Fórum Root.cz

Hlavní témata => Software => Téma založeno: incorporated 18. 11. 2020, 02:16:18

Název: Jak na seznam literatury při psaní bakalářské práce v LibreOffice Writeru?
Přispěvatel: incorporated 18. 11. 2020, 02:16:18
Zdravím. Snažím se najít nejméně bolestivý, ale stále udržitelný způsob, jak v LibreOffice psát citace. Co jsem asi pochopil, tak interní Bibliography Manager LO je naprd: S trochou zápasení by mělo být možné seznam dokopat do formátu podle správné normy ( https://www.openoffice.cz/navody/jak-vytvorit-a-upravovat-seznam-pouzite-literatury ), jen to vytváření záznamů je problém - nenašel jsem způsob, jak do něj importovat záznam v nějakém standardním formátu, který bych mohl dostat z knihovny, případně odjinud.

Takže to momentálně dělám tak, že ze záznamu v NTK si zkopíruju citaci ve správném formátu jako text, a do dokumentu ho vložím jako položku číslovaného seznamu. Na tu položku se dá potom v textu odkázat pomocí křížového odkazu, takže v seznamu můžu pořadí změnit a čísla pořád odpovídají, ale to pořadí se nekoriguje automaticky tak, aby odpovídalo výskytům.

Máte někdo, prosím, nějaké tipy, jak to dělat líp?
Název: Re:Jak na seznam literatury při psaní bakalářské práce v LibreOffice Writeru?
Přispěvatel: veskotskujehnusne 18. 11. 2020, 07:56:27
Já bych spíš zvážil, jestli je Writer skutečně ten nejslepší software, ve kterém sázet bakalářku.
Název: Re:Jak na seznam literatury při psaní bakalářské práce v LibreOffice Writeru?
Přispěvatel: Jvic V. 18. 11. 2020, 09:14:16
Nabízím dvě možnosti, jak to dělat lépe.

1) Vyprdnout se na Writer a napsat to regulérně v TeXu.

2) Pokud to univerzita dovoluje, použít jiný typ citací. Místo číslovaného seznamu použít harvardský systém (jméno, rok). Ušetří to hodně práce, pokud to člověk musí spravovat ručně. Seznam je řazený podle příjmení autora a podle roku vzniku citace... Netřeba pak už řadit podle výskytu v textu (to člověk ručně neudělá).
Název: Re:Jak na seznam literatury při psaní bakalářské práce v LibreOffice Writeru?
Přispěvatel: AM 18. 11. 2020, 11:09:04
Svatá prostoto, to vám univerzita nedala návod, jak to dělat? Na univerzitách tohle zajišťují univerzitní knihovny. Existuje několik programů pro správu citací, např. EndNote, Mendely, Zotero, ... Komerční programy se do podpory LibreOffice nehrnou, ale Zotero, které má trochu jiný obchodní model, LibreOffice podporuje. Obvykle to funguje tak, že při instalaci Zotero se vám do LibreOffice a MS Wordu doinstaluje i tzv. konektor. (Dají se doinstalovat i později.) Ten do těch programů přidá položky menu pro práci ze Zotero. V praxi to pak funguje tak, že v místě, kde potřebujete vložit citaci, zavoláte z menu Zotero. Zobrazí se vstupní formulář, ve kterém citaci vyhledáte a potvrdíte. Zbytek (přečíslování citací, přidání citace do seznamu literatury, ...) už zařídí Zotero. Na vložení seznamu literatury je v menu položka. V Zotero si můžete vybrat z mnoha stylů, jak seznam literatury formátovat. Desítky dalších se pak dají stáhnout v preferencích.
https://extensions.libreoffice.org/en/extensions/show/zotero-libreoffice-integration. Jinak data se do Zotero ručně vkládat nemusí, automaticky si je tahá samo z webu nebo databází (třeba WordCat).

Název: Re:Jak na seznam literatury při psaní bakalářské práce v LibreOffice Writeru?
Přispěvatel: Pajaha 18. 11. 2020, 11:57:01
Citace slušně fungovaly v OO už před 12 lety. Záznamy jsem do te databaze nacpal ručně.
Odkazovaní v textu a automatická tvorba seznamu na konci byla bez zásadních problémů, formát šel rozumně nastavit.
Podle vizuálů ze stránek user guide LO to vypadá pořád podobně.
Pokud je problém jen v importu, tak bych to tam nacpal ručně. Kolik těch odkazů v bakalářce je? 20 30? Za půl hoďky s přehledem.
Podle mě lepší než laborovat hodiny s nějakým esterním nástrojem, anebo se nedejbóže učit kvůli tomu TEX.
Název: Re:Jak na seznam literatury při psaní bakalářské práce v LibreOffice Writeru?
Přispěvatel: martin košťál 19. 11. 2020, 23:22:14
LO + Zotero, ukládat jako flat xml (fodt) a verzovat v gitu.