Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Daniel Novotný

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Distribuce / Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 12. 11. 2020, 16:50:21 »
já používám Xubuntu 20.04 a nemám žádné popisované problémy

2
Ahoj!

"Potýkám" se s takovou drobností: na Facebooku se mi u některých nadpisů, jmen uživatelů atd. zobrazují velká písmena s háčkem bez tohoto háčku. Měl jsem dříve Xubuntu 16.04, tam to nenastávalo, nyní jsem provedl čistou instalaci 20.04 na stejný počítač a tam se to děje. Jako browser používám Firefox. Pokud by existovala nějaká jednoduchá možnost jak to spravit, byl bych rád, ale nechci si kvůli takové maličkosti rozdrbat systém. Když jsem byl na starém layoutu Facebooku, tak se to stávalo jenom u jmen uživatelů, ale to mi zas tak nevadilo, protože jména svých FB přátel znám. Nyní se to děje i u některých nadpisů. Zajímavé je, že takto je postižen jenom jeden jediný server... protože se jedná o specifikum Linuxu a českého prostředí, přijde mi jako nejlepší místo k dotazu toto fórum.

3
Server / Re:Segmentation fault: Samba spadne po 35 minutách
« kdy: 21. 09. 2020, 21:13:39 »
ten konkrétní SW neznám, ale obecné možnosti debugování segmentation fault:

po spuštění příkazu

Kód: [Vybrat]
ulimit -c unlimited
se hláška "segmentation fault" změní na "segmentation fault (core dumped)" a člověk z toho vytříská soubor "core", který se dá využít v debuggeru gdb, třeba pro stack trace nebo zjistít místo chyby ve zdrojovém kódu

další možností jsou nástroje strace a ltrace

4
Desktop / Xfce: sticky keys enabled
« kdy: 26. 07. 2020, 00:38:43 »
Vím, že je to asi blbost, ale občas když se teď přihlásím do XFCE desktopu (tak v polovině případů), tak se mi na chvíli objeví notifikace "sticky keys enabled". Jinak to nedělá nic a všechno funguje normálně. Jenže já jsem rejpal a chci vědět, co se děje, tak se tady ptám, kdyby náhodou někdo něco. Začalo to, když jsem se jednou přepnul na textovou konzoli (ctrl+alt+f1) abych zjistil, jak na ní vypadá roguelike hra Dungeon Crawl Stone Soup. Mezi tím jsem už několikrát rebootoval a aktualizoval OS, někdy se to objeví a někdy ne.

5
udělat nějaký skript, který bude volat příkazy "swapon" a "swapoff" tak, jak je zrovna potřeba?

6
Windows a jiné systémy / Re:JamFile vs. MakeFile
« kdy: 08. 07. 2020, 13:44:22 »
Já bych zůstal u make. Používá se tak dlouho, že na netu najdete spoustu dokumentace, řešených příkladů atd., zatímco ten druhý nástroj jsem ani neznal. A samotná syntaxe a filosofie Makefile není imho nic zas tak složitého.

7
já bych doporučoval utilitky strace a ltrace, viz jejich manuálové stránky. budou toho generovat opravdu hodně, chce to podívat se na konec jejich logu, co se tam děje

8
Distribuce / Re:Xubuntu 20.04 a kalibrace gamepadu
« kdy: 04. 06. 2020, 12:41:25 »
Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil jiný gamepad (od jiného výrobce) a ten funguje.

Konkrétně: nefunguje Logitech Precision Gamepad a funguje C-Tech Nyx Gamepad, který je novější

9
Distribuce / Re:Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« kdy: 28. 04. 2020, 17:11:58 »
Dej si pozor, ani všechny balíčky v LTS Ubuntu nemají podporu 5 let
takže radíš všechny LTSka upgradovat po těch třech letech? já to tady nechal čtyři roky kvůli své lenosti...

10
Distribuce / Ubuntu vs Xubuntu: objasnění podpory
« kdy: 28. 04. 2020, 14:54:26 »
Dobrý den,

Všude se dočítám, že deriváty Ubuntu LTS s jiným DE jako třeba Xubuntu nebo Lubuntu nemají podporu pět let jako Ubuntu, ale pouze tři roky: taky jsem ale četl, že ty deriváty s jiným DE se liší pouze v tom desktopovém balíčku a mají stejné repozitáře.

Používal jsem Xubuntu 16.04 až do včerejška a nějaké aktualizace, například Firefoxu či systémových komponent, mi chodily: tak jsem z toho zmatený, jak moc "nepodporovaný" v době od skončení podpory Xubuntu 16.04 můj OS vlastně byl a jak moc je bezpečné mít jiný derivát LTS, než standardní Ubuntu, celých těch pět let.

12
Distribuce / Xubuntu 20.04 a kalibrace gamepadu
« kdy: 28. 04. 2020, 00:05:21 »
Dobrý den,

Mám Logitech Precision Gamepad a dnes jsem upgradoval svůj desktop z Xubuntu 16.04, kde normálně fungoval, na Xubuntu 20.04.

Po všelijakém googlení se mi nakonec povedla kalibrace v programu jstest-gtk. V tomto testovacím toolu reaguje na veškeré stisky kláves i os správně, ale nevím, jestli je tato konfigurace uložená i pro ostatní programy.

Zkouším ho v těchto programech:
1) emulátor Spectra fuse-gtk: zde špatně funguje určování směru
2) emulátor Mega Drivu dgen: zde špatně reaguje na tlačítka, zaměňuje je
3) emulátor DOSu dosbox: zde shodil celou hru

všechny mnou zmíněné programy jsou z balíčků distribuce.

Existuje nějaký jiný způsob, jak gamepad kalibrovat? Nebo je chyba v kernelu?
Díky. Distribuce je ještě nová a třeba se něco ještě odladí.

13
Ahoj,
prosim o pomoc s rebuildem. Mym cilem je vybuildovat znovu rh-haproxy18-haproxy s podporou multihreadu z source RPM balicku.

Kdyz zavolam primo, tak build probehne, ale zkompiluje se to se standardnim jmenem, ktere je vyplnene ve spec filu.
rpmbuild -bb ./SPECS/haproxy.spec


co zeditovat ten specfile?

14
Vývoj / Re:Segmentation fault
« kdy: 09. 03. 2020, 10:22:23 »
nedošla paměť? když malloc teda selhal...

další možnosti řešení:

pusť v tom shellu, kde to pouštíš

Kód: [Vybrat]
ulimit -c unlimited
pak by to místo

Kód: [Vybrat]
Segmentation fault
mělo napsat

Kód: [Vybrat]
Segmentation fault (core dumped)
objeví se ti tam soubor "core" a ty můžeš pustit

Kód: [Vybrat]
gdb název_programu core
abys viděl, v jakém stavu to spadlo

15
Distribuce / Re:Linux pro mamku
« kdy: 07. 03. 2020, 16:24:28 »
Odporucam upgrade systemu. Do HW sa oplati investovat, hlavne do takeho, ktory ma hodnotu (a vymenitelne komponenty). Svokre som na vianoce kupoval pouzity ThinkPad X1 Carbon 3rd gen. Da sa kupit do 340 EUR. Na 5 - 6 rokov je to vybavene. Manzelka ma pouzity FS Lifebook i7 s 8 GB RAM uz 5 rokom a stal zhruba rovnako.
Vsade mame CentOSy 7 (aj 8ku) a vsetko ide ako vino. Za 5 rokov som neriesil absolutne ziadne SW/performance problemy, takze to povazujem za dobru investiciu. Akurat treba priebezne upgrade CentOS na  point releasy, ale to sa da stihat pri navsteve, popri kave atd. Multimedia, bluetooth, zvukovka, video su absolutne bez problemov a prehliadace tiez. Rad hovorim, ze CentOS na desktope je ako MacOS pre chudobnych - ano, software je roky pozadu oproti trebars Arch Linuxu, ale je to stabilne a ja hlavne nemusim hasit hluposti.
A je v repozitářích veškerý SW, který je potřeba? Nebo používáte ještě jiné repozitáře, než jsou defaultně od CentOSu? Jde mě o množství/šíři nabízených aplikací.

Stran: [1] 2 3 ... 5