Fórum Root.cz

Práce => Studium a uplatnění => Téma založeno: Ondrej_ 10. 10. 2018, 21:08:34

Název: Umělá inteligence pro úplného nováčka
Přispěvatel: Ondrej_ 10. 10. 2018, 21:08:34
Ahojte, je mi 35 a pracujem ako programator. Nestudoval som na ziadnej vysokej skole, a co sa tyka modernych technologii, tak v tom poriadne zaostavam kvoli stereotypnemu zamestnaniu, ale aj chybajucej motivacii vzdelavat sa.

Celkom ma vsak fascinuje umela inteligencia, ktora zaziva v sucasnosti boom. Je to vec ktora ma zaujima, no kedze nemam vacsiu znalost matiky, neviem ci to nie je vopred prehrany boj. Viete prosim o nejakej prirucke pre zaciatocnikov, kde by bola AI pekne vysvetlena ako z teoretickeho, tak aj praktickeho hladiska, vratane matematickych prerekvizit, a clovek by vdaka nej ziskal ako taky zaklad na to, aby tieto znalosti mohol zakomponovat aspon do jednoduchej aplikacie / hry?
Dakujem.
Název: Re:Umela inteligencia pre uplneho novacika
Přispěvatel: RDa 10. 10. 2018, 21:13:36
Je to predem prohrany boj, kdyz si neumis najit ani teorii k neuronovym sitim na Wikipedii.
Název: Re:Umela inteligencia pre uplneho novacika
Přispěvatel: Pep 10. 10. 2018, 21:13:58
https://www.amazon.com/Artificial-Intelligence-Modern-Approach-Global-ebook/dp/B01HEY2P66
Název: Re:Umela inteligencia pre uplneho novacika
Přispěvatel: EHP 10. 10. 2018, 22:02:59
Podle me je nejlepsi kurz od Andrewa Ng: https://www.coursera.org/learn/machine-learning
Název: Re:Umela inteligencia pre uplneho novacika
Přispěvatel: pb. 10. 10. 2018, 22:10:24
Na internetu najdete informací spoustu, stačí hledat a zkoušet. Já jsem našel inspiraci zde:

https://playground.tensorflow.org/

Existuje spousta typů "umělé inteligence". V té ukázce je jednoduchá neuronová síť typu feedforward, která se používá pro klasifikaci vzorků dat (roztřídění do kategorií). I přes svou jednoduchost dokáže taková síť udělat obrovskou spoustu práce například při vyhledávání závad.

Teorií bych se příliš nezatěžoval - přenechte teorii akademikům. Je samozřejmě nutné se trochu zorientovat, abyste dokázal sáhnout po vhodné existující knihovně a předhodit jí data v té správné formě.

Potíž s umělou inteligencí je v motivaci. Práce s umělou inteligencí je zdlouhavá. Hrát si s umělou inteligencí můžete třeba týdny, než se dohrabete k prvním náznakům inteligence. Celou tu dobu nebudete vědět, co děláte špatně - jestli je špatně síť, jestli je špatně program, jestli jste vybral správná data, jestli jste správně normalizoval vstupy, jestli jste výsledky správně vyhodnotil a tak dál a pořád dokola. Programování je ta menší část, většinu času se budete trápit s umělou demencí. Absolvujete to kvůli jednoduché aplikaci nebo hře?

Název: Re:Umela inteligencia pre uplneho novacika
Přispěvatel: optimizer 10. 10. 2018, 22:30:41
Potíž s umělou inteligencí je v motivaci. Práce s umělou inteligencí je zdlouhavá. Hrát si s umělou inteligencí můžete třeba týdny, než se dohrabete k prvním náznakům inteligence.

jde o to umět popsat svůj problém a najít si řešení podbných problémů v databázích jako kaggle.com, s těmi si pohrát a porozumět jim. Je to z velké části empirická věda.
Název: Re:Umělá inteligence pro úplného nováčka
Přispěvatel: Jenda 10. 10. 2018, 23:22:46
...

https://www.deeplearningbook.org/ a kurz Deep learning na matfyzu (dají se najít záznamy, bohužel z anglické verze, která byla méně skvělá než česká). Pro hry by tě mohl zajímat Deep reinforcement learning, který právě probíhá (chápu, může být problém přijít, pokud nejsi z Prahy) a první verze se nenahrává (oficiálně; na minulé přednášce přede mnou seděl týpek s tabletem a natáčel, tak nevím).
Název: Re:Umělá inteligence pro úplného nováčka
Přispěvatel: Jenda 10. 10. 2018, 23:25:56
no kedze nemam vacsiu znalost matiky, neviem ci to nie je vopred prehrany boj

Ne, přijde mi, že je to spíš o kouzlení s hyperparametry a o neotřelých myšlenkách. Je spíš nepravděpodobné, že by sis backpropagation, optimizéry atd. musel vymýšlet a programovat sám, jsou na to knihovny, které už lidé vyladili.

A ještě teda odkazy -- slidy, doporučovaná literatura, úlohy na cvičení (můžeš si je sám řešit doma): http://ufal.mff.cuni.cz/courses/npfl114/1718-summer
Název: Re:Umělá inteligence pro úplného nováčka
Přispěvatel: mikrom 11. 10. 2018, 01:02:11
Umela inteligencia (AI) je tak siroky a stale meniaci sa pojem (vid historiu AI: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_artificial_intelligence), ze kazdy profesor moze pod tymto nazvom mysliet a prednasat nieco uplne ine. Moze to zahrnovat  nejake rozhodovacie algoritmy, robotiku, rozpoznavanie obrazov , rozpoznavanmie reci, machine learning, Big Data, neuronalne siete, ..., alebo len nejake programovanie v LISPe. Dnes mozes skoro na vsetko povedat, ze je to AI. Podla mojho nazoru sa nema vyznam tymto pojmom hlbsie zaoberat. Ak nemas vysoku skolu a neobsolvoval si matematiku, nauc sa radsej algebru, analyzu, kombinatoriku, a statistiku, ak chces riesit nieco s pocitacovymi hrami tak pocitacovu grafiku. Pripadne sa nauc 1-2 nove programovacie jazyky. AI je len nejaky vseobecny umelo vytvoreny akademicky obor, ktory sa snazi interpretovat vysledky z exaktnych specializovanych oborov. Radsej sa vnor do jedneho z tych specializovanych.
Název: Re:Umělá inteligence pro úplného nováčka
Přispěvatel: neznalek 11. 10. 2018, 08:34:36
AI je široký pojem, musíš vědět jaký problém chceš vyřešit. V hrách jsou typicky potřeba prohledávací algoritmy (např. A*, monte-carlo tree search) a pak se spíš řeší, jak naskriptovat virtuálního panáka tak, aby byl uvěřitelný (i to do AI patří). V posledních letech zažívá boom strojové učení a neuronové sítě, které se učí z předložených dat, typicky označených očekávanými výstupy.
Název: Re:Umělá inteligence pro úplného nováčka
Přispěvatel: Pravdomluv 11. 10. 2018, 08:46:49
AI zaziva dalsi hype vlnu prehnanych ocekavani.

Viz Tesler's theorem.