Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vojtěch Trefný

Stran: [1] 2
1
Distribuce / Re:Copr - rebuild existující RPM
« kdy: 27. 05. 2022, 22:06:38 »
Builds -> New Build -> Source type "Upload" a tam jde nahrát SRPM.


2
Taky se zeptám. Jak udělám přímo v instalátoru např.  RAID1 BIOS/GPT bez LVM?

V GUI jde naklikat jen RAID na oddílech. Tj. Vytvoří se /dev/sda1 and /dev/sda2 a spojí se do MD RAIDu pro /boot. Pak by ale nemělo být potřeba mít na každém disky zvlášť BIOS boot, měl by tky stačit jeden na RAIDu (tady si nejsem 100 % jistý, jak to funguje s biosbootem, ale stejně jako EFI boot i normální  /boot by neměl mít problém s MD verze 0.90, který má metadata na konci).

V kickstartu jde udělat i MD RAID přímo nad disky. Partition tabulka se udělá až na poli mělo by to být jednoušší. Jde i předchystat v konzoli a GUI si s tím pak poradí, ale naklikat to takhle nejde.

Už je to 2 roky, ale instalátor mi bios boot partition nedával jako první, končil třeba na sda3,ne sda1.

To by se dít nemělo, oddíly mají priority a instalátor by je měl srovnat tak, aby /boot a biosboot (případně EFI boot) byly na začátku.

Bios-boot jde nastavit tuším jen jednou, nemůžu zadat odděleně pro sda,sdb. Device mountpoint v instalátoru to nepobral.

Jde to, ale GUI to pak blbě ukazuje a není to zrovna přehledné, asi bych v tomhle případě zase odkázal na kickstart, pro různá pokročilá nastavení je GUI bohužel příliš zjednodušené. Uvidíme, co bude v budoucnu, Anaconda chystá velký redesign.

3
Jestli je to EFI, tak to při instalaci neuděláte

  - >vytvořit jen první pártyšnu 10MB, typ ef02

ef02 je BIOS boot partition, tu vám instalátor na EFI skutečně neudělá, protože tam je k ničemu. Na EFI systému potřebujete /boot/efi, biosboot je třeba na BIOS systému s GPT.

Jinak k původnímu dotazu:

RAID 1 jde (pokud se bavíme o standardním LVM partitioningu) nastavit u Volume Groupy:



Pro /boot je pak třeba si místo "Standard partition" zvolit typ "RAID":


4
Software / Re:Jak funguje LUKS keyfile a heslo?
« kdy: 14. 06. 2021, 18:54:51 »
LUKS má v hlavičce prostor pro klíče, může tam být až osm kopií klíče. Každá z nich může být chráněna jiným heslem nebo třeba žádným. Klíč se také může nacházet mimo tento prostor (klíčenku) a může se předávat ovladači bokem, což je právě používáno ve zmíněném návodu. Pokud je ten klíč běžně čitelný na disku, pak to skutečně není vůbec bezpečné a kdokoliv vyndá z počítače disk, tak si ten klíč přečte a data si dešifruje. Řešením je vykašlat se na ten soubor s klíčem a použít klíč uložený v hlavičce, který je zašifrovaný uživatelskou frází.

Tady bych si dovolil opravit -- key file (tedy minimálně ten, který se předává pomocí --key-file nebo se píše do /etc/crypttab nebo v případě luksFormat jako poslední parametr) je prostě jen soubor s heslem, ne s master klíčem* (klíč pro šifrování dat). Výhodou key file je, že může obsahovat binární data, která uživatel normálně na klávesnici při žádnosti o zadání hesla nenapíše, takže je teoreticky bezpečnější (ale taky v něm může být prostě klasické textové heslo, které napsat jde).

*) Jde mít master klíč uložený zvlášť, to by se pak používalo --master-key-file, ale to rozhodně není běžný use case.


Používá keyfile na /etc/keyfile které může číst pouze root.
Jenže pokud je systémový disk nešifrovaný (nemá full disk encryption, ale třeba pouze /home) a někdo má fyzický přístup k PC/PC je zcizen, tak může tento keyfile použít a dešifrovat data sekundárního disku ne?

Ano přesně tak. Výhoda key file je, že když si ho napíšeš do /etc/crypttab, tak se šifrovaný disk připojí automaticky bez nutnosti zadání hesla. Je to užitečné u externích disků nebo právě nějakého "druhého" datového disku, ale ten disk, na kterém key file je musí být nějak chráněn. Nemusí to být nutně šifrování, desktop zamčený doma je relativně v bezpečí a řešit nějakou šifrovanou flešku key filem a položkou v /etc/crypttab může být docela pohodlné.

6
Tak jsem měl rozepsanou dlouho zprávu, kliknul jsem na náhled a Root mě odhlásil o všechno jsem přišel, super. Takže trochu stručněji.

Studoval jsem obor Informační technologie na FAI UTB (loni jsem úspěšně skončil). Škola je v pátek a sobotu jednou za 14 dní, příklad rozvrhu na LS: http://nod32.fai.utb.cz/rozvrh/leto20/KS/rozvrh_tr3326.htm Dá se to stíhat asi i s dovolenými, ale já jsem si snížil úvazek na 0.8, abych měl pátky volné a trochu míň stresu (ale ta finanční ztráta nebyla zrovna příjemná).

Co se náročnosti týče, tak je to relativně v pohodě, nijak extra náročné, ale titul zadarmo to rozhodně není. Kombinované studium má výhodu menšího počtu cvičení (občas méně hodin, občas úplně bez cvičení) a někdy tak denní studenti mají více povinností (více úkolů nebo semestrálek). Zkoušky jsou stejné na denním i kmobinovaném studiu, obvykle jen písemné, občas ústní.

Celkově je škola na kombinované studenty dobře připravená -- obecně je kombinovaných studentů víc, než denních, takže možná jsou na tom kombinovaní studenti lépe. Většina učitelů má pro kombinované studenty pochopení a třeba při vypisování termínů zkoušek nám hodně často vycházeli vstříc a zkoušky také byly o víkendu, třeba i v neděli. I různé papírování a šlo většinou bez problémů na dálku a úřednice na studijním byly vždycky ochotné.

Trochu problém je velikost fakulty, respektive spíš "malost" -- mají relativně málo profesorů a docentů a to se (podle mě) negativně odráží na studijním plánu, kdy některé předměty nedávají smysl, ale jsou tam, protože to má kdo učit a něco do oboru vhodnějšího není, protože není vhodný vyučující. Předměty učené externisty byly občas horší, v paměti mám statistiku, kdy externí vyučující neměla vůbec na nic čas a kdo nedal zkoušku v předtermínu před Vánoci měl pak velký problém zajistit si nějaký termín v řádném zkouškovém (pár kolegů kvůli tomu dokonce statistiku opakovalo).
Abych jen nekritizoval, tak moc zajímavé a dobře vedené byly předměty kolem umělé inteligence a neuronek a pro zájemce o tuhle oblast bych UTB určitě doporučil.

7
Software / Re:Podivný výstup z PVS
« kdy: 25. 09. 2017, 11:49:42 »
Z man pvs:

All sizes are output in these units: human-(r)eadable with '<' rounding indicator, (h)uman-readable, (b)ytes, ...

Takže bych si tipnul, že to prostě znamená "je to skoro 10 GiB, tak jsme to zaokrouhlili, ať to v tom výpisu pěkně vypadá".


8
Co takhle přihlašovací obrazovku nahrát pomocí virtualizace (tam 3D akceleraci a efekty nehrají roli) a zbytek v normálním systému a jen ty dvě videa spojit?

9
Studium a uplatnění / Re:Literatura k tématu open source
« kdy: 09. 04. 2014, 10:45:14 »
Art of Community -- www.artofcommunityonline.org

(Mimochodem na jaké škole se zadává takové pěkné zadání?)

10
Distribuce / Re:Počet Linuxových distribucí
« kdy: 15. 09. 2013, 22:03:59 »
Sice puvodne vychazi z Debianu, ale ted uz to s Debianem ma spolecny snad uz jen balickovaci system.

Ubuntu pořád vzniká tak, že se napřed vezme aktuální testing a na tom se staví aktuální vydání Ubuntu.

11
Distribuce / Re:Doporučené balíčky s dokumentací
« kdy: 28. 07. 2013, 08:24:28 »
Je to prostě manuálová stránka, takže kouzlo jest (například):

Kód: [Vybrat]
man std::vector
(Ale jinak se spíš předpokládá, že tuhle dokumentaci nějak chytře sežere IDEčko a nabídne vám ji.)

Proč tu nejde editovat příspěvky? Grr...

No chtěl jsem každopádně dodat, že jako dokumentace je z mého pohledu mnohem lepší http://www.cplusplus.com/

12
Distribuce / Re:Doporučené balíčky s dokumentací
« kdy: 28. 07. 2013, 08:20:14 »
Je to prostě manuálová stránka, takže kouzlo jest (například):

Kód: [Vybrat]
man std::vector
(Ale jinak se spíš předpokládá, že tuhle dokumentaci nějak chytře sežere IDEčko a nabídne vám ji.)

13
Odkladiště / Re:Nakup např z DX bez cla
« kdy: 01. 01. 2013, 17:41:27 »
To že se při cestě k nám vypočítává clo a daň vím, jak je to při poslání na Slovensko ? O co jde ... poslat zásilku z např z DX na slovensko (kamarád atd), následně pak přeposlat do ČR.  Nebo mají ještě dementnější celní / daňový zatížení ?

Přesně to nevím, ale u nás se ty limity pro platbu cla a DPH snižovaly proto, aby to bylo všude v EU jednotné, takže předpokládám, že posílat přes Slovensko žádná výhra nebude.

14
Odkladiště / Re:kindle - výměna / oprava
« kdy: 03. 06. 2012, 08:36:23 »
díky za odpověď, rád bych se zeptal, jestli je někde možnost více informací o tech službách, kde by mi to z americký adresy poslali do ČR?

http://www.shipito.cz/


Takhle: ze zakona se prodavajici odpovednosti za vadu vyrobku jednostrannym prohlasenim zbavit nemuze, dokonce ani dvoustrannou smlouvou. Takze klidne trvej na vyreseni reklamace podle obcanskeho zakonniku, a jestli s tim ma problem, tak kontaktuj obchodni inspekci. To je ten spravny organ, ktery se podobnym problemum podiva na zoubek.

Ono záleží, jak to ten prodejce prodával, jestli to bylo jako použité zboží, tak tam platí trochu jiná pravidla.

15
Odkladiště / Re: FIO podpis - linux
« kdy: 11. 09. 2011, 08:11:57 »
Mám internetové bankovnictví od FIO s autorizací přes SMS a v Linuxu funguje naprosto bez problémů.

Slyšel jsem, že s tím podepisováním je nějaký problém, ale jde to bez toho.

Stran: [1] 2