Fórum Root.cz

Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: Noname 12. 11. 2013, 19:47:20

Název: Po restartu zmizí IP adresy a routy
Přispěvatel: Noname 12. 11. 2013, 19:47:20
Zdravím všechny, mám jeden newbie dotaz.

Před nějakou dobou jsem si nainstaloval do VM debian bez GUI, kde si na 4 síťových kartách zkouším routování. Nastavil jsem si adresy klasickým způsobem pomocí ip addr add ..../.. brd + dev ethX a to, co se mi podařilo nastavit, nějak fungovalo. Jenže po restartu VM mi veškeré nastavení zmizelo a musel jsem nastavovat vše znovu. Při přemýšlení, čím by toto mohlo být způsobeno mě prozatím napadl dhclient od isc, který je zde nainstalovaný a možná přepisuje nastavení jednotlivých síťových karet, ale když jsem ho hledal v cronu, nepodařilo se mi jej najít (grep dhclient /etc/init.d/*) Nakonec jsem něco našel v /etc/bash_completion.d, ale po odstranění zmíněného skriptu a restartu jsem klienta našel opět v procesech. Napadá Vás, jak jej deaktivovat, případně kde by jinde mohla být chyba?

Děkuji předem za odpovědi.
Název: Re:Po restartu zmizí IP adresy a routy
Přispěvatel: Belik 12. 11. 2013, 20:02:14
To je správné chování. To, co nastavíte pikazem ip se nikam neukládá a při startu počitače se přebije výchozím nastavením - pokud chcete něco nastavit trvale, musíte použít konfigurační soubor /etc/network/interfaces, ze kterého se nastavení při startu "bere"
Název: Re:Po restartu zmizí IP adresy a routy
Přispěvatel: Petr Krčmář 12. 11. 2013, 20:04:07
To je normální chování, takhle nastavené routy se nikam na disk neukládají. Jen vlastně nakonfiguruješ jádro, aby se nějak chovalo, ale restart to nepřežije. Musíš nastavení provést v /etc/network/interfaces, tam ho systém při startu najde a použije. Pro další info viz manuál k Debianu (http://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/ch05.en.html).

Bash-completion s tím nijak nesouvisí, to je inteligentní doplňování informací na příkazovém řádku, viz můj článek na Rootu (http://www.root.cz/clanky/bash-completion-inteligentni-doplnovani-prikazu/).
Název: Re:Po restartu zmizí IP adresy a routy
Přispěvatel: Noname 12. 11. 2013, 20:18:08
Díky oběma za rychlé odpovědi a vyjasnění situace, tohle mě nenapadlo.
Moc jste mi pomohli, hrabal bych se v tom ještě zítra  ;D