reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Elep331

Stran: [1] 2
1
Distribuce / RHEL udělení práv aplikaci
« kdy: 18. 02. 2019, 14:18:14 »
Ahoj, řeším následující situaci: Pod ne-root účtem potřebuji na RHEL 7 spustit binárku, která otevírá nízký port. To jí systém nedovolí, jelikož pro otevření nízkých portů musí mít aplikace vyšší práva. Jaký je správný postup, jak přidělit nějaké binárce/uživateli (nevím na koho by se to mělo správně nastavit) vyšší práva? Hledal jsem na Google, ale rady jsou různé (SELinux, setcap apod.) a nevím co je best practise od Red Hatu.

Díky

2
To je jedno jak tomu budeme říkat. Zkrátka pracovat na dálku a třeba i v jiném časovém pásmu. Grafici, programátoři, překladatelé atd. Chtěl jsem vědět, zda vidíte ještě nějaký jiný sub-obor IT kromě oněch programátorů.

3
Ahoj, jaké sub-obory v IT jsou dle vás vhodné pro ono tzv. digitální nomádství? Podle mě jsou to jen ty, kde máte zadaný úkol a můžete si ho zpracovat kdy chcete a pak jen odevzdat výsledek. Tedy programování. Možná nějaká správa serverů, ale tam si zase neumím představit nějaký hotline, kdy někdo potřebuje něco teď hned.

4
Server / Průmyslové testování a nasazování updatů
« kdy: 21. 12. 2018, 09:12:28 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat zkušenějších na to, jak se testují a nasazují updaty v průmyslu a velkých korporátech.

Běžné je, že velké společnosti nasazují updaty (např. RHEL) až po interním otestování a odsouhlasení. Ok. Jak to ale v praxi funguje? Já tak nějak pouze tuším, že se prostě vezmou nové updaty a nasadí se na testovacím prostředí, pokud je vše ok, tak se nasadí do produkce.

Je ještě nějaká další procedura? Vyjadřuje se k tomu nějak kyberbezpečnost? Může mi někdo ten proces vysvětlit od A do Z?

Děkuji

5
Windows a jiné systémy / Re:Laptop Acer, pořadí bootování
« kdy: 18. 12. 2018, 09:55:40 »
V setupu pod položkou Boot je pouze výběr zda chci Legacy či UEFI boot a poté seznam zařízení ze kterých bootovat. S tím, že na prvním místě je Windows Boot Manager. Zakázat USB zde nelze.

Díval jsem se na externí disk a žádnou EFI partition jsem tam neviděl.

6
Windows a jiné systémy / Re:Laptop Acer, pořadí bootování
« kdy: 11. 12. 2018, 09:01:42 »
Na 100% ti neporadim ale tohle by melo fungovat zatim jako workaround a mozna ti to bude stacit. V biosu aktivuj "F12 Boot menu" na Enabled. Pak pri bootu pocitace muzes zmacknout F12 a vybrat zarizeni ktere ma bootovat rucne.
To je skutečně jen dočasný workaround. :-)

Máte někdo nějaký nápad?

7
Windows a jiné systémy / Laptop Acer, pořadí bootování
« kdy: 10. 12. 2018, 08:34:19 »
Ahoj, na jednom laptopu Acer (teď z hlavy nevím označení) s Win10 se mi nedaří nastavit pořadí bootování. Pokud mám připojený externí HDD skrze USB, tak laptop při bootu napíše, že nenašel žádný OS. Musím jej odpojit a nastartovat laptop znovu.

Ve Win10 jsem se skrze Aktualizace a zabezpečení -> Obnovení -> Spuštění s upřesněným nastavením prokousal do BIOSu (možní UEFI nevím) kde je pořadí bootování. Jako první je tam Windows Boot Manager a pak jednotlivá zařízení. Pokud dám na první místo HDD, tak mi to nefunguje. Kde se nastaví pořadí ve Windows Boot Mananger?

Můžete mi to někdo nějak osvetlit?

Díky

8
Hardware / Linux a ovladače
« kdy: 06. 12. 2018, 14:33:01 »
Ahoj, jestli to chápu správně, tak jsou v linuxu dvě základní možnosti, kde může být ovladač umístěn.

1) Zkompilovaný přímov jádru
2) Zavedený do jádra pomocí externího jaderného modulu

Lze nějak ovladače z modulu dokompilovat do jádra? Má to případně nějakou zásadní výhodu?

Jedna podotázka: Pokud je někdo výrobcem např. nějakého průmyslového hardwaru a chce poskytovat ovladače i pro Linux, tak jestli to chápu správně, tak nejjednodušší možnost je vytvořit jaderný modul a ten poskytovat. Nebo jak se to dělá?

Díky

9
Odkladiště / Cizí data vs zákon
« kdy: 04. 12. 2018, 10:07:57 »
Ahoj, nedávno na Rootu proběhl článek a nějaké blogové zápisky o Shodanu.

Ok, vlezete na Shodan, najdete si např. nějaký nezabezpečený NAS a pomocí výchozího jména a hesla si tam prohlédnete nějaká data. Případně vlezete někomu do domácího wifi routeru a něco mu tam pro výstrahu přenastavíte.

Jsou tyto činy mimo zákon?

Díky

10
Vývoj / Re:Vysvětli mi někdo pip a easy_install
« kdy: 28. 11. 2018, 11:42:20 »

11
Vývoj / Vysvětli mi někdo pip a easy_install
« kdy: 28. 11. 2018, 09:20:07 »
Ahoj, může mi někdo vysvětlit o co jde v případě
Kód: [Vybrat]
pip a
Kód: [Vybrat]
easy_install?

Na tyto dva zdroje softwaru (jestli se to tak dá nazvat) jsem několikrát narazil v návodu na instalaci, ale moc nechápu pozadí. Má to nějaký centrální katalog, kdo ten software spravuje, kde se to bere, jaký je mezi těmito dvěma nástroji rozdíl? Chápu jen, že to je software psaný v Pythonu.

Existují i další nástroje jako jsou tyto dva?

Děkuji

12
Vývoj / Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« kdy: 20. 11. 2018, 11:01:33 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.

13
Vývoj / Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« kdy: 20. 11. 2018, 10:38:06 »
Ok, díky za osvětlení situace.

Jednu věc nicméně ještě nechápu. Co si má stáhnout běžný uživatel operačního systému Windows, který potřebuje Javu např. pro připojení k bance či spuštění nějakého programu. Nepředpokládám, že si bude skládat JRE sám na míru.

14
Vývoj / Java 11 JRE se nedá stáhnout
« kdy: 20. 11. 2018, 09:39:27 »
Ahoj, vývoj Javy už nějakou dobu nesleduji, ale celkem by mě zajímalo co se změnilo.

Před časem jsem na jeden počítač s Windows instaloval Java 10 JRE. Teď jsem chtěl tutéž operaci udělat na jiném počítači a zjistil jsem, že Java 10 JRE ze stránek Oraclu zmizela a Java 11 JRE tam ke stažení není, jen JDK. Ono se něco zásadního změnilo?

https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Díky

15
Software / Re:Bezpečnost zaheslovaného ZIP archivu
« kdy: 16. 11. 2018, 10:12:48 »
Pokud to shrnu, tak:

AES encryption + silné heslo = OK
- Nevýhoda: Nepodporuje ho Explorer ve Windows, musí být extra software (WinZip, 7-Zip atd.)

Zip 2.0 (Legacy) encryption + silné heslo = nelze považovat za bezpečné
- Výhoda: Rozbalíte prakticky všude

Stran: [1] 2

reklama