Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - TomaMal

Stran: [1] 2
1
Logo rozhodně není zařízení závislé na cloud. Běžně se propojí kabelem s počítačem a program ho dokáže najít. Výchozí brána skutečně pro Logo! Soft není potřebná. Zkusil bych prvně resetovat Logo do továrního nastavení a poté bych si s tím hrál. Delší dobu jsem s Logem nedělal, ale předpokládám že Siemens tam začíná implementovat stejné bezpečnostní politiky jako na S7. Není možné, že pro připojení je nutné mít certifikáty?

2
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 02. 12. 2024, 12:29:42 »
Spíše vy nevíte o čem mluvíte. Správně zapojené stínění je zapojené na obou stranách. V takovém případě funguje nejlépe.
V reálných aplikacích toho není vždy možné dosáhnout z důvodu rozdílných potenciálů. Pokud stíněním teče proud, je riziko zanesení rušení přímo do kabelu ze stínění.
Obecně se zapojují stínění signálových i silových kabelů na obou stranách, u silových vždy, u signálových se občas jedna strana odpojuje pokud popospojení není dostatečné pro vyrovnání potenciálů. Reálně se toto děje u aplikací s frekvenčními měniči.

Pokud jsou takovéto problémy, doporučuji použít nestíněné konektory, nebo do nich stínění nezapojovat. Co nejblíže konektoru odstranit cca 10 mm izolace a stínit na nejbližší kostru. Je tam výhoda v možnosti odpojovat jednotlivé strany a testovat. Zjevně to není doma, takže takovéto zapojení nevadí

Tvrdit že ze stínění zapojené na obou stranách je nebezpečné je nesmysl. Pokud propojuji v rámci jednoho domu, tak nikdy nemohu mít rozdíl větší než pár volt. Cokoliv jiného ukazuje na extrémně špatně provedenou elektroinstalaci a nebezpečím vůbec není ten stíněný kabel.

3
Sítě / Re:Horší WiFi na MikroTik hAP ax3
« kdy: 15. 11. 2024, 12:24:16 »
K bodu tři:
Pro "běžné domácí použití" není potřeba používat unifi controller aktivní trvale. Stačí ho mít na PC pro nastavení. Takže tohle bych určitě nebral jako překážku. Nastavení je mírně složitější, než je běžné u domácích WiFi routerů, ale zase o proti Mikrotik mi přijde jednoduší.
Dále může controller běžet třeba na NAS (tak to mám já) nebo třeba na malině.
V jedné aplikaci mám 3 AP bez běžícího controlleru, jeden využívá wireless uplink a funguje to absolutně bez problémů

4
Software / Re:IP Kamera PoE problém se zobrazením
« kdy: 15. 10. 2024, 11:52:22 »
První co bych udělal je kontrol IP adres kamer. Pokud mají stejnou, může to způsobovat podobné problémy

5
Pokud to má být připojené k powerbance, dal bych si pozor na jednu věc. Všechny co mám doma odpojí výstup pokud nedetekuje odběr. Například nabíječka k foťáku baterku nabila, ale po dobití si brala tak malý proud, že se powerbanky vypnula a nabíječka neměla šanci udržovat baterku nabitou. Časovač sám bude odebírat minimum a může se stát, že s powerbankou to nemusí fungovat spolehlivě

6
Sítě / Re:Doporučte modem pro DSL
« kdy: 20. 08. 2024, 12:53:08 »
Předpokládám, že odkazovaný Zyxel je to samé, co se používá s jiným FW jako terminátor od Cetinu. Je to určitě jedno z nejlepšího, co dnes na VDSL jde sehnat. Co se týká origo FW, neznám, takže neporadím. Ale i z popisu to vypadá, že funguje stejně jako terminátor pouze jako Bridge, takže bude potřeba ještě router. Pokud již máte UI, dávalo by smysl použít např. jejich novou gateway a switch.

7
Sítě / Re:Blokace přístupu k Remote desktop
« kdy: 26. 04. 2024, 08:49:43 »
Je zřejmé, že jsem otázku nepoložil dostatečně jasně. Přikládám zjednodušené blokové schéma. Máme počítače K101 až K1xx (reálně cca 15-20 Windows PC). do těchto počítačů nejde nijak zasahovat, řídí existující technologie a zákazník nám nedovolí dělat změny. Tento přístup je běžný a pochopitelný. Dále máme počítač K100, který má mít přístup právě k jednomu z počítače ze skupiny K101-K1xx na základě toho, jak se CPU KEB1 "rozhodne". Je to řídící systém od Siemens, jsem omezen na některé průmyslové sběrnice případně seriovku. Tento počítač je také v režii zákazníka a SW změny by teoreticky byly možné, ale nejspíše dost problematické z hlediska zákazníkova IT.

Idea byla taková, že na switchi KFE1 nastavit pro každý z portů 1-x jedinečnou VLAN. Pokud bude switch KFE2 profinet switch Scalance vyšší řady, můžu mu za chodu změnit nastavení přes WRREC a říct mu, že port 1 akceptuje pouze pakety s vybranou VLAN.

Zákazník od nás očekává, že systém bude implementovaný nezávisle na použitých PC, počítače se mění daleko častěji než řídící systémy a nechce pokaždé dělat změny. Přijde mi, že takto by to mohlo fungovat, ale jak jsem již řekl, nejsem síťař

Díky

8
Sítě / Blokace přístupu k Remote desktop
« kdy: 25. 04. 2024, 12:32:44 »
Zdravím,

Pro jednoho z našich zákazníků děláme nadřazený řídící systém haly, který bude primárně řešit FS a další podobné věci. Jeden z požadavků zákazníka bylo, aby tento řídící systém také dokázal blokovat možnost připojení z vybraného PC (ve velíně) k podřízeným PC přímo na hale (nějaký způsob remote desktop). Reálná situace je taková, že nadřazený řídící systém na základě nějakých vstupů vybere a umožní spojení pouze s jedním PC na hale.

Moje idea byla použít na straně haly switch, který každému fyzickému portu přidá (jinou) VLAN. Na straně velínu dát druhý switch (Profinet, připojený k řídícímu systému), kterému by řídící systém vnutilo na port pro PC pouze tu VLAN, která by měla být aktuálně dostupná.
Nejsem síťař, ale přijde mi, že takto by to mohlo fungovat. Napadá někoho nějaké rozumnější řešení? Podmínkou je, celý ten systém dokázal spolupracovat s S7-1500, tzn Profinet, Modbus nebo něco podobného

Díky za jakékoliv postřehy

9
Sítě / Re:Vedení UTP a především vyústění ze zdi
« kdy: 28. 03. 2024, 20:49:26 »
Metráž v bílé barvě má i UI, ale nevím zda ho někdo střihne, nebo by jste musel koupit celé klubo. Na Conradu mají po 25 m. Weidmueller má v 7035, což je lehce do šeda.
Průchodku ze zdi bych neřešil. Kabel pouze "zasádrujte" nějaký lepším stavebním materiálem a zamalujte. Pokud se bojíte praskání, můžete použít nějakou menší instalační krabici a schovat ji celou pod omítku. Kabel vyvést přes gumovou průchodku.
Případně pokud budete tahat kabel v trubkách, můžete použít co nejmenší průměr a k tomu koleno. Budete muset trubku zasekat více do zdi, nebo bude trošku čouhat

10
Sítě / Re:Wifi v zahrade
« kdy: 22. 03. 2024, 16:07:59 »
Je to asi nejlevnější řešení pro venkovní použití od UI. Vyšší verze "talířů" jsou dát také ven, ale budou dražší. Tímto chybu určitě neuděláte
Předpokládám že WiFi 6 v zahradě nutné nepotřebujete

11
Sítě / Re:AP UniFi a nasazení Network Server
« kdy: 24. 02. 2024, 10:33:18 »
Mě běží controler na QNAP NAS. Funkce co od UI požaduji sice běžící controler nepožadují, ale NAS běží trvale, tak proč by tam nemohl běžet i controler.

Nemám poslední verzi controleru ale i tak se mi HW normálně aktualizuje.

12
Odkladiště / Re:Nové technické průkazy a QR
« kdy: 11. 01. 2024, 11:31:26 »
Velký technický průkaz vystavuje úřad na základě COC listu od výrobce. Není vydán výrobcem

13
Sítě / Re:Mesh Wi-Fi síť po domě
« kdy: 10. 01. 2024, 16:39:18 »
Při takovéto konfiguraci bych jednoznačně doporučil U6-IW. Jde namontovat přímo na instalační krabici. Má switch se čtyřmi dalšími porty.
Napájení buď jakýmkoliv POE+ switchem nebo přes injektory.
Controler dneska není teoreticky potřeba vůbec, AP jdou nastavit přes mobil. Ale přesto doporučuji mít controler aspoň na PC. Běží normálně pod Windows. Stačí ho zapnout pro úvodní konfiguraci a jednou za čas pro aktualizaci FW. Nemusí běžet trvale. Může běžet i třeba na NAS.
Nastavení je rozhodně složitější než u běžných WiFi routerů, ale i více méně laik přes sítě (jako já) to zvládne. Max si pomůže Googlem.

14
Hardware / Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« kdy: 05. 01. 2024, 18:37:27 »
Pokud bych tomuto problému přistupoval stejně, jako ke chlazení rozvaděče, tak bych použil pouze mříž nahoře a dole. Produkované teplo by udělalo dostatečný průvan na uchlazení. Vzhledem k umístění sporáku není vhodné do dolní části cokoliv řezat. Možné řešení by bylo vhodným těsnění co nejvíce utěsnit skříňku, na dveře dát magnet aby bylo těsnění zmáčklé a udělat nucené větrání. Stačilo by koupit kus plastového hranolu, v horní desce udělat díru a plast např. silikonem zatěsnit proti díře. Tím uděláte vedení vzduchu dolů. Na výtlak udělat do horní desky otvor s ventilátorem. Pokud nemáte nějaký extrémní problém s prašností, tak by to takto mohlo být v pohodě. Pokud ano, chtělo by to alespoň základní filtry. U takto malých ztrátových výkonů stačí velmi malý průtok vzduchu.
Výpočtově mi vychází při ΔT=20 °C a ztrátovém výkonu 40W cca 6 m³/h.

Co se týká řízení, nepřijde mi vhodné to řídit přes Home Assistant nebo něčím podobným. Nejvhodnější by bylo použít nějaký rozvaděčový termostat. Home Assistant může větrání monitorovat, ale u takto základních funkcí se řízení dělá absolutně nezávislé (= blbuvzdorné)

15
Téměř povinný dokument je Programming Guideline. S tím bych začínal. Člověk pochopí logiku fungování a strukturu programu.

Poté je otázka co budete dělat. Jak moc vás zajímá i HW stránka, nebo čistě SW. Pokud i HW, je vhodné si nastudovat alespoň základní moduly ze System Manual.
Pokud člověk potřebuje nějakou komunikaci, existuje communication function manual
Občas člověk narazí na nějaké zajímavosti na Blaja

Osobně jsem přímo nějaké řešené příklady nepoužíval. Zato často využívám hledání na Siemens fóru pokud mám konkrétní problém.

Stran: [1] 2