Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - MaReK Olšavský

Stran: [1]
1
Hardware / Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« kdy: 26. 11. 2020, 08:52:47 »
K S2721QS jsem také dospěl (předtím Dell nějakou U241x [poslední číslovku nevím], cca 8 let) v domácí kanceláři. Rozlišení chybělo, ve VSCode používám děsné blechy, abych viděl celé řádky (ne, kulturu 80 znaků na řádek opravdu nerespektuji), jen na hrubším rozlišení už byl problém s rozeznatelností písmen z důvodu málo pixelů na znak.
2 monitory na stole jsou fajn, pokud je prostor, to mám na stole ve firemní kanceláři, zatím 2× HP241i, ale také chci výměnu alespoň jednoho za 4k.

2
Vývoj / Re:C++ vs Rust
« kdy: 21. 03. 2020, 11:44:23 »
Jemně skočím do diskuse. V C/C++ jsem před drahnou dobou dělal, snad až na výjimky používá většina jazyků "C-based syntaxi". Nevím, jaký je stav dnes, ale tenkrát to bylo "kdo pochopí pointery, tak pochopil C".
Co mě od C/C++ zcela odradilo je potřeba používat dalších x "jazyků" (autotools), kvůli knihovnám, respektive, aby bylo možné dynamicky vygenerovat makefile, a rozumně distribuovatelným zdrojákům. Rust jsem uvítal, protože Cargo je úžasně triviální. V Go je to stejné. Jasně, můžeme nadávat na staticky slinkovaný velký blob, ale nemyslím si, že velikost disků je dnes problém a nemusí se jeden bát, že se program rozpadne, protože autor třeba pozměnil API knihovny.

3
Distribuce / Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« kdy: 28. 05. 2018, 08:48:36 »
Já bych doporučoval Fedoru. Stabilní je, opravdu ji používám na produkčním stroji, a podle mě tak trochu rolling release (nové verze SW se dostávají do stabilního vydání velmi rychle).
Spin s Maté existuje, používám a jsem velmi spokojen.

4
Studium a uplatnění / Re:Kolik si účtujete za práci?
« kdy: 04. 04. 2018, 13:12:23 »
čas 19:55 – koukám, že pán by sám potřeboval nějaké školení, pokud jde o daně. Nevím, jak přišel na to, že daň z příjmů je jen pro jednotlivce, a kde vyhrabal jakousi „daň ze zisku“. Jinak je pán teda solidní neomarx.

Zbytečně slovíčkaříte. Nevím, proč neomarx. IMHO daň pro právnickou osobu je daní ze zisku.

Za mě dost dobře vysvětleno, jak odvodit minimální hodinovou sazbu, coby freelancer. Jo jsou „borci“, co dělají za 50,-/hodina, ale to je na delší a dost nepříjemnou debatu.

5
Studium a uplatnění / Re:Kolik si účtujete za práci?
« kdy: 03. 04. 2018, 08:40:20 »
Jen pro info o tom, jak se dopočítat k rozumné sazbě za hodinu: https://www.youtube.com/watch?v=2wmi-9J6em4 (dnes bych už trochu upravil tu cenu od které se počítá).

Drobnosti nefakturuji hned, existuje Toggl, nebo Rachota, kde si trackuji práci pro jednotlivé zákazníky a na konci měsíce sečtu se zaokrouhlením nahoru na půlhodiny. Žádná větší magie. Zákazníka ošidíte jen jednou, příště půjde jinam.

6
Server / Re:postrges prvni krucky :)
« kdy: 14. 12. 2016, 13:17:57 »
PgAdminIII; pgcli ( http://pgcli.com/ ) a pgweb ( http://sosedoff.github.io/pgweb/ ). Funguje i adminer, ale v zásadě jsem schopen 99 % věcí udělat v pgcli.
(pgweb je psaný v jazyce Go  :), tak jsem jej zkusil a sedí mi)

7
Vývoj / Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« kdy: 07. 08. 2015, 13:57:23 »
Na takovéhle aplikace bývaly výborné Delphi od Borlandu (dnes Embarcadero), kde se takhle jednoduchá aplikace dala v podstatě naklikat.
Pokud se tím neživí a Delphi nemá koupené, tak Lazarus (jedním z bonusů je možnost zkompilovat pro GNU/Linux, Windows i MacOS). Dá se to napsat relativně rychle.
Za mě osobně: Java je fajn, ale v některých firmách jde o dost problematickou volbu.

8
Vývoj / Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« kdy: 10. 07. 2015, 09:19:30 »
Myslím že není a ještě dlouho nebude. Původně byl sice navržen pro výuku, takže je trochu moc „upovídaný“ a striktní na umístění deklarací. Dnes se používají jiné jazyky pro výuku, často vidím Python, ale znám i školu, kde se dělá VBA (ano, čtete správně). Aplikací napsaných v OP je dost, mnozí udržujeme aplikace napsané někdy v prvních Delphi a postupně modernizované.
Je to už dlouho, co se používá Object Pascal a není to zrovna špatný jazyk.
Minimálně komunita kolem FreePascal/Lazarus je dost aktivní, ani  Embarcadero (bývalý Borland) nerezignoval.

Stran: [1]