Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Razmir

Stran: [1] 2 3 4
1
Vytvořil jsem si skript, který se (nastaven v cronu) pravidelně spouští a vytváří snapshoty BTRFS volume, starší maže s časovými odstupy závislými na stáří (mladší nechává s menšími intervaly).
Obsahuje popis úpravy smb.conf, aby se tyto starší snapshoty objevily ve funkci Previous Versions klientů s Windows na sdíleném disku na použitém volume.

Můžete na to mrknout, třeba se to někomu bude taky hodit.

Náměty na úpravy či zlepšení beru.

https://github.com/Razmirus/RazBack

2
Odkladiště / Streamovací služby (video)
« kdy: 24. 10. 2020, 13:26:15 »
Ahoj, přemýšlím o využívání některé ze streamovacích služeb, ale nemám s nimi žádné zkušenosti. Budu rád, když mi aspoň k některým bodům napíšete něco o službě, se kterou máte přímé zkušenosti nebo se podělíte o nějaký další názor.
  • Nechce se mi za pár večerů v měsíci dávat několik stovek, ale pokud by někde bylo možné nějaké rodinné předplatné, abych to vzal třeba ještě pro rodiče, tak bych už byl pro. Víte o něčem výhodném?
  • Programová skladba, nevím, co se kde nabízí, kde je na co koukat? Nehledám nic jednorázově zaměřeného, někdy film, někdy seriál, někdy dokument...
  • Když jsem zmiňoval rodiče, mě nevadí anglicky mluvený obsah, ale pro ně by byl potřeba dostatek dabovaného obsahu.
  • Co služby od operátorů (např. O2 TV), zvláště pokud mám připojení k internetu řešené jinak?
  • Úvaha o placené službě začala hlavně od toho, že mě sejou reklamy, vážně na ně nechci koukat.
  • Jaké máte zkušenosti se zkušebními obdobími zdarma, nerad bych se někde upsal "zdarma", aby mě to pronásledovalo po zbytek života.
Děkuju za vaše názory a za váš čas. :)

3
Server / Re:Oboustranná synchronizace v Debianu
« kdy: 27. 05. 2020, 22:22:17 »
a nastavoval si to cez terminal alebo?
ee, nastavuje se ve webovým prohlížeči, naklikáš si, které adresáře se mají synchronizovat. V terminálu asi jen instalace a nastavení spuštění démona po startu systému (pravda, že jsem neřešil žádné přihlašování, protože to mám jen mezi svýma počítačema)

4
Server / Re:Oboustranná synchronizace v Debianu
« kdy: 27. 05. 2020, 17:25:54 »
já na synchronizaci běžných osobních dat používám https://syncthing.net/, i mezi Lin/Win/Android, spokojenost

5
Sítě / Re:Jak na IPv6 přes wireguard?
« kdy: 09. 03. 2020, 01:01:09 »
Proč na tom Raspberry NATuješ? Není k tomu žádný důvod.

Protože jsem si myslel, že to bez toho nefunguje. K tomu mě vedlo to, že jsem si jako test funkčnosti bohužel vybral ping na stroj s woknama, které bez úpravy defaultního nastavení firewallu neodpovídají na ping z jiného síťového rozsahu.

zkusím teda trochu naštudovat, co jsou a dělají a jak se ovládají radvd nebo bird a uvidím, jestli se do toho budu dál pouštět...

6
Sítě / Jak na IPv6 přes wireguard?
« kdy: 08. 03. 2020, 21:21:18 »
Ahoj, prosím pěkně o radu, v oblasti IPv6 jsem téměř nepolíbený, ale rád bych se něco přiučil.

Mám pouze poskytovatele připojení který ignoruje IPv6 a nemám veřejnou IPv4 - jsem za NATem. Nemůžu ho změnit. Doma mám router s vlastním NATem, ve kterém už mohu měnit konfiguraci. Mám proto také VPS s veřejnou IPv4 a rozsahem IPv6 adres. Zprovoznil jsem si VPN (pouze IPv4) pomocí Wireguard (konfigurace viz níže) mezi VPS a raspberry v domácí síti. Z VPS se dostanu na jakýkoli počítač v domácí síti (raspberry překládá adresy) a zároveň všechny počítače v domácí síti se dostanou na VPS - router má nastavenou route pro VPN adresu VPS skrz raspberry, aby to neposílal na default gateway. To všechno funguje.

Chtěl bych ale nějak rozdělit IPv6 adresy z rozsahu, který mi byl přidělen na VPS skze VPN počítačům v domácí síti, aby získaly přímou IPv6 konektivitu, ale nevím, jak na to.

Kód: (wg0.conf na VPS) [Vybrat]
[Interface]
Address = 192.168.9.1
PrivateKey = privátní klíč VPS
ListenPort = 51820

[Peer]
PublicKey = veřejný klíč raspberry
AllowedIPs = 192.168.9.2/32,192.168.0.0/24

Kód: (wg0.conf na raspberry) [Vybrat]
[Interface]
Address = 192.168.9.2
PrivateKey = privátní klíč raspberry
PostUp = iptables -A FORWARD -i wg0 -j ACCEPT; iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE; ip6tables -A FORWARD -i wg0 -j ACCEPT; ip6tables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
PostDown = iptables -D FORWARD -i wg0 -j ACCEPT; iptables -t nat -D POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE; ip6tables -D FORWARD -i wg0 -j ACCEPT; ip6tables -t nat -D POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
SaveConfig = true

[Peer]
PublicKey = veřejný klíč VPS
Endpoint = moje.vps.net:51820
AllowedIPs = 192.168.9.1/32
PersistentKeepAlive = 25


7
Hardware / Re:zapojení výstupu zesilovače
« kdy: 03. 11. 2019, 15:17:53 »
Tak jsem se pro jistotu ptal i jinde a dostalo se mi jasné rady: rozhodně nespojovat, kdyby to někomu také pomohlo...

8
Hardware / Zapojení výstupu zesilovače
« kdy: 03. 11. 2019, 13:07:18 »
Ahoj, předem upozorňuju, že je toto dotaz bastlíře amatéra...  :o
Ale k věci: mám modul zesilovače https://images.app.goo.gl/7GYbB3DpuVgsFmEE8 a vstup je řešen třemi kontakty jako společná zem a signál levého a pravého kanálu. To je jasné.
Výstup je ale čtyřmi kontakty (SPL+, SPL-, SPR+, SPR-). Moje myšlenka byla taková, že si výstup vyvedu na cinche - ale konektor, který mám po ruce, má také společnou zem.
Můžu spojit SPL- a SPR-? nezničí se to? :'( bude to hrát?  ??? má to tak nějaké zápory?

9
Hardware / Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« kdy: 14. 06. 2019, 17:27:31 »
Řeším systémové úložiště v Raspberry pi. Mám v plánu na něm provozovat OpenMediaVault a jako úložiště mám 4 flashky v softwarovém Raidu. Slabý článek je SD karta a přemýšlím, jak ji nahradit...
3) Má případně někdo nějaké jiné elegantní řešení?

Nemám Openmediavault v Raspberry, ale ve starém pc (Athlon K8, 2GB RAM), ale přispěju troškou do mlejna.  OMV jde dát i jako vlastní systém na RAID, nenaklikáš to ale v instalátoru, ale musíš to udělat po instalaci ručně - na pozadí je v podstatě debian. Takže jde jen o to kamkoli přehodit oddíl s /, upravit /etc/fstab a pak volitelně přeinstalovat grub na nové médium a samozřejmě update-grub.
Měl jsem ten OMV systém na RAIDu 1 ze dvou flashek, ale stejně mi to skapalo, protože jedna flashka četla občas blbosti místo toho, aby řekla, že jí to nejde přečíst. Takže RAID stejně nevěděl, co je dobře a bylo to v kýblu.
Jako datovej oddíl pro ten OMV jsem měl btrfs mirror (taky vytvořeno ručně a připsáno do fstab, pak už jsem to mohl v OMV normálně použít), tak mě napadlo udělat subvolume a přihodit systém taky na to btrfs. Podobný trable jako výše by nastat neměly protože checksumy. Grub-install jsem udělal na všechny disky, upravil fstab, udělal update-grub, takže mi je i v podstatě jedno, jakej disk se vybere na bootování. Zatím to šlape.

10
Hardware / Re:Výběr GPU pro Linux
« kdy: 17. 04. 2019, 20:45:53 »
HM, tak jste mě s těma AMD docela nahlodali tak, že začínám uvažovat o tom, jestli se na celou grafiku nevyprdnu a mohl bych se spokojit s Ryzenem 2400G... s tím by z hlediska ovladačů grafiky asi neměl být nijaký rozdíl od dedikovaných grafik AMD, že?

11
Hardware / Výběr GPU pro Linux
« kdy: 16. 04. 2019, 18:14:23 »
Ahojte,
Uvažuju o koupi grafiky z výkonnostní kategorie okolo RX560, GTX 1050 (TI), popřípadně dle ceny po vydání GTX 1650. Výkonostní parametry a spotřeba hovoří asi ve prospěch nVidie. Současně ale s Linuxem používám výhradně integrované Intelácké grafiky, takže nemám zkušenosti s ovladači AMD/nVidia pro Linux.

  • Pokud se nepletu, v současné době jsou pro starší grafiky lépe dostupné proprietární ovladače u nVidie, je to tak?
  • Mohlo by se něco změnit? (Grafika mi pravděpodobně vydrží dlouho, takže i doba podpory v ovladačích u mě zasahuje do rozhodování.)
  • Dají se bez problému nahradit proprietární ovladače opensource ovladači u AMD?
  • Dají se bez problému nahradit proprietární ovladače opensource ovladači u nVidie?
  • Na jaké případné potíže se mám připravit (v závislosti na použitém ovladači)? Kupříkladu výrazně nižší výkon než ve Widlích, problémy s akcelerací přehrávání videa, regulace výkonu/spotřeby/teploty/hluku, či jiné?

Budu rád, když se podělíte o své postřehy, pokud používáte grafiku z jednoho, či druhého tábora, nebo ještě lépe, pokud máte zkušenosti s oběma a dokážete tak i porovnat.
Děkuju

12
Hardware / Re:Proxmox vs. ASRock J5005-ITX - virtualizace
« kdy: 19. 03. 2019, 21:12:00 »
Já mám předchůdce Asrock J3160DC-ITX a přes oficiální podporu 8GB RAM zvládá 16 GB bez problému

13
Hardware / Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« kdy: 19. 03. 2019, 21:00:19 »
jasně, ta moje deska ještě UEFI nemá. A o sdílení PCIe slotů vím, mám tam jeden slot PCIe 4× a pokud ho obsadím čtyřlinkovou kartou, přestanou mi fungovat některé sloty PCIe 1×. S tím by ale problém nebyl. Pořád se rozhoduju, jestli do toho jít nebo ne. Ne že by mi extra vadila nutnost bootu z jiného zařízení, ale jistá komplikace to je. A ruku na srdce - při mém šolichání pravděpodobně nevyužiju rozdíl NVMe vs rozumný SATA SSD, který už tam je (přestože je tam jen SATA 2). Asi to nechám dožít, beztak plánuju celkovou výměnu...

Ale ta možnost modifikovat UEFI je dost zajímavá.

14
Hardware / Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« kdy: 17. 03. 2019, 22:58:57 »
takže mimo bootování by to mělo jet bez jakékoli podpory ze strany desky? (a jasně, pro linux bych zvládnul udělat boot oddíl kdekoli jinde)

15
Hardware / Re:Romozte rozjet RO flashdisk
« kdy: 17. 03. 2019, 22:56:54 »
Funkce pretest mi pořád vyhazovala mně nicneříkající chybu "Pretest failed", ale našel jsem tam možnost omezení kapacity. Pravděpodobně se i nepoužité bloky využívají jako rezervní a při neúspěšném zápisu se použijí, protože po zmenšení kapacity jsem dělal opětovný test zápisu a čtení s kontrolou a nyní je celá viditelná oblast OK.
Takže snad úspěch.

Stran: [1] 2 3 4