Fórum Root.cz

Hlavní témata => Distribuce => Téma založeno: dan 17. 02. 2018, 19:49:14

Název: Pro instalaci nebo odstraneni softwaru je vyžadováno ověření
Přispěvatel: dan 17. 02. 2018, 19:49:14
Ahoj, prosím o rady, nemůžu aktualizovat systém, kvůli téhle hlášce, heslo nevím, jaký je, dá se to vymazat nějak? jsem lajk, takže prosím vysvětlete mi to jako malému dítěti. Díky moc.
Název: Re:Pro instalaci nebo odstraneni softwaru je vyžadováno ověření
Přispěvatel: Jenda 17. 02. 2018, 19:57:10
Heslo bude podle distribuce buď heslo tvého uživatele nebo heslo roota.

Heslo se dá změnit tak, že souborový systém připojíš ze systému, kde heslo znáš (například nabootuješ live systém z USB disku nebo disk přehodíš do jiného počítače), a upravíš soubor /etc/shadow. Formát souboru je docela zjevný, hash nového hesla získáš pomocí příkazu "mkpasswd -m sha-512".
Název: Re:Pro instalaci nebo odstraneni softwaru je vyžadováno ověření
Přispěvatel: nobody(ten pravej) 17. 02. 2018, 20:59:54
podle stylu dotazu predpokladam Ubuntu nebo Mint... tak se pri admin ukonech (do ktereho spada i pridavani/odebirani software) pta na heslo aktualne prihlaseneho uzivatele...

pokud jsi pri instalaci nastavil automaticke prihlasovani a nepamatujes si jake heslo sis nastavil (vazne? ;-) tak lze zmenit heslo snadno tak ze pri startu v Grub nabidce (pokud se nezobrazuje, mackej ihned po zapnuti jakoukoliv klavesu (treba mezeru) aby se zobrazila) vyberes polozky advanced a v ni nejnovejsi verzi s dovetkem recovery, tim se pusti nouzovej/textovej rezim bezici pod root uzivatelem a zadas:
Kód: [Vybrat]
passwd jmenotvehouzivatelezepta se to na nove heslo ktere zadas, pak znovu to same pro kontrolu, pak das: reboot a v nabehlem systemu pri admin ukonech zadas to nove zadane heslo ktere si snad uz budes pamatovat :)