Fórum Root.cz

Ostatní => Odkladiště => Téma založeno: qwertz 22. 04. 2018, 16:28:40

Název: Zákaznické karty a ochrana soukromí
Přispěvatel: qwertz 22. 04. 2018, 16:28:40
Už nějakou dobu většina velkých hypermarketů nabízí zákaznické karty, díky kterým za směšný peníz (procentuální sleva nebo vratka) dokáží přiřadit konkrétní nákup konkrétnímu zákazníkovi za účelem marketingového využití (různé manipulace cíleným zasíláním slevových kuponů apod.) V praxi to znamná, že hypermarket ví co Pepa Vomáčka celý rok nakupuje. Pro data scientisty asi zlatý důl, analýzou dat se zjevna dá o zákazníkovi zjistit ledasco:
https://www.forbes.com/sites/kashmirhill/2012/02/16/how-target-figured-out-a-teen-girl-was-pregnant-before-her-father-did/#179cbb306668
http://www.businessinsider.com/the-incredible-story-of-how-target-exposed-a-teen-girls-pregnancy-2012-2

Kromě prodeje vlasntího soukromí za slevy ovšem v poslední době přibyla další výhoda - koncept Scan & Go (jak to nazývá jeden z řetězců). Zboží se naskenuje rovnou do vozíku a při odchodu rovnou zaplatí. Odpadá fronta u pokladny, vyndávání na pás a zpět, případně diskuze s protivnou prodavačkou.

Používáte tyhle karty někdo? Vyplatí se vám to za cenu vydání osobních nakupních informací?
Název: Re:zákaznické karty a ochrana soukromí
Přispěvatel: ulrich šídlo 22. 04. 2018, 16:47:47
Ano, používám jednu kartičku ( **** ), ale pozor teď to nejdůležitější:
Prodavačce ji dám, jen pokud jsem kupoval nějaké zboží, na které platí sleva s touhle kartou, jinak ne. (což pro paranoiky může znamenat stejný efekt).

Ale ani tak nechápu tu paniku, k čemu mi to je, když jsem tam dal falešné méno, číslo a mail (pokud ho po mě vůbec chtěli), mají údaje pouze o anonymovi
Název: Re:zákaznické karty a ochrana soukromí
Přispěvatel: Tomáš Roll 22. 04. 2018, 17:28:11
Tyhle kartičky nepoužívám, nicméně pokud bych musel (resp. jejich nepoužití by bylo extrémně nevýhodné), tak mne napadají následující způsoby jak eliminovat zásahy do soukromí:


V podstatě totéž jde aplikovat na registrace v e-shopech – registrovaní zákazníci mají často slevu, takže jde na jeden účet nakupovat pro víc lidí (pak si z toho taky těžko sestaví nějaký osobní profil), registrovat se pokaždé znova na falešné jméno a adresu – pak si stačí zboží vyzvednout osobně na pobočce a zaplatit v hotovosti. Záznam IP adresy se dá řešit přes Tor nebo proxy/VPN. Takže pak už zbývají vlastně jen kamery, které člověk potká cestou, a fakt, že si vás prodavačka bude pamatovat… ale pokud není člověk výjimečně paranoidní, tak se s tím dá žít.

Horší jsou celospolečenské dlouhodobé dopady takového chování – hrozí, že časem ti obchodníci bez registrace neprodají vůbec nic (ani dráž) a nebudou chtít brát hotovost, protože z jejich pohledu „všichni platí kartou“ a „všichni se registrovali“ a „tím zbytkem není potřeba se zabývat protože přináší jen zlomek tržeb“. Takže z tohoto pohledu je lepší tyto praktiky obchodníků netolerovat a „trénovat“ je v tom, že je tu stále dost lidí, kteří nejsou ochotni prodat svoje soukromí a že tvoří relevantní procento zákazníků.

P.S. co se týče sdílení mezi více lidmi – existuje nějaká aplikace do mobilu, kam si jde kartičky naskenovat (jsou to jen čárové kódy), aby je všechny člověk nemusel nosit fyzicky. Tudíž obchodníci zřejmě akceptují cokoli, co jde naskenovat (třeba z mobilu nebo z papíru) a dá to platné ID kartičky. Takže by mělo být možné, aby se někdo zaregistroval a pak ten kód nasdílel na internetu ostatním (úplně cizím lidem). Podobně funguje služba BugMeNot pro jména a hesla na webu. …a teď koukám, že něco podobného už existuje: https://en.wikipedia.org/wiki/RetailMeNot
Název: Re:zákaznické karty a ochrana soukromí
Přispěvatel: Kkt1 22. 04. 2018, 17:58:54
Zakaznicke karty pouzivam tam kde to ma pro me smysl. Obchody ve kterych pravidelne nakupuji protoze jsou v dosahu. Naopak u cerpacich stanic me vernostni karty nezajimaji protoze nechci zastavovat na konkretni znacce, zajima me tankovani a obvykle nenavstevuji tu samou. Stridam to. To ze tesco vi co jsem nakoupil a za “odmenu” dostanu “slevu” na zbozi ktere stejne nakoupim mi nevadi. To ze v M&S dostanu slevu protoze jsem nakoupil za XXtisic mesicne mi taky nevadi. V lekarne ale kartu nemam. Ze se nekdo dovi muj nakupni profil z tesca (mleko, maso, vino atd je mi u zadele), ale ze se nekdo dovi ze trpim zvlastni exotickou pohlavni nemoci mi tak trochu vadi.
Název: Re:zákaznické karty a ochrana soukromí
Přispěvatel: Nox 22. 04. 2018, 19:13:16
Docela by me zajimalo, zda je clovek postizitelny, pokud pri zakladani karticky nahlasi vymyslene jmeno a adresu. Myslim pravne, v realu to asi nikdo dohledavat nebude.
A zrovna dneska jsem pri objednavce v eshopu narazil na nutnost registrace, ve ktere byla i polozka datum narozeni, coz mi prislo uz trochu moc. Jasne, pri nevyplneni me to normalne pustilo dal, ale i tak to smrdi.
Kdyz uz kartu opravdu potrebuji, tak si ji od nekoho pujcim.
Název: Re:zákaznické karty a ochrana soukromí
Přispěvatel: qwertz 22. 04. 2018, 21:44:43
Docela by me zajimalo, zda je clovek postizitelny, pokud pri zakladani karticky nahlasi vymyslene jmeno a adresu. Myslim pravne, v realu to asi nikdo dohledavat nebude.

Pokud někomu nevadí morální aspekt (přece jenom je to dobrovolná dohoda dvou stran), možná by se to dalo kvalifikovat jako podvod.