Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - sepiak

Stran: [1]
1
Nejlépe to rozdělit. 2 miliony (nebo některé z projektů) fakturovat jako OSVČ kvůli výdajovým paušálům a co je nad fakturovat přes sro (teoreticky je v sro zákaz konkurence, ale pokud budeš jediný vlastník a jednatel, tak to reálně není problém). A v sro honit náklady, případně optimalizovat jinak.

2
Odkladiště / Re:Ako riešite sporné otázky ku GDPR?
« kdy: 15. 01. 2024, 16:27:34 »
Já bych hlavně řekl, že je jedno, co si myslí členové týmu. Ve firmě je určitě někdo, kdo nese odpovědnost (v každém případě statutár) a ten by neměl dát na názory, ale měl by vědět, co dělá a nebo by si měl dát poradit od někoho, kdo to zná. A taky by měl mít poslední slovo.

3
Dokonce to nevadí ani u více sro, pokud se sepíše potřebný souhlas. Navíc, pokud je v obou společnostech stejný a jediný společník, tak kde není žalobce, není soudce. Leda že by člověk žaloval sám sebe.

Zaměstnanec ve vlastním sro není problém, jen nesmí být obsahem pracovní smlouvy obchodní vedení a podobné činnosti. Řešit to navíc jde i tak, že jednatel pobírá odměnu jednatele, což je počítá úplně stejně jako mzda a i odvody jsou stejné. Blbé je, že to je v každém případě administrativa navíc - povinné pojištění zaměstnavatele, hlášení na zdravko, socko...

U příjmů nad 2 miliony bude největší opruz DPH, je to sice jednoduché, ale musí se myslet na každoměsíční přiznání a kontrolní hlášení. U sro navíc vedení účetnictví.

4
Server / Re:Nginx web manager
« kdy: 09. 07. 2023, 00:23:51 »
Co takový ISP Config? Pro zakládání/správu webů je to dobrý nástroj.

5
Tohle bych teda rozhodně nedělal, finanční úřad by se na to mračil. Může projít fakturování sro fyzickou osobou (ne OSVČ) třeba pokud by ta sro měla sídlo v bytě/rodinném domě, ale i na to bych byl opatrný.

6
Čistě teoreticky jednatel nesmí tomu sro konkurovat (§ 199 zákona o obchodních korporacích). Takže by neměl jako OSVČ dělat stejnou činnost. Ale jsou tu 2 ale.
1. Společenská smlouva může určit jinak.
2. Pokud je to jednočlenná sro, tak to nevadí - není žalobce, není soudce.

Založení sro je celkem pohoda, je to troška běhání na živnostenský úřad, do banky a k notáři, ale žádná hrůza. Z druhé strany je třeba začít vést účetnictví, což může být otrava, pokud to člověk neumí nebo si bude muset někoho platit.

7
Tohle vlákno mě donutilo se zaregistrovat, díky za to :-).

1. Pokud jednatel jedná s péčí řádného hospodáře, tak neručí za dluhy sro.
2. Společník obecně může tahat peníze z sro přes zisk - tzn. zdaní zisk daní z příjmů právnických osob (momentálně 19 %), následně rozhodne o vyplacení zisku a při vyplacení z něj zaplatí srážkovou daň 15 %. Je možné si v průběhu roku vyplácet i zálohu na zisk, ale v tom případě je třeba dělat mezitimní účetní závěrku a provést testy insolvence.
3. Jednatel může být zároveň zaměstnancem, ale je třeba si dávat pozor, může z toho být mračení. Nicméně tohle se dá řešit pomocí odměny jednatele, která se počítá téměř stejně jako mzda. Jednatel ve společnosti může dělat všechno, takže klidně i programovat.

Co se OSVČ týče, tak pokud přijde na nějaký velký průšvih a opravdu se jedná o švarc, tak nejlepší taktika je si zničeho nic vzpomenout, že se vlastně jedná o závislou práci a začít tvrdit, že se jedná o zamětnanecký poměr. Z toho je sice taky různé mrzení, ale může to být lepší řešení. Niméně (já jsem taky OSVČ), ty různé "smlouvy o spolupráci" jsou většinou dost vágní a vyvodit nějakou odpovědnost je docela složité. Pokud člověk neudělá nějaký vyložený (třeba úmyslný) průšvih, tak to s nějakou odpovědností nebývá tak horké.

Stran: [1]