Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Karmelos

Stran: [1] 2 3 ... 46
1
Vývoj / Re:Bash - kde je chyba?
« kdy: 27. 03. 2023, 15:11:44 »
Já bych se rád zeptal, proč tady trolíte s instalačníma skriptama na aplikace co jsou v repozitářích? Navíc gdebi máte pravděpodobně na mintu v základu a instalace není na nic potřeba. Aplikace se instalují sudo ap-get install <ten balik>

u gdebi to bude
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gdebi

Cením si ochoty pomoci, pokud jste svůj příspěvek nemyslel jako trolling.

Ještě jednou zopakuji co jsem napsal a pokud budete offtopic, už na vás dál nebudu reagovat.

Citace
Mám dotaz. Když spustím skript a chci změnit cestu, dá se to udělat aby ta cesta, kterou najdu v mc zůstala po ukončení mc, neboli aby se změnila cesta uvnitř toho skriptu?

Vaše dotazy jsou v podstatě trolení. Balíčky se na Debian based distribucích instalují pomocí příkazu apt-get install. Maximálně byste mohl přidat repozitář, pokud není balík dostupný v distribuci. Vaše "skripty" mohou z vašeho systému udělat bordel kdy vám aplikace nebudou fungovat. Nebude vám pak třeba fungovat upgrade. (Ne)vědomě si svinite distribuci a pak tady žadonìte o radu když vám ten nestandardní bastl nechodí.
 Odpověď na vaši otázku je man mc To vám už někdo psal výše. S tím teda, že není jasné jak souvisí spuštění skriptů a mc.

2
Vývoj / Re:Bash - kde je chyba?
« kdy: 27. 03. 2023, 08:32:21 »
Já bych se rád zeptal, proč tady trolíte s instalačníma skriptama na aplikace co jsou v repozitářích? Navíc gdebi máte pravděpodobně na mintu v základu a instalace není na nic potřeba. Aplikace se instalují sudo ap-get install <ten balik>

u gdebi to bude
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gdebi

3
Software / Re:Jak rozjet Wine (wine-hq) a použít?
« kdy: 27. 03. 2023, 08:20:23 »
Jako chvili to tu pozoruju a jako nestrany pozorovatel mohu rict, ze se mi spise tazatel zda, jako ukazkovej troll..

Resit virtualizaci ve Wine? To je spatnej pokus o vtip?

Podle toho co tu všude kolem píše má windows XP, na tom má virtualizovanej Mint a pod ním bůchvíjak  nainstalované wine na kterém se snaží rozjet tem vmplayer co má na těch xp v program files.

4
Na
...
Je to jen na občasné editování svých stránek na localhostu, moc času tvorbě stránek nevěnuji.
...

Tak vzhledem k Vašim preferencím Win XP bych pravděpodobně být vámi volil MS Frontpage, určitě vám někdo poradí jak se instaluje a používá pod winehq. 

6
Vývoj / Re:Bash - kde je chyba?
« kdy: 23. 03. 2023, 16:54:14 »
Když stahuju skript
Kód: [Vybrat]
apt install -y oh-my-zsh
sh -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/ohmyzsh/ohmyzsh/master/tools/install.sh)
jak zeditovat ten stažený soubor, aby nenajížděl do shellu a neptal se zda chci nastavit zsh jako výchozí shell?

Když edituju skript na windows v mc se jeví jako ^M na konci řádku asi carriage return, jak odstranit?

Ad a) A to má prosímpěkně smysl jaký?
Instralujete si zsh, je podle mě logické, že se vás to ptá na nastavení toho shelu jako defaultní...


Ad b) To má jako smysl jaký používat (nějak, jak????) midnight commander na windows? 
Nebo jenom píšete jak tatar a vlastně editujete skripty pro linux v nějakém editoru ve windows a to vám je zmrší a na linuxu je prohlížíte v mc?

Na to je odpověď jednoduchá, skripty pro linux editujte na linuxu třeba v tom mc - nebo se naučte v linuxu používat vi(m) anebo ještě lépe emacs.

OT:
Už dlouho mám pocit, že jste jen nějaká počítačová entita, kterou si někdo naprogramoval, co generuje obskurní dotazy tady do fóra a tím zvyšuje zdejší návštěvnost. Anebo si někdo hraje s GPT a vrací sem konverzaci na kterou místní ocasové odpovídají, a tím se někdo náramně baví.
Jinak si to spektrum a záběr těch otázek a problémů nedokážu vysvětlit... 

7
Hardware / Re:Klonování disku na větší
« kdy: 22. 03. 2023, 08:28:06 »
Klon je fyzicky identicka kopia, logicky identicka kopia s fyzicky odlisnou strukturou je replika. :D njn, slovickarenie, ale je dobre sa vyjadrovat presne...

No po blokoch, pre FAT fs je to jedno, nakopiruju sa bloky, nejake prazdne sa pridaju a zvecsi sa fat tabulka. Pre inode fs to take jednoduche nie je. A ak je tam lvm, tak uz vobec nie.
Já teda nevin, ale naklonoval jsem už mraky rotačních disků na SSD clonezillou a všechno chodí jak má. Disk jsem pak gpartedem pouze roztáhl, nechal něco volného na konci...  Maximálně si to windowsy přechrouply, linux zkontroloval, možná něco opravil, ale chodí to všechno v pohodě. Nějakou geometrii jsem neřešil. Pravděpodobně to za mě dořešila clonezilla. V nouzi jsem takhle klonoval i pomocí dd if of (větší na menší) a chodilo to nakonec taky. Možná to je na prasáka, ale mi to funguje :)

8
...tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou.

XP widle maju PAE - https://learn.microsoft.com/en-us/windows/win32/memory/physical-address-extension#enabling-pae

Né, že bych o tom věděl (díky), ale v kontextu naprosto nezkušeného uživatele je podle mě používání XP v současné době velice nepraktické, problematické a v neposlední řadě nebezpečné, protože na to není nic - ani antivir, FW nebo aktuální prohlížeč.
Proto je podle mě v zájmu naprosto celého internetu, aby pán přešel na jakýkoliv moderní systém a ty svoje winXP používal offline, nejlépe jako virtualizovaný stroj nebo alespoň v dualbootu a to pouze na ty nejnutnější věci (licence acad a podobné jak jsem pochopil). Můj názor.

 

9
Hardware / Re:Klonování disku na větší
« kdy: 21. 03. 2023, 14:13:51 »
Gparted umí zvětšit partišnu, takže stačilo jen zvětšit a nechat proběhnout změnu.
Takže teď nejspíš smazat tu novou a na prázdné místo roztahnout tu první. To by mělo být vše.
Je dobré to dělat na unmountovaném disku jak píše pan Krčmář.

10
16 GB to je bez vyhlídek na budoucnost. Jak to vidím já tak za chvíli bude minimum 64GB Ram pro optimální chod systému.
Nene, 16 GB nejspíš příštích 10 let ještě postačí. Ale ty vaše XP jsou bez vyhlídek na budoucnost. Je to nebezpečný systém. Ale pokud budete na nich trvat, tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou. Zbytečná je pak snaha cokoliv dalšího řešit. S přidanou pamětí vám nic rychleji na těch XP nepojede.

Já ale vidím jako prioritu nové disky s větší kapacitou. Naplánuji si pak kolik těch oddílů pro ty linuxy tam udělám, protože je jasné, že po čase je každé distro zastaralé...
Disky, pokud máte rotační a vyměníte je za SSD, vám výrazně systém zrychlí.  Pro moderní windows se dnes už nenosí rozdělovat disk, v případě migrace to přináší problémy. Pro linux už možná platí to samé, swapuje se teď také do souboru. Takže partišny řešit nemusíte.
Hlavní distribuce (Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSuse) zastaralé nejsou a nebudou, každá má svůj updatovací systém, lze průběžně přecházet na vyšší verze. Osobně používám LTS verze založené na ubuntu (xubuntu/lubuntu). Vždy po vydání nové verze nějaký čas počkám a systém povýším.

Než si o testuju ty aplikace a naučím je konfigurovat nebo instalovat, tak ty disky i RAMky zlevní a pak to bude pohodička. Ještě ale nejsem rozhodnut ohledně toho jakou frekvenci ramek kupovat, protože to asi taky hraje roli při rychlosti PC.
Ram není třeba příliš řešit, už moc nezlevní. Pokud máte ještě DDR3 tak čas na výhodný nákup (nových)  už je pryč. Pokud máte DDR4 tak je čas nakoupit. Rychlost pamětí je ve vašem případě marginální záležitost, ale přesto bych se podíval do manuálu desky, případně do specifikací desky na internetu a tam je napsáno jaké rychlosti deska podporuje. Ty  bych koupil.

Ale pokud chcecte mermomocí zůstat u těch XP, paměti nekupujte, jsou to vyhozené peníze.

Takže já bych pořídil tak HDD 2x 2GB a pak postupně budu dokupovat ty RAMky, jak to bude zlevňovat tak to dokoupím. Ono stejně nějakou dobu trvá než si to člověk v hlavně naplánuje, velikosti oddílů, než zazálohuje data atd.

Já osobně bych koupil jeden 1TB SSD disk, na něj nainstaloval nějaký moderní OS a vaše XP bych měl na druhém disku jako dualboot. V podstatě by se dalo udělat to, že do počítače dáte druhý disk, pokud ho systém najde, spustíte instalaci libovolné distribuce (doporučil bych nějakou hlavní, výše zmíněnou), anebo windows 10. Instalace by měla rozpoznat vaše XP a připravit možnost jejich spouštění při startu počítače. Jak windows 10, tak i linux můžou vidět a pracovat s diskem na kterém jsou windows XP - je to pravděpodobně ještě fat32 systém, nebo NTFS. Ty XP si ale před instalací na nový disk určitě zazálohujte, aby ste si odklepnutím nějaké volby ten disk nesmazal.

Tu utilitu MS disk2vhd co popisujete neznám.
Ta utilita vyrobí z vašeho disku kopii ve formátu VHD (jako jeden soubor), který pak můžete nahrát do virtualizačního nástroje. Podobně jako se snažíte teď provozovat ten linux.
 
Mě ale napadlo, že by bylo dobré kdyby existovala utilita, která by nějak dokázala přidělit těm XPéčkám více RAMky, třeba 6GB by mohlo být slušný ... i když pak by to scházelo tomu linuxu... Ale co na tom, když by XP měli 6GB tak tam můžu v pohodě stříhat ty videa v Shotcutu, aniž by mi to krachlo na videu s vysokým rozlišením. Ale hádám, že to z podstaty není možné, je to jen takový sen, že by x32 bitový systém zvládl více paměti.
Tohle je v podstatě nesmysl, zapomeňte na to.

A v čem je tedy ten MS disk2vhd lepší než Wine? Myslíte, že na Wine půjde rozjet jen pár programů?
Utilita disk2vhd vám vyrobí kopii disku, kterou normálně nabootujete do virtualizačního nástroje a budete moct na ní pracovat. Teoreticky by ten systém měl být identický s tím co máte teď.

Ještě jsem uvětoval jak vyřešit sdílení složek, protože to momentálně přes VM Player nejde. Šlo částečně, teď vůbec. Nechápu v čem dělám chybu. Stále problém se zápisem. Mohu nastavit vlastníka složky mnt user, ale po připojení je to vždy root. Nastavím práva, ale stejně se tam nedá zapisovat. Tak zapisuji přes oddíly, ale tam je problém, že nemohu připojit ty oddíly, které jsou připojené do Windows, tedy např. složka s profilem a daty Thunderbirdu. Tam se nedostanu.
Pokud dáte složce maximální práva měl by do ní být schopen zapisovat každý. Vlastníka složky mnt asi nepotřebujete měnit  potřebujete přidělit práva podsložek, kam se vám mountují ty pártišny. Respektive, ve fstab to nastavíte tak aby uživatel měl možnost zápisu. Jak to nastavit a co přesně tam napsat si najděte anebo vám to někdo poradí.  Té podsložce pak dáte práva 777 - něco jako sudo chmod 777 /mnt/podsložka

Leda snad že by existoval program, který by monitoroval složku a ve složce kam kopíruju na ten nasdílený celý oddíl bych dal konfigurák, který by říkal, kam se data z té složky mají přesouvat a sice do jiné složky na Windows. Tak by si to Windows a Linux hlídaly a obešly by tu sdílenou složku. Prostě nějaký servis, který poté co se ve složce objeví soubor, přesune soubor do předem určené složky. Protože nasdílené mám složky z dokumentů: img, docs, html, txt, logs, mp3 a mp4. Tak asi sedm složek, sedm cílů.

Tady fabulujete o blbostech, v linuxu si mountnete celý windowsí disk (jeho kořenová složka bude ve složce /mnt/něco) a ty adresáře budou přístupné tam kde jsou. teda v tom dualbootu. Pokud to je v tom virtualizovaném linuxu, tak to netuším kde máte problém.

11
Počítač jsem si kupoval a skládal z dílů v roce 2016. Hledal jsem záměrně desku s podporou Windows XP, abych sehnal ovladače. Deska podporuje 32 GB RAM ve 4 modulech po 8GB, ale myslím že se tam vlezou jen 3, možná i 4 pokud se obejdu bez chladiče; překáží velký měděný chladič od CPU. Upgrade se jistě plánuje, pokud se toho ještě dožiju. Každopádně kupovat nový PC po tak krátké době by mi přišlo jako šílenství. To PC je stále jako nové a svoje druhé PC, jehož HW cena v roce cca 2004 (Pentium 4) byla 13 tisíc i s monitorem jsem po desetiletech prodával za 800 Kč. To co mám teď by mělo vydržet déle, ale budu upgradovat RAM i disky.

Je něco špatného na tom, že sem píšu dotazy?

Potřeboval bych poradit soft na stříhání těch videí. Neplacený. Já jsem sice spokojený s Shotcutem, který už umím ovládat, ale potřeboval bych aby ten soft uměl .mkv a importovat titulky k filmu. A chci udělat jen takové krátké výstřižky z filmu, takže si nemyslím, že by to měl být velký záhul na RAM. Aktuálně jsem uvolnil 2.7 GB na celý linux a myslím že to ještě dostanu na 2.8GB.

Na dotazech není nic špatného, ale sám vidíte, že i ti co opravdu snaží to vzdávají kvůli vaší rigiditě zůstat na win XP.  Odpověď na vaše problémy je, nacpat do té desky alespoň 16GB ram ve dvou 8GB modulech, pomocí utility MS disk2vhd vyrobit virtuální disk s těmi vašimi XP, nainstalovat si nějaký normální systém, linux, nebo windows 10/11 - nejprve jako dualboot a až rozchodíte ty virtuálni XP tak to potom můžete smazat. Nebo lépe, přidejte si k té RAM i nový disk a na něj si ten nový systém nainstalujte a ty XP budete mít jako zálohu, kdyby se vám ta virtualizace nedařila.  Sám podle mě poznáte, že moderní systém je na používání stejně uživatelsky přívětivý jako ty zastaralé a ne-bezpečné  XP.

12


Takze vymenis jedneho mutanta debianu za ineho. Komu nie je rady, tomu nie je pomoci.
[/quote]

No to ti mohlo bejt jasný už když chtěl zustat u těch XP.

Jako podle mě mohl použít disk2vhd na těch XP, koupit lepší HW a ty jeho současné vymazlené  XP  může spustit virtuálně...

13
/dev/null / Re:význam dat v play.google.com/log
« kdy: 15. 03. 2023, 22:32:35 »
No to jsou podle mě koordináty GPS a identifikátor telefonu a uživatele. V těch zprávách jsou i podle mě informace o navštívených videích, www strankach a i údaje kreditních karet, přístupové údaje na ruzné werby a i okopírované části bitcoinové peněženky... Já bych to bejt tebou smazal a možná bych mobil zahodil a na hlavu si nasadil aluminiovou čapku, zavřel se ve sklepě a asi tak měsíc nevycházel. A nebo je to něco uplně jinýho, no. 

14
Vývoj / Re:AI a poker
« kdy: 14. 03. 2023, 11:10:19 »
Určitě lze hraním automatů vydělat, ale to je zcela o náhodě.
Na automatech vydělá z dlouhodobého hlediska pouze provozovatel a majitel.

Jo, jasně, výherní automaty a online kasína nejsou podvody, ale měl by sis je pořádně proklepnout, než na nich přes internet začneš hrát. Neplatí to totiž pro všechny bez výjimky. Podívej se radši na přehled těch nejbezpečnějších a nejdůvěryhodnějších, jejich recenze najdeš na internetu. Taky se hodně řiď názorem ostatních online hráčů, pokud píší, že jim kasíno spolklo peníze jen tak, pak raději ruce pryč. Hraní online může být transparentní, ale musíš prostě vědět, s kým hrát, to je všechno.Tak si udělej hezky předem rešerši.

Veškeré online hazardní hraní je v principu podvod. Protože to je jen naprogramovaný kus softwaru, není naprosto žádný důvod/motivace, aby to fungovalo nějak férově. Není ani žádná kontrola, že to hraje korektně.
Ty stránky podvod.com je podle mě jen blábol, naprosto nesmyslná dezinformace k nalákání hejlů do kasín co si zaplatily tuhle "reklamu".
   

15
Nechápu, vždyť je to strašnej bizár, na winXP virtualizovat linux. Proč proboha neuděláte dualboot winXP a linux, oboje pak bude mít maximum dostupných prostředků. Takhle to používám na několika počítačích, na původních winXP/7/(10) jsem pouze zmenšil partišnu, vyrobil druhou a nainstaloval na ní linux (případně ještě druhou na swap). Systém, jedno který, naběhne na ssd za pár vteřin, vyberu si při bootu. Na regulerním linuxu (xubuntu) na core2duo se 4GB ram funguje v pohodě aktuální firefox i libreoffice.

Stran: [1] 2 3 ... 46