Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - - -

Stran: [1] 2 3
1
Vývoj / Re:Synchronizace obsahu dvou souborů
« kdy: 03. 01. 2025, 10:40:30 »
Co se má stát s řádky, co jsou v CZ souboru, ale nejsou v EN souboru? Mají zůstat na té pozici, kde jsou teď? A k čemu vlastně jsou?

Ty jsou navíc a patří odstranit.

některé řádky jsou rozdělené na dva a více. Jestli jejich sloučení nevadí ...
Něco jako:


cat "$1" | sed ':a;N;$!ba;s/\\\n//g' | while read LINE; do
        TEST="$(echo $LINE | grep = | cut -f1 -d=)"
        if [ -z "${TEST}" ]; then
                echo $LINE
                continue
        fi     
        LINE_TEST=$(cat "$2" | sed ':a;N;$!ba;s/\\\n//g' | grep "^$TEST=")
        if [ "$LINE_TEST" == "" ]; then
                echo $LINE NEW
        else
                echo $LINE_TEST
        fi     
done


Toto opravdu pomohlo. Linka "echo $LINE NEW" by asi mohla být "echo $LINE LINKA-Z-ANGLICKEHO-SOUBORU-PRELOZIT" protože tato fráze se přidala na konec linek a díky tomu jde najít fráze k přeložení.. užitečné.

Také to asi chybně použilo "nn" místo "\n\n\" a "n" místo "\n" a "\n" místo "\n\" (pokud se nepletu) v těch nově přidaných anglických frázích. S tímto je dost práce co to teď procházím (jsem asi v polovině).

Děkuji

2
Vývoj / Re:Synchronizace obsahu dvou souborů
« kdy: 01. 01. 2025, 20:04:27 »
Ten příkaz vrátí asi 364 anglických linek, které zdá se chybí v českém souboru. To je moc užitečné a mohl bych tyto linky přeložit a přidat na konec českého souboru. Tento postup jsem naznačoval v úvodním příspěvku že nechci. Proč? Nejsem si ale jistý jak budu postupovat dál pokud bude anglický soubor později aktualizován (např některé fráze odebrány a jiné přidány. Pokud nebudu mít český soubor seřazený stejně jako anglický, tak těžko budu používat programy pro sloučení souborů - půjde se v tom těžko vyznat než pokud by by byly oba soubory totožné, pouze by se lišily překladem za rovnítkem. Jsem laik, takže se možná pletu. Mám nainstalované programy Meld, Diffuse, KDiff3

Problém asi dělá i to, že český soubor má některé řádky navíc, které už nejsou v anglickém souboru.
Už jsem to zkoušel předložit i AI ale asi jsem zadal špatně dotaz a nevedlo to k ničemu.

Je zde tedy nějaký nápad co přesně udělat, abych ten český soubor synchronizoval jednorázově a pak znovu po následných aktualizacích anglického souboru?

3
Vývoj / Synchronizace obsahu dvou souborů
« kdy: 26. 12. 2024, 08:49:04 »
Dobrý den, žádám o pomoc/příkaz/skript, který by zajistil následující:

Aktualizace českého souboru:
https://raw.githubusercontent.com/haveno-dex/haveno/refs/heads/master/core/src/main/resources/i18n/displayStrings_cs.properties

Na základě obsahu anglického souboru:
https://raw.githubusercontent.com/haveno-dex/haveno/refs/heads/master/core/src/main/resources/i18n/displayStrings.properties

V anglickém souboru jsou některé proměnné a jejich hodnoty a chybí v české souboru. V českém souboru jsou některé proměnné a hodnoty umístěné v jiném pořadí (na jiných linkách) než v anglickém. Je to mnoho linek a já jako laik nevím jak to co nejrychleji opravit.

Zkoušel jsem na Linuxu několik programů pro diff, ale hledání hodnot, přemisťování, kopírování je stále příliš časově náročné s ohledem na několik tisíc linek v souboru.

Nejblíže jsem se asi dostal s:
git diff -h
git diff -h --no-prefix --no-index cs.properties en.properties # založeno na https://stackoverflow.com/questions/9122948/run-git-merge-algorithm-on-two-individual-files
A pak s AI generovaným příkazem:
sed -e '/^-/d' -e's/^+//' -e's/^[[:space:]]*//; s/^[[:space:]]*//; s/[[:space:]]*=[[:space:]]*/=/g' cs.properties
ale tam to nahrazuje již přeložené linky anglickými nepřeloženými, takže to nemůžu použít. Neznám jinou verzi souboru, která by umožnila sloučení na základě 3 vstupních souborů, možná ale taková existuje, jen ji neumím najít a rozpoznat.

Díky předem, pokud tomuto budete věnovat nějakou tu minutu. Jde o překlady pro aplikaci pro decentralizovanou a soukromou směnu měn založenou na anonymní kryptoměně Monero:
https://haveno.exchange/ - testnet
https://retoswap.com/ - funkční mainnet

4
Server / Decentralizovaný hosting s vysokou dostupností
« kdy: 17. 07. 2024, 07:04:00 »
Víte prosím někdo o bezplatném nebo velmi levném software, díky kterému mohu hostovat 1 dynamický web (PHP, MySQL,+ to potřebuje další linuxovou utilitu) na 2-3 Linux serverech vlastního výběru s tím, že když na jendom serveru dojde k selhání disku, cloud hosting bude bez přerušení jakýchokoli služeb pokračovat na zbývajících serverech?

Potřeboval bych pouze jednoduché řešení a nebo řešení, kde je návod (víte o takovém?), podle kterého může laik postupovat. Vím, že existuje třeba OpenStack, OpenNebula, které by možná šly použít, ale nenašel jsem nějaký jednoduchý návod. Rád bych začal na jednom nebo dvou serverech a později přidával více.

Nebo pokud víte o snadném způsobu jak zálohovat celý Linux server a snadno ho obnovit na novém serveru u jiného poskytovatele. Děkuji

5
Oni przní ty hyperlinky kvůli tomu, aby měli statistiky návštěvnosti. Mohli by to udělat i jinak ale jsou líní a nebo uživatel, potažmo jeho soukromí pro ně není na prvním místě. Nezbývá než si stěžovat, použít jinou web stránku a nebo použít nějaký "překladač" adres (třeba Thunderbid nebo ProtonMail umí odstranit sledovací adresu a "přeložit" ji na běžnou).

6
Server / DMARC v souvislosti se SPF/DKIM
« kdy: 19. 08. 2023, 15:42:36 »
Dává tato věta smysl, nebo jak by měla znít?

Citace
E-mailová služba používá Domain-based Message Authentication, Reporting, and Conformance (DMARC), k zamezení odesílání falešných e-mailů jiným serverům, pokud byla vaše e-mailová adresa podvržena a nepodařilo se ji ověřit pomocí SPF nebo DKIM.

Na https://www.cloudflare.com/learning/email-security/dmarc-dkim-spf/ jsem četl "(DMARC) tells a receiving email server what to do given the results after checking SPF and DKIM."

Možná by v první citované zprávě mělo být tedy "k zamezení doručení" místo "k zamezení odesílání" ? Pak ale nechápu, že když někdo odešle podvržený e-mail, tak ho přece odešle tak, že nebude vybízet server adresáta ke kontrole DMARC?

7
Sítě / Re:Tunel z veřejné sítě na domácí PC s IPv6
« kdy: 21. 08. 2022, 11:52:51 »
Mělo by to jít udělat i bez VPN (ale stále musíte mít nějaký Linux s veřejnou IP - prodávají se tzv. "NAT VPS" za cenu třeba $1 měsíčně), jak píšete pomocí SSH (reverzní tunel), odkaz na anglický návod zde (možno přeložit pomocí překladače do ČJ). Kdyžtak dejte zpětnou vazbu na té stránce návodu.

8
Sítě / Router využívá procesor na 100 %
« kdy: 21. 08. 2022, 11:31:48 »
Dobrý den,

pokud webové rozhraní routeru ukazuje využití procesoru routeru často ke 100% (např. 99.5%) a zaznamenávám, že téměř denně se stane, že z Linux počítače neodpovídá ping na router (minimálně po dobu několika sekund), tak se chci zeptat co má zejména vliv na využití CPU routeru?
Může to být zapnuté QoS?
Kromě QoS a Wifi 20/40MHz (Asi obě frekvence zároveň), Control Sideband "Upper" (asi maximální výkon) tam není nic extra zapnuto.

Jde spíše o počet paketů za vteřinu a nebo spíše o využitou šířku pásma? (převážný datový přenos, který jde routerem je VPN tunel, který začíná na Linux počítači a končí v internetu)
Znáte nějaký příkaz pro Linux, který ukáže to, co potřebuju vědět, abych omezil konkrétní proces, který by to přetížení CPU routeru mohl způsobovat? Podotýkám, že dostupná šířka pásma routeru není zcela využita při tom vytížení. I proto nechci omezovat datový přenost procesů, ale spíše přijít zjistit, co konkrétně má největší vliv na ten CPU routeru. Naopak bych potřeboval aby bylo přenášeno více dat, router i připojení má na to kapacitu, ale router CPU nestíhá? Proč? Jak udělat abych přenesl více a router CPU byl méně vytížený?

https://linuxhint.com/network_usage_per_process/
sudo iptraf - zobrazuje IP adresy a počty paketů a jejich přenos dat (mě by zajímaly spíše procesy než IP)
sudo iftop - zobrazuje IP adresy a jejich přenos dat, ne pakety, ne procesy
sudo nethogs -as - zobrazuje procesy a jakousi hodnotu SENT(ODESLÁNO) (mohou být pakety) a received KB/sec (ta je ale podivně nízká na to, kolik proces skutečně posílá po síti)

děkuji předem za případné informace

9
Server / Re:ModRewrite přesměrování koliduje s Redirect 301
« kdy: 15. 02. 2022, 11:49:45 »
Možná by fungovalo nahradit:
Citace
Redirect 301 /Introductions /forumdisplay.php?1-Introductions
tímto:
Citace
RedirectMatch 301 ^/Introductions/?$ /forumdisplay.php?2-Introductions

Nevím zda jsou nutné ty speciální znaky

10
Server / ModRewrite přesměrování koliduje s Redirect 301
« kdy: 15. 02. 2022, 11:19:33 »
Dobrý den,

v .htaccess mám

RewriteRule [^/]+/([0-9]+)-[^/]+ /showthread.php?t=$1 [L,R=301]
Redirect 301 /Introductions /forumdisplay.php?1-Introductions

s tím, že z /Introductions/5-abc-def/ bych měl být přesměrován na /showthread.php?t=5-abc-def

to by fungovalo, ale to pravidlo Redirect 301 to nabourá (ať je umístěno nad tím nebo pod tím) a 301 pravidlo dostane přednost a přesměruje tedy /Introductions/5-abc-def/ na: /forumdisplay.php?1-Introductions

Máte prosím nápad jak by ta .htacces spravidla měla vypadat aby se to vzájemě neovlivňovalo?

11
Software / Re:Jak funguje LUKS keyfile a heslo?
« kdy: 16. 06. 2021, 17:28:36 »
vykašlat se na ten soubor s klíčem a použít klíč uložený v hlavičce, který je zašifrovaný uživatelskou frází.

Díky všem, asi máte na mysli příkaz, který uvádím níže, našel jsem zde:

Citace
# cryptsetup luksFormat /dev/sdX1
Enter passphrase for /dev/sdX1:
# cryptsetup luksOpen /dev/sdX1 secret
Enter passphrase for /dev/sdX1:
# mkfs.ext4 /dev/mapper/secret
# mkdir /secret;mount /dev/mapper/secret /secret/
# umount /secret;cryptsetup luksClose /dev/mapper/secret

12
Software / Jak funguje LUKS keyfile a heslo?
« kdy: 14. 06. 2021, 11:12:37 »
Dobrý den, četl jsem návod jak zašifrovat sekundární disk a připojovat ho automaticky při startu Linuxu. Používá keyfile na /etc/keyfile které může číst pouze root.
Jenže pokud je systémový disk nešifrovaný (nemá full disk encryption, ale třeba pouze /home) a někdo má fyzický přístup k PC/PC je zcizen, tak může tento keyfile použít a dešifrovat data sekundárního disku ne? V návodu používá příkaz:
sudo cryptsetup -v --type luks2 luksFormat /dev/sdb /etc/cryptkey

V manuálu cryptsetup uvádí: "you can give '-' as file name, which results in the passphrase being read from stdin" což mi říká, že asi nemůžu použít jak keyfile tak nějaké jednodušší heslo zároveň? Mám dojem, že u SSH klíčů je to tak, že můžu nastavit ještě navíc heslo, takže když někdo získá takový typ souboru/klíče s heslem tak je mu takový soubor více méně k ničemu když nemá super výpočetní kapacitu k prolomení hesla, u LUKS to takto není? Pokud je, jak tedy by měl vypadat cryptsetup příkaz aby použil super ochranu dlouhého klíče + navíc heslo nutné k použití souboru klíče?

13
Tak ten emergency mód/příkazová řádka byla tou /etc/fstab linkou
UUID=uuid_z_lsblk_f /boot/efi Fat32 defaults,noatime 0 2
po přidání # na začátek už boot funguje do grafického rozhraní, jen se 2x ptá na LUKS heslo...
a přestal mi fungovat internet na obou počítačích, asi něco s hostname nebo konfigurací sítě, že je identická...

14
Díky, tak jsem zkusil následovat Tvoje zmíněné rady a povedlo se dostat k bootování, ALE jen do příkazové řádky:

Ten efibootmgr už nainstalovaný byl
$ efibootmgr -v
Citace
BootCurrent: 0003
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0003,0005
Boot0001* HDDabc    PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x1)/Pci(0x0,0x1)/Sata(3,65535,0)N.....YM....R,Y.....ISPH
Boot0003* Generic USB3.0 Card Reader 000000001536   PciRoot(0x0)/Pci(0x8,0x1)/Pci(0x0,0x3)/USB(5,0)N.....YM....R,Y.....ISPH
Boot0004* SK hynix(systHDD) ...   PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x2)/Pci(0x0,0x0)/NVMe(0x1,AC-E4-2E-00-0A-8B-BA-ED)N.....YM....R,Y.....ISPH
Boot0005* SK hynix(systHDD) ...   PciRoot(0x0)/Pci(0x2,0x2)/Pci(0x0,0x0)/NVMe(0x1,AC-E4-2E-00-0A-8B-BA-ED)N.....YM....R,Y.....ISPH

sudo modprobe efivarfs
lsmod|grep -i efi
(nic)

$ ls /sys/firmware/efi
Citace
config_table  efivars  esrt  fw_platform_size  fw_vendor  runtime  runtime-map  systab

efibootmgr ale na rozdíl od normálního shellu nefungoval v chrootu a negunguje v něm ani modprobe efivarfs:

Citace
[manjaro /] # sudo modprobe efivarfs
modprobe: FATAL: Module efivarfs not found in directory /lib/modules/5.9.16-1-MANJARO
[manjaro /]# find /lib/modules -iname *"efivar"*
/lib/modules/5.4.100-1-MANJARO/build/include/config/efivar
/lib/modules/5.4.100-1-MANJARO/build/fs/efivarfs
/lib/modules/5.10.18-1-MANJARO/build/include/config/efivar
/lib/modules/5.10.18-1-MANJARO/build/fs/efivarfs

mimo chroot je to bez chyb. Takže tady si nejsem jistý jestli není problém, protože později to při bootu hlásilo EFI problémy.

Pak jsem našel příkaz (spuštění v normální shell), po kterém začal v chroot fungovat efibootmgr:
sudo mount --bind /sys/firmware/efi/efivars /mnt/sys/firmware/efi/efivars

nepamatuju si jestli modprobe efivars začal fungovat v chrootu, pochybuju.

a přestal si i stěžovat grub-install:
sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck
Citace
Installing for x86_64-efi platform.
Installation finished. No error reported.

Pak jsem zkusil
[manjaro /]# ls /etc/mkinitcpio.d
linux510.preset  linux54.preset  linux58.preset.pacsave
[manjaro /]# mkinitcpio -p linux510
výstup bez chyb

pak:
# sudo update-grub
Citace
Generating grub configuration file ...
Found theme: /usr/share/grub/themes/manjaro/theme.txt
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.10-x86_64
Found initrd image: /boot/intel-ucode.img /boot/amd-ucode.img /boot/initramfs-5.10-x86_64.img
Found initrd fallback image: /boot/initramfs-5.10-x86_64-fallback.img
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.4-x86_64
Found initrd image: /boot/intel-ucode.img /boot/amd-ucode.img /boot/initramfs-5.4-x86_64.img
Found initrd fallback image: /boot/initramfs-5.4-x86_64-fallback.img
Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
done

Nepamatuju si že by předešlé updaty obsahovaly řádku "Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ..."

někdo pak ještě spouštěl "grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg" ale nevím jestli je to vhodné, tak jsem nespustil..

exit

"efibootmgr -v" začal zobrazovat novou linku:
Boot0000* manjaro   HD(1,GPT,d..-..-..-..-...,0x1000,0x96000)/File(\EFI\manjaro\grubx64.efi)

Po restartu vidím v UEFI boot entry Manjaro, potvrdím, zadám LUKS heslo, pak si to stěžuje že nemá klíč a chce to heslo znovu a nakonec to skončí na příkazové řádce údržbového módu ze kterého se nemůžu dostat do normálního:

Zde jsem to vyfotil:
https://postimg.cc/gallery/QxqzDDF

Máte nějaké nápady co zkusit, nebo jsem to už příliš rozhasil? @k3dAR děkuji

15
pred update-grub v chrootu, mej pripojenej EFI oddil do "chroot"/boot/efi/

Nevím jestli jsem pochopil správně, zkusil jsem tohle:
Citace
sudo cryptsetup luksOpen /dev/nvme0n1p2 c;sudo mount /dev/mapper/c /mnt
mkdir /mnt/boot/efi 2>/dev/null;sudo mount /dev/nvme0n1p1 /mnt/boot/efi
for i in /dev /dev/pts /proc /sys; do sudo mount -B $i /mnt$i; done;sudo chroot /mnt
update-grub;exit;cd;sudo umount /mnt*;sudo cryptsetup luksClose c
(nvme0n1p1 je první fat32 oddíl pro EFI, a také 2 .efi soubory obsahuje)

Jinak na netu se psalo něco o "update-initramfs -u -k 4.10.0-38-generic" před update-grub, ale "bash: update-initramfs: command not found"
v /boot mám a používám kernel initramfs-5.10-x86_64.img

Pak jsem si uvědomil že starý disk ze kterého jsem kopíroval na tento nový nebyl instalovaný pod UEFI ale legacy a MBRMBR, možná že GRUB soubory neobsahují UEFI instrukce a je potřeba grub-install, v chroot:

# sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck
Citace
Installing for x86_64-efi platform.
EFI variables are not supported on this system.
EFI variables are not supported on this system.
grub-install: error: efibootmgr failed to register the boot entry: No such file or directory.

exit
Když jsem to zkoušel mimo chroot (sudo mkdir /boot/efi;sudo mount /dev/nvme0n1p1 /boot/efi)
nvme0n1p1 = 1. boot partition pro efi. Tak si to stěžovalo "failed to get canonical path of `overlay'"

/etc/fstab NEobsahuje boot/EFI:
Citace
# <file system>             <mount point>  <type>  <options>  <dump>  <pass>
/dev/mapper/luks-9...-...-...-...-..... /              ext4    defaults,noatime 0 1
tmpfs                                     /tmp           tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0

Už jsem tam zkusil dát linku:
Citace
UUID=uuid_z_lsblk_f /boot/efi Fat32 defaults,noatime 0 2
ale stále to hledá jiné UUID kryptodisku

Napadá vás co zkusit dál? děkuji

Stran: [1] 2 3