonfiguruju. Ide to aj kablom alebo vzduchom(zjednodusene - ak vzduchom, tak sa to zariadenie prepne do repeater modu, ak kablom tak do AP modu). V ramci tej autokonfiguracie sa nastavuje aj roaming(ak to dane zariadenia zvladaju).
MESH nieje podmienkou(ani zarukou) roamingu.

Klient sa musi prepinat ak prechadza z jedneho AP na druhy aj ked je to jedna siet s jedny SSID. Roaming robi to, ze sa to prepne rychlejsie. Aj bez roamingu sa klient prepne na druhe AP, len to trva dlhsie a pouzivatel moze postrehnut vypadok. V pripade roamingu by sa tie vypadky mali obmedzit, v idelanom pripade uplne eliminovat.

Síťě už delší dobu nedělám, takže nějaké názvosloví tu asi řešit jak jsem psal nebudu, to by byla marná válka, a nevedla by nikam. Stejně tak jako Cisco říká PAT (Port Address Translation), ale v běžné terminologii se používá NAT, i když je to samozřejmě špatně (NAT je překlad 1:1 mezi ip adresami), ale zažilo se to tak.

Co se týká toho Deco od TP-Linku, mám tu novější model, přepíná se to dostatečně rychle (nevím, neměl jsem s tím nikdy problém), a starší verze mi běžela 300-400 MBit (to je ta za 3k), a teď jsem pořídil novější AP a dostanu z toho i 900 Mbit, signál po celém bytě luxusní (žiju na jižáku v 9. patře, tady je rušení jako kráva, že když dám 2.4Ghz AP na jeden konec pokoje co má 15m2 je problém chytit signál na druhé straně).

Co je problém, z mojí několikaleté zkušenosti je údržba, je třeba fakt kontrolovat rychlost a kvalitu kabelů, občas se stane, že se třeba kabel ulomí, nebo spadne rychlost na 100Mbit kvůli nějaké poruše a člověk na to nemusí přijít hned, protože ostatní AP to vykryjí a jen se sníží rychlost.

Nastavení AP pod jednu SSID což jsem dělal u starých routerů mi nefungovalo, ta síťovka se křečovitě držela jednoho AP, až dokud signál úplně nevypadnul, klidně to jelo i 1Mbit. Myslím, že ten roaming to Deco určitě má, protože se to rozhodně přepíná včas.

Chvílema jsem uvažoval, že bych to skoro lidem montoval za prachy, myslím že by to mohl být slušný byznys, nicméně si aktuálně vydělám tolik v DevOps světě z pohodlí domova, že se mi moc nechce někde lézt a tahat kabely, jen asi taková rada pro mlíčňáky co vydělávají někde 30k na supportu, že tohle se naučí za den, a myslím že kilčo měsíčně domů odtáhnou.

8
Sítě / Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« kdy: 10. 07. 2022, 14:13:48 »
Ano MESH nema nic spolocne s roamingom. MESH je v podstate inteligentnejsi repeater. Super pre BFU, lebo toho musi menej nastavovat. Rozlozi si taketo MESH AP aj bez tahania kablov a ma wifi v celom dome(samozrejem za predpokladu, ze jednotlive AP-cka vidia aspon na jedno vedlajsie AP aby mali odkial ziskat "internet").

Úplně se tu nechci pouštět do teoretických diskuzí, ale jednoduše, zařízení Deco od TP-Link co mám lze propojit ethernet kabelem a zajistí po celém bytě či domě jednu WiFi síť s roamingem, kde si to najde nejbližší WiFi point a nemusí se to přepínat.

Může to fungovat i jako repeater, na druhou stranu AP je lepší propojit ethernetem, případně to kombinovat, což je také dobrá cesta, kdy mezi prostory dál od sebe nebo za širšími stěnami propojíte ethernet.

V alze je takových zařízení víc, označují je MESH, nejsem expert na sítě, ale mají tam na to tuto kategorii a všechny zařízení tam vytvoří jednotnou WiFi síť a jdou propojit přes ethernet.

Osobně to instaluji i v panelácích, protože dneska je MESH třeba instalovat i do 3+kk v paneláku kvůli rušení. Často lze lépe pokrýt samostatný barák 5+1 na vesnici než 2+kk v Praze, kde ten signál nevystačí ani s předsíně do obýváku.

9
Dělat support v kancelářích je strašná práce, jednak je to ubíjející tím, že většinu času řešíte neschopnost uživatelů, odborné je to na nule, a jako bonus na váš všichni nadávají, protože prostě nemůžete za každým vždycky hned vyrazit a řešit jeho malichernosti, nedejbóže když ráno chybí papír v tiskárně (páč ho v noci ukradla ostraha), to na vás řve i ředitel..

Nemyslím si, pro mě dělat support v kancelářích je něco jako odlévat svíčky v chráněné dílně, prostě práce na pohodu. Člověk u toho nemusí moc myslet, problémy to jsou relativně jednoduché a navíc přijde do styku s lidma, a třeba callcentra bývají plná mladých single holek.

To máš ale stejné jako třeba záchod co teče. Buď si vyměníš ten ventil ty a zaplatíš cenu ventilu, a nebo ti to někdo přijde udělat a zaplatíš ventil, výjezd, a hodinovku... Jo a BTW přijde řemeslník, který bude ještě víc nabručený než většina Iťáků.

Vůbec to není o nějaké empatii, je to o ceně práce, která se některým zdá vysoká... V tomto případě bych i řekl, že správa té stávající tiskárny může být dražší než koupit si jinou.

ten ventil taky stojí 30 Kč a cena práce 1.500 Kč a 500 Kč doprava, to si zvykej. Stejně i když si koupíš novou tiskárnu, tak jí musí někdo nastavit a zprovoznit a musí být údržba.

Cena práce end user support mi nepřijde vysoká, je to v praxi levnější než instalatér, otázka je kvalita.

Sehnat end user support je většinou jednoduché, alespoň v Praze si stačí přečíst reklamní inzerci časopisu místní radnice (třeba na Praze 11 máme klíč), nebo na menším městě, kde jsem bydlel byla v centru velká reklamní tabule s plakátem, kde lidi přesně tyhle věci inzerovali, takové ty lokální věci, jako třeba kde koupit palivové dřevo nebo nechat si opravit počítač.

Případně často firmy.seznam.cz nebo mapy od google pomůžou.

Myslím, že ten end user support je dobrý v tom, že někoho seženete, horší je to s řemeslnýma pracema, tam ani za ten litr na hodinu často neseženete.

Spíše bych mamince vysvětlil, že se musí taky snažit být soběstačná a nebýt líná, tak já to mám s tou svojí. Sice z každého nebude programátor, ale zprovoznit si tiskárnu je spíše o nějaké snaze.

Já taky programuji, jsem ručně nešikovný, ale život mě také naučil, že si nemusím na každé vyvrtání díry v bytě, případně zanesení těsnění na záchodě, zvát řemeslníka. Stejně tak dělám opravy v autě. Prostě si otevřu youtube, najdu si jak na to a ty základní věci si vyřeším, ale samozřejmě si nesvařuji výfuk.

Stejně tak u mé maminky očekávám, že si vyřeší tiskárnu, ale MESH systém wifi v celém bytě jí taky nastavím a nečekám, že se to naučí.

10
Sítě / Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« kdy: 06. 07. 2022, 07:52:37 »
Důležité je mít MESH, to znamená, že se wifina automaticky přepíná mezi nejbližším bodem. Já třeba používám TP Link Deco. Mají víc druhů, jsou levnější i dražší a výkonnější, tuším, že nějaké ty rozumné stojí 3x AP asi 3.000 Kč. Dá se to nakonfigurovat za 20 minut.

11
Studium a uplatnění / Re:Skoleni linux
« kdy: 04. 07. 2022, 21:42:27 »
Já teď hodně jedu acloudguru (bývalá linuxacademy), velká výhoda tam jsou testovací prostředí a tudíž návaznost na praxi, že si to člověk hned odzkouší.

Jinak dobré zkušenosti mám s knížkou RedHat Systems Administrator Guide, je tam fakt všechno skvěle vysvětleno a moderně.

Jinak k Linuxu je potřeba umět VIM, na který pořádají kurzy CZ.NIC de fakto skoro zadarmo.

Nicméně trošku offtopic, ale jako člověk co dělal 15 let linuxového systémáka musím říct, že z hlediska zaměstnání je poptávka po linuxácích na ústupu a v poslední době je pro mě linux jenom nějaké prostředí pro Docker a Kubernetes bez širšího významu. Už de fakto Linux moc prakticky nedělám, což je škoda, protože v něm mám ohromné znalosti, ale holt je nikdo nezaplatí tolik jako cloudové technologie.

12
Server / Re:Přibližná cena serveru+elektřiny na AI
« kdy: 28. 06. 2022, 00:40:10 »
Já teda doma jedu klasické desktop PC s Windows a HyperV, na Windows pracuji, a v HyperV mám server, běží mi to furt, dokonce když se instalují aktualizace, tak mi to uloží to HyperV a pak ho to nahodí s uloženými stavy.

Je to klasický HP EliteDesk, spotřebu elektřiny jsem měřil, stojí mě to asi 700 Kč měsíčně a to elektřiny včetvně všech složek kupuji asi za 7kč / kW.

Trošku výhoda může být noční proud. Jinak silně nedoporučuji kupovat něco hodně starého, to se nevyplatí, to co člověk ušetří na pořizovačce za pár měsíců propálí na elektřině. Pokud už bazarový, tak 1-2 roky starý max.

13
Koukal jsem na ty inzeráty, pro mě prvním pohledem, je to klasický job hybrid 100k v českém korporátu, vadí mi to tykání v inzerátech.

Osobně mi tyhle dotazy jak je v jaké firmě přijdou mimo, v každé firmě takovéhle velikosti je to jiné oddělení od oddělení a taky podle přístupu dané osoby. Kolikrát jsem byl na místech, kde si lidi přede mnou stěžovali a já byl spokojený.

14
Studium a uplatnění / Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« kdy: 17. 05. 2022, 10:48:15 »
No a není lepší být třeba jako Zdeněk Cendra, člověk co sotva odmaturoval a vlastní svoje vlastní firmy a má vlastní zaměstnance? Je to taky jeden z 10.000 lidí a VŠ by ho při tom jen brzdila, finanční potenciál násobně větší než být nějaký super inženýr v Google, osobní svoboda nesrovnatelně větší.

Osobně, ať jenom nejdu proti, myslím si, že VŠ připraví člověka do korporátu. Jenomže někteří z nás spíše chtějí žít život podle vlastních pravidel a ne být jen skvěle placeným kolečkem v soustrojí s nulovou osobní svobodou.

15
Studium a uplatnění / Re:Studium informatiky FIT ČVUT
« kdy: 15. 05. 2022, 19:20:39 »
Člověk se tím ochudí o radosti studentského života, ale zase může zároveň nabírat praktické zkušenosti i (formální) vzdělání.

Nemyslím, jazykovka byla subjektivně větší zábava než vysoká, nesrovnatelně lehčí a dramaticky více užitečná.

Kdyby sis studium poskládal takto:
1. rok jazykovka AJ
2. rok jazykovka NJ
3. rok vzdálené studium CS
4. rok bootcamp javascript
5. rok praxe

tak si s člověkem s pěti lety FEL vyt*eš zad*k

Stran: [1] 2 3 ... 19