Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - noonenoone

Stran: [1] 2 3
1
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 30. 10. 2024, 09:18:23 »
Zoneminder v kombinaci s libovolnou příčetnou kamerou (která umí RTSP stream) by mohl být řešením, jen může být trochu pracné to rozběhat a nastavit (co si tak vzpomínám, že zmiňoval kdysi kamarád) - ale pokud se použije kontejnerizované řešení, jak někdo zmiňoval, asi to bude o starost méně. Taky pozor na potřebný výpočetní výkon potřebný pro funkce nad rámec pouhého nahrávání nebo zobrazování neupravených streamů (změna velikosti videa, detekce pohybu apod.), tehdy mě překvapilo, že to je celkem náročné (kamarád to měl myslím pro nějaké 4 nebo 5 kamer a používal na to myslím NUC s i7 - nějakých >5 let zpátky).

Já to myslím tak, že použiju hotove NVR řešení a nad rámec toho budu ke kamerám přistupovat v režimu "monitor" (live náhled) ze zoneminder.

2
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 29. 10. 2024, 17:48:02 »
Hikvision i Dahua můžou fungovat kompletně offline včetně všech nastavení a ručních aktualizací firmware. Není problém připojit jakoukoliv kameru, která podporuje Onvif, ale osobně doporučuju investovat do kamer stejné značky jako je NVR, vždy to funguje úplně nejlíp.
Jinak moje zkušenost je taková, že obojí má hrozný čínský software, Dahua už několik let umí HTML5, takže jde používat jakýkoliv prohlížeč, ale jednodušší je jejich aplikace, verze v PC je celkem použitelná, mobilní je dost hrozná. Celkově Dahua má propracovanější ovládací software než Hikvision, ale Hikvision má zase lepší hardware. U Hikvision mám pocit, že HTML5 pořád neumí, ale není problém vše nakonfigurovat přes web, akorát chybí obraz.
Zobrazit opravdu není problém, jde to i přes zmíněné VLC přes RTSP, ale ty jejich aplikace prostě člověku usnadní život včetně konfigurace. Navíc z venku pak stačí povolit jeden port.
Já si kamery nakoupil na Ali, je to pořád citelně levnější než u nás a kromě jedné jedou už asi 7 let. Do té jedné natekla voda do konektoru a vyzkratovalo to tu kameru.

Díky, takže Dahua pravděpodobně bude fungovat kompletně s prohlížečem na linuxu, že? A bylo by možné nechat to všechno dělat Dahua (NVR, zejména nahrávání a další funkce) a zároveň přistupovat ke kamerám přes VLC případně zoneminder pro živý náhled všech kamer? Někde jsem četl, že to může být problém, protože jsou kamery "za tím NVR" nebo že je omezený počet streamů které ty kamery dokážou poskytnout najednou.

3
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 28. 10. 2024, 07:32:08 »
Záleží, co od toho chcete.
Po úvodním nadšení to stejně skončí na tom, že si to žije samostatným životem a vracíte se k záznamům, až když je problém.
Já mám Hikvision NVR plus 4 kamery.
Na aktuální pohled používám náhled přímo z kamer v Domoticz, který stejně jede pro domácí automatizaci.
Snímky se střídají po vteřině, což mi pro přehled stačí a přístup mám buď lokálně nebo přes veřejnou IP.
Pokud potřebuje něco z minulosti, tak si přes to webové rozhraní NVR stáhnu časový interval, který mne zajímá a přehraji přes VLC.
Jinak přes VLC lze samozřejmě přehrávat i aktuální streamy jednotlivých kamer.
Jinak mám zajímavý poznatek.
To jejich webové rozhraní vyzažduje pro obraz nějaký exe plugin.
Tak spustím Virtualbox, tam Firefox s tím rozšířením a vidím obraz z kamer.
Pak spustím Firefox v Ubuntu a kupodivu taky vidím obraz  z kamer, což bez toho běžícího Virtualboxu ani náhodou.
Vždycky jsem si myslel, že by to mělo být docela dobře vzájemně oddělené.
Nešlo by to nějak využít pro obraz i v Ubuntu?

Aha, děkuju. Mohl bych provozovat nějaké NVR řešení a ke kamerám live přistupovat přes vnc zcela mimo ten systém? Chtěl bych mít kdykoliv možnost se podívat na všechny kamery a vidět co se děje. Zkoušel jsi třeba toto?
https://wiki.videolan.org/VLC_HowTo/Make_a_mosaic/

4
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 28. 10. 2024, 07:20:09 »
Linuxový "box" se ZoneMinder nevyhovuje? S jakoukoli "appliance" budou jen problémy, už je vidíš a to jsi ještě ani nezačal.

 Chtěl jsem se tomu vynout. Mám kolem sebe několik firem, které prodávají hotové NVR na klíč, stojí to celé do deseti tisíc a nemusím lézt po střeše, tahat kabely, kupovat počítač, hledat kompatibilní kamery, učit se nový systém apod. Samozřejmě po nich můžu chtít jenom přidělat kamery a natáhnout kabely a udělat si zbytek sám, ale příjdu o tu výhodu dodávky celého systému (reklamace, servis apod.) a strávím nad tím dost času.

Ale ano, ZoneMinder bych mohl provozovat, koukám, že běži v kontejneru, tak by to nemuselo být tak zlé, ale pořád to nemám kde provozovat. Mohu poprosit o doporučení venkovních kamer, které používáš nebo jsou doporučené?

5
Hardware / Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 27. 10. 2024, 18:45:57 »
Ahoj,

děkuju za reakce a zkušenosti. U synology jsem se nikde nedočetl, že funguje v Linux browseru, ani to, že bude fungovat offline. Nejspíš to poběži na chrome/firefoxu v linuxu, ale asi bude problém s tím offline režimem. Ty AI funkce vyžadují připojení. Obecně o ně nestojím, takže zakážu komunikaci. Ostatní funkce NAS nepotřebuju a nebudu používat. Tím se z toho stává drahá krabice (15k) ve srovnání s libovolným NVR řešením od kdekoho (5k). Nepopiratelnou výhodou je ten web interface. Nevýhodou je zase komplexnost té krabice - má to bezpočet funkcí a vlastností které nevyužiju a mohou se rozbít a platím za ně. Vedle toho nějaké NVR neumí nic moc navíc a je to specializovaná appliance, nikoli univerzální řešení kde čeho.

Neměli byste ještě nějaký námět?

6
Hardware / IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 27. 10. 2024, 11:22:10 »
Můžete mi doporučit nějaké NVR zařízení pro záznam a prohlížení alespoň čtyř kamer? Rád bych "appliance", box, který koupím, nakonfiguruju a roky o něm nebudu vědět. Všichni výrobci mi nutí aplikaci (jen pro windows), a/nebo mobilní apliaci obvykle s "přístupem přes internet", v nejlepším případě webové rozhraní, které ovšem potřebuje různá rozšíření prohlížeče, která jsou k dispozici jen pro windows. Vyhovoval by mi web interface, který bude fungovat plnohodnotně pod linuxem (live-view, konfigurace NVR). To zařízení bude kompletně offline bez přístupu k internetu.

7
Software / Re:Použití Okta s oathool v Linuxu
« kdy: 05. 09. 2024, 17:46:37 »
použivám https://github.com/pcarrier/gauth, zatím jsem se nesetkal se službou která by nešla použít

Díky, doteď používám Oathtool ale vyzkouším gauth. Okta není v mém režimu podporovaná.

8
Software / Re:Použití Okta s oathool v Linuxu
« kdy: 05. 09. 2024, 17:44:02 »
Můžu se samozřejmě plést, Oktu jsem zkoumal do nějakého projektu na SSO, VPN atd. před dvěma lety a nakonec se to řešilo jinak.
Ale myslím, že jestli se v MFA musí použít jen Okta Verify nebo jde zároveň i standardní TOTP aplikace, případně hw tokeny atd. záleží čistě na nastavení daného Okta Auth Engine adminstrátorem. Navíc i samotné ověření v Okta Verify má i další administrativně nastavitelné parametry, může být vázáno na konkrétní zařízení, může být vynuceno zařízení s biometrií (otisk, obličej) atd., takže to může být preferované před ostatními obecnými metodami.
Obávám se, že se budete muset zeptat nějakého správce nebo IT podpory v té firmě.

Děkuju, je to tak, Okta umožňuje kdeco vypnout administrátorovi organizace. A ten tyto možnosti vypnul, bez Okta Verify se neobejdu :(

9
Software / Použití Okta s oathool v Linuxu
« kdy: 05. 09. 2024, 09:31:32 »
Ahoj,

jsem nucený používat Okta verify aplikaci jako 2FA. Rád bych místo Okta aplikace použil třeba oathool pro cli v linuxu. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Nedaří se mi získat sekret se kterým bych pracoval v oathool. Například gitlab nebo jiné weby mi ten sekret běžně řeknou, ale okta od MS bohužel ne.

Díky

10
Díky za reakci. Ano, na tomto odkazu jsem byl a uvedené nástroje  jsem zkoušel a odkazuji na ně. Přiznám se, že se mi za to nechce platit, i proto hledám opensource.

11
Obecně mám i problém s rozumým slovníkem popřípadě překladačem českého textu. Rád si nechám poradit i tady...

12
Tak moje představa je automatické doplňování diakritiky offline, cli (tedy univerzálně) a ideálně opensource. Řešení je to co hledám, ať už je to AI model, statistická analýza nebo i poměrně hloupé doplňovadlo, které naznačuješ. Pro vyzkoušení například toto:

https://www.nechybujte.cz/nastroje
https://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/
https://diakritikovac.kinit.sk/

13
Ahoj,

nemáte prosím tip na v subjektu uvedené? Rád bych doplňoval diakritiku v cli a offline, ideálně opensource. Našel jsem různé online doplňovače nebo doplňky do excelu či google doc, ale nic co bych mohl použít tak jak píši.

Díky

14
Software / Re:LaTeX/pdfLaTeX a zalamování českých slov
« kdy: 23. 02. 2024, 11:30:22 »
Dokumenty vysázené v latexu vypadají naprosto jinak než to co je vidět ve wordu nebo v jiných kancelářských balících. Dokumenty v latexu jsou prostě krásné. To podstatné pro mě ale je, že při psaní v latexu, se můžu/musím soustředit na vlastní obsah a nemusím řešit vzhled a práci s wordprocesorem. Je to taková "čistá práce". Nemluvě o tom, že i psaní nudných prací v latexu získá nádech zábavy.

15
Software / Re:LaTeX/pdfLaTeX a zalamování českých slov
« kdy: 22. 02. 2024, 22:53:38 »
Ahoj, děkuji všem za příspěvky!

Použití \- funguje tak jak píšeš, ale je třeba to definovat v každém výskytu daného slova narozdíl od definice v \hyphenation{}.

CsLaTex (Petr Olšák) už není vyvíjený dlouho (poslední změny v roce 2001).

Návod a texty od pana Martínka mám také prostudované a jsou také již zastaralé.

Pro českou sazbu, včetně zalamování slov, diakritiky, správných uvozovek apod. by se měl používat babel.

Overleaf používám a tam se právě chyba o které píšu vyskytuje také. LaTeX je skvělý pro diplomky a pro radost :).

Díky a hezký večer.

Stran: [1] 2 3