Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš G.

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Hardware / Re:Cena laptopu i7 Lenovo IdeaPad 510-15IKB Gun
« kdy: 06. 05. 2021, 20:15:49 »
Jestli se ti povede najít někoho, kdo tomu nerozumí a padne na zadek, že má počítač s i7, tak se to asi prodat vyplatí, ale jinak to je bída.

Současné mobilní i3 jedenácté generace jsou cca. 2x výkonnější, než tahle i7 sedmé generace.

Tohle bylo koupené v tu nejblbější dobu, protože s nástupem AMD Ryzen se konečně výkon procesorů po dlouhých letech stagnování zase začal posouvat.

2
Hardware / Re:Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« kdy: 22. 04. 2021, 06:52:58 »
Dík. Jak jsem psal, prodávat to nehodlám. Na druhou stranu mě ty inzeráty utvrdily v tom, že to už nějakou historickou hodnotu má a vyhodit by to byla asi škoda. Pro začátek to vytáhnu z hromady šrotu a dál se uvidí.

3
Hardware / Re:Šance na aktualizaci prastarého tabletu
« kdy: 21. 04. 2021, 18:09:28 »
Ještě jsem úplně nenašel využití pro 10" HDMI monitor. Číňan za to chce cca 25$.

Pošli odkaz!
To by bylo super !!!!
Mám tu krabici plnou RPI trojek a podobný out věci!

Umělo to připojit i dotyk? Ne že by to bylo zásadní.
https://www.aliexpress.com/item/4000873243370.html

4
Hardware / Re:Šance na aktualizaci prastarého tabletu
« kdy: 21. 04. 2021, 17:32:02 »
Mám tu nějaký podobně starý tablet. 10" 1024x768. Ten display je docela příjemný. Jak jsem to kupoval, tak se tvrdilo, že je ze stejné linky jako displeje prvních iPadů. Jestli to tak je, nevím, ale fakt příjemný panel.

Na AliExpressu jsem našel elektroniku, přes kterou by ten display mělo jít použít jako běžný HDMI monitor. Uvažoval jsem, že to objednám, ale zatím to je u ledu. Ještě jsem úplně nenašel využití pro 10" HDMI monitor. Číňan za to chce cca 25$.

5
Hardware / Starý Sun. Nechat, nebo vyhodit?
« kdy: 21. 04. 2021, 17:25:09 »
V hromadě starých PCček, tiskáren a podobného elektroodpadu jsem narazil na Sun SPARCstation IPC.

Zkoušel jsem to zapnout a minimálně se tomu rozsvítí ledky a najedou ventilátory. V jakém stavu to je dál, neumím posoudit, protože to nemá ani běžný výstup na monitor. Propojovací kabel na VGA snad ještě v té hromadě taky vyhrabu.

Teď mám trošku dilema, jestli to prostě vyhodit, nebo strčit do sklepa. Má to nějaký potenciál jako zajímavý kousek počítačové historie? Nejde mi o peníze, nechci to zpeněžit, ale je mi to líto vyhodit. Nedokážu posoudit potenciál téhle věci. Co byste s tím dělali vy?

6
/dev/null / Re:Je to plnohodnotná veřejná adresa?
« kdy: 12. 04. 2021, 18:52:52 »
Huh, opravdu? Pokud má někdo problém do left dát 10.1.2.3 a do leftid a leftsubnet 81.82.83.84, tak nemyslím že ho reálná veřejná IP spasí.
Tohle je celkem OK, ale docela mě to potrápilo, když jsem na něčem takovém řešil L2TP/IPsec server. Nastavil jsem to, zkusil na mobilu s Androidem a žádný problém. Pak jsem totéž nastavil na notebooku s Windows 10 a prostě jsem se nepřipojil. Docela jsem si zagooglil, než jsem se dobral k tomu, že ty návody z dob Vist, co je třeba přidat do registrů, aby to začalo fungovat za NATovaným serverem, jsou bohužel aktuální i ve W10.

7
Jestli něco rozumného najdeš, dej vědět.

Cca před rokem nastal řetězec nestandardních událostí a nedorozumění, na jehož konci byla šesticiferná škoda na datech. Kolega smazal něco, co neměl. Pojištění podnikatelů od Allianzu nám nepomohlo. Výluka na data. Kdyby kolega ten server nedopatřením roztřískal, tak by se s tím dalo něco dělat, ale takhle konečná.

Další snaha byla výtáhnout alespoň něco z pojišťovny, kde měl daný kolega sjednané pojištění za škody způsobené zaměstnavateli. Pojišťovnu už nevím, ale stejné stanovisko. Za HW bychom plnili, ale data ne.

Ze zvědavosti jsem si ověřoval, jestli moje zaměstnanecké pojištění u Generali české pojišťovny tohle kryje a taky ne. Bylo mi řečeni, že to nenabízí.

Paní mi tenkrát řekla, že co ví, že tohle před pár lety teoreticky pojišťovala jedna pojišťovna, ke které bych ani nešel. Takový ten typ, co má na pojištění mobilu ve výlukách skoro i vytažení z krabice.

Vysvětlovala mi to tím, že to je v podstatě neprokazatelné, jestli se to fakt stalo, nebo to je pojistný podvod. Jaká příklad uváděla účetní, která se na oko splete, peníze odejdou jinam, příjemce nevrátí, zmizí a ty pojišťovno plať.

8
Odkladiště / Re:Odebirate v dnesni dobe nejake casopisy?
« kdy: 27. 03. 2021, 10:11:51 »
Kupoval jsem Digitální Foto. Fotky na papíru mají něco do sebe a hlavně tam bylo naprosto super, že na přiloženém CD/DVD bylo předchozí číslo v PDF. To samozřejmě vedlo k tomu, že na "válečnických fórech" byly odkazy na kompletní ročníky. Časopis to vyřešil tak, že to PDF k časopisu přestal dávat.

Okamžitě jsem si vzpomněl, jak jsem se před lety stěhoval a s těžkým srdcem nosil do kontejneru na papír cca 0,3 m3 starých časopisů. Tenkrát jsem si řekl, že už na to kašlu. Mi to je pak líto vyhodit a skladovat to už nechci. Tyhle PDF byly rozumný kompromis požitku z papírového periodika a elektronické archivace, ale vydavatel tomu chtěl jinak, tak jsem to přestal kupovat.

Fakt by mě zajímalo, kolik jim přibylo nově platících válečníku a jestli to vykryl odchod rozhořčených dříve platících.

9
Z toho vůbec nejsem chytrý. Vypadá to jako by pro zápis malých bloků nebyly SSD vůbec nějak výrazně rychlejší?

Nedaří se mi to najít...
Tak bylo to tady:
https://forum.root.cz/index.php?topic=21870.0

10
Z toho vůbec nejsem chytrý. Vypadá to jako by pro zápis malých bloků nebyly SSD vůbec nějak výrazně rychlejší?

Nedaří se mi to najít, ale odhadem tak před dvěma lety jsem někde narazil na diskusi, na 80% tady na Rootu, kde si tazatel stěžoval, že při práci s velkým množstvím malých souborů mu rychlost SSD klesá snad i pod úroveň plotových disků.

Shodou okolní jsem ve stejné době pozoroval totéž. SSD stejné značky. Tazatel tam měl Linux, já si toho všiml na novém PC s Windows 10 u zákazníka, když jsem rozbaloval zazipovanou instalačku Oracle klienta.

11
Bazar / Re:Prodám TV Loewe Xelos 5381 ZW
« kdy: 21. 03. 2021, 18:37:16 »
Podobnou televizi jsem před 10 lety nabídl za odvoz. Za dva dny byla pryč.
Dnes by ji asi nikdo nechtěl ani zadarmo.

Přesně. Fakt jsem rád, že CRT televizi i monitor jsem nahrazoval v době, když to ještě někdo chtěl. Strašně nerad vyhazuji funkční věci.

12
Sítě / Re:Routery Mikrotik - velikost uloziste
« kdy: 28. 02. 2021, 17:02:27 »
Mám (kromě jiného) RouterBOARD 941-2nD, na něm aktuální verzi 6.48.1. Má RAM 32 MB, free 7,8MB a "disk" 16 MB free 7,7 MB.

Zjevně v Mikrotiku ví co si mohou dovolit.

Zrovna tady u toho modelu se mi už stalo, že aktualizovat nešel kvůli místu. Nevím co s tím v minulosti kdo dělal, ale musel jsem to flashnot po síti, čímž se to přepsalo komplet a pak už to šlo aktualizovat na nejnovější verzi.

13
Já osobně kdybych měl tento problém, rozhodně bych to neřešil na foru ale rozhodl se sám nebo podal dotaz přímo na Microsoft.
To by bylo fajn, ale na některé sporné věci Microsoft neodpovídá.

Pěkný příklad bylo, když před časem zaplavily české IT weby reklamy na Windows 10 za stovku a podobně, za což v diskusích redakce schytávaly kritiku. Minimálně jedna se obrátila na Microsoft, protože ona s tím neměla nic společného. To si řešilo obchodní oddělení. Přišla jim odpověď o ničem typu "problém analyzujeme". Přitom stačí udělat jeden kontrolní nákup a hned by věděli minimálně co to je za licence.

14
Software / Re:Software pro skládání panoramat
« kdy: 24. 02. 2021, 15:59:47 »
Poznate nejaky v linuxe podporovany SW pre tvorbu panoram s moznostou ich automatickeho najdenia v kope fotografii?

Nejčastěji používám Hugin, případně Affinity Photo na Macu. Docela zajímavě funguje photos.google.com. Udělám adresář, nahraji fotky a Google se typicky někdy časem ozve, že tam při analýze obsahu našel fotky a že mi udělal panorama. Jestli to jde ovšem nějak vyvolat i cíleně, to netuším.

15
Na winkey.cz budou nejspíše licence z druhé ruky. Vzhledem k tomu, že tam mají napsané toto:

Já si o podobných eshopech myslím svoje.

Třeba tihle ESET Internet Security nabízí za 359 Kč. Oficiální cena Esetu je 1490 Kč. Na takovou brutální slevu nejde u Esetu ani vzdáleně dosáhnout ani s nejvyšším partnerstvím, takže prostě nejde za tolik prodávat na úkor marže. Licence z druhé ruky taky nehrozí. Eset je v tomto značně nekompromisní. Opakovaně jsem řešil, že se malý živnostník transformoval na s.r.o, ale pro Eset to je prostě nový subjekt. Stávající licence se nechá dojet a pak si prostě musí koupit novou. Tady jde hlavně o to že nová licence stojí víc, než pravidelná obnova. Proto to ty firmy chtějí řešit, ale u Esetu smůla.

No a pak jsou ty méně legální možnosti, kdy někdo koupí na sebe těch licencí třeba sto a prodává to na drobno,  což licenčně Eset taky neumožňuje a hlavně tohle je produkt spíše pro domácnosti, který jde koupit maximálně pro 4 stanice. Pro větší instalace mají jiné produkty, takže taky nic.

Před pár lety jsem se na toto téma bavil s člověkem z Esetu a neoficiálně jsem se dozvěděl, že celý tenhle business funguje tak, že Eset v tichosti toleruje větší počet instalací, než na kolik má zákazník licenci. Tenhle produkt jde koupit maximálně pro 4 stanice se slevou za maximálně 3629, takže to máme rázem místo 1490 jen 907 Kč za stanici. Nejsem si jist tím tolerovaným množstvím, ale jestli jednu licenci nechají běžet 3x, tak z 907 jsem najedou na 302 a už jde na tom trošku "vydělat". Eset upozorňuje partnery, že jejich zákazník překročil počet instalací, ale podobné firmy to neřeší. No a odpojovat dané licence Eset taky moc nechce, protože by akorát naštval koncáky, kteří ani neví, že to mají nelegálně.

Netvrdím, že tahle firma to dělá takhle, ale všechno to zapadá do scénáře, co jsem slyšel a jestliže takhle smrdí Eset, do kterého trochu vidím, tak mi tam vyloženě smrdí všechno.

Stran: [1] 2 3 ... 6