Fórum Root.cz

Hlavní témata => Server => Téma založeno: cloud 18. 03. 2016, 15:14:48

Název: Zvýšení dostupnosti u VPS
Přispěvatel: cloud 18. 03. 2016, 15:14:48
Pokud bych mel 2 identicke VPS v ruznych lokacich a jednu domenu, jake mam moznosti minimalizovat vypadek pri selhani jednoho VPS?

Toleroval bych nejaky kratky vypadek v radu minut. Jde mi o situace, kdy jedno VPS vypadne na nekolik hodin, tak aby z toho bylo treba jen par minut. Zajimaji me jen levna reseni
Název: Re:zvyseni dostupnosti u VPS
Přispěvatel: cloud 18. 03. 2016, 17:18:53
Nasel jsem placene DNS failover sluzby, to bude asi co hledam.

A jinak nastavit u domeny nekolik IP pro A zaznam nestaci, co?
Pripadne mit na obou VPS zaroven nameservery ktery budou na dotaz na domenu vracet svoji vlastni IP - to je blbost?Název: Re:Zvýšení dostupnosti u VPS
Přispěvatel: fedorac 18. 03. 2016, 17:49:47
zdarmo: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-an-apache-active-passive-cluster-using-pacemaker-on-centos-7 (https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-an-apache-active-passive-cluster-using-pacemaker-on-centos-7)
Název: Re:Zvýšení dostupnosti u VPS
Přispěvatel: Filip Jirsák 18. 03. 2016, 19:07:54
V DNS nastavit pro dané jméno dva A/AAAA záznamy, testovat, zda je daný server v provozu, a pokud ne, příslušný DNS záznam vyhodit. Bez toho vyhazování záznamů pro nefunkční server to bude fungovat pro chytré klienty, ale ne pro hloupé, kteří vyzkouší jen první DNS záznam. (Přičemž nevím, jak moc se chytří klienti v praxi vyskytují – jestli se tak chovají třeba běžné prohlížeče.)
Název: Re:Zvýšení dostupnosti u VPS
Přispěvatel: davidb 24. 03. 2016, 09:09:39
postavit to cele na DNS s nizkym TTL je skutecna a plnohodnotna kravina s prihlednutim k tomu jak funguje cachovani a propagace DNS zaznamu mezi servery - o vypadku v radu minut nemuze byt rec
pro zacatek bych zacal googlit ktery provider nabizi failover IP (ovh, superhosting, master atd.)
Název: Re:Zvýšení dostupnosti u VPS
Přispěvatel: Filip Jirsák 24. 03. 2016, 09:51:04
postavit to cele na DNS s nizkym TTL je skutecna a plnohodnotna kravina s prihlednutim k tomu jak funguje cachovani a propagace DNS zaznamu mezi servery
I kešující DNS server se má řídit TTL záznamů. Server může mít nějaký limit, že příliš nízké TTL bude ignorovat – ale ten limit bude u rozumně nakonfigurovaných serverů maximálně v řádu jednotek minut.

Nízké TTL pro DNS záznamy používá třeba Google, Amazon, z českých Seznam a mnoho dalších poskytovatelů služeb. Nezdá se, že by jim to nefungovalo.

pro zacatek bych zacal googlit ktery provider nabizi failover IP (ovh, superhosting, master atd.)
SuperHosting těžko nabídne failover IP přes různé lokality, když má jedno datacentrum. U OVH jsem nenašel, zda poskytuje IP failover přes různé lokality. Každopádně IP failover u jednoho poskytovatele řeší problém výpadku jednoho VPS serveru, ale neřeší to problém při výpadku síťové infrastruktury ISP (na druhou stranu, „levná řešení“ asi neznamená, že by bylo potřeba být chráněn i proti výpadkům infrastruktury ISP).
Název: Re:Zvýšení dostupnosti u VPS
Přispěvatel: Screemy 24. 03. 2016, 09:54:39
Co to tahle postavit (je tedy za potrebi 3 servery) na redundandim balanceru nad HaProxy? :-)