1
Software / Re:Turistické OSM mapy v telefonu
« kdy: 13. 03. 2025, 09:42:57 »
Ten Locus vypada reknem ok, ten zbytek je HRUZA :-(
Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.
Tak jsem si vyzkoušel nakonec i Osmand - všechny zmiňované neduhy a problémy OSM jsou tam taky, a ten vzhled ani s tou překryvnou vrstvou se ani vzdáleně nemůže rovnat mapy.cz. A navíc strašně líné i na vlajkovém mobilu.
Můj názor je, že kdo chce mapy používat jen jako spolehlivý nástroj tak mapy.cz, koho baví si s mapami hrát, nastavovat zkoušet různé mapy a nastavení, zkoumat co kde jak udělat, dodělávat systémem dodělej doma, atd. , má k dispozici ke zkoušení a hraní si spoustu produktů OSM. Já zkoušel 3 a všechny mne zklamaly.
K tomu jsem došel už před mnoha lety a nyní jsem si to jen opět potvrdil. Obé má svou cílovou skupinu.
Jo, ale to je jen dlouholetou zvyklostí, že jsi zvyklý na seznamácké barvičky a že ti vyhovuje usecase, který nám všem za ta léta dokázali natlačit. Proto mapám.cz tolerujeme, že například náhodně ukazují POI (zmíněno výše), a přitom jinou aplikaci za to dokážeme hejtit...
https://wiki.debian.org/Init
https://packages.debian.org/bookworm/orphan-sysvinit-scripts
AD k predchadzajucej sprave:
Plus cele to nezmyselne prisposobovanie sa svojim dennym rezimom len preto aby som usetril par eur za mesiac na elektrine.
Pride mi to take kocurkovo, vymenme v priklade technologiu solarnych panelov za inu, napr diesel agregat, budete sa spravat rovnako (tj prat a vykurovat len vtedy) ked sa vam na pumpe podari kupit par litrov nafty lacnejsie ako iny den/hodinu?
...
S tím bych úplně nesouhlasil. Loni jsme měli půlku spotřebovaný elektřiny ze solárů a to 4,4 MW přímo spotřebovaných a 0,6 MW přetoky. Reálně jsme ušetřili okolo 25 tis. A to byla ještě stará smlouva před krizí. O spoustu přetoků jsme přišly protože jsme je měli zakázané a čekali jsme, než nám udělají obousměrný elektroměr.
Přizpůsobovat co čem? Doma jsme celý den, já pracuju převážně z domova a manželka je s dětma na mateřské. Soláry fungují dost slušně i když nesvítí přímé slunce, není tedy potřeba řešit jestli je slunce / není slunce. Od toho jsou i ty baterie. Prostě ráno se pere a myje a je jedno jestli to nastavým když jdeme spát nebo ráno když vstanu.
Pokud je hezky tak jsou baterie nabitý už mezi 7-8 ráno - ty pak vydrží do dalšího rána. Nepoužíváme je v době kdy se ohřívá voda. O nic se nestarám, vlastně jen sleduju telefon jak to hezky funguje...
Každý den co je hezky ušetříme mezi 200-300 kč.
Pro mě byla investice experiemnt a zároveň jsem to chtěl udělat v době kdy to ještě lze. Dnes už taky každého nepřipojí a nemá šanci využívat přetoky.
Další výhody - pokud vypadne elektrika, což se u nás stává několikrát v měsíci tak je mi to jedno.
Když půjdu do extrémů - zeptejte se lidí na ukrajině jak jsou spokojení s dodávkama elektriky, když jim střílí na elektrárny.
Kdo věří že stabilita v evropě bude věčná a že někomu nemůže rupnout v kouli je naivní. Hezký příklad byla energetická krize, ta se už nikdy nemůže opakovat? Je snad někde daný že bude elekřina zlevňovat? Čím víc elektrika zdražuje, tím víc se soláry vyplatí. Pokud chce být evropa do 2050 na elektroautech tak se bude každý solár hodit.
Za posledních pár let všechno zdražilo a pro rodiny s dětma to je obzvlášť citelný. Pokud si můžu zajistit zdroj enegrie který je můj tak je to jednoznačně strategická investice, která není primárně o tom abych něco vydělal, ale abych platil co nejméně.
Systemd v Dockeru asi nemá smysl, pokud ho k ničemu jinému nepotřebuješ. Problém je v tom, že se na Debianu 12 pro rsyslog neinstaluje SysV init skript a nejjednodušší bude si ho tam doplnit (/etc/init.d/rsyslog) nebo to spouštět úplně "ručně".ok. mi z toho vysel stejny zaver, jen je mi proste divne, proc by tu podporu sysV najednou zrovna u rsyslog oddelali, kdyz u spousty jineho sw zustala a navic mam dojem (aktualne sem to neoveroval), ze pri plnohodnotne instalaci debianu 12 se rsyslog naistaluje i s init skriptem.
Mam cisty obraz debianu 11. Udelam apt update a pak apt install rsyslog. Nasledne pri volani service --status-all vidim rsyslog jako dostupnou sluzbu. To stejne udelam na debianu 12 a rsyslog ve vypisu service --status-all nevidim. Pritom nainstalovany je (existuje /sbin/rsyslogd). Pokud nainstaluju treba postfix, pak ho na debianu 11 i 12 vidim mezi dostupnymi sluzbami.
Nic vic v tom neni.
Ptam se, jestli nevite, proc rsyslog na debianu 12 neni pri vypisu sluzeb videt.
No jestli to není tím, že standardní debian používá ke spouštění služeb systemd. Když dáš systemctl status rsyslog.service, tak pravděpodobně uvidíš, že rsyslog běží.
Pokud se nepletu, tak oficiální obraz Debianu je jen filesystém a nic nespouští.
Jsi si jistý, že jsi do té jedenáctky něco nedoplňoval, nebo nepoužil jiný obraz spouštějící systemd, nebo něco podobného? Prostě služby musí něco spouštět, samy nenaběhnou.