Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Masáč

Stran: [1]
1
Odkladiště / Re:Proč bitcoin?
« kdy: 06. 11. 2015, 11:32:29 »
"To je jako kdybyste nevěřil Pythagorově větě, protože nevíte, kdo to ten Pythagoras byl, s jakým úmyslem ten vzorec vytvořil, jestli v něm nejsou zadní vrátka. Obojí je prostě algoritmus. Můžete si sám jednoduše ověřit, že funguje. Nepotřebujete znát toho, kdo to vytvořil. A už vůbec mu nepotřebujete věřit."

Ovsem jen samotny algoritmus je vetsine lidi na prd, potrebuje jeho aplikaci. A tu je schopno vytvorit (pripadne auditovat existujici zdrojaky) jen stopove mnozstvi lidi, takze drtive vetsine stale zbyva jen ta duvera (ve tvurce algoritmu a aplikace).

Nemá cenu napadat bitcoin zpochybňováním matematiky a nebo tvůrců softwaru. I hrstka ze 7mld. lidí je stále obrovské množství lidí. V tom problém nevidím.

Ale když se kouknete jak se bitcoin transakce ověřují, zjistíte, že to dělají pravě mineři. Ten algoritmus jen zajišťuje nemožnost padělání. Stejně jako příroda zajistila nemožnost padělat zlato, nebo ochranné prvky na bankovkách zajišťují jejich "nepadělatelnost". To, že ten algoritmus je neprůstřelný na rozdíl od ochranných prvků bankovek, ještě nemusí znamenat, že je bitcoin lepší jako měna.

Když se většina podepisovačů rozhodne, že odměna za miningu je větší (a tím relativně zbohatnou na úkor ostatních), tak s tím zbytek moc nenaděla - leda, že si vybuduje svojí paralelní verzi bitcoinu. Přitažlivost měny ale spočíva ve schopnosti jí použít k nákupu - a tak se vždy většina přidá k variantě, kterou bude podporovat většina podepisovačů.  Je to takové hlasování, ale na rozdíl od demokracie má každý váhu svého hlasu úměrnou jeho schopnosti transakce podepisovat. Takže se dostáváme od systému kde hodnotu peněz(zlata) určuje příroda, přes systém, kde o hodnotě rozhodují vlády, k systému, kde o hodnotě rozhodují bitcoin mineři. 

Třeba korunu můžeme všichni - alespoň teoreticky - ovlivnit hlasem ve volbách, kde má každý z nás 1 hlas. Také bitcoin může ovlivnit každý, ale jeho hlas odpovídá jeho schopnosti minovat a tak podepisovat transakce. Je to forma plutokracie. Někdo může namítnout, že i dnešní demokracie je vlastně plutokracie, ale dokud budou mít všichni voliči 1 hlas, tak ten systém v zásadě může ovlivnit kdokoliv. Bitcoiny tu nerovnost mají ale vetkanou v základu - o systému rozhodují ti co do něj vloží více prostředků. Takhle občas někdo argumentuje, že váha hlasu ve volbách by měla být úměrná zaplaceným daním: víc přispívám, mám tedy větší morální právo rozhodovat.

Dle mého názoru jsou bitcoiny cesta zpět. Určitě nejdou demokratické a anarchistické možná jen v tom, že berou moc vládám nad penězi. Jenže tu moc vkládají do ruky bohatým. To je docela paradox, neboť jeden z hlavních důvodů, proč lidé dnešnímu systému peněz nedůvěřují, je slabá schopnost demokratických vlád bohaté kontrolovat v zájmu voličů.

Když to shrnu, tak bitcoiny jsou jen další měna, se svými výhodami a nevýhodami. Sofistikovaná matematika přispívá k jejich nepadělatelnoti a snadné převoditelnosti a současně jim bere anonymitu transakcí. Nic zázračného z nich ale nedělá. Navíc pro mě nevýhody bitcoinu převažují nad nevýhodami klasických měn kontrolovaných demokraticky zvolenými vládami.

2
Odkladiště / Re:Proč bitcoin?
« kdy: 06. 11. 2015, 03:09:12 »
To se ti zdá jako málo? Ještě před pár lety bylo nemožné posílat (pseudo)anonymní elektronickou platbu libovolnému dalšímu účastníku sítě bez účasti dalších stran, které mají na transakci vliv.

To bych trochu poupravil. Ta transakce nelze uskutečnit bez toho, abys jí podepsal, takže seš nutně odkázán na podpisové servery - které tě klidně mohou odmítnout a prohlásit, že pro ně je bitcoin něco jiného. Také příjemce transakci odmítne, pokud si nebude jist, že většina uživatelů bitcoinu jí uznává - aby si pak zase on něco mohl koupit. Takže bych tvůj výrok poupravil:
 
To se ti zdá jako málo? Ještě před pár lety bylo nemožné posílat (pseudo)anonymní elektronickou platbu libovolnému dalšímu účastníku sítě bez účasti 'money transfer service' dalších stran, které mají na transakci vliv.

To se někomu, kdo nemá problém s používáním platební karty, může zdát málo. Zvláště pokud přihlédne k nevýhodám použití bitcoinu.

Stran: [1]