Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - CFM

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Hardware / Re:Voltcraft Energy Monitor 4500PRO FR
« kdy: 11. 01. 2025, 18:34:00 »
podla farebnych pruzkov by to mal byt 1.1MOhm odpor s 5% toleranciou.
Podle mě to je hnědá-zelená-hnědá-zlatá, takže 150 Ω ± 5%. 1MOhm by neměl šanci shořet ani když by šel přímo do zásuvky ...

2
Hardware / Re:Voltcraft Energy Monitor 4500PRO FR
« kdy: 11. 01. 2025, 17:01:17 »
Jo souhlas, že to bude spíš důsledek a ne příčina. Odpor je pravděpodobně součástí obvodu tohoto typu, který napájí elektroniku přímo ze sítě. Nejspíš Rin, který omezuje proudovou špičku při připojení. Zkusil bych se podívat, co je zkratované. Kromě proražení Cin tam asi nic nepošle dost proudu, aby odpor takhle ohořel.

3
Vývoj / Re:Pomoc s ARM periferií
« kdy: 06. 01. 2025, 20:38:31 »
Podle specifikace C musí být int aspoň 16bit, takže by teoreticky mohl, a čekal jsem nějakou zákeřnost, když v tom figurovalo něco převzatého z Arduina ...
Ale jak říkáš, typicky je int podle architektury nebo aspoň těch 16bit.

4
Vývoj / Re:Pomoc s ARM periferií
« kdy: 06. 01. 2025, 20:17:46 »
Hlavně že to funguje a omlouvám se za podezdření z tak základní chyby :)

5
Vývoj / Re:Pomoc s ARM periferií
« kdy: 06. 01. 2025, 19:47:33 »
A je v ODSR očekávaná hodnota (tj. je to HW problém či konfigurace čipu) nebo se do OSDR nedostane správná hodnota (chyba v kódu) ... debugger či nějaký pomocný výpis?
Osobně bych si tipnul, že je to problém s velikostí typů a "unsigned bits" jsou 16bit na téhle architekřure a snažíš se to vyrotovat výš než 16bit, takže z toho vyjde nula? Nemám tyhle typy bez jasné velikosti rád, protože si nepamatuji, kterej překladač/architektura má jaké velikosti (navíc se to obvykle dá ovlivnit i nastavením překladače) ...

6
Propojit přímo kabelem (tj. žádné krabičky mezi).
Na PC nastavit manuálně 192.168.0.1/255.255.255.0, GW nenastavovat, vypnout firewall a odpojit ostatní síťová rozhraní.
Na PLC nastavit manuálně 192.168.0.X/255.255.255.0 (X v rozsahu 2 až 254) a GW 192.168.0.1.
Zkusit PING z obou stran. Pokud PING funguje a origo SW ne, tak zkusit čistou instalaci na jiném PC se stejnou konfigurací. Pokud to nefunguje, tak je to nejspíš nekompatibilita verzí PC SW a PLC FW o které je na webu hromada diskuzí.

GW je adresa, kam zařízení směruje pakety pokud je cílová adresa mimo rozsah sítě dostupné jeho lokálním rozhraním. Takže pokud mají oba konce 192.168.0.X/255.255.255.0, tak se tohle pravidlo/nastavení neuplatní.

7
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 07. 12. 2024, 22:45:07 »
Střed trafa je vyveden na obou stranách, takže směrem k elektronice ho můžete uzemnit. Prakticky to bývá jen střídavě přes kondik řádově stovky nF, takže proti stovkám pF, které jste naměřil na trafu, je to malá impedance a rušivé napětí se opět rozdělí v poměru impedancí a proud teče do země (ne do elektroniky PHY).

Jinak na PoE to trafo musí být dimenzované, takže nejde použít z portu, kde PoE není.

8
Jiný PC s čistou instalací a pokud se to chová stejně blbě, tak řešit s výrobcem. Protože funguje-li ping a je vypnutý firewall, tak je něco prohnilého v té aplikaci nebo PLC. Rychlé googleni říká, že s tím má problémy více lidí.

9
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 07. 12. 2024, 21:09:12 »
Verzí PoE je dnes víc. Nejjednodušší varianty fungují pouze pro 100Mbit, protože se dva páry použijí pro data a dva pro napájení. Pro Gbit jsou potřeba všechny páry pro data, takže se využívá stejný trik jako s rušením. Napájení se přenáší jako souhlasná složka daného páru. Prakticky se DC složka připojuje na střed signálového transformátoru. Relativně názorné obrázky jsou třeba zde a zde. Pro co nejefektivnější přenesení co nejvyššího výkonu se tedy používají všechny páry, když už tam jsou.
Oddělení data/napájení je tedy na úrovni rozdílového/souhlasného signálu, což zajistí transformátor s vyvedeným středem. Jestli tam je galvanické oddělení napájení závazné vlastně nevím - detailně jednotlivé standardy neznám. Prakticky je možné to realizovat DC/DC měničem (rozkmitat, přenést přes trafo a zase usměrnit), ale jsou to součástky a ztráty navíc ...

10
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 07. 12. 2024, 18:03:58 »
S tím uzeměním je to při 13MHz komplikovanější ... Uzemnit HF není tak jednoduché.
Ano máte pravdu. Když se začnou uvažovat parazitní impedance a délka vlny je blízká délce segmetnů, tak se věci začnou komplikovat, nejde to jednoduše popsat ve dvou větách a při vší snaze to nefunguje na 100%. Cílem je škody minimalizovat ...

11
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 07. 12. 2024, 15:55:48 »
Ale samotna indukce do diferencialniho paru na kabelu je stejne zahada - proto je ten par krouceny, aby do nej nebylo mozne nic indukovat z externiho zdroje ruseni.
Záhada se skrývá ve slově diferenciální. Užitečná informace je kódována do rozdílu napětí/proudu který teče tím párem a není tedy definována proti nějaké globální zemi. Signál v obou vodičích se tedy může teoreticky libovolně posouvat vzhledem k zemi a na přenos informace to nemá vliv (tj. měřeno proti zemi je jedno, zda je na jednom vodiči 1V a na druhém 0V, nebo 101V a 100V, protože rozdíl je pořád 1V).

Prakticky musí mít přijímač dostatečný rozsah, aby zvládl třeba těch 100V a nezasaturoval se, jak bylo správně uvedeno. Zde nastupují například oddělovací trafa, která má ethernet port na vstupu. Souhlasný signál teoreticky neprojde, ale prakticky se jen utlumí (prochází například přes parazitní kapacity). Nakonec to stejně přijde na vstup integrovaného obvodu, který má napájení například 3.3V, takže diferenciální signál 1V dokáže zpracovat jen pokud common mode rušení je menší než 2.3V, protože součet musí být menší než 3.3V, jinak dojde ke zmíněné saturaci (prosím netahat za přesná čísla - jde o princip a realita může být ještě složitější).

Do krouceného páru se tedy rušivý signál dostane, ale ideálně jako souhlasná složka. Tj. cílem je, aby se do obou vodičů dostával zcela totožný signál. Problém je, že rušení není v prostoru stejné, takže pokud jeden vodič vede jinudy než druhý, tak výsledek bude jiný. Jedním z cílů krouceného páru je tedy držet vodiče co nejblíž u sebe. Délka zkurtu by měla být mnohem menší, než délka vlny případného rušení. Vyšší třídy kabelů jsou proto krouceny hustěji.

Co jde o stínění, tak je potřeba si uvědomit, že (rušivý) signál má elektrickou (kapacitní vazba - souvisí s napětím) a magnetickou složku (induktivní vazba - souvisí s proudem).

Princip stínění proti eletrické složce pole se dá představit následovně: Zdroj rušení je připojen na elektrodu ze které se šíří do prostoru a také na zem. Druhou elektrodu tvoří rušený vodič a zkrz přijímač signálu se uzavírá na zem a zpět do zdroje rušení. Pokud se do cesty vloží uzemněné stínění, tak se elektrické pole uzavře na stínění, přes zem zpět do zdroje rušení a rušivý proud tedy neteče přes přijímač. Stínění proto musí být uzemněno aspoň v jednom bodě.

U magnetického pole je zdroj rušení primár transformátoru a rušený signál je sekundár. Přidáním stínění se vytvoří další sekundár do kterého se rušivý signál bude indukovat též. Aby to "stínilo" tak je potřeba stínění uzemnit na obou koncích (či více bodech), protože tím se vytvoří závit na krátko a tím se zdroj rušení "zkratuje". Prakticky je potřeba, aby smyčka stínění-zem měla mnohem menší impedanci, než smyčka vysílač - signálový vodič - přijímač, protože rušivý proud se rozdělí v obráceném poměru impedancí. Tj. chceme, aby co nejvíc proudu teklo stíněním a co nejmíň vodiči uvnitř.

12
Takže jestli to chápu správně, tak i v případech, kdy PLC nefunguje v té jejich aplikaci, tak funguje ping? Pokud ano, tak tím spíš bych to viděl na firewall.

13
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 07. 12. 2024, 08:27:48 »
Slovo izolátor je trošku zavádějící, protože pro DC je ethernet samozřejmě izolovaný by default, jak zde několikrát zaznělo. Podstatný je tedy common mode útlum. Pro zajímavost tady se někdo díval dovnitř. Osobně by mě ještě zajímalo, zda by v tomto případě stačily ty naklapávací ferity samy o sobě?

14
Jako souhlas, že srozumitelnost popisu problému není nejlepší. "DHCP automaticky" funguje asi jen proto, že na kartě "Alternativní konfigurace" někdo dřív zadal adresu 192.168.0.1/255.255.255.0. V opačném případě by po timeoutu DHCPčka, které tam jak už bylo naznačeno není, WIN sáhl po autoconfig adrese 169.254.x.x/255.255.0.0. Dále s výchozí bránou to opravdu nesouvisí, když se bavíme o přímém propojení dvou hloupých krabiček. Navíc dávat jako bránu svou vlastní IP je taky dost podviné (a možná to může působit i nějaké potíže).
Pokud se nastaví manuálně IP a maska ze stejné sítě pro WIN i PLC a stále to nefunguje, tak by mohl být problém ve WIN firewallu. Konkrétně myslím ten výběr "domácí/firemní/veřejná síť". Zmíněná dříve připojená a fungující PLC možná spadnou do jiného profilu než ty nefungující, protože je považuje za jinou síť. Takže možná zkusit vypnout firewall pro všechny profily, zda se něco změní. Případně zkusit na jiném (jinak rozvrtaném) PC.

15
Hardware / Re:Relativně přesné RTC
« kdy: 05. 12. 2024, 22:40:10 »
Ještě mě napadá, zda by nešlo využít LoRaWAN? Ve specifikaci je beacon po 128s, který obsahuje čas. Nedají se takové zprávy pasivně poslouchat z LoRaWAN od ČRA či The Things Network?

Stran: [1] 2 3 ... 8