reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Idris

Stran: [1] 2 3 ... 44
1
prvni vydani teto knihy Hudson napsal uz v sedmdesatych letech, kratce po Nixonove skoku.
Kam skočil?

2
Sítě / Re:C++ variadická metóda s rest operátorom
« kdy: 04. 04. 2020, 11:30:24 »
Takový parameter pack se řeší rekurzí, chce to tu funkci ve dvojím provedení.

3
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 19:33:21 »
Oceňuji, že jsi napsal něco k tomu dynamickému myšlení.

Dovolím si jen pár poznámek člověka, který dobře zná oba světy.

Statické typy nejsou jenom o jejich deklaraci, ale o tom, že ti determinují, co můžeš za běhu s programem ještě dělat a co už ne. Zjednodušeně řečeno, statické jazyky rozlišují kód a data, dynamické nikoliv (byť míra implementace je různá).  V dynamickém jazyku můžeš kód používat stejně jako data. Což by ti mělo úplně měnit pohled na program a programování, má to řadu důsledků a možností, třeba javascriptové aplikaci můžeš nový kód posílat jako data a za běhu měnit její funkčnost. A ne jako nějakou nouzovou záležitost, kdy servr opravuje za běhu lokální na js založenou aplikaci, ale jako běžné chování. Staticky myslícím programátorům se z toho zvedá kufr, pro ně je to prasárna, všechno chtějí mít pevné, neměnné, prostě statické předem zkontrolované, dynamicky 'mutujíci se' program je pro ně představa z pekla. Přitom přesně takto webové aplikace fungují, nalinkovaný js do stránky není nic jiného než program poslaný jako data, s každou stránkou se mohou načíst jiné, z pohledu uživatele se to mění za běhu aplikace, dělat změny i za běhu interpretu (zjednodušuji, vím) je už jen drobné rozšíření tohoto konceptu. Nebo třeba autonomně za běhu programu se vytvářející stovky nových tříd/datových typů na základě obsahu příchozích dat, která jsou hodně variabilní (na to aby je programátor předem otypoval všechny ručně), ale mají své časté opakující se vzory, aby stálo za to jim přiřadit vlastní datové typy.
To co popisuješ je scénář, který se běžně dělá dynamickými jazyky, o tom žádná. Ale staticky typované jazyky s tím nemají žádný principielní problém.
Staticky typované jazyky nejsou od toho, že chceš mít všechno "pevné, neměnné", ale o tom, že chceš mít všechno "předem zkontrolované". To je zásadní rozdíl. Jen a pouze čas kontroly. Opravdu. Všechny ty kouzla, která jsi tu popisoval, tak se bez problému ve statických jazycích dělají. To je možná důvod, proč stále mám problém vidět v tom to kouzlo. Nikoli má neochota, nebo neschopnost (jak mi rád podsouváš), ale to, že jsi furt netrefil ten správnej demonstrativní příklad. Je pravda, že zde může hrát roli i to, že já znám staticky typované jazyky relativně dobře.

Ne že by to lidé nezkoušeli, kdo si pamatuje java applety?
Java applety chcíply z jiného důvodu, než že byly napsaný ve staticky typovaném jazyce
Hlavně existuje polymorfismus zajišťující dostatečnou míru dynamičnosti při zachování bezpečnosti. A víc dynamicky prasit se dá typovými asercemi (typicky třeba v Go, které nemá generika), dokonce i v C++, kde to vypadá obzvlášť hnusně, ale účel to plní. Pro fajnšmekry pak je “protocol-oriented programming”, které je ekvivalentní typovým třídám à la Haskell (ty jsou IMHO ze statických typů nejlepší).

4
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 16:21:30 »
XML je blbe citelne, fajn, JSON jde cist lip, oki.
Vylepsili jsme jeden aspekt ze sta.
Kde mame XSD validaci?
Kde je XSLT?
Kde je XPATH? Jo vim, uz existuje zprasek JSONPath se smesne malou podmnozinou funkce XPATH2. A vzhledem k tomu, za mapa v JSON nema zarucene poradi, neni mi uplne jasne, jak to muze fungovat, asi na pevne vire.

JSON Schema treba existuje, kdyz jsme u toho. Ale ja jsem netvrdil, ze JSON je ve vsem vhodnejsi, ale ze se XML pouzivalo (i) tam, kde bylo kanonem na vrabce.

On tam zmínil ještě jednu takovou věc. Že se prostě vývoj dost usadil. Máme tady pár jazyků (Java, C) a technologií (XML), které jsou usazené, a mají ohromný záběr. Mají své neduhy, ale jak to chceš vylepšit, když je to tak velký.

Třeba XML je značkovací jazyk fakt hloupě ukecanej. Mnoho věcí (třeba atributy) jsou tam navíc a zbytečně to všechno komplikujou. Jenže i když bych vytvořil lepší variantu, tak budu muset dodělat i všechny ty související technologie (namespace, validace, dotazování, transformace). A přesně na tomhle dojel JSON plus to, že to není oproti XML zase taková výhra (komentáře, escapování, čísla).

A když si dá někdo tu práci, a začne vytvářet jazyk, který je opravdu promyšlený a silný (Rust), tak se stejně nezavděčí.

Souhlasím s tím, že dnešní doba je plná polotovarů.

Třeba zmiňovaný Python - jeho historická role byla, že ukázal jak vypadá čitelnost. To "starejm" jazykům opravdu scházelo. A za sebe musím říct, že jsem rád, že se z toho poučili a vznikají věci jako Scala, Kotlin, Rust, TypeScript, Elm, Idris, Agda, ...
Usadit se usadil, je to takový potential well :) Fakt by mě zajímalo, co přelomového přinese blízká budoucnost. Asi kvantové počítače, které jdou uchladit i doma.

5
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 02. 04. 2020, 18:24:37 »
Nevím, zda tam byli elitáři, ale když se někdo zeptal, tak dostal erudovanou a funkční odpověď.
Ono nejde o “elitu” (ať tím trollové myslí cokoliv), ale o 1) znalosti a 2) slušnost. Když je fórum plné nesmyslů a nadávek, tak je o ničem a přínos je nula. Normální člověk se chce ideálně něco nového dozvědět, to mu ale to bahno lezoucí z trollů znemožní. Možná to bez tvrdé moderace nejde, nevím, třeba Stackoverflow nebo Reddit si obsah hlídají.

6
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 02. 04. 2020, 16:52:04 »
asociálů s červeným diplomem by se našlo také asi víc než dost.
To je možné, ale aspoň by nepsali vyložené kraviny z odborného hlediska.

7
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 02. 04. 2020, 16:47:40 »
Možná, ale ego v kombinaci s Dunning-Krugerovým efektem vede k tomu, co je tady na fóru. Kdyby bylo fórum jen pro absolventy VŠ, tak to k blití nebude a diskuse by byla přínosná, nebo aspoň slušná.
tvrdí, že VŠ vzdělání má
Tak tvrdit může. Jak taky můžu tvrdit, že mám na Floridě vilu s bazénem a v garáži vedle sebe Porsche a Corvettu. Akorát nevím, proč bych to dělal.

8
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 02. 04. 2020, 15:21:38 »
:D ;D :o ::)

tohle vlakno je brutalni poctenicko.

 :-\ :'( ::)
Tohle vlákno se brzo propadne do pekla, protože něco tak hloupého zemský povrch neunese :)
Zajímalo by mne, jestli třeba zubaři mají někde diskusi o špachtli do pusy. Dřevěná nebo plastová ? Toť kardinální otázka.
Zubaři mají všichni kvalitní vzdělání, mezi nimi se odpad, co s bídou dodělal ZŠ, nenajde ;)
To není o vzdělání, to je o egu.
Možná, ale ego v kombinaci s Dunning-Krugerovým efektem vede k tomu, co je tady na fóru. Kdyby bylo fórum jen pro absolventy VŠ, tak to k blití nebude a diskuse by byla přínosná, nebo aspoň slušná.

9
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 02. 04. 2020, 14:46:52 »
:D ;D :o ::)

tohle vlakno je brutalni poctenicko.

 :-\ :'( ::)
Tohle vlákno se brzo propadne do pekla, protože něco tak hloupého zemský povrch neunese :)
Zajímalo by mne, jestli třeba zubaři mají někde diskusi o špachtli do pusy. Dřevěná nebo plastová ? Toť kardinální otázka.
Zubaři mají všichni kvalitní vzdělání, mezi nimi se odpad, co s bídou dodělal ZŠ, nenajde ;)

10
Studium a uplatnění / Re:Vplyv ekonomického kolapsu na IT
« kdy: 02. 04. 2020, 12:16:44 »
Opět věčná mantra chudiny, která je tak Typická podnikatelská namyšlenost, ani zdaleka nemůžou být všichni dobrými podnikateli, hodně lidí na to nemá předpoklady, zbytek psychiku a příležitost. Reálně potřebuješ k podnikání něco do začátku, stačí i nějaká jistota nebo podpora rodiny, většina lidí ani tohle nemá.

Kdyby všichni vzali odpovědnost za sebe, byla by ta krize ještě horší stačí vidět kolik firem po měsíci žebrá u vlády, po měsíci výpadku příjmů. Kapitalismus příjmů, socializace výdajů, takto většina lidí co si vzali život do svých rukou řeší krizi, díky nechci takových ještě více.

Přiznat si že na to nemám je rozumnější, chytřejší, lepší než při prvním problém jít za státem(za lidmi co běžné platí daně, ne běžný podnikatel nebo živnostník) aby mi vše zaplatil,nebo zkrachovat a rozjet to pod jiným jménem. Takových lidí je až dost, právě protože potřebuji to vzdělání nebo velkém množství zkušeností a většině to chybí protože vzdělání je pro idioty a tituly mají jenom šprti, což je psychická porucha, nevylecitelna, zbytečná do života.

Co by podnikatel dělal bez zaměstnanců? Proč všude ve světě je ještě větší tlak na vzdělání než v ČR a většinou jsou na tom ty státy lépe?

Individualisticky styl možná pomůže tobě a malé skupině lidí, rozhodně ne většině a bez většiny je i ta malá skupina v zadeki.
Som zlý človek, ak by som tým pseudo-podnikateľom čo si nevedia našetriť ani na mesiac výpadku nedal ani k*k*t? Mať úspory je predsa základ, keď boli ziskoví tiež mi nedali nič z ich zisku a teraz ja mám z daní ich sanovať? No sorry, to radšej nech skrachujú a príde mega kríza. Toto je fakt to najhoršie z kapitalizmu a socializmu. Mrzí ma to, ale začínam podnikateľov vnímať ako zločincov a tá kolektivizácia a znárodňovanie asi mali aj nejaké rácio keď vidím ako sa podnikateľská vrstva správa.
To je jako česká vláda, v časech blahobytu všechno rozfofrovali a teď paka zírají. Kdo se směje naposled, ten je Kalousek :)

11
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 02. 04. 2020, 01:53:07 »
Existuje programovací jazyk ČOBOL, ktorý vymysleli starí Slováci
  ;D

12
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 01. 04. 2020, 13:46:48 »
Tenhle hnus je nějaká forma unique nebo distinct?

.filter((num, index, nums) => nums.indexOf(num) == index)

Ano, to je unique, a neni to Lua, ale Javascript - to je takovy ten jazyk, ktery brzo prevalcuje Python, a ktera ma dneska spousta Javistu v zaloze :D

Tvl tady Pythonisti ani neznaji monady, a pritom my to v Jave pouzivame uz od verze 1.8  8)
Tydlencty "monady" mame v Pythonu odjakziva.
Monády jsou pro malé děti, pro profíka jsou triády.
Počkej, počkej, já jsem zatím teprve u diád... Takhle ty profíky nikdy nedoženu. Kruci, zatr, krám!
Všeho do času ;)

13
Vývoj / Re:Zkušenosti s TypeScriptem
« kdy: 31. 03. 2020, 00:57:33 »
Zdravím.
Prosím vás, máte někdo zkušenosti s Typescriptem? Jakou?

Existuje https://github.com/TypeScriptToLua/TypeScriptToLua

On TypeScript jako jazyk je celkem dobrej. Jen ten Javascript mi nic. Ale když už transpiler, tak proč zůstávat u jednoho cílového jazyka, že jo. Moc se mi to líbí.
Akorát je těch jazyků nějak moc, TypeScript, Dart atd., všechno na jedno brdo, ale s drobnými odlišnostmi, aby se to náhodou nepletlo.

14
Vývoj / Re:Zkušenosti s TypeScriptem
« kdy: 29. 03. 2020, 22:01:46 »
Mne to skôr príde, že tieto debaty slúžia len ako zámienka pre vyplavenie negatívne energie a frustrácie. Racionálne argumenty by boli, že ako statické tak aj dynamické typovenie má svoje use casy a to sú tie a tie a tie. No namiesto toho celá diskusia sa nesie v znamení negatívnych emócii zastrených v rádoby technickom žargóne. Za normálnych okolností by som sa asi pridal, ale nechcete na chvíľu prestať? Nechcete sa na chvíľu vykašľať na všetky tie negatívne emócie, naučený "contrarianism" (ja fakt neviem ako to preložiť) ? Vždy som si myslel, že cieľom majú byť funkčné programy, ktoré robia to čo chceme nie orgastická masturbácia na super intelektuálnym a hyper obskúrnym spôsobom ako sme implementovali triviálnu funkcionalitu. Čo to s vami ľudia je?
Jsou to často výlevy nedouků bez VŠ, bez pořádné práce a bez perspektivy, kterým (aspoň některým) už došlo, že jejich omezený intelekt jim nikdy nedovolí dělat něco víc než patlat v JS skripty měnící barvičky na webu. Jak psal výše kolega, někteří píšou k věci a při čtení holt musí odfiltrovávat bláboly trotlů.

15
Vývoj / Re:Zkušenosti s TypeScriptem
« kdy: 29. 03. 2020, 20:00:02 »
Pochopil jsem spoustu věcí (Prolog, Scheme, Smalltalk, OOP, FP). A když jsem to nepochopil, tak jsem alespoň cítil, že jsem si šáhl na hranice svých schopností (Haskell, závislostní typy).
Co přesně byl problém u závislostních typů?
Zatím se stále trochu ztrácím v té syntaxi a logice toho všeho. Hrubý obrys dejme tomu chápu, ale prostě v tom plavu. Takže ani nedokážu říct co přesně nedávám. Možná by mi pomohlo více praxe. Jaký jazyk by si doporučil?
Asi Agdu. Něco už má i Haskell, ale to neznám podrobně, takže nemůžu doporučit (nebo odrazovat). On ten aha moment přijde sám, když se člověk prokouše intuicionistickou logikou. Já si vždy závislostní typ překlopím v hlavě do logického výrazu, ten snáze pochopím a pak přejdu zpátky k typům :)

Stran: [1] 2 3 ... 44

reklama