Fórum Root.cz

Hlavní témata => Windows a jiné systémy => Téma založeno: robin martinez 05. 06. 2019, 22:06:32

Název: Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: robin martinez 05. 06. 2019, 22:06:32
Zdravím, mám jeden dotaz:

Řekněme, že znám firmu, která vyrábí specifické počítače. Nainstaluje do nich standardní oem licence Win 10 Pro, vlastní software a tyto počítače jako produkt potom prodává dál. Někdo mi říkal, že se přeprodávat licence Windows takto nesmí, ale na druhou stranu mi to příjde normální. Mohl by mě někdo zasvětit, jak to tedy je? Předem dík!

PS: díky a tohle super fórum, který z ničeho nic přesměruje někam do zadele s tím, že si myslim, že mi zmizel příspěvek a zakládám ho tak znova  ::)
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Marek Staněk 05. 06. 2019, 23:53:42
Přesně k tomuhle účelu OEM licence jsou, tedy pokud ta firma / živnostník má stavbu počítačů jako předmět podnikání. Nepleteš si to s druhotnými licencemi? (tedy licence nakoupené zpravidla společně s počítači nebo v rámci Software Assurance, a přeprodané dalšímu zákazníkovi, protože je původní zákazník nevyužije). U těch by to, jestli jsem rozhodnutí Evropského Soudního Dvora pochopil správně, problém byl.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 06. 06. 2019, 05:00:24
Evropský soudní dvůr řešil tuto problematiku z trochu jiného pohledu. Tenkrát se řešilo, jestli lze vůbec přeprodávat licence, když to licenční smlouva zakazuje. Nalezeno bylo, že v tenkrát zkoumaném případě to jde. Jenže to byl dost specifický případ (tuším, že se jednalo o DB Oracle), kdy prodávající dost přesvědčivým způsobem dokázal zadokumentovat, že software není vázán na žádnou další podmínku (hardware), a to, že není používán (měl zakoupenou jinou licenci nebo už nepoužíval software, ke kterému tu DB koupil). Prodejní dokumentace k licencím byla dost pečlivá, mimo jiné obsahovala i notářské zápisy původního vlastníka o tom, že licenci nepoužívá. Rozsudek se také opíral o úvahy kolem hmotné podstaty díla - o instalační médium, které v případě Oracle bylo distribuováno specificky (volně ke stažení, bez ověřování instalačního kódu). Ani v tomto ohledu ten případ není do puntíku srovnatelný.

Pokud však vím, tak nikdo zatím neřešil OEM licence, kdy software nebyl koupen zvlášť, ale jako součást hardware. Nebyla řešena otázka, že k některým OEM verzím neexistuje instalační medium, ale jsou pouze přednahrané na recovery partition. Není vyřešena otázka, pokud je to vůbec možné, jestli v takový moment musí hodnověrně zaniknout i ten hardware? Jak se to bude dokumentovat? Nedovedu si představit, že by se u Windows nebo Office vyplatilo, aby někdo notářským zápisem a dalšími protokoly dokumentoval právní stav. Dále je potřeba si uvědomit, že formou OEM softwaru jsou veškerá vybavení řídicích jednotek. Představte si, že by bylo možné ze zaniklého automobilu převzít vybavenější software do levnějšího auta. Jak by se pak např. řešila otázka záruk?

Spíš se přikláním k tomu, že přeprodej OEM licencí možný není, anebo pokud je, tak jen ve specifických případech, podobně jako tomu bylo u případu co se dostal před Evropský soudní dvůr.

Za dost nebezpečné pro nabyvatele považuji to, že si zakoupí druhotný software, aniž by žádal perfektní prodejní dokumentaci. Je to podobné jako koupit auto bez techničáku (patří vám, jezdí to, ale legálně s ním na silnici nesmíte).

Prodejci druhotného softwaru se sugestivně odkazují na rozsudek ESD, který laikové neumí správně interpretovat. Kdyby pak došlo na licenční spor (jednotlivci se to asi nestane, ale u firmy by k tomu dojít mohlo), je to nabyvatel, který bude muset prokázat, že licenci opravdu nabyl. Na to nestačí mít doklad od kohokoliv - to by pak šel legalizoval software přes bílé koně a smyšlené doklady. Za dostatečný je považován doklad od OEM partnera, distributora + situaci zjednodušuje COA štítek (ten sám o sobě nepotvrzuje licenci, ale také bez něj to neznamená, že licenci nemáte). Pokud kupujete jiným kanálem, měla by být nabývací dokumentace o to pečlivější - např. právě jak tomu bylo v případě před ESD, původní nabývací doklad a obsahovat nepřerušený řetezec prohlášení od prvního majitele až k poslednímu.

Zpět k otázce: pokud sám dobře zadokumentujete situaci, zákazníkovi nebudete lhát, plně mu vyložíte stav a poskytnete veškeré informace (jako jsem vypsal výše), tak se podle mě nedopustíte podvodu a trestně (resp. správně) odpovědný nebudete. Může se však stát, že se později ukáže, že licence se takto prodat nedá. V takovém případě byste mohl být odpovědný kupujícímu vrátit prodejní cenu, případně i nahradit škodu, pokud mu nějaká vznikne.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 06. 06. 2019, 08:01:23
OEM licence je vázaná na počítač, se kterým je prodaná. Pokud nakoupíte samostatně OEM licenci v e-shopu, měl byste dostat licenci pro stavitele počítačů podle podmínek Microsoft OEM System Builder. Na základě toho pak přidáte licenci k vlastnímu počítači a ten počítač spolu s licencí jako celek prodáte koncovému zákazníkovi. Pak je vše v pořádku.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: robin martinez 06. 06. 2019, 08:39:50
Moc diky za informace, premyslim, ze jeste zkusim zavolat do MrkvoSoftu, aby se nereklo. Jinak ano, jedna se o nove OEM licence (stojej nejak 4600,-)
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 06. 06. 2019, 08:41:32
Na základě toho pak přidáte licenci k vlastnímu počítači a ten počítač spolu s licencí jako celek prodáte koncovému zákazníkovi. Pak je vše v pořádku.

Dokud není OS svázán s počítačem, můžete krabičku OEM libovolně přeprodávat (na to se mimo jiné vztahuje i výklad položený ve zmíněném rozhodnutí ESD).

Krabička se tedy po právu může dostat do ruky komukoliv způsobilému koupit zboží. To může být mimo jiné i dvanáctileté dítě (třeba v Alze za hotové).

Problém nastává s tím, v jaký okamžik dochází ke svázání OS a hardwaru. Když si koupím díly od různých dodavatelů a sestavím sám? Když si koupím vše od jednoho dodavatele a sestavím sám? Když si koupím hotovou sestavu i licenci, ale neobjednám službu instalace OS (můžu chtít nový stroj na Linux, a OS koupit pro jiný počítač, ale bude to na stejném dokladu)? Těch situací je velmi mnoho, mohou nastat v různých zemích (volnost pohybu).

Dále je sporné, jak v tom spolupůsobí System Builder program. Např. k uzavření této nabízené smlouvy už podle mě dítě způsobilé není, přesto může OS nainstalovat.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 06. 06. 2019, 08:43:12
Moc diky za informace, premyslim, ze jeste zkusim zavolat do MrkvoSoftu, aby se nereklo. Jinak ano, jedna se o nove OEM licence (stojej nejak 4600,-)

Ti Vám nic neřeknou, a pokud ano, tak bez právní hodnoty. Obchodní vztah uzavíráte s jinými osobami, oni stejně neznají detaily. Toto se řešívá pomocí licenčního auditu přes partnery, kteří jsou k tomu způsobilí. Tam si pak do smlouvy můžete vymínit jejich odpovědnost za důsledky špatné rady.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 06. 06. 2019, 09:01:46
Dokud není OS svázán s počítačem, můžete krabičku OEM libovolně přeprodávat (na to se mimo jiné vztahuje i výklad položený ve zmíněném rozhodnutí ESD).
Motáte spoustu věcí dohromady. Nepsal jsem o krabičce, ale o licenci. Stejně tak odkazujete na rozhodnutí ESD o licenci. Licenci opravdu můžete libovolně přeprodávat, ale podstatné jsou podmínky uvedené v té licenci. Nestačí tedy mít nějakou licenci, potřebujete takovou licenci, která vám umožní software používat. Třeba když si koupíte studentskou licenci a nejste student, nebudete oprávněn software používat, i když nějakou licenci máte.

U těch OEM licencí tedy záleží na tom, jak přesně je ta vazba mezi licencí a počítačem specifikována. Zrovna licence Microsoftu se pořád mění, takže nevím, jaký je aktuální stav. Může tam být, že licence se váže na první počítač, na který byl software nainstalován – pak se opravdu ta licence může přeprodávat libovolně dlouho, a „aktivuje“ se teprve první instalací. OEM licence by ale mohla být vázána i na první prodej spotřebiteli. Nebo také byla licence vázána na počítač, se kterým byla zakoupena, což právě způsobí problém, pokud nebyla zakoupena s počítačem.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: ondrej _ 06. 06. 2019, 09:21:06
Mozes takto predavat OEM licenciu. Bolo nam odporucane ale uvadzat ju ako samostatnu polozku na doklade. Z pohladu pravneho ti nestaci COA stitok ale aj doklad(faktura, blocek), kde bude vidiet, ze ten PC bol predavany aj s danym operacnym systemom.

Do MS nevolaj. To nema zmysel. Volal som tam niekolko krat a iny clovek, ina rada. Po case som tam prestal volat.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: robin martinez 06. 06. 2019, 09:45:35
Ok, diky! JAk rikam - spis me to jen zajimalo. Je to tak nejak ve finale vec, ktera se me vicemene vubec netyka. :)

Diky vsem za info, jsem (asi) zas trochu chytrejsi. MS veci jdou uz (nastesti) nejakej patek mimo me
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: mojenervy 06. 06. 2019, 11:06:10
....z druhého konce.

Legální užívání software se prokazuje dokladem o nabytí.
Licenci užívá a prokazuje koncový "uživatel", ten ji musí mít s počítačem na společné faktuře.
OEM je vázaná s počítačem, se kterým byla koupená.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: mojenervy 06. 06. 2019, 11:08:57
redakci:  nějak vám to hapruje. Moje odpověď se zobrazila pod jiným uživatelem :D
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: mojenervy 06. 06. 2019, 11:10:07
Šedý kocour fakt nejsem - já jsem mojenervy
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 06. 06. 2019, 11:11:24
Legální užívání software se prokazuje dokladem o nabytí.

Pozor, toto není úplně celá pravda. Když Vám někdo neznámý vystaví fakturu na software, ale sám ho nenabyl, nenabydete licenci ani Vy. Proto se doporučuje licence odebírat jen od opravdu spolehlivých dodavatelů a jako součást ověření (důvěry) si pohlídat i COA.

Licenci užívá a prokazuje koncový "uživatel", ten ji musí mít s počítačem na společné faktuře.

Vůbec ne. Microsoft zcela otevřeně umožňuje dodatečnou legalizaci OEM licencí kdykoliv později. U serverů do 90 dnů od pořízení hardware.

OEM je vázaná s počítačem, se kterým byla koupená.

Také ne. Je svázána s počítačem, který určíte. (Tento moment je výkladově dost nejasný).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 06. 06. 2019, 14:10:11
Také ne. Je svázána s počítačem, který určíte. (Tento moment je výkladově dost nejasný).
Podmínky licence určuje autor. OEM je jenom zvykové označení pro určitý typ licencí, není to žádný termín s jasně daným významem. Takže způsob, jakým se OEM licence svazuje s konkrétním počítačem, závisí jenom na tom, jak je to napsané v licenci. Může to být dané první instalací, společným nákupem – cokoli, co si autor vymyslí (pokud to není v rozporu se zákonem)…
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 06. 06. 2019, 14:11:29
Podmínky licence určuje autor. OEM je jenom zvykové označení pro určitý typ licencí, není to žádný termín s jasně daným významem. Takže způsob, jakým se OEM licence svazuje s konkrétním počítačem, závisí jenom na tom, jak je to napsané v licenci. Může to být dané první instalací, společným nákupem – cokoli, co si autor vymyslí (pokud to není v rozporu se zákonem)…

Bavíme se o licenci Microsoftu, ne?
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 06. 06. 2019, 14:27:04
Bavíme se o licenci Microsoftu, ne?
To už z diskuse moc jasné není. Každopádně to tvrzení neplatí obecně ani pro software Microsoftu. Třeba pro Windows 10 platí (https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/OEM/Windows/10/Useterms_OEM_Windows_10_Czech.htm), že je licence svázaná se zařízením, na kterém byl software předinstalován.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Marek Staněk 07. 06. 2019, 00:50:12
Bavíme se o licenci Microsoftu, ne?
To už z diskuse moc jasné není. Každopádně to tvrzení neplatí obecně ani pro software Microsoftu. Třeba pro Windows 10 platí (https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/OEM/Windows/10/Useterms_OEM_Windows_10_Czech.htm), že je licence svázaná se zařízením, na kterém byl software předinstalován.

Diskuse se jmenuje "Windows OEM licence - lze přeprodávat?" a od začátku se bavíme o OEM licencích MS Windows. Ale chápu, že leckomu to jasné být nemusí...
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 06:18:15
Třeba pro Windows 10 platí (https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/OEM/Windows/10/Useterms_OEM_Windows_10_Czech.htm), že je licence svázaná se zařízením, na kterém byl software předinstalován.

Právě jste odkázal na tu nejasnost, která tam je. Poslal jste odkaz na OEM licenci. Nicméně, i ta v článku 4. b. počítá s tím, že jste "OEM" verzi mohl zakoupit samostatně a je převoditelná: "Pokud jste získali software jako samostatný software (...) můžete jej převést na jiné zařízení, které vlastníte. Můžete také převést software na zařízení vlastněné jiným uživatelem, pokud (i) jste prvním licencovaným uživatelem softwaru a (ii) nový uživatel přijme podmínky této smlouvy. "

Podmínka ad (i) je podle mě neúčinná s ohledem na rozhodnutí ESD.

V čem je potíž, je rozlišení nuance, jestli byl SW předinstalován, či ne. U značkových sestav, u kterých nedostáváte ani instalační médium, ani Windows netvoří položku na faktuře, je to jednoznačně předinstalace. Méně jednoznačné je, když sestavu kupujete položkově a není zřejmé, jestli Windows jsou předinstalované. Jestli tedy kupuji celý výrobek, nebo jestli si nechávám na zakázku vyrobit sestavu. Pak může to mít charakter smlouvy o dílo, může to být typ příkazní smlouvy, může se jednat o koupi věci na míru. Pokud někdo provádí instalaci na můj pokyn, je to obdobné, jako kdybych si licenci koupil odděleně a nainstaloval sám. Málokdo uzavírá takovou smlouvu písemně a z objednávky či faktury nelze vyčíst, o jaký typ smlouvy podle OZ jde. Bylo by na soudu, aby to určil z okolností (např. typ nabídky, osobní péče vs. e-shop, možnost zákazníka klást si požadavky vs. jednotné postupy apod.).

Dříve to Microsoft vykládal krkolomně tak, že v tu chvíli se stává zákazník "sám sobě System Builderem". Taková argumentace by neobstála, proto se to už moc nerazí. Stejně tak si je Microsoft vědom, že by před soudy nemuselo obstát tvrzení, že v obchodě lze koupit (prakticky jen) "OEM" verzi, ale ve skutečnosti si ji zákazník nemůže nainstalovat.

Proto tvrdím, že je celá problematika dost složitá a zrovna v tomto případě, kvůli okolnostem je zákazník ve velké výhodě. (Jinak však zastávám názor, že autor má mít plná práva a měl by smět plně rozhodovat o užití svého díla.)
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 08:34:55
Právě jste odkázal na tu nejasnost, která tam je. Poslal jste odkaz na OEM licenci. Nicméně, i ta v článku 4. b. počítá s tím, že jste "OEM" verzi mohl zakoupit samostatně a je převoditelná: "Pokud jste získali software jako samostatný software (...) můžete jej převést na jiné zařízení, které vlastníte. Můžete také převést software na zařízení vlastněné jiným uživatelem, pokud (i) jste prvním licencovaným uživatelem softwaru a (ii) nový uživatel přijme podmínky této smlouvy. "
Jenže to není speciální OEM licence, úplně stejný text je v licenci pro FPP. Rozdíl je právě v tom, že OEM licence je popsaná v bodu 4.a, FPP licence v bodu 4.b.

V čem je potíž, je rozlišení nuance, jestli byl SW předinstalován, či ne. U značkových sestav, u kterých nedostáváte ani instalační médium, ani Windows netvoří položku na faktuře, je to jednoznačně předinstalace. Méně jednoznačné je, když sestavu kupujete položkově a není zřejmé, jestli Windows jsou předinstalované.
To zřejmé je, stačí ten počítač spustit a uvidíte, zda tam Windows předinstalované jsou nebo nejsou.

Pokud někdo provádí instalaci na můj pokyn, je to obdobné, jako kdybych si licenci koupil odděleně a nainstaloval sám.
Ale to pak je FPP licence.

Dříve to Microsoft vykládal krkolomně tak, že v tu chvíli se stává zákazník "sám sobě System Builderem".
OEM licenci instaluje vždy jenom System Builder, ke koncovému zákazníkovi se OEM licence jinak než s nainstalovaným počítačem nemá dostat. Pokud si to někdo pořídí i když nesplňuje podmínky, je to jeho chyba nebo chyba prodejce.

nemuselo obstát tvrzení, že v obchodě lze koupit (prakticky jen) "OEM" verzi
Takové tvrzení by vskutku neobstálo, protože není pravdivé. Navíc rozdíl v ceně OEM vs FPP u Windows 10 Home je cca 300 Kč, takže vlastně nechápu, proč to pořád někdo řeší.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 09:24:03
...

Z toho, co píšete vyplývá jeden závěr: Licenční ujednání pro OEM a FFP je stejné a nikde se v něm nepraví o tom, co bylo koupeno (jaký prodejní artikl), ale jak bylo koupeno. Tedy: pokud spotřebitel koupí položku nadepsanou OEM, stejně se na něj vztahují ujednání pro FPP, protože to bylo koupeno samostatně.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 11:22:52
Z toho, co píšete vyplývá jeden závěr: Licenční ujednání pro OEM a FFP je stejné a nikde se v něm nepraví o tom, co bylo koupeno (jaký prodejní artikl), ale jak bylo koupeno. Tedy: pokud spotřebitel koupí položku nadepsanou OEM, stejně se na něj vztahují ujednání pro FPP, protože to bylo koupeno samostatně.
To ovšem vyvozujete pouze z textu licence na webu. Neberete v úvahu, co je napsané u fyzického produktu (pokud nejde o čistě elektronickou licenci), jaké podmínky se zobrazí při instalaci atd. Třeba Alza.cz má u OEM licencí na webu výslovně uvedeno, že kupující musí splňovat podmínky Microsoft OEM System Builder.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 11:24:29
To ovšem vyvozujete pouze z textu licence na webu. Neberete v úvahu, co je napsané u fyzického produktu (pokud nejde o čistě elektronickou licenci), jaké podmínky se zobrazí při instalaci atd. Třeba Alza.cz má u OEM licencí na webu výslovně uvedeno, že kupující musí splňovat podmínky Microsoft OEM System Builder.

Nejdřív shodíte argumenty odkazem na licenční ujednání na webu. Pak shodíte licenční ujednání na webu s tím, že nemusí
být totožné s tím, které je v produktu.

S Váma je požitek diskutovat :).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 13:25:26
Nejdřív shodíte argumenty odkazem na licenční ujednání na webu. Pak shodíte licenční ujednání na webu s tím, že nemusí
být totožné s tím, které je v produktu.
Já jsem ovšem neshodil licenční ujednání na webu. Pouze jsem rozporoval váš argument. Je naprosto běžná praxe, že k softwaru máte jednu licenční smlouvu, a tam máte napsáno „pokud máte trialverzi, platí tohle; pokud máte studentskou verzi, platí tohle; pokud máte multilicenci, platí tohle“. Neznamená to ale, že byste si mohl stáhnou trialverzi zdarma a pak prohlásit, že vám licenční smlouva dává na výběr a že si tedy volíte multilicenci.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 13:30:53
Já jsem ovšem neshodil licenční ujednání na webu. Pouze jsem rozporoval váš argument. Je naprosto běžná praxe, že k softwaru máte jednu licenční smlouvu, a tam máte napsáno „pokud máte trialverzi, platí tohle; pokud máte studentskou verzi, platí tohle; pokud máte multilicenci, platí tohle“. Neznamená to ale, že byste si mohl stáhnou trialverzi zdarma a pak prohlásit, že vám licenční smlouva dává na výběr a že si tedy volíte multilicenci.

Možná konrétně: když koupím https://www.alza.cz/microsoft-windows-10-pro-cz-64-bit-oem-d2817680.htm?o=1 samostatně, tak se na mě vztahují odstavce licenční smlouvy hovořící o samostatně pořízeném softwaru.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: LarryLin 07. 06. 2019, 14:03:41
Spíš se přikláním k tomu, že přeprodej OEM licencí možný není, anebo pokud je, tak jen ve specifických případech, podobně jako tomu bylo u případu co se dostal před Evropský soudní dvůr.
Jak jsme o tom kdysi diskutovali https://forum.root.cz/index.php?topic=18239.msg261851#msg261851 tak jsem myslel, že jsme se shodli na tom, že při splnění určitých podmínek je přeprodej OEM licence legální.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 14:07:48
Možná konrétně: když koupím https://www.alza.cz/microsoft-windows-10-pro-cz-64-bit-oem-d2817680.htm?o=1 samostatně, tak se na mě vztahují odstavce licenční smlouvy hovořící o samostatně pořízeném softwaru.
Nevztahuje, protože vůbec nebudete software používat. V tomhle případě jste „sestavovatel systémů“, splňujete podmínky Microsoft OEM System Builder, sestavíte počítač, nainstalujete na něj Windows a počítač předáte koncovému uživateli. Ten dostal zařízení s předinstalovanými Windows a vztahují se tudíž na něj části licence vztahující se na software předinstalovaný na zařízení.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 14:11:19
Nevztahuje, protože vůbec nebudete software používat. V tomhle případě jste „sestavovatel systémů“, splňujete podmínky Microsoft OEM System Builder, sestavíte počítač, nainstalujete na něj Windows a počítač předáte koncovému uživateli. Ten dostal zařízení s předinstalovanými Windows a vztahují se tudíž na něj části licence vztahující se na software předinstalovaný na zařízení.

Nic takového nejste, protože k tomu Vás licence nenutí. Přečtete si to, co jste sám odkazoval - to je totiž jediný právní dokument, který odsouhlasujete.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 14:53:19
Nic takového nejste, protože k tomu Vás licence nenutí. Přečtete si to, co jste sám odkazoval - to je totiž jediný právní dokument, který odsouhlasujete.
Vážně si myslíte, že nějaký právní dokument odsouhlasíte tím, že si něco vyhledáte Googlem a pak si to přečtete? Takové ty dlouhé texty na začátku instalace, které vás nutí dojet až na konec a teprve pak můžete zmáčknout tlačítko „Souhlasím“, jinak nemůžete v instalaci pokračovat – to je podle vás jenom taková ozdoba, nic závazného? A co texty na krabici, kde je napsáno, že otevřením (obvykle porušením nějaké pečeti) s podmínkami souhlasíte? Ty jsou tam také jenom na okrasu? Důležité je, co jste vygooglil?
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 15:03:59
Vážně si myslíte, že nějaký právní dokument odsouhlasíte tím, že si něco vyhledáte Googlem a pak si to přečtete? Takové ty dlouhé texty na začátku instalace, které vás nutí dojet až na konec a teprve pak můžete zmáčknout tlačítko „Souhlasím“, jinak nemůžete v instalaci pokračovat – to je podle vás jenom taková ozdoba, nic závazného? A co texty na krabici, kde je napsáno, že otevřením (obvykle porušením nějaké pečeti) s podmínkami souhlasíte? Ty jsou tam také jenom na okrasu? Důležité je, co jste vygooglil?

Zkuste být konkrétní.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 15:19:59
http://www.softwaresoem.com/photo/pl12850511-oem_software_windows_10_pro_retail_box_windows_8_1_professional_oem.jpg
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 15:40:40
http://www.softwaresoem.com/photo/pl12850511-oem_software_windows_10_pro_retail_box_windows_8_1_professional_oem.jpg

No a zde je znovu ten problém:
1. To, že je něco určeno k předinstalaci, nezakazuje jiné užití. Pouze to vymezuje, že tento software se dá použít (také) k předinstalaci.
2. Předinstalace je superset oprávnění. Je to víc, než samotné užití. Proto výkladovým postupem a mairi ad minus (https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDklad_pr%C3%A1va#Metoda_logick%C3%A9ho_v%C3%BDkladu (https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDklad_pr%C3%A1va#Metoda_logick%C3%A9ho_v%C3%BDkladu)) dojdete k tomu, že to musí obsahovat i práva běžného užití a užitím nemůžete způsobovat žádnou škodu.
3. Ke stejnému závěru dojdete i redukcí ad absurdum (tentýž odkaz): pokud by ten, kdo smí software předinstalovat, nesměl ho sám užívat, vznikla by vskutku kuriózní situace. Výrobce počítačů by totiž musel sám nakupovat vlastní počítače pro svůj provoz u konkurence nebo kupovat FPP, což je zjevně nesprávný výklad.

Chápu, že Vy jste systematik (nemyslím to ironicky, ale všímám si, že to tak máte), a proto se spíš kloníte ke striktně gramatickém výkladu. Ten je však v právu považován za jeden z nejméně spolehlivých.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 16:05:16
1. To, že je něco určeno k předinstalaci, nezakazuje jiné užití. Pouze to vymezuje, že tento software se dá použít (také) k předinstalaci.
Nikoli, v tomto případě to jednoznačně znamená, že je to určené pouze pro předinstalaci.

2. Předinstalace je superset oprávnění. Je to víc, než samotné užití. Proto výkladovým postupem a mairi ad minus (https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDklad_pr%C3%A1va#Metoda_logick%C3%A9ho_v%C3%BDkladu (https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDklad_pr%C3%A1va#Metoda_logick%C3%A9ho_v%C3%BDkladu)) dojdete k tomu, že to musí obsahovat i práva běžného užití a užitím nemůžete způsobovat žádnou škodu.
Předinstalace je např. vytvoření bitové kopie disku. Není to žádný superset oprávnění, jediné oprávnění, které potřebujete, je vytvoření jedné kopie.

3. Ke stejnému závěru dojdete i redukcí ad absurdum (tentýž odkaz): pokud by ten, kdo smí software předinstalovat, nesměl ho sám užívat, vznikla by vskutku kuriózní situace. Výrobce počítačů by totiž musel sám nakupovat vlastní počítače pro svůj provoz u konkurence nebo kupovat FPP, což je zjevně nesprávný výklad.
Ten, kdo smí předinstalovávat Windows 10, může klidně Windows 10 používat – pokud k jejich používání má licenci. A naopak, to, že může Windows 10 předinstalovávat na počítače zákazníků (v počtu instalací, který má s Microsoftem nasmlouvaný), v žádném případě neznamená, že si může jen tak přidělat pár kopií bokem na své počítače.

Představte si to třeba na zaměstnancích tiskárny cenin. To, že tisknou české koruny, neznamená, že sami nemohou českými korunami platit. A také to neznamená, že když mohou české koruny tisknout, mohou si zároveň vytisknout nějaké bankovky navíc, pro svou potřebu.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 16:08:49
Nikoli, v tomto případě to jednoznačně znamená, že je to určené pouze pro předinstalaci.

Tím bych si nebyl vůbec jistý. Impliciní (z AutZ vyplývající) je právo užití. Toto chápu jednoznačně jako rozšíření práva.

Ten, kdo smí předinstalovávat Windows 10, může klidně Windows 10 používat – pokud k jejich používání má licenci. A naopak, to, že může Windows 10 předinstalovávat na počítače zákazníků (v počtu instalací, který má s Microsoftem nasmlouvaný), v žádném případě neznamená, že si může jen tak přidělat pár kopií bokem na své počítače.

Představte si to třeba na zaměstnancích tiskárny cenin. To, že tisknou české koruny, neznamená, že sami nemohou českými korunami platit. A také to neznamená, že když mohou české koruny tisknout, mohou si zároveň vytisknout nějaké bankovky navíc, pro svou potřebu.

Špatně jste mě pochopil. Myslel jsem to tak, že výrobce počítačů si pochopitelně smí vyrobit a OEM licencí opatřit i počítač pro vlastní užití. Tedy: nakoupí díly, nakoupí OEM licenci, a takto sestavený komplet neprodá, ale sám jej začne užívat (spotřebuje). Bylo by absurdní, kdyby to nesměl.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 16:54:50
Impliciní (z AutZ vyplývající) je právo užití.
Nikoli. Jediný, kdo má podle autorského zákona právo dílo užít, je autor. Ostatní dílo užít nesmí, dokud potřebná oprávnění (licenci) nezískají od autora nebo ze zákona.

Špatně jste mě pochopil. Myslel jsem to tak, že výrobce počítačů si pochopitelně smí vyrobit a OEM licencí opatřit i počítač pro vlastní užití. Tedy: nakoupí díly, nakoupí OEM licenci, a takto sestavený komplet neprodá, ale sám jej začne užívat (spotřebuje). Bylo by absurdní, kdyby to nesměl.
To samozřejmě smí, ale pořád za podmínek pro stavitele počítačů. Tj. sestaví počítač, nainstaluje na ně Windows a předá ho k používání (sekretářce, obchodníkovi, nebo zůstane danému technikovi na stole), tím okamžikem se ta OEM licence pro koncového uživatele stává součástí počítače a nemůže být přenesena jinam. Ostatně Microsoft to má ošetřené i technicky, když krátce po tomto okamžiku je vyžadována technická „aktivace licence“, čímž se licence s konkrétním zařízením sváže i nějakým záznamem v databázi Microsoftu.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 17:08:11
Nikoli. Jediný, kdo má podle autorského zákona právo dílo užít, je autor. Ostatní dílo užít nesmí, dokud potřebná oprávnění (licenci) nezískají od autora nebo ze zákona.

Houby. Implicitní licence existují, jinak byste se nesměl podívat ani na obraz, sochu nebo figurku, kterou máte jako těžítko na stole. Implicitní licence jde současně s prodejem hmotného vyjádření díla. Když si koupíte obraz nebo sochu, smíte se na něj dívat, vystavovat ho, prodávat jeho fotografie. Když si koupíte DVD, smíte si ho přehrávat. Když si "koupíte" software, implicitní je právo k užití. U software se jedná o § 30 odst. 3 AutZ: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121#cast1-hlava1-dil4-oddil2 (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121#cast1-hlava1-dil4-oddil2). (Samozřejmě předpokladem je legální cesta získání software, tedy právě tím zakoupením - nelze pomocí tohoto paragrafu legalizovat upirátěnou verzi)

To samozřejmě smí, ale pořád za podmínek pro stavitele počítačů. Tj. sestaví počítač, nainstaluje na ně Windows a předá ho k používání (sekretářce, obchodníkovi, nebo zůstane danému technikovi na stole), tím okamžikem se ta OEM licence pro koncového uživatele stává součástí počítače a nemůže být přenesena jinam. Ostatně Microsoft to má ošetřené i technicky, když krátce po tomto okamžiku je vyžadována technická „aktivace licence“, čímž se licence s konkrétním zařízením sváže i nějakým záznamem v databázi Microsoftu.

Tím pádem tedy kdokoliv si může koupit OEM verzi Windows. Nainstalovat si ji na vlastní počítač a sám začít užívat. (Tedy onen výklad a mairi ad minus).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 19:16:41
Houby. Implicitní licence existují
To by mělo být snadné dokázat odkazem na konkrétní paragraf zákona.

jinak byste se nesměl podívat ani na obraz, sochu nebo figurku, kterou máte jako těžítko na stole.
A tohle bude ještě jednodušší, protože způsoby užití díla jsou uvedené v § 12 AZ. Takže které konkrétní právo na užití díla potřebujete, abyste se mohl dívat na obraz, který máte doma na stěně?

Tím pádem tedy kdokoliv si může koupit OEM verzi Windows. Nainstalovat si ji na vlastní počítač a sám začít užívat. (Tedy onen výklad a mairi ad minus).
Nikoli, pouze ten, kdo splňuje příslušné podmínky Microsoft OEM System Builder. A i při té instalaci na vlastní počítač se pořád musí řídit těmi pravidly, které Microsoft pro OEM určuje. Takže na konci zase skončí se zařízením s předinstalovanými Windows a vztahují se na něj podmínky OEM licence (tedy to, že licence je svázána s konkrétním zařízením).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 07. 06. 2019, 20:23:47
To by mělo být snadné dokázat odkazem na konkrétní paragraf zákona.

Konkrétní paragraf jsem poslal, dokonce i odstavec. Ve stejné části AutZ najdete i ostatní implicitní užití díla.
Příkladem dalšího implicitního užití je např. software v televizoru, v automatické pračce, v automobilu. Tam všude kupujete software vyjádřený hmotnou podstatou. Četl jste někdy licenční smlouvu k pračce nebo k autu? Přesto nepochybujete, že máte právo otočit klíčkem a nastartovat.

Nikoli, pouze ten, kdo splňuje příslušné podmínky Microsoft OEM System Builder. A i při té instalaci na vlastní počítač se pořád musí řídit těmi pravidly, které Microsoft pro OEM určuje. Takže na konci zase skončí se zařízením s předinstalovanými Windows a vztahují se na něj podmínky OEM licence (tedy to, že licence je svázána s konkrétním zařízením).

Koupíte si obálku (krabičku) s Windows. Nic Vás nezavazuje, maximálně nápisy na té krabiče. Mezi nimi je System Builder, který však žádné velké podmínky neklade a jeho slučitelnost s českým právem není úplně stoprocentní (což ovšem nezavdává na celkovou neplatnost, pouze na neplatnost některých partikulárních ustanovení).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 07. 06. 2019, 21:04:59
Konkrétní paragraf jsem poslal, dokonce i odstavec. Ve stejné části AutZ najdete i ostatní implicitní užití díla.
Jenže v tom paragrafu nic o implicitním užití díla není. A není to ani nikde jinde v autorském zákoně. Implicitní užití díla jste si totiž vymyslel.

Příkladem dalšího implicitního užití je např. software v televizoru, v automatické pračce, v automobilu. Tam všude kupujete software vyjádřený hmotnou podstatou. Četl jste někdy licenční smlouvu k pračce nebo k autu? Přesto nepochybujete, že máte právo otočit klíčkem a nastartovat.
Vy když startujete auto, musíte někam kopírovat nějaký software? Nebo ho vysíláte rozhlasem? Nebo jak konkrétně ten software užíváte?

Nic Vás nezavazuje, maximálně nápisy na té krabiče.
Ano, taková drobnost, jenom uzavření smlouvy. Jenže uzavření té smlouvy znamená, že se tou smlouvou musíte řídit.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 08. 06. 2019, 06:30:50
Jenže v tom paragrafu nic o implicitním užití díla není. A není to ani nikde jinde v autorském zákoně. Implicitní užití díla jste si totiž vymyslel.

Celá část zákona se jmenuje "Volné užití" a zabývá se situacemi, za kterých smíte dílo užívat, aniž byste uzavíral explicitní licenční smlouvu. (Za explicitní licenční smlouvu se považuje i adhezní smlouva, např. vytištěná na krabičce.)

Vy když startujete auto, musíte někam kopírovat nějaký software? Nebo ho vysíláte rozhlasem? Nebo jak konkrétně ten software užíváte?

Kopírování licencovaného software je detail spadající do volných užití. Zde je daleko důležitější, že ten software v autě užíváte a k tomu musíte mít licenci. A tu máte, protože Vám ji zaručuje přímo zákon, díky tomu, že jste si zakoupil její hmotné vyjádření (automobil).

Nic Vás nezavazuje, maximálně nápisy na té krabiče.

Smlouva musí být konkrétní a její uzavření nezpochybnitelné. System Builder licence je na druhé straně krabičky (kterou jste pravděpodobně moc často neměl v ruce, jinak byste to věděl), a její uzavření je zcela jednoznačné otevřením krabičky.

Žel to, co tady tvrdíte, se v ní nepíše.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 08. 06. 2019, 09:48:24
Celá část zákona se jmenuje "Volné užití" a zabývá se situacemi, za kterých smíte dílo užívat, aniž byste uzavíral explicitní licenční smlouvu. (Za explicitní licenční smlouvu se považuje i adhezní smlouva, např. vytištěná na krabičce.)
Začínám mít pocit, že jste ten zákon vůbec nečetl. Ten oddíl se jmenuje „Volná užití a zákonné licence“, dělí se na dvě části – na „Volná užití“ (§ 30), kde jsou popsány činnosti, které by jinak mohly být užitím dle zákona, ale podle § 30 nejsou považovány za užití dle zákona. A dále na zákonné licence, které jsou popsané v § 30a – § 39b. Žádné implicitní užití tam není.

Kopírování licencovaného software je detail spadající do volných užití.
Není, odstavec 3 § 30 software z volných užití vylučuje.

Zde je daleko důležitější, že ten software v autě užíváte a k tomu musíte mít licenci.
Můžete to napsat ještě stokrát, ale pravda to nebude. Už jsem to psal jednou, napíšu to ještě podruhé a naposledy. Způsoby užití díla jsou uvedené v § 12 AZ. Uveďte konkrétně, kterým způsobem podle § 12 využíváte ten software v autě.

A tu máte, protože Vám ji zaručuje přímo zákon, díky tomu, že jste si zakoupil její hmotné vyjádření (automobil).
Zase vám tu chybí odkaz na konkrétní ustanovení zákona. Rovnou napovím, že § 30 to není, protože ten se za prvé nevztahuje na software, za druhé se tam nepíše nic o hmotném vyjádření.

Smlouva musí být konkrétní a její uzavření nezpochybnitelné. System Builder licence je na druhé straně krabičky (kterou jste pravděpodobně moc často neměl v ruce, jinak byste to věděl), a její uzavření je zcela jednoznačné otevřením krabičky.
No vida, takže to víte.

Žel to, co tady tvrdíte, se v ní nepíše.
Takže ta smlouva umožňuje jednu OEM licenci zakoupenou od Microsoftu nakopírovat na libovolné množství počítačů? Nebo umožňuje OEM licence mávnutím kouzelnou hůlkou měnit na FPP licence? Nebo co přesně je v ní jinak?
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 08. 06. 2019, 10:09:21
Takže ta smlouva umožňuje jednu OEM licenci zakoupenou od Microsoftu nakopírovat na libovolné množství počítačů? Nebo umožňuje OEM licence mávnutím kouzelnou hůlkou měnit na FPP licence? Nebo co přesně je v ní jinak?

Co sem pletete instalaci na větší počet počítačů?

Já jen tvrdím, že licence je stavěná tak, že rozdíl mezi OEM, kterou si nainstalujete sám a FPP není kromě ceny a kanálu, jakým by měl být distribuován. Pokud je distribuován jinak, nezakládá to na neplatnost smlouvy.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 08. 06. 2019, 10:42:11
Co sem pletete instalaci na větší počet počítačů?
Je to jedna z věcí ošetřená licenční smlouvou. Vy jste napsal, že je to jinak, než jak to píšu – ale nenapsal jste, v čem konkrétně je to jinak.

Já jen tvrdím, že licence je stavěná tak, že rozdíl mezi OEM, kterou si nainstalujete sám a FPP není kromě ceny a kanálu, jakým by měl být distribuován. Pokud je distribuován jinak, nezakládá to na neplatnost smlouvy.
A kromě toho, že OEM licence je vázaná na počítač, se kterým byla dodána, zatímco FPP můžete mezi počítači libovolně přesouvat. Takový drobný rozdíl.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 08. 06. 2019, 11:27:37
Já jen tvrdím, že licence je stavěná tak, že rozdíl mezi OEM, kterou si nainstalujete sám a FPP není kromě ceny a kanálu, jakým by měl být distribuován. Pokud je distribuován jinak, nezakládá to na neplatnost smlouvy.

A kromě toho, že OEM licence je vázaná na počítač, se kterým byla dodána, zatímco FPP můžete mezi počítači libovolně přesouvat. Takový drobný rozdíl.

1. Můžete být system builderem sám pro sebe. (Nic to nevylučuje, sám jste to výše potvrzdil).
2. Pokud je ta licence odlišitelná od počítače samotného, lze ji oddělit a prodat (rozhodnutí ESD).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 08. 06. 2019, 13:56:27
Můžete být system builderem sám pro sebe. (Nic to nevylučuje, sám jste to výše potvrzdil).
Ano, ale pořád zůstávají v platnosti všechny podmínky, tedy i ta, že je licence vázána na počítač, na kterém byla předinstalována. Že jste shodou náhod vy zároveň i ten, kdo ji nainstaloval, na věci nic nemění.

Pokud je ta licence odlišitelná od počítače samotného, lze ji oddělit a prodat (rozhodnutí ESD).
Můžete být konkrétní a napsat, které rozhodnutí ESD tohle ustanovilo? To UsedSoft vs. Oracle, o kterém už tu byla řeč, to nebylo.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: technomaniak 08. 06. 2019, 19:09:22
Hej vy dva, vy jste se hledaly až jste se našly. Běžte radši spolu na pívo  ….
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: LarryLin 09. 06. 2019, 20:11:07
Hej vy dva, vy jste se hledaly až jste se našly. Běžte radši spolu na pívo  ….
Žádné pivo. Pokračujte, chci vědět jak to dopadne. Diskuze bez výsledku je k ničemu.

Zatím souhlasím s Filipem, že když jde o OEM licenci, tak je po nainstalování svázaná s HW a nelze ji přenášet na jiný HW.
MS pouze umožňuje vyměnit komponentu HW (např. v případě reklamace) což není v rozporu s OEM licencí.
Podle mě jediný způsob jak přenášet OEM licenci na jiný HW je OEM licenci přeprodat jinému majiteli = druhotný SW.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 09. 06. 2019, 20:41:33
Podle mě jediný způsob jak přenášet OEM licenci na jiný HW je OEM licenci přeprodat jinému majiteli = druhotný SW.
OEM licenci nejde přenášet na jiný hardware. Když ji prodáte někomu dalšímu, pořád je ta licence vázaná na ten původní hardware. Takže druhotný prodej OEM licence má smysl zase jedině v případě, kdy ji prodáváte s tím původním počítačem.

Ostatně ono by ani nedávalo smysl, aby druhý majitel licence měl nějaká práva navíc, která ten první majitel nemá. Odkud by je vzal? Navíc by se to omezení prvního majitele strašně snadno obcházelo fiktivními prodeji.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: LarryLin 09. 06. 2019, 22:32:04
Podle mě jediný způsob jak přenášet OEM licenci na jiný HW je OEM licenci přeprodat jinému majiteli = druhotný SW.
OEM licenci nejde přenášet na jiný hardware. Když ji prodáte někomu dalšímu, pořád je ta licence vázaná na ten původní hardware. Takže druhotný prodej OEM licence má smysl zase jedině v případě, kdy ji prodáváte s tím původním počítačem.
Mám to chápat tak, že prodej druhotného OEM SW, kterých je plný internet (mj. i reklamy zde na Rootu) považuješ za nelegální?

Ostatně ono by ani nedávalo smysl, aby druhý majitel licence měl nějaká práva navíc, která ten první majitel nemá. Odkud by je vzal? Navíc by se to omezení prvního majitele strašně snadno obcházelo fiktivními prodeji.
Vzal by je právě z toho soudního rozhodnutí ESD (UsedSoft vs Oracle). Ano, "fiktivně" by mělo jít prodat OEM licenci od manžela na manželku a tím přenést i licenci z jednoho HW na jiný.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: technomaniak 10. 06. 2019, 07:49:25
Žádné pivo. Pokračujte, chci vědět jak to dopadne. Diskuze bez výsledku je k ničemu.

Koncensuz(dohoda) během diskuze na internetovém fóru není vůbec pro danou problematiku podstatná. To, že se na nečem tady lidi dohodnou, shodnou není vůbec podstatné. V extrémních případech to řeší soudy a ty názory lidí mají mít na háku.

Mám to chápat tak, že prodej druhotného OEM SW, kterých je plný internet (mj. i reklamy zde na Rootu) považuješ za nelegální?
Zapomínáš, že existují dvě varianty těchto druhotných programů.
1) Někdo koupí např. 100x licencí a aktivuje pouze 85 a zbylých(přebytek) neaktivovaných 15 prodá. Toto je naprosto legální tedy pokud to není v rozporu nějakou se smlouvu o prodeji mezi kupujícím a prodejcem. A je jedno jestli se jedná o OEM nebo FPP.
2) A pak někdo koupí licenci OEM aktivuje ji na nějakém hw. Koupí nový PC a nový sw, starý hardware vyhodí nebo prodá a pak se snaží prodat tuto OEM též.

Zde se odvolává na : článek 4 bod 2) ( mimochodem je to velmi blbě napsaná věta, až skoro nesmyslná )
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:32009L0024&from=EN
- že licenční právo je vyčerpáno u prvního prodeje. Pak nositel práv ztrácí všechna práva nad licencí.

Zde je výklad výklad rozsudku soudního dvora z roku 2012 - přečtěte si hlavně bod 89) písmeno 2)
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?docid=124564&doclang=CS

Takže dokud jsme v EU tak se řídím soudy EU, i když v ČR není precedentní právo.  Domnívám se, že dokud druhotný software bude pouze okraj trhu tak MS kolem toho nebude dělat dusno a prudit.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 10. 06. 2019, 09:08:09
Mám to chápat tak, že prodej druhotného OEM SW, kterých je plný internet (mj. i reklamy zde na Rootu) považuješ za nelegální?
O otm už se tu diskutovalo mnohokrát. Záleží na tom, co přesně se prodává – ti prodejci druhotného softwaru kolem toho většinou docela mlží. Nicméně pokud to někdo dělá ve velkém, rozhodně neprodává licence, které už někde byly nainstalované. Byly by pak problémy s aktivací, těžko by sehnali originální balení atd. Takže to, co se takhle prodává, většinou bývají OEM licence, které nikde nainstalované nebyly. To ještě neznamená, že to musí být legální, ale bude to jiný případ, než to, na co se ptáte.

Vzal by je právě z toho soudního rozhodnutí ESD (UsedSoft vs Oracle).
Soud nemůže nikomu přidat licenci, to může udělat buď autor nebo zákon. To rozhodnutí ESD bylo o něčem jiném – odvodilo, že vyčerpání práv se vztahuje i na elektronické licence, ne jen na licence šířené spolu s hmotným vyjádřením autorského díla. Podle toho rozhodnutí ESD můžete OEM licenci prodat, ale podmínky licence zůstávají zachovány – tj. licence se vztahuje jen na zařízení, se kterým byla licence poprvé prodána. Nebo-li to rozhodnutí ESD říká, že můžete spolu s svým starým počítačem prodat i OEM licenci na Windows (i to by se vám někdo mohl pokusit licenční smlouvou zakázat, a dříve se to pokud vím dělo), nikoli to, že můžete licenci od zařízení oddělit.

že licenční právo je vyčerpáno u prvního prodeje. Pak nositel práv ztrácí všechna práva nad licencí.
Tohle asi spousta lidí chápe špatně – autor ztrácí práva nad tou jednou konkrétní licencí (my bychom řekli přesněji „licenční smlouvou“), kterou kdysi prodal. Neztrácí práva nad licencováním programu jako takového. Tedy když je v té licenční smlouvě napsáno, že umožňuje instalovat software na 3 počítače, i po prodeji umožňuje zase jen instalaci na 3 počítače. A když smlouva umožňuje instalaci na jeden konkrétní počítač, i po prodeji umožňuje instalaci na jeden konkrétní počítač. Otázka je, jak by to bylo třeba s licencemi na jméno, to už by asi bylo vnímáno jako obcházení zákona – takže ta licence by měla být formulovaná spíš tak, že umožňuje používání jednomu „pojmenovanému“ uživateli, ale to jméno by nemělo být v licenční smlouvě. Ale to už je mimo tuto diskusi a nevím o tom, že by to nějaký soud řešil.

Když to popíšu trochu jinak: Licenční smlouvu si můžeme představit jako vytištěný papír se smlouvou, který vám předá autor. Podle rozhodnutí ESD vy dál můžete s tím papírem libovolně nakládat, zničit ho, darovat nebo někomu prodat. Bez ohledu na to, jestli je na tom papíru napsáno „tento papír nesmíte dát z ruky“ (takové ustanovení té licenční smlouvy by bylo neplatné). Ale nedává vám to právo cokoli na tom papíru měnit – když je a něm napsáno, že software můžete používat jenom v úterý a s jednou rukou za zády, musí se tím řídit kdokoli další, komu ten papír předáte. Je to stejné, jako u hmotných věcí – když vlastníte byt v bytovém domě, můžete svá práva k tomu bytu převést na někoho dalšího. Ale převodem práv nemohou vzniknout další práva – není možné, abyste byt převedl na manželku a ta najednou spolu s bytem dostala i půlku chodby.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: LarryLin 10. 06. 2019, 11:34:56
Když někdo jako druhotný SW prodává OEM licence, které zatím nebyly svázány s žádným HW, tak to je legální (podle toho rozhodnutí ESD) na tom se podle všeho shodnem.

Otázka tedy je co když OEM licence již byla svázána s HW provedenou aktivací. Příklad: Pokud by si MS mohl určovat a vynucovat dodržení pravidla kdy SW musí být svázán s HW, tak to by si pak mohl do licence napsat, že OEM SW je svázán s mým bytem ve kterém jsem OS poprvé nainstaloval a nesmím tento OS používat v jiném bytě a po přestěhování si musím koupit novou OEM licenci. Takže OEM licenci bych mohl prodat jedině společně s bytem. Bylo by taková ustanovení v licenci platné? Pokud by nebylo platné, tak jak se to liší od svázání SW s HW počítače?

Podle mě není platné svázání SW s bytem ani s HW, právě proto, že se mohu jako nový nabyvatel SW "dovolávat vyčerpání práva na rozšiřování stanoveného v čl. 4 odst. 2". Tzn. všechny ostatní ujednání v licenci např. o počtu počítačů na které mohu SW nainstalovat zůstavají platné, ale ta ustanovení v licenci, která mě zakazují "rozšiřování" platná nebudou (samozřejmě musí být splněny podmínky o kterých ESD mluví, např. že původní nabyvatel přestal SW používat).
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 10. 06. 2019, 13:44:10
Když někdo jako druhotný SW prodává OEM licence, které zatím nebyly svázány s žádným HW, tak to je legální (podle toho rozhodnutí ESD) na tom se podle všeho shodnem.
Je to složitější – třeba pokud je v té licenci uvedeno, že se vztahuje na „zařízení, se kterým byla zakoupena“, a vy ji zakoupíte bez zařízení, neexistuje žádné zařízení, na kterém by ji šlo legálně používat.

Otázka tedy je co když OEM licence již byla svázána s HW provedenou aktivací. Příklad: Pokud by si MS mohl určovat a vynucovat dodržení pravidla kdy SW musí být svázán s HW, tak to by si pak mohl do licence napsat, že OEM SW je svázán s mým bytem ve kterém jsem OS poprvé nainstaloval a nesmím tento OS používat v jiném bytě a po přestěhování si musím koupit novou OEM licenci. Takže OEM licenci bych mohl prodat jedině společně s bytem. Bylo by taková ustanovení v licenci platné? Pokud by nebylo platné, tak jak se to liší od svázání SW s HW počítače?
S tím bytem už je to na hraně a musel by to rozhodnout soud. Rozdíl je v tom, že provoz softwaru je s počítačem úzce svázán, počítač k provozování softwaru potřebujete a parametry toho počítače ovlivňují provoz softwaru. Např. se běžně dávají licence na počet jader CPU. Dokonce je běžné a čím dál častější, že nějaký software je integrální součástí nějakého zařízení – třeba televize, auta… Pokud by tím softwarem byl software pro chytrý dům, dovedu si představit, že bude legálně svázán s tím bytem.

Podle mě není platné svázání SW s bytem ani s HW, právě proto, že se mohu jako nový nabyvatel SW "dovolávat vyčerpání práva na rozšiřování stanoveného v čl. 4 odst. 2". Tzn. všechny ostatní ujednání v licenci např. o počtu počítačů na které mohu SW nainstalovat zůstavají platné, ale ta ustanovení v licenci, která mě zakazují "rozšiřování" platná nebudou (samozřejmě musí být splněny podmínky o kterých ESD mluví, např. že původní nabyvatel přestal SW používat).
Z mnoha diskusí na Rootu i jinde ohledně toho rozhodnutí ESD a vlivu na OEM licence je tohle první rozumný argument, který odůvodňuje, proč by to ustanovení vázající licenci na počítač nemuselo být platné. Ale stejně s ním nesouhlasím :-) Podle mne to ustanovení mi nezakazuje rozšiřování, já tu licenci můžu rozšiřovat – ale jedině spolu s tím zařízením (má-li ta licence být k něčemu). Rozšiřování díla je v zákoně definované tak, že je dílo vázáno na hmotný nosič. Pořád je to ta konstrukce mám fyzickou knihu, která zároveň vyjadřuje autorské dílo. Tu knihu mohou darovat nebo prodat a práva autora tím nejsou nijak dotčena, protože ta licence je pořád vázána na tu hmotnou podobu – nikdo tím nic nezíská ani neztrácí, akorát to knihu má pokaždé v ruce někdo jiný. Ta logická vazba na hmotný nosič je podle mne pro rozšiřování klíčová, protože na ní celý princip rozšiřování stojí – díky vazbě na hmotný nosič nevznikají žádné problémy typu „kopírováním nikdo o nic nepřijde“ a chová se to stejně, jako kdybych zacházel jen s tou hmotnou věcí. Stejně je podle mne potřeba se dívat i na to rozšiřování softwaru. V tomto případě OEM licence vlastně funguje přesně tak, jako je to u té knihy nebo videokazety – licence je napevno svázána s hmotným nosičem, spolu s ním ji lze libovolně převádět, ale nelze ji od něj „odtrhnout“.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: LarryLin 10. 06. 2019, 19:28:00
Rozdíl je v tom, že provoz softwaru je s počítačem úzce svázán, počítač k provozování softwaru potřebujete a parametry toho počítače ovlivňují provoz softwaru.
Stejně tak by MS mohl argumentovat, že k provozování SW je potřeba elektřina s danými parametry, takže ta licence může být vázána na konkrétní elektrickou zásuvku (resp. odběrné místo na dané adrese).

Např. se běžně dávají licence na počet jader CPU.
To je něco jako když se dává licence na určitý počet PC, takže v licenci na počet jader problém ani rozpor nevidím.

Rozšiřování díla je v zákoně definované tak, že je dílo vázáno na hmotný nosič.
Nevím jestli tím "rozšiřováním" v tomto případě myslíš nějaký terminus technikus, ale rozšiřovat můžeš i nehmotné autorské díla. To byl přece ten hlavní výsledek sporu u ESD, že vyčerpání práv na rozšiřování rozmnoženiny počítačového programu nemusí dojít jen na hmotném nosiči, ale i na tom zakoupeném online.

Dokonce je běžné a čím dál častější, že nějaký software je integrální součástí nějakého zařízení – třeba televize, auta…
V tomto případě OEM licence vlastně funguje přesně tak, jako je to u té knihy nebo videokazety – licence je napevno svázána s hmotným nosičem, spolu s ním ji lze libovolně převádět, ale nelze ji od něj „odtrhnout“.
Pokud bych si koupil auto, televizor, Apple Mac, Iphone tak tam máš asi pravdu, tam to odtrhnout nepůjde, protože je to jeden produkt. Navíc SW z daných produktů se samostatně neprodává na hmotném nosiči ani online, ale u OEM SW, který se provádá samostatně je to něco jiného.


Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 10. 06. 2019, 20:44:46
Nevím jestli tím "rozšiřováním" v tomto případě myslíš nějaký terminus technikus, ale rozšiřovat můžeš i nehmotné autorské díla. To byl přece ten hlavní výsledek sporu u ESD, že vyčerpání práv na rozšiřování rozmnoženiny počítačového programu nemusí dojít jen na hmotném nosiči, ale i na tom zakoupeném online.
Rozšiřováním myslím to, co je v § 14 AZ. I při rozšiřování nehmotného autorského díla se k tomu ale musím chovat úplně stejně, jako kdyby to bylo rozšiřování hmotného autorského díla. Soud nemůže svým výkladem změnit zákon. ESD jenom odvodil (a dává to logiku), že když jsem dříve musel program dostat fyzicky na DVD, zatímco dnes už je technologie taková, že si obsah toho DVD můžu stáhnout z internetu a vypálit sám, z hlediska zákona v tom není rozdíl. Tedy sice jsem si to stáhnul z internetu jako nehmotné dílo, ale pořád se k tomu budeme chovat jako k té stříbrné placce.

Navíc v případě OEM Windows přece nejde o nehmotné vyjádření autorského díla, OEM Windows jsou na hmotném nosiči – nezáleží na tom, že se nečte laserem ale magnetickou hlavičkou.

Pokud bych si koupil auto, televizor, Apple Mac, Iphone tak tam máš asi pravdu, tam to odtrhnout nepůjde, protože je to jeden produkt. Navíc SW z daných produktů se samostatně neprodává na hmotném nosiči ani online, ale u OEM SW, který se provádá samostatně je to něco jiného.
Ale OEM Windows tvoří s prodávaným počítačem také jeden produkt a také se neprodávají na hmotném nosiči ani online. Výrobce počítače vám prodá počítač, jehož součástí jsou OEM Windows, stejně jako vám Samsung prodá mobil, jehož součástí je Android, nebo vám Apple prodá iPhone, jehož součástí je iOS.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 11. 06. 2019, 17:45:20
Kolega Jirsák má v zásadě pravdu v tom případě, kdy koupím nerozlišitelnou licenci. Když koupím laptop, mám jednu jedinou položku, ze které se nedá software vyčlenit. Obvykle neexistuje ani instalační médium, vše je jen na recovery partition. O této situaci se nebavím a dávám zapravdu Filipu Jirsákovi.

Sporný je ale případ, kdy a) někdo koupí sestavu na přání a v ní je i položka MS Windows, b) kdy si sám počítač sestaví, c) kdy do nového počítače pořídí OEM licenci. Všechny tři případy mohou nastat a může (ale nemusí) se jednat o:

ad a) smlouvu o dílo, kdy dodavatel jedná na příkaz tak, jako kdybych si to sestavoval sám,
ad b) kdy jsem sám sobě System Builderem,
ad c) opět sám sobě System Builderem.

V těchto třech případech by si Microsoft přál, aby se licence svázala s počítačem, kde je poprvé software spuštěn k užívání. Bohužel, k tomu nemá Microsoft oporu v zákoně a vidle do toho hodil i ESD, který judikoval, že pokud je licence ohraničitelná a dá se zaručit že přestala být používána na původním místě, lze ji prodat dál a ustanovení licence o další neprodejnosti je neúčinné.

Jedinou právní možností pro Microsoft by bylo, aby OEM Windows prodávali jen distributoři, kteří by dbali na dodržování podmínek (prodávali by ho jen System Builderům, kteří by měli smluvní povinnost instalovat ho neoddělitelně). V tu chvíli by mohl Microsoft vymáhat vzniklou škodu na sesmluvněných partnerech.

Na koncovém spotřebiteli, pokud už se mu do ruky dostane licenční obálka, médium, instalační klíč už pak nelze požadovat, aby dodržoval tyto podmínky.

Osobně si myslím, že kolega Jirsák neumí rozlišit kogentní a disponibilní ustanovení zákona a vzít v úvahu nerovné postavení smluvních stran. Z toho naopak vyšel ESD ve svém judikátu.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 11. 06. 2019, 18:22:56
Sporný je ale případ, kdy a) někdo koupí sestavu na přání a v ní je i položka MS Windows, b) kdy si sám počítač sestaví, c) kdy do nového počítače pořídí OEM licenci. Všechny tři případy mohou nastat a může (ale nemusí) se jednat o:

ad a) smlouvu o dílo, kdy dodavatel jedná na příkaz tak, jako kdybych si to sestavoval sám,
ad b) kdy jsem sám sobě System Builderem,
ad c) opět sám sobě System Builderem.
Ve všech třech případech nainstaluje Windows na počítač System Builder, tím vznikne celek počítač + Windows a teprve tímto okamžikem vzniká nárok na používání Windows na základě OEM licence. To, že System Builder je ten samý subjekt, jako System Builder, na věci nic nemění.

Bohužel, k tomu nemá Microsoft oporu v zákoně
Základní pravidlo autorského zákona zní, že veškerá práva má autor a nikdo jiný. Teprve autor může autorská práva poskytnout někomu dalšímu, případně určitá práva může dát i zákon. Takže „nemá oporu v zákoně“ je trochu zvláštní tvrzení – bylo by potřeba napsat, čím mu to zákon zakazuje.

vidle do toho hodil i ESD, který judikoval, že pokud je licence ohraničitelná a dá se zaručit že přestala být používána na původním místě, lze ji prodat dál a ustanovení licence o další neprodejnosti je neúčinné.
Což nijak nesouvisí s tím, co tu řešíme – Microsoft v OEM licenčních smlouvách hodně dlouho nemá (a nevím, zda vůbec někdy měl) ustanovení, které by zakazovalo jejich prodej.

Jedinou právní možností pro Microsoft by bylo, aby OEM Windows prodávali jen distributoři, kteří by dbali na dodržování podmínek (prodávali by ho jen System Builderům, kteří by měli smluvní povinnost instalovat ho neoddělitelně). V tu chvíli by mohl Microsoft vymáhat vzniklou škodu na sesmluvněných partnerech.
A nebo tu podmínku (být System Builderem) může Microsoft vytisknout na pečeť na krabici s DVD a může to napsat do smluvního ujednání, které se zobrazí hned na začátku instalace a v instalaci nelze pokračovat, dokud se neodsouhlasí. Nebo že by to tak Microsoft už dávno dělal?

Osobně si myslím, že kolega Jirsák neumí rozlišit kogentní a disponibilní ustanovení zákona
Ale umí.

vzít v úvahu nerovné postavení smluvních stran
To autorský zákon příliš neřeší.

Z toho naopak vyšel ESD ve svém judikátu.
Pokud píšete stále o judikátu UsedSoft vs. Oracle, tam byste nerovné postavení smluvních stran hledal těžko. Ve skutečnosti tam ESD vyšel především z toho, že rozšiřování díla není nezbytně vázáno na to, zda uživatel získá dílo v nehmotné či hmotné podobě – nezáleží na tom, zda si DVD přinesete nebo stáhnete z internetu.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 11. 06. 2019, 18:31:27
Ve všech třech případech nainstaluje Windows na počítač System Builder, tím vznikne celek počítač + Windows a teprve tímto okamžikem vzniká nárok na používání Windows na základě OEM licence. To, že System Builder je ten samý subjekt, jako System Builder, na věci nic nemění.

To je zbožné přání Microsoftu, toto vnutit adhezní smlovou (tj. smlouvou typu "ber nebo nech být").

Základní pravidlo autorského zákona zní, že veškerá práva má autor a nikdo jiný. Teprve autor může autorská práva poskytnout někomu dalšímu, případně určitá práva může dát i zákon. Takže „nemá oporu v zákoně“ je trochu zvláštní tvrzení – bylo by potřeba napsat, čím mu to zákon zakazuje.

Autorský zákon není jediný, který se musí respektovat. AutZ pokrývá i implicitní licence (tj. volná užití a zákonné licence), dále pak je nutné vzít v potaz oprávnění očekávání kupujícího. Příkladem může být prodej DVD nosiče s AV dílem, který na sobě nemá žádné licenční ujednání, přesto zcela zřejmě s nosičem získáváte i právo ho přehrát i prodat dál. (A toto právo nemůže být omezeno).

A nebo tu podmínku (být System Builderem) může Microsoft vytisknout na pečeť na krabici s DVD a může to napsat do smluvního ujednání, které se zobrazí hned na začátku instalace a v instalaci nelze pokračovat, dokud se neodsouhlasí. Nebo že by to tak Microsoft už dávno dělal?

Mohu jen odkázat znovu na to, abyste si přečetl něco o adhezních smlouvách.
Název: Re:Windows OEM licence - lze přeprodávat?
Přispěvatel: Filip Jirsák 11. 06. 2019, 19:31:02
To je zbožné přání Microsoftu, toto vnutit adhezní smlovou (tj. smlouvou typu "ber nebo nech být").
Proč?

Autorský zákon není jediný, který se musí respektovat.
No a? K čemu to je, konstatovat takovéhle univerzální pravdy? Plyne z toho něco pro naši diskusi? Pokud ano, tak to napište.

AutZ pokrývá i implicitní licence (tj. volná užití a zákonné licence)
Nevím, proč musíte vytvářet nové termíny pro něco, co už dávno termín má. Držel bych se zavedených termínů „volné užití“ (což není licence) a „zákonné licence“.

dále pak je nutné vzít v potaz oprávnění očekávání kupujícího. Příkladem může být prodej DVD nosiče s AV dílem, který na sobě nemá žádné licenční ujednání, přesto zcela zřejmě s nosičem získáváte i právo ho přehrát i prodat dál. (A toto právo nemůže být omezeno).
DVD nezávisí na žádném očekávání kupujícího a ani to není příklad volného užití ani zákonné licence. Prodej DVD je přímo ukázkové rozšiřování (§ 14).

Mohu jen odkázat znovu na to, abyste si přečetl něco o adhezních smlouvách.
Takhle se tu můžeme trumfovat donekonečna. Já vám také můžu napsat, abyste si přečetl něco o licenčních smlouvách a přidal k tomu něco z občanského zákoníku. Ale nikam to nepovede. Pokud s něčím nesouhlasíte, napište s čím a proč.