Fórum Root.cz

Práce => Studium a uplatnění => Téma založeno: majsterkoo 17. 09. 2014, 19:29:03

Název: VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 17. 09. 2014, 19:29:03
Zdarec rootaři,

řeším celkem zásadní překážku v pokračování studia na VŠ po maturitě, která mě "letos" čeká.

Hledám nějakou školu, kde výuka probíhá a orientuje se především na unixové systémy. Nezajímají mě Windows. Nechci umět Windows. Jsou školy, o kterých vím, že je Linux součástí studia, ovšem v jiným předmětech se pracuje na programech pro Windows. A já nebudu používat programy, které jsou jen pro Windows. Nemám Windows. Neměl bych jak pracovat když nebudu mít přístup na školní počítače s Windows.

Existuje v české republice vůbec taková škola? Nedá se něco najít třeba v Brně? Jak je na tom fi.muni?

Nechci vypadat jako fanatický Linuxák, snesu jakýkoliv systém kromě firmy Microsoft. Ve škole na Windows pracovat snesu, ale určitě se nechci omezovat nemožností spuštění nějakých typických programů. A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne).

Jsem zvědav, jestli se najde na můj příspěvek vůbec nějaká reakce. Když jo, tak předem děkuji všem diskutujícím.  ;D
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Kolemjdoucí 17. 09. 2014, 19:39:02
Jestli se chceš dobře živit IT, tak se nutnosti alespoň průměrné znalosti Windows nevyhneš. Může se ti to nelíbit, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeš dělat.

Taková škola není a hned tak nebude a je to přirozené.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 17. 09. 2014, 19:43:57
Nepotřebuji vydělávat za každou cenu 50 tisíc měsíčně. Chci dělat práci, která mě baví. Nevadí mi používat programy v prostředí Windows. Jen chci, aby programy chodili a pod jiným systémem. Určitě nechci, aby nám někdo řekl, že máme udělat úkol a já bych kvůli tomu musel hledat PC s Windows. A už vůbec ne administraci Windows. To budu raději bez VŠ  :'(
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Kolemjdoucí 17. 09. 2014, 20:00:36
Začni si hledat jinou práci, bude to tak lepší a stejně takovou školu neseženeš.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: windows 17. 09. 2014, 20:06:58
Jestli se chceš dobře živit IT, tak se nutnosti alespoň průměrné znalosti Windows nevyhneš. Může se ti to nelíbit, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno co s tím můžeš dělat.

Taková škola není a hned tak nebude a je to přirozené.

Co to meleš? Když jsem studoval, tak tam žádný odpad jako Windows nebyl. Když jsem pracoval, bylo to úplně stejné. Ne každý je lopata, který používá Windows.

Na každé normální škole Windows nebudou, ale pokud chceš dělat IT, tak je škola zbytečná ztráta času.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: NejsemPHD 17. 09. 2014, 20:25:36
Na FI MUNI jsem nestudoval, ale dle toho, co o ní vím je to těžká škola, kde se učí hodně teorie, kde se dělá výzkum a vychovávají výzkumníci a která se bude snažit předat ti široké vědomosti potřebné např. k napsání vlastního operačního systému.
Tyhle věci obecně nejsou vázané na konkrétní operační systém. Ale nepochybně narazíš na mnoho předmětů, kde se pracuje s něčím, co mají zrovna na té katedře naimplementováno v operačním systému X a jazyku Y, kde X klidně může být windows a Y klidně může být C#.

Z tvého příspěvku mám pocit, že ty chceš spíše praktickou školu, ne školu, kde tě budou učit gramatiky a relační počet.
Vysoká škola univerzitního typu je i o překonávání překážek (a je zbytečné řešit tady, jestli je to tak správně, nebo špatně). A pokud ty nejsi schopen či ochoten překonat tak malichernou překážku, jako občasnou práci v OS nebo jazyce od MS, tak bude rozhodně lepší, když se ty a klasická VŠ nebudete vzájemně trápit.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: _pepak 17. 09. 2014, 20:27:40
Napřed odpověď: Na ČVUT FIT nemusíš na Windows ani sáhnout.

A teď rant:

Nezajímají mě Windows. Nechci umět Windows.
Třeba ještě z přístupu "obdivujte mě, jsem jediný na světě, který neumí X" do konce školy vyrosteš.

Citace
Nemám Windows. Neměl bych jak pracovat když nebudu mít přístup na školní počítače s Windows.
Existuje vůbec v ČR vysoká škola, která není zapojená do MSDN Academic Alliance (nebo jak se to teď jmenuje)? Tento program totiž umožňuje studentům, aby si pro výukové účely stáhli skoro všechen MS software zdarma.

Citace
Nechci vypadat jako fanatický Linuxák,
Jo, to se ti povedlo :-)

Citace
A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne).
Ani jedno tě na FITu nepotká, pokud sám nechceš.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Filip Jirsák 17. 09. 2014, 20:31:42
Zkuste se zeptat na DAMU, FAMU, HAMU. Možná také lékařské fakulty, zejména zaměření na psychiatrii by vás mohlo zajímat.

Pokud si představujete VŠ jako sérii technických školení, tak si to představujete špatně. Vysokoškolské vzdělání má být univerzální, řemeslo se učí na průmyslovkách a možná na bakalářském stupni, ale to tady v ČR není zvykem. Ne že by české vysoké školy dělaly to, co by dělat měly, ale průmyslovky to přece jenom ještě nejsou.

Pokud vás baví řemeslo IT, navíc máte takový odpor k Microsoftu, a sháníte něco v Brně, zkuste Red Hat.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 17. 09. 2014, 21:13:02
IT mě baví. Odpor k Microsoftu mám, učit se programovat v C# nebo administraci Windows mi přijde jako zbytečná ztráta času, jelikož je to pro mě nezajímavé odvětví.

Když se bude třeba ve škole dělat v Matlabu na Windows, tak je mi to jedno. Pokud si aplikaci rozjedu i na Linuxu, tak s tím nemám problém. Horší by bylo, kdybych musel používat kvůli úkolům atd... aplikaci, kterou bych jinde než na Windows nerozjel.

Co se týče škol, tak nejvíce zaměření se blíží Báňská v Ostravě.

Jestli se ve škole bude letmo učit jak ve Windows rozběhat síťové rozhraní nebo jak v Office nastavit formátování na nadpis nebo odstavce, to bych přežil. Jen se chci vyhnout škole, kde se povinně učí, jak programovat C#, skriptování v PowerShellu, jak psát ovladače pro Windows a jiné věci, které vůbec nesouvisí s prachprostým používáním. Nemám se zájem angažovat okolo Windows.

Nevím, proč bych si kvůli tomu práci nenašel. Nikde není psáno, že všechna práce v IT se točí okolo Windows a že Windows si udrží takové zastoupení i za 10 let.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: to_je_jedno 17. 09. 2014, 21:14:16
A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne)
1) Mrtva platforma je to mozna pro tebe, ale ne pro zakazniky. trosku mene ortodoxniho pristupu a budes mit zivot jednodussi.
2) na vysoke skole se neuci ovladani jakehokoliv systemu. drtiva vetsina teorie ktera se tam uci je nezavisla na platforme - treba databaze, teorie grafu apod.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: anonym 17. 09. 2014, 21:23:19
co si pamatuju tak na MFF UK byly predmety kde se explicitne pracovalo ve windows, ale vsem se dalo celkem snadno vyhout (snad krom programovani v C++, kde cviceni probihaly s vyzuzlal studiem).
naopak pokud clovek nechtel mit nic spolecneho s UNIXovym systemem tak mel smolika, snad i hned v prvaku
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 17. 09. 2014, 21:30:15
to_je_jedno: Chtěl bych pracovat v odvětví, které zákazník moc nevidí. Třeba programování mikroprocerosů, embedded zařízení (stavěných na linuxu třeba), správce unoxivých serverů, atd atd...

Programovat ve Visualu by už byl trošku smolík, ale dokud by po mě nikdo nechtěl učit se dělat s knihovnama jenom pro Wokna, tak bych to s odporem překousl.

To samé u databází. Pokud po mě nebude nikdo chtít návrhy databází přímo v databázových systémem s tím, že jedině Microsoftí SQL, tak taky pohoda.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: bydga 17. 09. 2014, 21:33:03
Až lidi pochopí, že vš není o konkrétní technologii, bude všechno sluníčkový...
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 17. 09. 2014, 21:36:07
Předměty programování v C#, správa systému Windows... atd o konkrétní technologii jsou.

Stejně jako: ,,Budeme dělat v tomto programu, bylo by dobré ho mít"... s podporu systému: Microsoft Windows.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Hovnan 17. 09. 2014, 21:37:35
Na fi.muni som "musel" použiť Windows jeden krát za celé štúdium, aj to bolo cvičenie v škole na školskom pc. Samozrejme všetko závisí na vhodnom výbere predmetov, ale Linux je preferovaný skoro všade.

P.S.: Naozaj človek nemusí vedieť pracovať s Windows, ak chce prácu v Brne(Red Hat, Siemens a trilión ďalších).
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vana-hbx 17. 09. 2014, 21:39:55
To co jsi napsal si někam shovej. Za pár let se tomu budeš smát. Osobně nevěřim, že existuje moc pracovních míst kde uvítaji člověka co bude tvrdit že se odmítá učit a cokoliv slyšet o velmi výzmané části it světa jako je Microsoft. Asi ano, asi existují místa která k Microsoft ani nečuchnou, ale v reálném světě se tyto platformy trochu prolínaji.

To je jako jít dělat automechanika a prohlašovat že nechceš slyšet nic o traktorech protožetě ser-u. Asi ano, místo kde se nesetkáš s traktorem existuje, ale kolegové se ti budou stejně smát.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Juro 17. 09. 2014, 21:47:04
Vyber si VS podla ineho kriteria (napada ma asi 20 lepsich). V ramci jednotlivych predmetov, bakalarskej a diplomovej prace + praci popri studiu budes mat mnozstvo prilezitosti orientovat sa na problematiku, ktora ta zaujima. To, ze medzitym zlepis nejake zadanie aj pod windows ti len rozsiri obzory.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: i 17. 09. 2014, 21:54:34
Před dvěma týdny jsem řešil podobný problém, 10 let jsem dělal výhradně na Linuxové pracovní stanici, a převážně pro unixové servery, teď mám novou práci, za zajímavých podmínek ale na pracovní stanici musí být Widle které jsem 10 let skutečně nevyděl. První týden jsem bojoval s cygwin, bohužel polovina věcí mi tam nechodila, bordel s právama i s cestama a podobné. nyní na služebním počítači používám windows7 jako bootloader pro virtualBox ve kterém mám Linux :-) a jsem spokojen já i firemní "bezpečáci" :-D , rsync domu a zdomu kde běží linux nativně a nemám problém. V Bootloaderu :-) mi ještě běží služební poštovní klient a pár dalších vytěžovačů jinak jsem docela spokojen.

Bohužel zaměstnavatel používá pár "životně důležitých" nástrojů:
1. Outlook - Exchange, bez něj to prý nejde.
2. jednu podnikovou webovou aplikaci která striktně vyžaduje IE.
3. Vlastní, tajné zabezpečovací nástroje (antiviry a "tajné" firewally :-D ) které podle podnikových předpisů, musí na každé pracovní stanici být :-D

C# ( já to čtu jako MS-Java :-D ) chápej jako když se děti ve školce učí básničky, není to zbytečné, trénují si tím pamět ;-)

Vážný problém v této oblasti je neznalý, odborně nevzdělaný managment, ten potřebuje za každou cenu utajit svou neznalost a tak se opírá o komerčně silného partnera :-D

Můj příspěvek chapej jako podporu pro tebe a rýpanec do všech brzd pokroku, pokud na to máš koule tak si vyber školu podle úplně jiných kritérii a rýpej taky!

Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: davkol 17. 09. 2014, 22:03:35
(Aplikovaná) Informatika na PřF UPOL. Učí se vesměs vysokoúrovňové věci (což asi nechceš). V jednom labu je OS X, ve dvou dualboot Windows a Debianu; můžeš používat školní servery (Windows i GNU/Linux) včetně vzdálené plochy. Tři semestry je po jednom předmětu půl na půl GNU/Linux a MS Windows (sítě a operační systémy, resp. v OS1 je doporučené používat na inline assembler Vižuál Študijo, ale pár nadšenců občas dělá v GCC nebo s tou věcí, co jsem zapomněl, jak se jmenuje, v sítích a OS2 je nutné napsat několik prográmků s WinAPI nebo čím), jinak je snad všechno povinné multiplatformní (hlavně lispovinky). Poněkud windowsoidní C++/C# je volitelný (ale aspoň v první půlce se stejně jde obejít bez Windows), na druhou stranu je tu Unix a Java; u fyziků/matematiků si jde zapsat linuxové skriptování a TeX.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Jakub Galgonek 17. 09. 2014, 22:17:18
Předměty programování v C#, správa systému Windows... atd o konkrétní technologii jsou.

Tak si je nezapisuj ;)

Nejlepší asi bude, když se seznámíš se studijními plány různých škol. Začít můžeš například zde: http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/ib3a23.htm
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: mhepp 17. 09. 2014, 22:17:46
Ahoj,

já jsem studoval na FI MUNI, teď na muni pracuji. Co se týče studia, tak povinné předměty jsou až na základy unixu nezávislé na OS. V učebnách byly Windows, ale většinou mi sloužily jako terminál na školní unixový server. V počítačové hale byla sousta Linuxových mašin a ke konci studia Mac-y. Takže o operační systém, pokud nebudeš chtít, tak nezavadíš ani náhodou (až na ten jeden semestr unixu).

Celkově vzhledem k zaměření zaměstnanců na FI je celkově protěžované opensource řešení, kde to má smysl a jde to.

Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: OhMujBoze 17. 09. 2014, 23:33:42
FI MUNI ma Ubuntu a OS X snad vsude, Windows 7 jsem videl jen v par ucebnach na databaze a v jedne na Ccko. Nikdo te nenuti pouzivat  k vyuce programy, ktere existuji jen na Windows strojich - ukoly odevzdavas prez repozitar, ve funkcionalnim si stahnes Huggs na notas. Vlastne muzes vse delat na notasu ale s tou zaslepenou ideologickou vasni bych zmirnil, nekdy je potreba to, nekdy je lepsi zase ono, je hloupe okradat se o cas a zdroje, jen abych si pripadal jako rytir Windowsobijec VII. z Tuxolandu.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: BillyKid 17. 09. 2014, 23:38:39
Až lidi pochopí, že vš není o konkrétní technologii, bude všechno sluníčkový...
Imho nerealne, vzdy bude spousta ignorantnich pubertaku, co se nad tim nezamysli a bude konkretni znalosti na VS vyzdvihovat do nebes. Z tech vetsinou byvaji zivnostnici, z tech co to chapou jsou CEOcka.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vsvs 18. 09. 2014, 00:06:59
Pak mi prosím ukaž jak s nějakou abstraktní znalostí najdeš práci. Myslíš, že jim bude stačit, že se dva roky budeš učit něco konkrétního a pak také přiložíš ruku k dílu? Nikoho nezajímají nějaké teoretické znalosti, které možná máš a možná také ne.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: BillyKid 18. 09. 2014, 00:25:16
Pak mi prosím ukaž jak s nějakou abstraktní znalostí najdeš práci. Myslíš, že jim bude stačit, že se dva roky budeš učit něco konkrétního a pak také přiložíš ruku k dílu? Nikoho nezajímají nějaké teoretické znalosti, které možná máš a možná také ne.

Ukazkovy zivnostnik v male firmicce. Slusne teoreticke znalosti uzkeho okruhu jsou velmi zadane a dobre placene, napr. v BigData.  Ano, u kodera je lepsi, kdyz umi jen kodit a nemota si hlavu analyzou.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: hawran diskuse 18. 09. 2014, 00:30:44
Zdarec rootaři,

řeším celkem zásadní překážku v pokračování studia na VŠ po maturitě, která mě "letos" čeká.

Hledám nějakou školu, kde výuka probíhá a orientuje se především na unixové systémy. Nezajímají mě Windows. Nechci umět Windows. Jsou školy, o kterých vím, že je Linux součástí studia, ovšem v jiným předmětech se pracuje na programech pro Windows. A já nebudu používat programy, které jsou jen pro Windows. Nemám Windows. Neměl bych jak pracovat když nebudu mít přístup na školní počítače s Windows.

Existuje v české republice vůbec taková škola? Nedá se něco najít třeba v Brně? Jak je na tom fi.muni?

Nechci vypadat jako fanatický Linuxák, snesu jakýkoliv systém kromě firmy Microsoft. Ve škole na Windows pracovat snesu, ale určitě se nechci omezovat nemožností spuštění nějakých typických programů. A navíc se nechci učit Microsoftí jazyk C# a ovládání systému Windows (je to pro mě mrtvá platforma - užil jsem si s ní dost, víc už ne).

Jsem zvědav, jestli se najde na můj příspěvek vůbec nějaká reakce. Když jo, tak předem děkuji všem diskutujícím.  ;D

 ;D  ;D  ;D  ;D
http://forum.root.cz/index.php?topic=9681.0 (http://forum.root.cz/index.php?topic=9681.0)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vsvs 18. 09. 2014, 00:32:44
Pak mi prosím ukaž jak s nějakou abstraktní znalostí najdeš práci. Myslíš, že jim bude stačit, že se dva roky budeš učit něco konkrétního a pak také přiložíš ruku k dílu? Nikoho nezajímají nějaké teoretické znalosti, které možná máš a možná také ne.

Ukazkovy zivnostnik v male firmicce. Slusne teoreticke znalosti uzkeho okruhu jsou velmi zadane a dobre placene, napr. v BigData.  Ano, u kodera je lepsi, kdyz umi jen kodit a nemota si hlavu analyzou.

Mně se to moc nezdá, protože i když hledám teoreticky zajímavé pozice, tak narážím stále na spíše na ty nekvalifikované do 60k. Cool lidi, open space a teambuilding zaručen. Takže mi jde i to, jestli si to jen myslíš a nebo opravdu jsi něco zažil? Protože pak by chudák mohl dopadnout tak, že sice teoreticky je velmi schopný, ale prakticky si může práci vymýšlet jen sám :D
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Martin Dráb 18. 09. 2014, 00:46:00
Jako již dlouholetý student MFF UK bych řekl, že na téhle škole se můžete OS Windows vyhnout téměř úplně, pokud je vám libo. Je pravda, že třeba některé předměty zabývající se C++ se primárně dělají v MSVS, ale pokud vím, stále nejsou povinné, jen povinně-volitelné, tudíž vás nikdo nenutí je zapisovat. V prváku se bere C#, ale cílem toho předmětu je naučit algoritmizaci, ne ten jazyk, takže to přežijete :-).

Je fakt, že pokud byste se rozhodl pro obor Programování, budete mít možná problém, jelikož je stále myslím potřeba absolvovat dva jazyky z množiny {C++, C#, Java}, kde první dva se primárně učí na Windows. Na druhou stranu si myslím, že i tady můžete dosáhnout jistých ústupků tím, že se prostě dohodnete s cvičícím a budete si úkoly řešit na svém stroji (nebo na školním stroji s Linuxem). Problémem mohou být zápočtové testy z C++ a C#, které jsou myslím striktně vázané na Windows.

Jinak mi přijde, že (ale to už tu psalo víc lidí) si VŠ představujete jako sérii velmi praktických kurzů. U MFF je to spíše naopak. Ne že by neexistovaly praktické předměty, ale pokud nechcete, zas tolik se nenaprogramujete (aspoň na bakalářském studiu ne). Tady je to hodně o přístupu studenta – tzn. pokud vás to baví, nikdo vám nebude bránit programovat hodně. Vezměte si, že cílem VŠ by mělo být, alespoň dle mé představy, poskytnutí vzdělání poměrně široké skupině lidí, takže dát mezi povinné předměty tvorbu ovladačů jádra ve Windows, kurz Windows API, kurz programování mikrokontrolerů a ostřejšího systémového programování jaksi nejde.

Je pravda, že Linuxu se na MFF vyhnout nedá. Používá se snad na většině informatických kateder a z nich pocházející vyučující obvykle domácí úkoly na tomto OS testují. A takové předměy se nedají nezapsat (na rozdíl třeba od povinného Úvodu do UNIXu, žádná povinná alternativa pro MS fans neexistuje).

Můj pocit z MFF je takový, že povinná část předmětů (což jsou obvykle ty teoretičtější) nevyžaduje se více plácat ve Windows, protože to není jejím cílem. A pak jsou tu specializované předměty, kde se třeba bez Windows neobejdete a nepomůže ani dohoda s cvičícím (přednášejícím je to obvykle jedno, neb zkoušky obvykle nejsou praktické), ale ty povinné nejsou.

Vaši silnou neochotu ohledně Microsoftu a k Windows příliš nechápu. Neříkám, že je třeba umět všechno perfektně, ale hodí se mít nějaké základní znalosti. Mě třeba baví tvořit v jádru Windows, ale to neznamená, že nemám základní znalosti o tvorbě na webu (a ano, i Linuxu), takže si +- dokážu udělat, co potřebuji. Zajímalo by mě, z čeho tato averze k MS a k Windows pramení :-). Ale nechci začínat flame.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: BillyKid 18. 09. 2014, 00:48:03
Protože pak by chudák mohl dopadnout tak, že sice teoreticky je velmi schopný, ale prakticky si může práci vymýšlet jen sám :D

Co je lepsiho, nez si praci vymyslet sam?
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vsvs 18. 09. 2014, 00:49:56
Aha, takže jsi studentík, který vůbec nic neví a snaží se radit. OK.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: BillyKid 18. 09. 2014, 00:53:30
Zajímalo by mě, z čeho tato averze k MS a k Windows pramení :-). Ale nechci začínat flame.
Spolecenska dogmata. Povidala to pani v cekarne, tak to musi byt pravda a meli bychom se tim ridit.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Jakub Galgonek 18. 09. 2014, 03:34:18
Je pravda, že Linuxu se na MFF vyhnout nedá. Používá se snad na většině informatických kateder a z nich pocházející vyučující obvykle domácí úkoly na tomto OS testují.

Toho jsem si nějak nevšiml. Kromě KDSS (katedra distribuovaných a spolehlivých systémů) se na většině informatických kateder používají hlavně Windows (pokud jde o desktop).
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 18. 09. 2014, 08:02:01
Vidim, ze jsem pro nektere napsal muj dotaz dost ostre, na rootu jsem cekal vic odpurcu microsoftu.

Spis jsem chtel vedet, kde se vyuka nezameruje na Windows a maji pozitivni pristup k Unixu, ktery uprednostnuji pred Woknama.

Ja nejsem Linuxak. Linux uvazuji vzhledem k jeho vetsi rozsirenosti oproti *BSD aj. Hodinam pogramovani v C# se chci vyhnout urcite.

Pak je problem u only Windows programu, kdy bych s nimimohl pracovat pouze v PC skoly...

Btw... Windows se mi nelibi gtafikou, licencni politikou, tim jak se aktualizuje, da se lehce zaprasit, pozivaji NTFS a vse jine jde zcela mimo atd atd... Vzdy kdyz pracuji s Woknama ve skole, tak k nim mam vetsi a vetsi odpor. Tahle nenavist neprameniztoho, ze by to bylo moderni a nikomu svoje postoje nenutim!!

Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: NejsemPHD 18. 09. 2014, 08:27:15
Vidim, ze jsem pro nektere napsal muj dotaz dost ostre, na rootu jsem cekal vic odpurcu microsoftu.
Dost lidí se tu snažilo, ale bohužel jsi nic nepochopil.

Spis jsem chtel vedet, kde se vyuka nezameruje na Windows a maji pozitivni pristup k Unixu, ktery uprednostnuji pred Woknama.

Aha. Takže tebe zajímalo A (škola s pozitivním přístupem k unixu, který upřednostňuje před windows), ale zeptal ses na B (škola, kde budeš mít jistotu, že nebudeš muset spouštět žádný program pod windows).

Odpověď na otázku A v roce 2014 je - rozhodně většina :-) Odpověď na otázku B bych bral s rezervou, protože i když ti tu konkrétní lidí psali, jak nějakou školou prošli zcela bez windows, tak za rok to v nějakém předmětu může být úplně jinak.
Psal jsi o mikroprocesorech. Tam je "pozice windows" dost silná. Může se stát, že loni tam měli v laboratořích mikrokontroléry XYZ a používali tam vývojové nástroje pod linuxem. Ale za rok tam obmění HW a budou používat devkity ZYX a půjdou cestou nejmenšího odporu - použíjí vývojové prostředí, které dodává výrobce HW - a to většinou běží pod windows.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: dl 18. 09. 2014, 09:30:47
Podívej se do téhle knížky: http://www.jadro-windows.cz/, před pěti lety by mne ani nenapadlo si ji koupit, ale je zajímavé podívat se do střev jiného OS, který má trochu jinou architekturu.

:)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Honza 18. 09. 2014, 09:59:55
Za nás (září 1996 - únor 2002) se na MFF dalo woknům prakticky 100% vyhnout. Teda prográmko v prváku bylo v dosovském Turbo Pascalu, co v laborce běžel pod woknama. Dneska už by to šlo dělat i přes ten Free Pascal na linuxu. Pak jeden cvičící z ročníkového projektu chtěl program pod wokna, ale tomu se šlo vyhnout (férově to říkal předem) a jít k někomu jinému. Do windowsového labu jsme chodili i na neuronové sítě (volitelný předmět). A pak na statistiku jsme používali S, ale existuje prakticky stejné R i pod Linux. Já jsem chodil i na programování pod Windows (Win API), ale to nebylo povinné. Naopak povinný byl Unix a pak Unix a jazyk C. Volitelně pak nějaké GUI pod Unixem. Volitelné VRML jsme dělali pow woknama, ale pokud by si to někdo rozchodil v Linuxu, tak by nebyl problém. Diplomka se dělala obvykle v texu, word taky občas někdo použil, ale to byla výjimka. Čili rozhodně tam žádný Win teror nebyl, spíš by si mohl stěžovat nepřítel unixů. Na a v práci 2003-teď se dá woknům vyhnout, když člověk chce (ale ne tak, že se nechá zaměstnat v nějaké win firmě a pak tam začne dělat problémy :-) ), od února 2014 jsem na wokna v práci sáhl fakt asi jen jednou, když jsem radil naší účetní, jak si otevře přílohu mailu v excelu. Koukal jsem na windows 7 jako tele na nová vrata :-)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: tommm 18. 09. 2014, 10:24:36
Je dobre mit vlastni nazor na vec a stat si za nim. Ty stojis za unixem az na krev a odmitas prijmout windows i v ramci studia.
Proc ne. Nesoudim.

Ale zkus se nad tim zamyslet a napis si na kus papiru klady a zapory tveho rozhodnuti.

Je lepsi mit vetsi rozhled a umet se prizpusobit aktualnimu stavu na trhu nebo pozadavku zamestnavatele.

Pokud nekomu na pohovoru zminis, ze Windows technologie a vse okolo jsou pro tebe nesmysl tak sis zavrel podstatnou cast pracovnich pozic.

Ve vetsich firmach te nenchaji si jen tak pouzivat jiny software nez je standard - bezpecnost, udrzitelnost systemu atd.


Jinak k tomu tvemu povzdechu nad tim, ze je zde malo odpurcu win. O tom to neni. Je to o tom, ze se ti ostatni snazi poradit na zaklade zkusenosti ze sve pracovni "kariery".
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 18. 09. 2014, 10:36:50
Rad bych zacal uz pri studiu na vs hledat moznosti zamestnani a rad bych si nasel praci, kde v pozadavcich se nemluvi o Windows. Je pravda, ze kdybych nasel vysnene zamestnani s podminkou zapisu nejakych dokumentu do Office, tak bych to asi prezil. Ale i tak si chci zuby nehty najit praci s Unixem. Co sleduji poptavku trhu tak zase takove vyjimky to nejsou.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: gamer 18. 09. 2014, 10:43:31
Rad bych zacal uz pri studiu na vs hledat moznosti zamestnani a rad bych si nasel praci, kde v pozadavcich se nemluvi o Windows. Je pravda, ze kdybych nasel vysnene zamestnani s podminkou zapisu nejakych dokumentu do Office, tak bych to asi prezil. Ale i tak si chci zuby nehty najit praci s Unixem. Co sleduji poptavku trhu tak zase takove vyjimky to nejsou.

To je tvoje volba, ale zavřeš si tím cestu k mnoha zajímavým příležitostem. Windows jsou hodne rozšířené a tím pádem se hodně zajímavých věcí dělá na Windows. Ono to v praxi totiž vůbec není o operačním systému, ale hlavně o projektu, na kterém pracuješ.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: iwtu 18. 09. 2014, 11:01:17
VS je (aspon by mala byt) o principoch a nie konkretnych technologiach, kontretnych firiem. Pride mi rozumne sa vyhybat nejakej oblasti, ako napriklad webu alebo grafike, lebo v oboch nie som ani priemerne efektivny podla mojich meritok. Ale vyhybat sa nejakej konkretnej technologii? Nie je mi sympaticka Java, ale ak to ta najlepsia volba je dany problem, ok Java. Naposledy som chcel nieco otestovat na vlakna, tak som dekompiloval aplikaciu, ktora bola v Jave, pridal par vlakien a dival sa na vysledok..

C# je podla mna najvyspelejsi jazyk OOP z trojice C++, Java, C# a aj v linuxe je v nom robenych par vyznamnych projektov (vid. mono project). Mne sa v nom jednoznacne programuje najpohodnejsie..

Averzia voci niecomu tak velkemu ako je Microsoft ti v zivote priniese viac prekazok ako uzitku a nie je to taka vec, ktora by isla proti ludskym hodnotam. Zivot je niekde uplne ide a co ja mam osobne skusenosti s korporatnym prostredim, tak nic vo velkych firmach nefunguje lepsie ako Windows (a mozno OS X) ak to chces mat vsetko so vsetkym prepojene. Kto ma linux, ako nas tym, tak si defacto vsetko musi nastavit sam a prisposobit si to.. Nie je to take, ze dostanes hotovu masinu s linuxom a mas tam vsetko, co potrebujes..

A sorry, vyberat si VS na zakladne Microsoftu je holy nezmysel. Na Microsoft mas rozne certifikaty a nie VS.. Ja som bol mal z podobnych dovodov proti C# ale uz som z toho vytriezvel..
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Mirek Prýmek 18. 09. 2014, 11:36:49
Na FI MUNI jsem nestudoval [...] předat ti široké vědomosti potřebné např. k napsání vlastního operačního systému.
Proč píšeš o něčem, co jsi nezažil? Za mě se na FI žádný vlastní OS nepsal a předávané znalosti tomu byly na míle vzdálené. "Široké/obecné vědomosti" v podání FI za mě znamenalo např. zhruba vědět, jak se dají dokázat Goedelovy věty o neúplnosti. Teď se to nejspíš už trochu posunulo, nejsem tam, takže nevím.

---

K původní otázce:

FI je/(za mě byla) hodně unixově a OSS-orientovaná. Kromě těch Linuxů a Maců bylo v počítačové hale i pár FreeBSDček a před Macy SGI Indy a SGI Octane (bomba stroje, romanticky na ně vzpomínám ;) - tj. Irix. Kdesi byla i učebna s nějakými Windowsy, ale moc lidí tam nechodilo, já jsem tam byl za celý studium myslím jednou dvakrát, už ani nevím proč. Doma jsem Windows neměl vůbec.

P.S. tvůj přístup nekomentuju, je docela normální, že 18-ti letej člověk si děsně zakládá na tom, že je třeba hoper. Časem budeš mít důležitější starosti :)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: NejsemPHD 18. 09. 2014, 12:12:09
Na FI MUNI jsem nestudoval [...] předat ti široké vědomosti potřebné např. k napsání vlastního operačního systému.
Proč píšeš o něčem, co jsi nezažil? Za mě se na FI žádný vlastní OS nepsal a předávané znalosti tomu byly na míle vzdálené. "Široké/obecné vědomosti" v podání FI za mě znamenalo např. zhruba vědět, jak se dají dokázat Goedelovy věty o neúplnosti. Teď se to nejspíš už trochu posunulo, nejsem tam, takže nevím.

I když jsem tam nestudoval, tak všeobecně vím, že to není (a nesnaží se být) prakticky orientovaná škola. Předávané znalosti obsahují velký podíl teorie. Jestli je ta teorie dobře navázaná na praxi a jestli je vůbec k něčemu - to se tady (s tvým přispěním) řešilo asi tak milionkrát a je zbytečné to opakovat.
To o psaní vlastního operačního systému - to byla jednoduchá ilustrace právě pro 18letého člověka, který zřejmě špatně chápe, jak fungují univerzity. To, že velká část absolventů FI MUNI by nebyla schopna napsat vlastní OS, není vůbec podstatné.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Mirek Prýmek 18. 09. 2014, 12:15:31
To o psaní vlastního operačního systému - to byla jednoduchá ilustrace právě pro 18letého člověka, který zřejmě špatně chápe, jak fungují univerzity. To, že velká část absolventů FI MUNI by nebyla schopna napsat vlastní OS, není vůbec podstatné.
Jde o to, že na FI se prostě neučí (resp. neučily) věci tohodle typu. Tak nemať případné zájemce o studium, kteří by pak mohli být zklamaní.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: davkol 18. 09. 2014, 12:19:49
Averzia voci niecomu tak velkemu ako je Microsoft ti v zivote priniese viac prekazok ako uzitku a nie je to taka vec, ktora by isla proti ludskym hodnotam.
ORLY? Akorát si OP možná neuvědomuje, že sviňských korporací je trochu víc… OP, co si myslíš o Oracle?
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Jakub Galgonek 18. 09. 2014, 12:23:15
Jde o to, že na FI se prostě neučí (resp. neučily) věci tohodle typu. Tak nemať případné zájemce o studium, kteří by pak mohli být zklamaní.

Pokud si chce zkusit naprogramovat OS, na MFF UK bude mít možnost :)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: smoofy 18. 09. 2014, 12:29:47
to NejsemPHD:
99% univerzit se nesnazi byt prakticky orientovanych. Je to teorie a zase predevsim teorie. Sem tam neco, co v praxi vyuzijes.

to majsterkoo:
Kdyby sis prosel, co jednotlive skoly nabizeji tak vis, ze treba na CVUT FIT pokud sam nechces se nemusis vubec omezovat a windows te nepotka. Naopak neni tak daleko doba, kdy sehnat skolu s takovym pokrytim jako ma unix-like dnes byl problem.

Nabidek kde windows nepotrebujes je hodne a neni to zadnej problem. Je xy poskytovatelu, kteri dychtivne prahnou po tech, co za hubicku budou delat tu praci co normalni uzivatel nevidi na jejich serverech.
Jestli ocekavas zavratne castky v platech tak tady te celkem zklamu. Ani seniorske pozice v podobnych firmach nejsou casto kdovijak placene a to tam lidi delaj i 10+ let. Pokud se ti to nelibi tak na takovato mista se tlaci hromada mladejch co ma doma ubuntu a sambu popripade sitovou tiskarnu. (nic proti buntu, jen pouzivam pro ilustraci jednoduchosti instalace).
Presto ti muzu rict, ze dobrejch adminu widli je mene nez adminu linuxu a casto jsou i lepe placeni nez bezne linux admin pozice.


Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vana-hb 18. 09. 2014, 12:58:30
... na rootu jsem cekal vic odpurcu microsoftu.
Tak to je docela hnusnej a povrchní stereotyp a doleca pubertální představa jak fungují věci.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vana-hb 18. 09. 2014, 13:04:44
zaměstnavatel používá pár "životně důležitých" nástrojů:
1. Outlook - Exchange, bez něj to prý nejde.
Bez flame. Vypadáš že věci rozumíš. Mohl by jsi tedy prosím navrhnout jakou aplikaci použít na linuxu aby měla stejnou funkcionalitu jalo Outlook. Myslim poštu, kontakty, kalendáře a poznámky pro připojení k exchange? Dík
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: belzebub 18. 09. 2014, 13:20:59
Ja bych jenom rad doplnil, ze asi na libovolne vysoke skole bude celkem hodne (za meho studia cca 40%) predmetu, ktere Vam pravdepodobne budou pripadat hloupe, zbytecne a iritujici, ale bez jejich absolvovani nebude mozne dokoncit studium.  Z tohoto hlediska mi prijde nejaky odpor k Win/C# smesny, protoze Vas pravdepodobne bude primarne stvat supernudny prednasejici, omezeny, neuroticky a nevrly cvicici a hlavne samotna napln predmetu, ktera Vam bude pripadat ze je k nicemu a nikdy a nikde nebude pouzitelna (coz muze byt klidne i pravda). Takze se pripravte, ze na VS stravite hodne casu nad vecmi, ktere Vas NEBUDOU BAVIT, ale budou POVINNE, a duvod proc vas nebudou vadit nebude mit s nejakym OS nic spolecneho.

Samozrejme pokud je tu nekdo, koho na VS uspokojovalo a bavilo vice nez 90% vsech predmetu, at me opravi, treba jsem mel jenom smulu..

Jinak za sebe opet muzu rici, ze VSICHNI vyucujici byli dost chapavi a ochotni, a problemy s mym linuxactvim nikdy nebyly neprekonatelne a kdykoliv jsem pozadal o variantu nejakeho dokumentu v jinem formatu nez doc, bylo mi vyhoveno. Ale presto jsem tehdy mel dualboot s windows, protoze jsem chapal ze JA jsem mensina a musim se prizpusobovat a ne naopak. Troufnu si tvrdit ze tim ma dusevni integrita nijak neutrpela :) Byt zasadovy a odmitat neco z nejakeho vyssiho principu muze byt mozna "cool", ale rozhodne to vede ke komplikacim, zvysuje to mnozstvi casu stravene nad nejakou semestralni praci a celkove to je spise znamka "tvrdohlavosti".

Jinak abych to celkove shrnul: VS bude z casti opruz, zkousky budou extremne stresujici a vetsinu veci, ktere se tam naucite nikdy nepouzijete. Berte to jako fakt a nereste blbosti s nejakym odmitanim Win/C#, protoze budete mit MNOHEM vetsi problemy :)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Jiří Eischmann 18. 09. 2014, 14:28:21
Mohl by jsi tedy prosím navrhnout jakou aplikaci použít na linuxu aby měla stejnou funkcionalitu jalo Outlook. Myslim poštu, kontakty, kalendáře a poznámky pro připojení k exchange? Dík

Evolution. Tím nechci říct, že je jako klient Exchange na úrovni Outlooku, ale jeho podpora Exchange je mezi linuxovými klienty zdaleka nejlepší.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: majsterkoo 18. 09. 2014, 14:42:29
Belzebub: diky za tvou reakci, jako jedna z mala nesla proti me otazce a mela i informativni hodnotu :-)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: tommm 18. 09. 2014, 14:50:04
Mohl by jsi tedy prosím navrhnout jakou aplikaci použít na linuxu aby měla stejnou funkcionalitu jalo Outlook. Myslim poštu, kontakty, kalendáře a poznámky pro připojení k exchange? Dík

Evolution. Tím nechci říct, že je jako klient Exchange na úrovni Outlooku, ale jeho podpora Exchange je mezi linuxovými klienty zdaleka nejlepší.

Volne prelozeno by odpoved mohla znit "zadny neni"? Nechci nikomu vkladat do klavesnice neco co nenapsal ... Ale v zasade je to tak? Shodneme se?

Abych nebyl za MSfanboye, tak me Windows obcas taky pekne sejrej. Ale proste v nekterych ohledech jsou "neprekonany" (rekneme) na urovni velkych firem.

Vymezovat se striktne proti "necemu" neni dobra cesta jak dojit daleko a jeste dal. Ale co... tohle je to nejmensi. V prubehu zamestnani musi clovek vyslechnout tolik bulšitů a prekousnout takove veci, ze ho prestanou nejaky windows x unix fighty zajimat.

Az dojde na vysedavani v oupenspejs a poslouchanim vytribeneho office slovníku "nafolouapovat, mesidž, confkól, vyreportovat, zmenežovat, vykomunikovat (!!! wtf??),  skoup, revijů a poslouchani klasickejch openspejs kecu, tak clovek sezna, ze uz je na vsechno pozde a jedina myslenka bude jak se z tehle hoven vyhrabat do normalniho prostredi :)
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: belzebub 18. 09. 2014, 15:22:32
Evolution. Tím nechci říct, že je jako klient Exchange na úrovni Outlooku, ale jeho podpora Exchange je mezi linuxovými klienty zdaleka nejlepší.
Toto tvrzeni je pravda. Nicmene neni to CELA pravda.

Asi jako kdybych rekl: "Tim nechci rict, ze Petr je na urovni Usaina Bolta, ale ze vsech nasich clenu se jeho vykonum blizi nejvice" a zapomnel rict, ze se jedna o sportovni klub domova duchodcu, Petrovi je 73 a 100m ubehne za 5minut a 16 sekund.

Cela pravda je: "Zadna linuxova aplikace nedokaze plnohodnotne nahradit Outlook v beznem pracovnim nasazeni. Z tech, ktere se o to pokouseji je Evolution asi nejmene hrozna a nepouzitelna."
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: Jiří Eischmann 18. 09. 2014, 18:38:09
Evolution. Tím nechci říct, že je jako klient Exchange na úrovni Outlooku, ale jeho podpora Exchange je mezi linuxovými klienty zdaleka nejlepší.
Toto tvrzeni je pravda. Nicmene neni to CELA pravda.

Asi jako kdybych rekl: "Tim nechci rict, ze Petr je na urovni Usaina Bolta, ale ze vsech nasich clenu se jeho vykonum blizi nejvice" a zapomnel rict, ze se jedna o sportovni klub domova duchodcu, Petrovi je 73 a 100m ubehne za 5minut a 16 sekund.

Cela pravda je: "Zadna linuxova aplikace nedokaze plnohodnotne nahradit Outlook v beznem pracovnim nasazeni. Z tech, ktere se o to pokouseji je Evolution asi nejmene hrozna a nepouzitelna."

Nevím, jaké zkušenosti s tím máte vy, ale Evolution paradoxně funguje s Exchange lépe než s IMAP+LDAP. Jestli to znamená dostatečně dobře? To ať si každý posoudí sám. Pro mě je Evolution hlavní pracovní nástroj už roky a nestěžuju si.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: jehovista 18. 09. 2014, 19:03:00
TVL dotaz na to na ktere skole se vyhne Windows a uz se tady zase resi platy, C#/Java a ze zamestnavatele chteji outlook.

Jakmile je v nadpisu "VS", tak je jasne k cemu diskuze dokonverguje.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: vana-hb 18. 09. 2014, 19:39:13
TVL dotaz na to na ktere skole se vyhne Windows a uz se tady zase resi platy, C#/Java a ze zamestnavatele chteji outlook.
Původní otázka je víc než odpovězena a já se navíc dozvěděl, že mám zkusit Evolution. Potřeboval bych ho napasovat k Keriu Connect přez EAS tak uvidíme jak se pochlapí v porovnání s Opice2013.
Název: Re:VŠ s minimem Windowsismu?
Přispěvatel: shq 18. 09. 2014, 21:01:31
K původní otázce: já studoval na fi.muni v letech 1998 až 2005 a kontakt s Windows byl minimální. Nevím jak je to tam teď.