Fórum Root.cz

Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: ubuntumaniac 11. 02. 2020, 17:25:12

Název: Namapování klavesové zkratky s FN v Ubuntu (Gnome)
Přispěvatel: ubuntumaniac 11. 02. 2020, 17:25:12
Ahoj, nevite prosim jak namapovat v Ubuntu, respektive v gnome klavesovou kombinaci ve ktere je FN klavesa? Jde mi to to, aby se po zmacknuti kombinace FN+ESC spustil skript. Do gnome-control-center vykonani skriptu zadat lze, ale bohuzel program vubec nereaguje na zmacknuti kombinace FN+ESC ani na jakoukoliv jinou kombinaci FN+

Keycode si zjistit umim, ale zase nevim jak do to gnome-control-center dostat.

Predem dekuji za odpovedi.
Název: Re:Jak namapovat klavesovou zkratku s FN klavesi v Ubuntu (Gnome)?
Přispěvatel: Mlocik97 11. 02. 2020, 18:59:08
všetky mapovania kláves robím v súbore "/usr/share/X11/xkb/symbols/[lang]"
Název: Re:Namapování klavesové zkratky s FN v Ubuntu (Gnome)
Přispěvatel: A.P.Hacker 11. 02. 2020, 21:47:54
gnome tweak tool
Název: Re:Namapování klavesové zkratky s FN v Ubuntu (Gnome)
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 12. 02. 2020, 07:32:47
To asi půjde celkem blbě. Klávesu Fn typicky řeší přímo firmware a k OSu se její stisk ani nedostane. Jsou tu výjimky:

* prý macy si řeší Fn v OSu
* U Lenova jsem viděl, že to sice řeší firmware, ale Fn navíc generuje Xf86WakeUp. To by mohlo jít, pokud na té kombinaci nebude od výrobce jiná akce (jakože nezřídka Fn+Esc je obsazeno). Ale pozor, Xf86WakeUp vypadá jako něco trochu jiného než Fn, asi je to obecná událost, něco jako klávesa Any ☺. Vidím tu tedy riziko, že se tu objeví i něco dalšího, co bude generovat Xf86WakeUp.
* Samozřejmě se mohou objevit i další výjimky, o kterých zatím nevím.

Pokud chcete vidět, co generuje jaké události, doporučuji xev.
Název: Re:Namapování klavesové zkratky s FN v Ubuntu (Gnome)
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 12. 02. 2020, 11:38:20
A ještě doplnim, jak číst výstup nástroje xev po stisknutí klávesy Fn:

a. Nepíše-li to nic, pak s tím moc nenaděláte. Ano, mohl byste si přeprogramovat firmware controlleru klávesnice nebo nějaké podobné vendor-specific a možná i model-specific řešení. Jednoduché to asi nebude.
b. Něco to vypisuje. Pak to znamená, že tu zřejmě je nějaký vstup, kterého by se nějaký nástroj na klávesové zkratky mohl chytit. Takže by to asi nějak šlo.  I tak ale doporučuju zvážit, jestli to opravdu chcete – další notebook může znamenat buď omezený výběr (navíc podle kritéria, které nemusíte vyčíst z dokumentace…), nebo změnu ovládání, protože nepřemapujete Fn nebo protože Fn+Esc bude něco dělat.

A pokud se otázka týká externí klávesnice a ne notebooku, tam záleží. Některé klávesnice lze přeprogramovat, ale u těch nejlevnějších bych s tím moc nepočítal. A ne u každé programovatelné klávesnice přeprogramujete Fn. (BTW, Má-li klávesnice být univerzální na libovolné přeprogramování, chce to i zohlednit v návrhu hardware – běžné klávesnice mívají dost omezené možnosti současného stisku 3+ kláves, takže se jejich layout propíše i do hardwaru. Možná to přemapování Fn nebude přímo bránit, spíš ale nečekám, že někdo bude oficiálně podporovat podobnou úpravu na klávesnici s tak omezenými možnostmi přemapování.)