Fórum Root.cz

Hlavní témata => Software => Téma založeno: kukik 24. 11. 2010, 17:17:36

Název: Bootovací DVD pro automatickou obnovu disku
Přispěvatel: kukik 24. 11. 2010, 17:17:36
Mam image systemoveho HDD vytvoreny pomoci DD. Potreboval bych vytvorit bootovaci DVD, ktere by na novem systemovem disku po havarii puvodniho systemoveho disku a jeho fyzicke vymene za novy, obnovilo z image umistene na tomto bootovacim DVD puvodni systemovy disk. Veskery hardware zustava v danem PC stejny, krome toho noveho systemoveho disku. Zadny jiny pevny disk v pocitaci neni. Cilem je, aby po rebootu nabehl system jako na puvodnim systemovem disku. V linuxu jsem zacatecnik a proto prosim o rady jak nejlepe na to. Pokud je moje myslenka zcestna a takhle "jednoduse" to udelat nelze, pak budu vdecen za jakykoliv "polopaticky" (idealne krok za krokem) postup vedouci ke stejnemu cili. Predem dekuji za odpovedi, odkazy a napady.
Název: Re: Bootovací DVD pro automatickou obnovu disku
Přispěvatel: alfi 24. 11. 2010, 18:13:42
pokud původní disk opravdu havaruje - bude nový mít stejnou geometrii? :-) pokud ne, nebude využitý celý nebo si bude fdisk stěžovat na nezarovnané konce cylindrů apod. tím spíš, pokud je tam více různých partitions..

já bych použil spíš sync/rsync a nějaký skriptík, který nový disk rozdělí, naformátuje (u větších disků to chvíli trvá), nakopíruje data a přidá bootloader (např. grub)

co změny v systému od poslední zálohy - ty se můžou zahodit? (aktualizace balíčků, změny v konfiguraci, uživatelské data..?). pokud by to bylo online, asi by šlo ten rsync pouštět i pravidelně. bootovaci cd/dvd/usb se pak připojí do sítě a může na disk stáhnout poslední známou zálohu :-) (+čas na kopii všech dat přes použitý kabel)
Název: Re: Bootovací DVD pro automatickou obnovu disku
Přispěvatel: kukik 24. 11. 2010, 19:01:47
Jedna se o router. Tam se meni jen obcas iptables. Takze mi ani nevadi, kdyz se u noveho vetsiho disku nevyuzije cely prostor.
Název: Re: Bootovací DVD pro automatickou obnovu disku
Přispěvatel: Martin Mikala 24. 11. 2010, 20:24:14
Asi by se na to dala využit iso image nějakého mini live distra. Tu otevřít pro zápis a nakopírovat do ní zálohu a skripty pro překopírování image zálohy disku na nový disk. Pak se image vypálí a je to. Dobře se to bude skoušet ve virtuálu, kde se upravená iso image připojí jako CD. A až to bude finalizované, tak se teprve iso image vypálí.
Název: Re: Bootovací DVD pro automatickou obnovu disku
Přispěvatel: alfi 25. 11. 2010, 09:53:02
jestli je to "jen" router - nestačí, kdyby bootoval z nějakého usb? to se naklonuje snadno a pak stačí jen vyměnit :-)