Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 105
1
Server / Re:Jak řešíte emaily pro lidi ve firmách?
« kdy: Dnes v 11:38:34 »
BTW je docela řehole a čím dál víc známka punku, provozovat si svůj mailserver on premises na svém vlastním hardwaru. Zároveň je velká pohoda, když máte vlastní barák a dost místa v serverovně (třeba protože nesídlíte v Praze), takže neřešíte, jestli server zabere 1U nebo 4U, a nic Vás netlačí do vysokých GHz a velké spotřeby...
Ale ono popravdě i 1U někde v kvalitním venkovském telehousu může být velmi v pohodě cenově i "prostorově" pro provoz svého mailserveru.

Takže ohledně mailů neřešíte, jestli mailbox konkrétního jednotlivce zabere na disku 2 GB nebo 100 GB. Prostě jednou za čas vyměníte nebo přidáte disky. Zvolíte si IMAP démona a storage back-end takový, aby neměl sklon se zhroutit do sebe, aby škáloval přiměřeně velikosti firmy a dal se gramotně zálohovat...

A je asi čím dál větší vzácnost mít zaměstnavatele, který tuhle Vaši činnost ocení. A asi těžko si to obhájíte jako jedinou náplň práce :-(

2
Server / Re:Jak řešíte emaily pro lidi ve firmách?
« kdy: Dnes v 11:20:29 »
Tak v DS ti taky vsechno smaznou po 3 mesicich zejo ... at chces nebo ne. Nejaka smlouva, stavebni povoleni, soudni rozhodnuti ... nac bys to jako potreboval.

V my bubline se obcas resi, co si kdo s kym mailoval pred 5+ lety.

Občas mě zahřeje u srdíčka, když se podívám do historie emailů, o čem jsem se kdy bavil s konkrétním člověkem/zákazníkem, nebo jestli jsem už někdy řešil konkrétní produkt / problém / téma... A je psina odpovědět na e-mail ve stylu "jasně, vy jste u nás před 15 lety koupil toto, takže s tím teď máte následující problém" nebo "ano Vás znám z téhle firmy, a řešili jsme spolu tohle... mezitím se technologie posunula a teď umíme tohle..." a je zajímavé pozorovat, jak se ti lidičkové většinou nemění, je na ně spoleh :-)

3
Bazar / Re:Darujem rôzne SCSI a HBA radiče
« kdy: Dnes v 10:35:11 »
hmmmm.... měl jsem svého času jako domácí počítač 486DX2/50 se serverovým motherboardem a EISA. Byly v tom asi 3 EISA karty vč. SCSI řadiče od Adaptecu. Dneska by to byl jednoznačně muzeální exponát... ale kdo to má skladovat. Šel do šrotu asi před 20 lety.

Ten Mylex DAC960 je podle mého košer HW RAID.

Jestli se mi po něčem nestejská, tak je to paralelní SCSI a jeho vakly v konektorech a kabelech, které se v průběhu let stárnutím materiálu postupně množily.

4
Distribuce / Re:Distribuce pro PC bez monitoru
« kdy: Dnes v 10:25:18 »
Vnutit linuxovému kernelu (jeho Direct Rendering subsystému) aby držel konkrétní video port zapnutý, a dokonce v konkrétním rozlišení, lze poměrně triviálně argumentem video= na kernel command line, jak už psal @k3dAR. Akorát pořizovat lokální klon EDIDu mi přijde jako kanón na vrabce a potenciálně "more rope to hang yourself with", pokud si třeba pořídíte jinou televizi apod. Tento hodnotící soud je ale dost nejednoznačný, ještě se k tomu vrátím na konci.

Zmíněnému argumentu video= se dá nacpat prostě jenom žádané rozlišení a snímková obnovovací frekvence.

video=HDMI-A-2:1920x1080@50D

Řetězec HDMI-A-2 je jméno výstupního portu. V dnešním PC jich bývá na výběr víc. XWindows používá mírně jiná jména než linuxový kernel (DRM). Pro použití v kernel command line mohu např. doporučit, jednou na začátku při zprovozňování konfigurace přidat na kernel command line zaklínadlo drm.debug=0xe , a pak se podívat v dmesg, jaké výstupy si DRM subsystém sám automaticky našel a jak jim říká. A zvolený pak použít v zaklínadle video= .

50 za zavináčem znamená 50 Hz. Není přítomno "i", takže neprokládaných. A poslední písmenko D znamená "výstup natvrdo zapnout, ignorovat detekci připojeného monitoru a jet digitálně" (asi protože DVI-A umí alternativně analog VGA). Varianta od k3dARa má na konci "e", což znamená prakticky totéž = natvrdo zapnout výstup (a funguje i na analog VGA).

K tomu dokumentace: https://www.kernel.org/doc/Documentation/fb/modedb.txt

Následně XWindows mají svoji vlastní databázi režimů a režim z kernelu nepřevezmou. A dá se nacpat modeline do xorg.conf. Což je asi nakonec užitečné. Ona totiž geometrie videorežimu není jednoznačně daná rozlišením - a u full HD a UHD existují např. nuance mezi "počítačovým" videorežimem dle CVT a "Consumer Electronics" variantou téhož rozlišení... televize bude patrně preferovat CE režim. Použití "počítačové" CVT varianty videorežimu (nebo nějaké vlastní tvorby) může mít všelijaké důsledky. Třeba mně se občas cukalo přehrávání videa - asi jsem přesně netrefil pixel clock. Později jsem vygooglil modeline, která funguje bez cukání. Nebo (teoreticky) pokud tohle televize rozliší, mohla by na CE režim nasadit jinou sadu "vylepšovacích" filtrů, než na CVT režim (scale + crop, zvýraznění hran, zvýšení saturace barev). Zde bych zaslepil případnou odbočku na téma, "jak zabránit televizi ve vylepšování obrazu na vstupu od počítače".

Obecně mechanika videorežimu nechává autorovi v jistých mezích volnou ruku, kolik řádek a sloupců ponechá na "temné místo" a jakou přesně frekvenci použije na základní pixel clock. Typické geometrie CVT vs. CE (nebo třeba starobylé GTF) jsou jenom konkrétní standardní "souřadnice" v tom nepříliš jasně ohraničeném prostoru přípustných kombinací... Ve velmi obecné rovině "co je správně a co už je za čárou" posuzuje každý monitor či televize podle svého a výrobce zobrazovacího zařízení nemá podrobnosti nikde dokumentovány...

V této souvislosti, pokud Vám tahle bezbřehá svoboda nevyhovuje, tak použijte postup, který popsal @k3dAR: zazálohujte si EDID, který kernel koupil od Vaší reálné televize, a prostě ho vnuťte při bootu natvrdo ze souboru. Tohle by se mělo televizi přesně líbit. Taky by ten EDID s trochou štěstí mohly z kernelu zdědit Xwindows.
Nebo si vygooglete standardní CE modeline pro žádané televizní rozlišení - to by teoreticky mělo chutnat kterékoli televizi. Nebo zřejmě by se aktuální modeline měla dát i zjistit za jízdy (xrandr nebo tak něco).

Deníček z mých vlastních pokusů před pár lety: https://frr.g6.cz/htpc/htpc.htm#k-cmd

Řešil jsem tehdy, že počítače tíhnou spíš k 60Hz refreshi, což je cca soudělné s americkou TV normou NTSC, kdežto u nás PAL má tradičně 50i, tzn. pro přehrávání televize dává o měličko lepší smysl 50 Hz (i neprokládaných). Je mimochodem zábavné, že většina historického materiálu u nás je zaznamenána v PAL@50i, ale rozhodlo se, že HD streamy v rámci DVB-T2 budou u nás vysílány v 1080@50p. Přitom mnoho zemí a satelitních HD kanálů vysílá 1080@50i, a v době přechodu na T2 mnohé starší full HD televize 50p neuměly, resp. tuto schopnost neoznamovaly ve svých EDID - takže když člověk připojil STB, tak on převáděl 1080p zpátky na 1080i, aby ho mohl poslat televizi... Navazuje nekonečná debata o algoritmech správného deinterlacingu, kompenzaci pohybu, závěrky atd.

Reálně nejen v internetech, ale i v některých televizních pořadech (!) potkáte materiál, který byl někde cestou od kamery skrz záznam a prodej / předání do studia lajdácky konvertován mezi nesoudělnými snímkovými kmitočty a už mu nejde pomoct (cuká ale nezabere na něj IVTC apod.) A dnešní ploché televizní přijímače zcela rutinně materiál ve formátu 1920x1080 o pár procent natáhnou a oříznou, což je zvyk zděděný z dřívějších analogových dob, kdy těsně na hraně temného místa bylo přenášeno pár bajtů nějakých metadat, a bez ořezu se to vrtělo na prvním viditelném řádku nebo tak něco... takže tomu zcela zbytečnému ořezu jdou dnešní vysílací pracoviště "naproti" tím, že materiál předem o pár procent smrští, aby na obrazovku hezky pasoval... takže přesné rozlišení 1920x1080 nikdy nedosáhnete, obraz je naschvál mírně mázlý, aby ty několikanásobné nesoudělné konverze nebyly vidět... A televizní přijímače už poměrně dlouho umí všelijaké vylepšovače typu "inference ostrého rozlišení z pomalu se pohybující scény" (takže občas z té mazanice na okamžik "vyskočí obraz jako břitva") nebo TV interně umí poslat na stínítko násobek Hertzů co má materiál, a aby to vůbec k něčemu bylo, tak televize umí i nádherně interpolovat pohyb, takže se pak starý filmový materiál pohybuje jak čerstvý záznam z televizního studia nejmodernější technikou apod.

5
Když rozpažíte křemíkový Graetzův můstek mezi + a - v otevřeném směru, tak povolí asi o 1,5 V než začne vést. Dva takové anti-paralelně...
Náčelníku technická, můžu?
Netřeba dva antiparalelně, stačí ten jeden vyzkratovat na výstupu, a na vstupu dostanete co chcete...
Pane voni jsou hlava :-) Díky...

6
Já to vlastně nechápu, "bez bleskosvodu"  ::)
...
Zděná dvoupatrová chata, přijel odborník, na jedné straně chaty zarazil do země zemnící tyč, na druhé straně chaty zarazil zemnící tyč, obě proměřil...

Naprosto souhlasím.
Jenom to pak na patě baráku ještě připojit na nulový bod vnitřního rozvodu napájení.

7
Switch asi může být obětní, zvažuji tam použít něco jako je třeba Conexpro GNT-IG1210FP-DC
Jde mi spíš o to, aby to sebou nevzalo všechno okolo

Ten switch je za ty prachy dost hustej :-) v kovovém plášti...

Upozorňuju, že switche s touto konstrukcí mívají vnitřní pracovní zem (a napájecí mínus) odděleno od šasi.
Takže pokud uzemníte šasi, možná tím ještě nemáte ochráněný vstup DC napájení (ani jeho nulák) ani vnitřní referenční zem, na kterou to skrz signálová trafa nejspíš proskočí, když nedejbože po CAT5e zvenčí přihučí pár desítek/stovek kV.
Popravdě znám switche zhruba 10x dražší, byť vzhledově podobné - a to co já jsem viděl, tak mělo uvnitř aspoň nějaká jiskřiště nebo varistory mezi vnitřní zemí a šasi.

= ujasněte si sám, jaký vztah má ve Vašem případě DC napájení vůči ochranné zemi (PELV / SELV, případně nějaké detaily) a co má smysl případně naschvál připojit natvrdo na žlutozelenou zem. Nebo aspoň nepřímo přes nějaký svodič, třeba jenom sériovo-antiparalelní kombinaci několika výkonových usměrňovacích diod... Když rozpažíte křemíkový Graetzův můstek mezi + a - v otevřeném směru, tak povolí asi o 1,5 V než začne vést. Dva takové anti-paralelně...

8
@tazatel: neměl byste případně náčrtek, kde jsou umístěné kamery a kde dotyčný PoE switch co je napájí?

Proč se ptám:

Kamery snad nebudou úplně na ráně. V oboru ochrany před bleskem máte plusové body za "stín" kolem vyvýšených jímačů. Zóna Bleskové Ochrany 0b . To malé "b" není překlep, ale terminus technicus: znamená "je to ve stínu venkovního hromosvodu".

Úplně vespod uvedu odkaz na ilustrované povídání.

Pokud má budova řádný hromosvod a Vaše kamery / antény apod. jsou v jeho stínu (ZBO 0b), jistíte vstupující vedení od kamer apod. unitř budovy co nejblíž za zdí na vnitřní zem, která v tomto případě má minimální průřez 4 mm^2 mědi.

Pokud budova nemá hromosvod, tak je třeba počítat s rizikem, že jako hromosvod zafunguje cokoli Vašeho, co vystrčíte z budovy ven :-) A pokud se Vám nechce, hromosvod budově zařídit, měl byste mít "svoje věci vystrčené ven" opřené uvnitř budovy bleskojistkami o zem, přinejhorším vnitřní žluto-zelenou, o průřezu minimálně 16 mm^2. To je totiž průřez, který se neodpaří při zásahu jmenovitými špičkovými 200 kA na vlně 10/350 us (náběh /  poločas odběhu). Tzn. takový průřez mědi by teoreticky stačil na vnější hromosvod (když pominu jakési nároky na počet takových svodů na plochu střechy a fasády / rozteč podél obvodových zdí, nebo jak se to počítá).

Tahle vnitřní ochranná zem pro bleskojistky má být ideálně nezávislá na zásuvkových okruzích, a připojuje se správně na "vnitřní ekvipotenciální přípojnici na patě budovy" - to je místo, kam je připojená spojka od venkovního hromosvodu.

Pokud máte štěstí na budovu se silnou kovovou konstrukcí, nebo masivními zemnícími prvky v místnosti, kde se jako montér pohybujete, tak si poslužte podle místních možností, nejlépe po konzultaci s revizákem, nebo s někým znalým kdo k té budově patří. Za "nadprůměrně dobře uzemněný objekt" bych považoval například:

- kovová věž (vysílač, rozhledna apod.)

- technologický domek v energetice, který má uvnitř technologické místnosti kousek nad stavebně-konstrukční podlahou po celém obvodu zdi pásek FeZn 30x5mm určený pro připojování uzemnění

- dobře vybavené datacentrum, kde v místnosti najdete ekvipotenciální přípojnici (měděnou štangli) od které vede kamsi do sklepa žlutozelená licna tlustá jak palec

Pokud jde například o objekt typu "rodinný domek se správně provedeným vnějším hromosvodem, kde se chystám umístit cca 4 kamery pod převisy střechy" - zamyslel bych se, kudy přivedu kamery dovnitř, a kam umístím switch.
Totiž kvalitní bleskojistka na gigabitový ethernet může snadno stát podobné peníze, jako switch.
A v této souvislosti mě napadá: než jistit každý CAT5e kabel jednotlivě drahou bleskojistkou, tak jestli raději nepoužít nějaký levnější malý "průmyslový" switch v kovovém šasi, svést kabely od kamer dovnitř do domu jedním společným průrazem ve zdi, u tohoto průrazu uvnitř budovy na zeď umístit zmíněný switch, jeho šasi předpisově uzemnit na žlutozelenou vnitřní zem o průřezu alespoň 4 mm^2, a nejlíp třeba ještě propojit tenhle malý switch na hlavní domovní switch optickým kabelem. SFP transceiver žere něco jako 1W, tzn. 2 kusy Vám dohromady sežerou něco jako 150 Kč za rok, pokud byste tu elektřinu kupoval...
Upozorňuji, že tento poslední odstavec je moje lidová tvořivost a těžko Vám to revizák posvětí jako jmenovitě ochranu proti přepětí. Protože switch není jmenovitě přepěťová ochrana :-)

Vnější hromosvod je způsobilý svést do země cca 200 kA vlnou 10/350 us, což je vlastně specifikace energie. Jde to přepočítat na Jouly a ta energie proteče za poměrně krátký časový úsek - takže v konstrukci hromosvodů a jejich součástek hraje důležitou roli tepelná kapacita a teplota tání materiálů :-) Ta hodnota 200 kA je 99% kvantil statistiky blesků (na našem území, možná i globálně). Jinak při návrhu hromosvodu pro konkrétní budovu se berou v úvahu další faktory, které mají vliv na riziko: poloha, výška a obecně konstrukce budovy, taky zeměpisná šířka / region (pravda v našem národním zeměpisu nehraje velkou roli).

Ochrana signálových (a jiných) vstupujících vedení, zejména ve vyšších patrech = dál od paty baráku a společného uzemnění, se zásadně nejistí na vnější hromosvod z jednoho konkrétního důvodu, který tu ještě nezazněl: existuje pro to klíčové slovo "bezpečné oddálení".

Hromosvod, i zcela zdravý a vyhovující, má nějaký nenulový odpor, v ideálním případě 1 Ohm nebo méně proti zemi. Norma tuším dovoluje i víc. No a vynásobte si to 200 kA špičkové hodnoty bleskového proudu. Druhý problém je, že i rovný vodič (hromosvod) má jakousi indukčnost - která se vůči rychlé změně proudu chová jako zdánlivý odpor = taky na ní naskočí napěťová špička.  Jistě uznáte, že o něco takového svoje signálové vedení určitě opřít *nechcete* :-) a vezmete zavděk mnohem raději potenciálem společné země na patě budovy. O tom je totiž celá ochrana proti přepětí: sjednocení potenciálů pospojením.

Bezpečné oddálení je jakási vzdálenost, která se počítá podle jakéhosi vzorce, kde jsou asi tři pišvejcovy konstanty... ale dá se říct, velmi zhruba podle palce, že na každý metr od "uzemněné a pospojené paty baráku" počítejte 10 cm bezpečného oddálení. Takže na střeše 6m nad zemí vnímejte bezpečné oddálení asi 60 cm od vnějšího hromosvodu. Teprve v téhle vzdálenosti reálně funguje ZBO 0b.

Disclaimer o střetu zájmů - následující odkaz vede na moji tvorbu, kterou jsem páchal pod křídly svého zaměstnavatele:
http://support.fccps.cz/industry/62305/62305.html#brick

Někde tady kolem je jedna předchozí výživná debata na rootu, kde se M_D opravdu detailně rozepsal:
https://forum.root.cz/index.php?topic=27806.60

Aktivní jímače hromosvodu jsou poněkud sporná záležitost. Neublíží, ale o přínosu se vedou debaty.

9
Odkladiště / Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« kdy: 25. 03. 2025, 15:48:50 »
"Připojí Vás rychlostí až 1000 Mb/s" - to jako že když bude volná kapacita, tak si na ten gigabit sáhnete? To za mě není vůbec marné. Přechod z bezdrátu (outdoor wifi?) na gigovou optiku bych teda bral všema deseti :-)
(Kdybych neměl domů symetrickej ethernet od Tety, tak bych Vám asi nepokrytě záviděl...)

10
Bazar / Re:Koupím APC sériový kabel (RJ12-DB9)
« kdy: 25. 03. 2025, 12:44:16 »
Jednak gratulace k té první kartě, není zač, chytrému napověz, a měl jste kliku, to se taky počítá :-)

Někde ve fórech jsem zahlédl podrobnější postup toho resetu hesla. Údajně jsou dvě varianty:
1)
- stisknete za jízdy tlačítko reset, rozblikají se střídavě nějaké LEDky
- jakmile blikají, musíte tlačítko reset stisknout *znovu*, a LEDky přestanou blikat - teprve poté se login/heslo resetuje na default apc/apc
- reset platí jenom 30 sekund (někdo říká 15 sekund), pak se vrátí na adminem upravenou hodnotu.

No a varianta 2) je, že ten druhý stisk už není potřeba. Údajně v novějším firmwaru. Ale těch 30s (15s) platí.

Dále jsem zahlédl zmínku, že tahle karta bez vlastní sériové konzole (AP6919) skutečně využívá sériovou konzolu hostitelského šasi. Tzn. reset hesla by se měl povést skrz sériovou konzolu hostitelského šasi. Ale pozor! Toto funguje jenom v některých modelech UPS šasi. Pokud zkombinujete AP6919 s "nekompatibilním" modelem UPS šasi, nebude Vám sériová konzola fungovat.

Pokud jste v téhle situaci, že Vám sériák prostě nefunguje, tak už mě napadá leda sednout si s kartou k osciloskopu, zkusit jí dát náhradní napájení a pokusit se najít, kudy vede uvnitř sériová konzola do šasi.

Taky se řešilo že SURT5000XLT (starší model) potřebuje jiný sériový kabel než SURTD5000XLT (mladší model). Nebo že standardně by ta konzola měla fungovat na 2400bps, ale na některých kusech že jede na 9600bps. A že je potřeba bouchnout několikrát do enteru, než se sériová konzola vzpamatuje a pošle login prompt...

11
Sítě / Re:Jak funguje síť Cetinu?
« kdy: 24. 03. 2025, 20:13:56 »
Možná bych se maličko bál, připojit do PON sítě něco "svého", abych nezpůsobil paseku na fyzické vrstvě ve sdíleném TDM uplinku. Jako že bych sundal celou svoji optickou větev se všemi účastníky :-D

12
Sítě / Re:Jak funguje síť Cetinu?
« kdy: 24. 03. 2025, 16:10:21 »
Oni tuším FS prodávají i programovací krabičku na SFP MSA EEPROM... nevím jestli funguje i na tyto exotické GPON SFP transceivery.

13
Bazar / Re:Koupím APC sériový kabel (RJ12-DB9)
« kdy: 24. 03. 2025, 13:31:00 »
K tomu wiresharku: vůbec se ho nebojte. Nemusíte hned dumat nad filtry. Začátek je fakt jednoduchej.
Stáhnete, nainstalujete Next Next Finish. (Pokud se instalátor bude ptát, zda má nainstalovat podporu pro čenichání USB, tak si zvolte sám, zda to využijete :-) za mě spíš ne.)

Po spuštění je pro mě osobně trochu nepřehledná uvítací obrazovka, kde si musíte vybrat ze síťových rozhraní to správné (metalický Ethernet). Vyberete a už se sype výpis provozu.

Samotný Wireshark je jenom čmuchal, a poslouchá *veškerý* provoz, co se na fyzickém rozhraní šustne, tuším v promiskuitním režimu - samozřejmě směrem dovnitř (a zároveň vidí taky provoz směrem od Vás ven, což může trochu kalit vodu, pokud jsou Vindózy ukecané).

Záznam se dá v základním "gridovém náhledu" podle potřeby zastavit a znovu spustit. Tzn. pokud máte nabraná data co jste potřeboval (resp. dal jste tomu trochu času a asi už stačilo), tak si zastavte záznam, ať zbytečně nežere další paměť a nešvenkuje Vám zobrazením. Tuším když záznam znovu spustíte, tak se Vás Wireshark zeptá, zda chcete předchozí záznamový buffer vysypat/zahodit, nebo máte možnost uložit do souboru (přípona .pcap nebo .pcapng) pro pozdější analýzu či dokumentaci.

Vyzkoušejte si to předem na normálním provozu Vašeho počítače - je to zcela neškodné.
Před ostrým odposlechem APC karty si možná radši předem nastavte (ve Windowsech, ve vlastnostech adaptéru) na dotyčném rozhraní nějakou pevnou IPv4 adresu, ať Vám do toho nekvoká ještě taky Váš vlastní DHCP klient ve windowsech, a případně seberte fajfku IPv6, tam se taky děje nějaká chytristika těsně po startu.

Není potřeba předem študovat "capture filtr".
Obecně se nebojte, nabrat trochu smetí navíc.
Wireshark prakticky všechny pakety přehledně určí a označí, o který provoz se jedná.
Pokud nezajímavého smetí bude moc (bude zaclánět ve výhledu) tak můžete následně vhodně nasadit "display filtr" (= nabrané smetí zůstane v RAM bufferu, ale vy si ho podle potřeby přechodně skryjete). Jednotlivé řádky se dají také snadno obarvit custom pravidly, můžete si přidávat vlastní sloupce s atributy různých protokolů z dissectovaných paketů apod.

Pokud pominu tohle základní wireshark know-how (learning curve), tak úplně první můj krok s tou introvertní kartou by byl, že bych do ní píchnul noťas, nastartoval wireshark a zkoumanou APC kartu bych restartoval vypnutím napájení. Čerstvě po naběhnutí je šance, že se začne vyptávat, ideálně na DHCP. A pokud má nastavenou pevnou adresu, tak by se mohla třeba zeptat aspoň ARPem na něco (gateway, DNS apod.) Wireshark Vám ukáže, bez ohledu na souhlasně či mimochodně nastavený subnet, co karta drndá směrem ven na svém ethernetovém portu. Pokud je síťovka v noťasu gigabitová, nebo stovková s podporou auto-MDI-MDIX, tak nemusíte řešit ani přímý vs. křížený patchcord. Pokud se rozsvítí link, měl byste vidět jakákoli data co protější zařízení pošle.

Jako DHCP server s podporou custom options bych zmínil třeba ISC dhcpd v Linuxu (ale pokud tohle máte, tak byste se tu asi neptal) nebo do Windowsů existuje klikací Jounin TFTPd64, který taky umí servírovat DHCP jako vedlejší vlastnost, včetně konfigurace jedné custom option.
Download: https://bitbucket.org/phjounin/tftpd64/downloads/
Formát té custom option je popsán v CHM helpu. Pokud si vyberete "portable" download (zip), tak Windows 10 ukazují v CHM souboru prázdné stránky. Je to výsledek nějakého bezpečnostního atributu, který jde ručně povolit - viz https://community.spiceworks.com/t/solved-windows-10-chm-help-files-showing-up-blank/556912   (pokud stáhnete instalátor, patrně se do téhle situace nedostanete.)

Jestli si budete hrát s Jounin TFTPD, tak bacha ať zapnutým DHCP nekolidujete se stávajícím DHCP serverem ve své LAN :-)   = nejlíp se odpojte od stávající LAN, než poprvé zapnete TFTPD. Koukám že ta DHCP služba/komponenta je by default zapnutá, je na to jedna fajfka v klikací globální konfiguraci Jounin TFTPD.

14
Bazar / Re:Koupím APC sériový kabel (RJ12-DB9)
« kdy: 23. 03. 2025, 17:53:44 »
Tohle jste četl?
https://www.experts-exchange.com/questions/29050206/How-to-reset-an-APC-AP9619-to-DHCP-mode.html

Sériový port je na AP9619 vyvedený interně na konzolový konektor hostitelského UPS šasi, ale funguje to jen s některými modely UPS...

V rovině detektivně-pátrací činnosti, nezkusil jste poslouchat wiresharkem na Ethernetu co ta věc má, jestli nezačne něco cvrlikat po zapnutí?

Zdá se, že resetovací tlačítko jenom na chvíli vrátí defaultní login a heslo na sériovém portu, ale s IP adresou nic neudělá... tzn dál už leda dát tomu na dílně na stole nějaké náhradní napájení a pátrat, kde uvnitř/interně případně vyvěrá ta sériová konzola :-(

15
Sítě / Re:Jak funguje síť Cetinu?
« kdy: 16. 03. 2025, 21:08:38 »
Omluva za exhumaci, náhodou jdu kolem, jenom přípodotek do záznamu:

Citace
se vytočí PPPoE - autentizace už je potřeba, protože účastník není jednoznačně identifikován. Jen mi není úplně jasné, proč má username i doménovou část, když už celé PPPoE běží v síti operátora, je tam nějaká možnost dalšího přeprodávání, aby každý alternativní operátor nemusel mít SVLAN do každého OLT

Ta "doména" je nejspíš radiusový realm. Dává to například možnost, aby operátor prodávající internetovou službu mohl mít víc různých "kategorií služeb". Třeba dynamické IP koncovým zákošům, statickou IP, privátní propojení (VPN) apod. Podobnost radiusového realmu s internetovým doménovým jménem je spíš "čistě náhodná" (nebo klidně čistě záměrná), ale nejedná se technicky o totéž.

Tzn. pokud ten realm neslouží k rozlišení mezi operátory internetové konektivity, pak se může jednat o nějaké podrobnější rozlišení služeb v rámci konkrétního operátora. Tuším je možné podle realmu např. delegovat radiusovou autentikaci (a přiřazování služeb) na různé radiusové servery v pozadí.

Stran: [1] 2 3 ... 105