reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Filip Jirsák

Stran: [1] 2 3 ... 199
1
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 18. 03. 2019, 09:34:39 »
Asi nechapu otazku, nebo je zamerne polozena zavadejicim zpusobem. Ubuntu se inspirovalo u macOS takze si myslim, ze spravna odpoved je: "ZADNA"
Nemyslím si, že by průnik uživatelů MacOS a linuxu byl tak velký, aby se na linuxu začalo jako standard používat něco, co nemá žádná linuxová distribuce a má to jen MacOS. Navíc v MacOS se podle mne administrace z příkazové řádky používá mnohem méně.

2
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 18. 03. 2019, 00:09:22 »
To jsou dvě odlišné otázky a vy to víte.
Dobře, aby nebylo nutné k otázce znát původní kontext, uvedu ho jako součást otázky:

Která linuxová distribuce masově „zpopularizovala“ používání sudo pro veškerou správu počítače, při které jsou potřeba oprávnění roota?

Ale máte-li potřebu se ptát, tak si znovu přečtěte toto vlákno.
To je vskutku moudrá rada. Nenapadlo vás třeba, že jsem si toto vlákno přečetl a přesto mám potřebu se ptát? Pokud znáte odpověď, nebylo by lepší ji napsat, místo dávání takovýchhle hádanek?

3
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 17. 03. 2019, 10:17:31 »
V Ubuntu to nevymysleli, přestaňte to okecávat.
Kdo to tedy vymyslel a masově rozšířil?

4
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 17. 03. 2019, 09:11:36 »
V Ubuntu to nevymysleli, takze siris FUD.
Ubuntu je první větší distribuce, která to začala používat ve výchozím nastavení. Masově se to rozšířilo právě s Ubuntu, nezáleží na tom, že to možná používalo pár šílenců už před tím. Navíc i pokud to někdo používal dříve, neznamená to, že o tom v Ubuntu věděli – klidně to mohli vymyslet znova.

sice heslo nema, ale da se na nej prihlasit kdyz mu prave to heslo nastavim, tim se zaroven odblokuje zablokovanej(ve vychozim stavu) ucet root (blokace je zarizena pritomnosti ! v /etc/shadow ve pozici pro heslo, muze byt jen ! nebo !hashhesla, kdy pak neni treba nastavovat heslo ale staci odblokovat (a puvodni heslo roota se zachova) pomoci "sudo passwd --unlock root", tzn. neni pravda ze se v Ubuntu neda na roota prihlasit
Děkuji za potvrzení, že v Ubuntu se na roota ve výchozím nastavení nedá přímo přihlásit, a pokud se uživatel chce přihlašovat přímo na roota, musí to výchozí nastavení změnit.

najednou místo shellu použil
ja nepouzil "najednou" ale po tom co sis vycucal z prstu, ze me reseni bylo o SCP ale tazatel bude spis chtit pouzit SFTP, coz byla tva domnenka v rozporu s tazatelem screenshotem v #1 kde je videt snaha o pouziti SCP...
Já jsem slovo „najednou“ použil v souvislosti se shellem, ostatně jako „shell“ je pojmenovaná i příslušná kolonka ve WinSCP. Připadá vám, že ve své současné polemice s „najednou“ někde vidíte slovo shell? Nebo zase polemizujete s něčím, co jsem nenapsal?

aneb ja prinesl 2 reseni pro tazateluv dotaz, jak pri pouziti SCP tak SFTP protokolu, obe reseni jsem v praxi overil a fungovali
Ano, akorát jste jaksi nepostřehl, že jedno z těch dvou řešení je identické s tím, co popisuje tazatel ve svém dotazu, přičemž tazatel dále popisuje, jaký s tím má problém a ptá se na jeho řešení. Druhé vaše řešení bude mít nejspíš problém ze stejného důvodu. To, že vám něco fungovalo, totiž neznamená, že to bude fungovat všude. Je to jako kdyby se někdo ptal, že ztratil klíče a teď nemůže odemknout dveře a dostat se domů, a vy byste mu poradil, že jste vzal klíče a normálně jste odemknul, takže se domů dostanete.

pritom sam sis nic nevyzkousel
Lžete. Vyzkoušel, a na rozdíl od vás jsem navodil tu samou chybu, kterou dostává tazatel.

s zadnym resenim si neprisel
Lžete. Např. v komentáři 29 jsem shrnul tři možná řešení.

jen si tro(t)loval a zaofftopikoval cele vlakno
První váš komentář v této diskusi je 18, který je jednak mimo téma a jednak rozporuje něco, co nikdo nenapsal. Já jsem předtím napsal jediný komentář, kde jsem napsal jeden postup a vysvětloval jsem, proč je oprávněný. Vám ten komentář 18 asi připadal ještě málo mimo téma, tak jste sem pak zatáhnul ještě téma z úplně jiné diskuse.

nema cenu se bavit s nekym kdo neuznas chybu
Já jsem v této diskusi udělal jednu chybu, když jsem přehlédl, že jste místo shellu použil sftp rozšíření OpenSSH. Tu chybu jsem uznal. Vy jste chyby udělal minimálně čtyři a neuznal jste ani jednu.

pokud mas opravdu potrebu delat z nekoho bezduvodne blbce a lhat
To vy vždy arogantně vstoupíte do diskuse a polemizujete s něčím, co jsem nenapsal. Já se těm vašim výpadům akorát bráním a vaše překrucování uvádím na pravou míru. Zkuste si znova přečíst svůj komentář č. 18 a zamyslete se nad tím, jestli je to opravdu dobrý způsob, jak říct: „Fakticky vzato používání sudo jako náhrady za přihlášení na roota nevymysleli v Ubuntu, používal to už před tím Franta Vonásek a v Ubuntu o tom věděli, zalíbilo se jim to a použili to ve své distribuci.“ Vy jste místo toho tvrzení rovnou označil za FUD, tedy jste rovnou předpokládal zlý úmysl a ne jen omyl nebo nepřesnost, za druhé jste reagoval jenom odkazem na rok vzniku sudo, což je k danému tvrzení irelevantní. Nebo-li ve výsledku ten váš komentář byl zcela mimo téma, polemizoval s něčím, co jsem nenapsal, a ještě navíc automaticky předpokládal zlý úmysl. Pokud máte opravdu potřebu takhle vstupovat do diskuse, zkuste si to doma a uvidíte, zda vám to budou žrát…

5
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 16. 03. 2019, 23:01:46 »
to ze budes obhajovat svoje lzi se z toho pravda nestane...
V komentáři č. 15 jsem psal o tom, že se v Ubuntu ve výchozím nastavení veškerá administrace dělá přes sudo. Vy jste na to reagoval komentářem 18, že je to FUD, protože sudo vzniklo kolem roku 1980. Čí je to lež? Vaše, já jsem o vzniku sudo nenapsal ani čárku. Když jsem vám to vysvětloval, přišel jste v komentáři 24 s dalším výmyslem – polemizoval jste s domnělým tvrzením, že rootovi nejde v Ubuntu nastavit heslo, což jsem já opět nikdy nenapsal. V komentáři 32 jste si konečně ráčil všimnout, že vám WinSCP hlásí jinou chybu, než tazateli, ale tuto informaci jste vzápětí zapomněl. V komentáři 47 jsem vám vytýkal, že jste najednou místo shellu použil aplikaci sftp-server, což je součást OpenSSH (a tam, kde se používá jiný SSH server, to nebude fungovat), s čímž jste v komentáři 48 opět polemizoval s tím, že jste přece 6× zmínil protokol SFTP (ovšem protokol je úplně něco jiného, než spouštění nějaké binárky místo shellu).

Ty lži tudíž nejsou v mých komentářích, vznikají pouze ve vaší hlavě, když reagujete na něco jiného, než co jsem já napsal.

6
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 16. 03. 2019, 21:48:45 »
zadavat heslo pri sudo je vychozi chovani, takze logicky toto neuvede, narozdil od nastaveni nezadavani hesla pri sudo, ktere je nevychozi chovani...
Někdo, kdo používá Linux omylem, asi těžko bude vědět, jaké je výchozí chování sudo. Kdyby heslo pro sudo zadával, bude to první, co o WinSCP napíše – že se ho nezeptá na heslo, nemá heslo jak zadat, a ptal by se, jak to heslo pro sudo přes WinSCP zadat.

prestan lhat, trollujes tu ty, utocis tu ty, opravuju tvoje chyby ja
S tím, že někdo špatně čte nebo že někdo zase něčemu nerozumí jste začal vy. Žádnou mojí chybu jste neopravil – sice jste něco opravoval několikrát, ale všechno to byly jen vaše výmysly vyfabulované nad mými komentáři. Např. když jsem psal o použití sudo jako jediném způsobu, jak pracovat pod rootem, a vy jste místo toho četl „vznik sudo“.

nebo co si predstavis pri
Představuju si, kdy vám asi tak dojde, že když je řeč o „spuštění sftp rozšíření“ (a v kontextu je řeč o spuštění shellu a binárce), mluví se o běhu aplikace a ne o protokolu sftp.

takze timto si u me definitivne v kategorii tro(t)l protoze takhle ubohe chovani se jen tak nevidi...
Před zavedením moderování se tu takové ubohé chování jako vaše vidělo denně, s počátkem moderování to přestalo, až teď jste se sem vrátil vy a začal s tím, že vždy někoho napadnete, abyste vzápětí polemizoval s něčím, co dotyčný nenapsal.

7
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 16. 03. 2019, 20:12:01 »
to je tva domnenka ze tazatel ma sudo bez hesla, protoze on to neuvedl, podle jeho erroru jistota neni
Ano, jistota není, ale je to velmi pravděpodobné. Tazatel nikdy neuvedl, že by u sudo musel zadávat heslo, přitom o použití sudo psal několikrát – nejspíš by to zmínil. Ale hlavně chyba odpovídá tomu, co se děje, když shell pošle nečekaný výstup a neodpovídá tomu, co se děje, když sudo vyžaduje heslo. Je možné, že používá jinou verzi WinSCP nebo se jeho sudo chová jinak, ale nemyslím si, že by se tohle chování v různých verzích zásadně lišilo.

take nevim proc by mel byt problem shell roota kdyz pri puvodni prihlasovani na roota s vychozim shellem problem nebyl...
To, že vy něco nevíte, nic neznamená. Problém s výchozím shellem nebyl proto, že shell vůbec nepoužíval. Když se přihlásil přímo jako root, nepotřeboval nic řešit pomocí shellu a normálně používal sftp. Navíc ten neočekávaný výstup nemusí produkovat jenom shell, může to dělat i sudo.

dokud se tazatel nevyjadri, tak je zbytecne spekulovat, ja popsal reseni dotazu "jak ve WinSCP se prihlasit uzivatel a pomoci sudo se prepnout na roota aby slo editovat soubory vlastnene rootem", ty jsi mel jen zbytecne teoreticke utocne reci, to je cele ;-)
Tazatel už se asi nevyjádří, dávno už jste ho svým trollingem vypudil. Útočit jste začal vy, já jsem potom jenom opravoval chyby ve vašich komentářích. Řešení dotazu jste nepopsal, protože jste napsal přesně stejný postup, jaký tazatel popsal hned ve svém prvním příspěvku a napsal, že mu nefunguje.

8
Vývoj / Re:JS - naplnění assoc array pomocí proměných
« kdy: 16. 03. 2019, 18:09:24 »
Ve druhém případě zbytečně vytváříte pole, když pak objekt jako pole nepoužíváte. K výsledku povedou oba způsoby, ale oba jsou zbytečně ukecané. Stačí tohle:

Kód: [Vybrat]
var dataString = {
  Commission: $("#Commission").val(),
  Letter: $("#Letter").val(),
  Status: $("#Status").val(),
  DeliveryDate: $("#DeliveryDate").val()
};

A mimochodem, nejde o čistý JavaScript, máte tam použité jQuery (ta funkce $(…)).

9
Sítě / Re:Naroutovaný rozsah IP adres
« kdy: 16. 03. 2019, 13:34:44 »
Bránu z toho rozsahu nastavovat nemusíte, klidně můžete všechny přidělené IP adresy použít ve vnitřní síti. Akorát je možné, že některé programy se budou zdráhat používat „adresu sítě“, ale spíš to dělají různé utility typu ping nebo traceroute, které o konfiguraci sítě iniciativně zjišťují víc, než je potřeba.

Jestli ten rozsah ISP routuje správně ověříte snadno – na vnějším rozhraní vašeho routeru si pustíte tcpdump s filtrem na IP adresy z daného rozsahu a zkusíte na nějakou IP adresu z venku pingnout. Případně můžete zkusit jiné protokoly, třeba TCP/IP na port 80, pokud chcete mít jistotu, že ISP třeba jen neblokuje ping.

10
Sítě / Re:Naroutovaný rozsah IP adres
« kdy: 16. 03. 2019, 13:06:29 »
Nejprve si musíte rozmyslet, zda tam opravdu chcete zbytečný NAT, nebo zda chcete tu síť normálně routovat. Nejjednodušší je samozřejmě to routování, prostě strojům ve vnitřní síti přidělíte adresy z té routované sítě, nastavíte routy na routeru a máte hotovo.

11
Sítě / Re:Realizace jednoduché sítě- prosba o pomoc
« kdy: 16. 03. 2019, 11:07:29 »
Tím mezi současného providera a svůj router zapojíte ještě další router, tam už bych si nebyl tak jistý, že to bude fungovat automaticky bez dodatečné konfigurace. Není mi ale moc jasné, co na tom chcete zkoušet – fyzické zapojení zůstane od switche dál tak, jak ho máte dnes, tj. pokrytí WiFi bude stejné, stejná bude i konfigurace domácí WiFi sítě. Otestoval byste akorát komunikaci Edimaxu s TP-Linkem v režimu routerů, která ale stejně může být jiná, než komunikace Edimaxu s TP-Linkem v režimu modemu.

A jak mám rozumět výchozí nastavení edimaxu, ten je nastaven na současného providera.
Standardní nastavení je takové, že se router (váš Edimax) na WAN portu dotáže (přes DHCP), jakou má používat IP adresu, bránu a DNS servery. V současné době mu u vás odpovídá WiFi klient současného poskytovatele, až to přepojíte na ten VDSL modem, odpoví mu na stejný dotaz ten VDSL modem. Tj. na tom Edimaxu byste nemusel nic měnit, potřebné údaje si zjistí sám.

Něco jiného by bylo, pokud byste ty hodnoty měl na Edimaxu nastavené napevno – pak by bylo potřeba před připojením k tomu VDSL modemu změnit konfiguraci WAN, aby se používalo DHCP.

12
Sítě / Re:Realizace jednoduché sítě- prosba o pomoc
« kdy: 16. 03. 2019, 10:16:03 »
Předpokládám, že to připojení od současného WiFi providera chcete zrušit. Potom jenom ten kabel, co je teď mezi WiFi klientem providera a switchem, přepojíte do toho VDSL modemu (na druhém konci zůstane stále v tom switchi). To by mělo být vše, pokud je ten Edimax ve výchozím nastavení a bere si nastavení ze sítě, mělo by dál vše fungovat a na zařízeních připojených k tomu Edimaxu ani nebudete muset nic měnit.

13
Sítě / Re:Captive portal / http:80 redirect to localhost
« kdy: 15. 03. 2019, 20:01:23 »
Dovolám si malý OT, ale nechápu proč na tohle dodnes není nějaký standard (nejspíš založený na 802.1X) a musí se to řešit takovými hnusnými hacky typu unesení spojení nebo falešné DNS.
Existuje návrh standardu: RFC 7710. Řeší to na úrovni přidělování adres (DHCP nebo RA), což je místo, kam to patří.

14
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 15. 03. 2019, 19:58:51 »
autor se nehadal a ma sudo prava, pouze nepovoleneho root pro ssh, reseni jeho dotazu uz padlo:
Reseni: https://forum.root.cz/index.php?topic=20897.msg308104#msg308104
„Řešení“, které je identické se stavem, který popisoval tazatel, a tudíž vede ke stejnému výsledku (se kterým tazatel není spokojen), bych nenazýval řešením.

Vy řešíte problém „sudo vyžaduje heslo“, který tazatel nemá, protože má povolené sudo bez hesla. Tazatel má problém v tom, že sudo -i vypisuje do konzole něco, s čím WinSCP nepočítá. Pokud to vypisuje přímo sudo, a tazatel se nechce moc vrtat v systému, nic s tím neudělá. Pokud to vypisuje až výchozí shell roota, pomůže spustit jiný shell nebo shell s jinými parametry tak, aby nic nevypisoval.

15
Software / Re:Stahování na řádce a CAPTCHA
« kdy: 15. 03. 2019, 14:28:57 »
hladal som (zrejme som zle hladal), ale wget podla mna captchou neprejde, curl som velmi nestudoval. Nejake skripty som sice videl, ze sa pouzila audio captcha a kod sa pouzil s audia.
wget ani curl CAPTCHA neprojdou, jsou to jen nástroje pro použití protokolu HTTP.

Chcel som vediet, ci to ma niekto realne otestovane (ako som spominal vyssie, moze to byt len terminalova aplikacie).

Můžete zkoušet CAPTCHA překonat (tj. strojově ji přečíst), to záleží na kvalitě CAPTCHA. Nebo můžete použít nástroj, který vám umožní CAPTCHA vyplnit ručně.

FatRat jsem uváděl proto, že jde o český produkt, autor už před lety plánoval podporu uloz.to i jejich CAPTCHA. Navíc se dá používat vzdáleně, takže by mělo fungovat to, že CAPTCHA vyplníte u sebe na pracovní stanici, ale stahování vám poběží někde jinde, kde nejsou žádné X. Nevím, v jakém stavu je FatRat dnes, ale určitě stojí za to se na něj podívat, protože podle mne FatRat vznikal přesně s tím záměrem, s jakým podobný nástroj hledáte vy.

Stran: [1] 2 3 ... 199

reklama